1

(102 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Właśnie przed chwilą wysłałem ;-)

2

(25 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Podsumowując: detekcja tego typu nie ma sensu - mamy do dyspozycji 3 ścieżki:

- zakładamy, że mamy do dyspozycji całą pamięć
- jeżeli zależy nam na zachowaniu np. RAM-dysku i znamy kombinacje banków RAM-dysku, to stosujemy przedefiniowaną listę/wybieraczkę banków
- jeżeli boimy się coś "zniszczyć", to nie zapisujemy nic do pamięci rozszerzonej ;-)

3

(881 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Lizard, VLX, Seabrush - miło widzieć starą ekipę ;-)

4

(102 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"Tak każe obyczaj" ;-)

5

(22 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Vasco: ja tylko zrobiłem fotki, to As zaczął pisać o organizowaniu, nie ja. A ponieważ na naszym forum obowiązuje złota zasada "napisz.se", to może również powstać nowa, świecka tradycja: "zorganizuj.se" :-P

6

(22 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale "as" to jedna z najmocniejszych kart, możesz rozpocząć nową, świecką (w sumie niekoniecznie świecką, bo my, atarowcy z demosceny to jesteśmy trochę jak sekta) tradycję. Były osoby o których mówiono: as lotnictwa, może pora na pojawienie się "asów" od zlotów? Do "hall of fame", do postaci takich jak Eijk, Vasco, Grey, Rysiu, Sikor, McMaster (oraz inni organizatorzy nieco mniej popularnych/cyklicznych imprez), dołączyłby AS, prawdziwy as organizowania zlotów ;-)

7

(22 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@AS: zatem: do dzieła! ;-)

8

(22 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Niedawno przejeżdżałem w okolicach pewnego, znanego części z Was miejsca, więc postanowiłem na chwilę zboczyć z trasy i zobaczyć jak to wygląda po latach. No i okazało się, że zmiany nadeszły, ale mimo wszystko klimat tamtych czasów nie zniknął - zresztą, oceńcie sami:


http://irc.olsztyn.pl/static/atari/1.jpg

Wyraźnie odnowiona elewacja, aczkolwiek mniej słoneczny kolor może dodawać trochę ponurego nastroju, może w wypadku bardziej słonecznego dnia byłoby inne wrażenie.


http://irc.olsztyn.pl/static/atari/2.jpg

Ale pętlę na upartego dalej można zrobić ;-) (osobiście sprawdziłem) No i dalej widać drzewa, między którymi lubią parkować swoje auta (niekiedy wbrew własnej woli) kierowcy Fiatów Cinquecento ;-)


http://irc.olsztyn.pl/static/atari/3.jpg

Dzika natura została nieco "ucywilizowana" - nieuporządkowane krzaczki i półdzika trawka zniknęła na rzecz aktywnego placu zabaw (pewnie z jakiejś dotacji). Albo po tej ilości różnych płynów, które przyjęła ta ziemia nic tam już nie rośnie, więc na wszelki wypadek plac zabaw ukrywa prawdę o jałowej ziemi ;-)


http://irc.olsztyn.pl/static/atari/4.jpg

I tutaj chyba największa zmiana - cały teren został ogrodzony i zaopatrzony w bramę (przypomina to klimatem zamknięte osiedle mieszkaniowe). Nie wiem, czy brama bywa zamykana np. na noc, ale w sobotnie południe była otwarta i teren był ogólnodostępny.

Ale w gruncie rzeczy, ogrodzenie terenu z pewnego punktu widzenia może być zaletą. W hipotetyczno-teoretycznej sytuacji, podczas "imprezy zorganizowanej" teren "zamknięty" czyni z tego miejsca miejsce "niepubliczne", co wyłącza je np. z możliwości karania uczestników za spożywanie napojów wyskokowych w miejscu publicznym ;-)

9

(102 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Właśnie wysłałem PIT-a ;)

10

(599 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zdecydowanie 320kB z rozróżnieniem Rambo/Compy Shop. Pamięć rozszerzona do 320kB to standard, który obowiązuje dla produkcji "demoscenowych" już kilkadziesiąt (!!!) lat temu. Praktycznie każdy emulator wspiera ten rozmiar pamięci, więc nawet dla "kolekcjonerów", którzy chcą posiadać atarki w stanie "dziewiczym" produkcja będzie dostępna.

11

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Z racji, że na Naszym forum poruszane były podobne tematy dot. renowacji obudowy/klawiatury, więc przypuszczam, że znawcy tematu mogą mieć podobne doświadczenie w zakresie "renowacji" innych tworzyw sztucznych.

Otóż moje dzieciaki posiadają pewne zasoby klocków LEGO (popularny prezent urodzinowo/gwiazdkowy) - są to zestawy stosunkowo nowe (kilkuletnie), niemalże lśniące.

A ponieważ każdy (albo prawie każdy) tata lubi swoim dzieciom robić miłe prezenty, postanowiłem do ich zasobów dołączyć klocki, którymi się bawiłem w dzieciństwie. Jednak "LEGO z mojego dzieciństwa" są datowane na rok 1985 i pomimo, że są w 100% dopasowane z nowymi, to jednak widać na nich "ząb czasu", a szczególnie dotyczy to jasnych kolorów (np. białe czy żółte), jest też trochę różnego rodzaju nalotów.

W związku z tym mam pytanie - w jaki sposób najlepiej pozbyć się "żółtawego koloru", w sposób bezpieczny dla samym klocków, które mają już ponad 35 lat?

Z góry dziękuję za pomoc.

12

(313 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Mateoos: w tej lokalizacji jeszcze bagien nie szukaliśmy... ;)

13

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przez przypadek zyskałeś hardwareowy AUTOFIRE ;)

A poważnie - przy wyłączonym komputerze sprawdź np. omomierzem, czy linia FIRE0 (nie pamiętam oryginalnej nazwy, nie mam pod ręką schematu) nie ma zwarcia z masą (np. poprzez odprysk cyny).

Jeżeli na torze FIRE0 wyeliminowałeś wszystkie elementy i po drodze nie ma sytuacji, że np. kropla cyny "na granicy styku" zwiera FIRE0 z masą, to można podejrzewać uszkodzenie GTIA.

14

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ciekawostka swoją drogą.

GTIA spośród czwórki: ANTIC, GTIA, POKEY i PIA jest najbardziej pasywny.

ANTIC może HALT-ować CPU i wrzucać na magistralę adresy, a POKEY i PIA mogą generować przerwania, a samo PIA dodatkowo przełączać dodatkowy RAM i przełączać w obszarach RAM/ROM. To w teorii może odpowiadać za zwisy i niestabilność (w wypadku uszkodzenia/niestabilności układu).

GTIA sam z siebie tylko "przekazuje dalej" to co generuje na wizję ANTIC, nie generuje przerwań - może zakłócać działanie obrazu, ale nie ma jak wpłynąć na pracę CPU. W skrajnym przypadku w teorii mógłby powodować brak obrazu, ale raczej nie zakłóci pracy CPU. Nie analizowałem źródeł "Numena", ale obstawiam, że nie ma tam warunków typu: jeżeli klawisze konsoli lub któryś FIRE jest wciśnięty, to zrób RANDOM jmp ;)

Dla fanów teorii spiskowych mam hipotezę: GTIA ma usterkę, która ujawnia się przy "Numenie" z racji dość intensywnego "obciężania" przez efekty układ pobiera nieco więcej energii niż w pełni sprawy układ, co powoduje zakłócenia stabilności zasilania w Atari, co może powodować zwisy ;)

15

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Firma TOMS na życzenie klienta modyfikowała zawartość ROM-u stacji, stąd istnieje możliwość, że w jakimś TOMS-ie 720 siedział Toms Navigator "wgrany" na życzenie klienta.

16

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generalnie SIO2SD wydaje się być natywnym następcą SIO2IDE.

SIO2IDE było na pewno rozwiązaniem przydatnym 20 lat temu, bo na dysku pozwalało wrzucić dużo ATRów, co w samo w sobie eliminowało posiadanie dużej ilości dyskietek i było zdecydowanie bardziej "mobilnym" rozwiązaniem niż SIO2PC, które wymagało stałej obecności "PC".

Dzisiaj w dobie problematycznej dostępności dysków ATA (PATA) na rynku pierwotnym i kurczącej się dostępności na wtórnym (mechanika z biegiem czasu starzeje się i "pada") SIO2IDE wydaje się rozwiązaniem mniej wygodnym i praktycznym.

SIO2SD oparte na ogólnodostępnych kartach SD jest zdecydowanie lepszą alternatywą, SIO2SD jest mniejsze, lżejsze, ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne/wstrząsy. Kartę SD nową o pojemności 32GB (cały soft na Atari na to wejdzie) można kupić za ok. 20zł.

P.S: Oczywiście odnoszę się tylko do rozwiązań emulujących stację i podłączanych przez SIO. Bo z praktycznego punktu widzenia wygodniejsze jest np. IDE Plus, które IDE jest z nazwy, bo tak naprawdę opiera się na kartach CF ;)

17

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Było jeszcze to: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=3141

aczkolwiek projekt z kategorii "nigdy nie dokończonych" ;)

18

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zgadzam się z Jaquesem i lewiS-em - SIO2SD jest zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem.

19

(50 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

@gorgh: owszem, problem polega jednak na tym, że nowych dyskietek nie przybywa, te które są w obiegu co jakiś czas padają, no i żeby z PC przenieść coś na Atari 8-bit musisz mieć napęd 5,25" w PC - dzisiaj problemem jest nawet napęd 3,5" w PC. Przy np. SIO2SD masz wszystkie dyskietki na małej karcie, którą możesz bez problemu włożyć do czytnika kart podłączanego do PC. No i na jednej karcie SD (np. 16GB) pomieścisz kilkadziesiąt tysięcy dyskietek (czyli praktycznie całe oprogramowanie, które kiedykolwiek wyszło na Atari 8-bit + masa danych typu muzyka, konwertowana do formatów atarowskich grafika itp.) i łatwiej to zbackupować np. na PC.

20

(50 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

lopez: cenę kształtuje relacja podaży i popytu ;)

Osobiście, w dzisiejszych czasach z punktu widzenia użytkownika nie bardzo widzę sens zakupu stacji dysków. Dla kolekcjonera być może ma to sens, dla mnie nie. Nigdy nie wiadomo ile napęd "wytrzyma" (jak padnie istnieje ryzyko, że nie da się naprawić), dyskietek 5,25" nie przybywa, więc praktyczne to nie jest. O wiele bardziej praktyczne (z punktu widzenia użytkownika) są rozwiązania typu SIO2SD (elektronika, karty SD są dostępne), ewentualna dostępność w przypadku "padnięcia" nie stanowi problemu.

Acha, żeby nie było - piszę to jako były posiadacz TOMS-a 720, a nie "szczerbaty wygłaszający referat o jedzeniu sucharów".

Ale oczywiście każdy ma prawo kierować się swoimi kryteriami ;)

21

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tutaj: http://atariki.krap.pl/index.php/Cobra_Hacker

22

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kiedyś zbudowałem 1MB na kostkach 41256 - w środku "pajęczyna" i piramidki (łącznie 32 układy 41256). Ten komputer komuś przekazałem podczas Quasta 2005, bodajże Stykerowi lub Pasiowi jako ciekawostkę. Zresztą kiedyś lubiłem takie hardcore-we projekty, np. takie:

atari 8-bit w towerze

ten komputer posiada Jellonek i pewnie mu działa do tej pory ;)

23

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Teoretycznie pierwszy styk z lewej wygląda jak z "nalotem". Warto pomyśleć o jakimś płynie do czyszczenia styków.

74 HCT LS 00 czyli 7400 (4 bramk NAND) w wersji "szybszej" ;)

Scalaków bym nie wymieniał, bardziej przyjrzałbym się pod kątem "zimnych lutów".

24

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generalnie to własny ;) CAS-y dzielone na 74138 (8 wyjść adresowanych przez PB6, PB1 i PB7) oraz 74157 z 7408, które sterują wyjściem PB1 i PB7 - jeśli PB4 i PB5 mają stan wysoki, to do MMU idą natywne wartości z PB1 i PB7, jeżeli zaś na którejś pojawi się niski to do MMU na PB1 i PB7 idzie jedynka logiczna, a PB1 i PB7 "adresują" CAS-a w 74138.

Oczywiście to wszystko w oparciu o C25953, które generuje CAS-a, którego 74138 rozdziela.

Sprawdzone mam w ten sposób, że robione w roku 1996i 320kB + 74138 w 130XE zadziałało i mam nadzieję, że 576kB w ten sposób zadziała ;)

25

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja właśnie mam tą płytę i planuję zrobić tam 576kB (Compy Shop), na "piramidkach" z 4464 :P