51

(34 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jako filolog z zamiłowania dorzucam swoje 5 groszy, no ten Warszawianin to chyba z dużej litery ? Dla mnie to nie brzmi, zawsze o ludziach ze stolycy (z ferajny Grzesiuka) takich przecinakach, mówiło się typowo: Warszawiak. Mam Rodzinkę wew stolycy, z nich takie Warszawiaki właśnie... A sam jestem urodzonym Poznaniakiem, zatem nie będę się upierał przy koncepcji, chyba nietrafionej, że sufiks -ak przynależy Mazowszu, bo skąd Warmiak czy Ślązak ? Co do Poznańczyka to nazwa ta nie jest formą czysto literacką, a wypłynęła przy okazji Powstania Wielkopolskiego i jest jak dla mnie nacechowana lokalnym patriotyzmem. Nie używam jej w stosunku do siebie a tylko w odniesieniu do bohaterów Powstania Narodowego. Na tą nazwę, popularną w opracowaniach historycznych trzeba sobie zasłużyć... Zresztą czas w Polsce jest na lokalizm, regionalizm zatem często zamiast Poznaniak szczycę się swoim dzielnicowym pochodzeniem i mówię że jestem z Łazarza, jestem Łazarzaninem bądź Łazarczykiem właśnie... Ludzie ostatnio na portalach lokalnych próbują przeforsować nazwę Łazanek, Łazanka - choć ładna to moim zdaniem kojarzy się bardziej z potrawą.
Wielkopolska (stara nazwa historyczna Wielka Polska) - Wielkopolanin, Mazowsze - Mazowszanin ? bo Mazowiak brzmiałoby jak obsługujący Mazovia PC... Najlepsze są jednak gwary, tylko one oddają sens regionalny np. kaszewa jako język kaszubski, czy pyra ktoś z pyrlandii, ślunsk jak Śląsk...
Co do próby przeforsowania Warszawianina przez kolegę xxl-a nic nie mam, uważam że słusznie "przeinacza" określenie bo to dodaje kolorytu językowi.
Ciekawym byłoby, choć to oczywiście uregulowane prawem językowym, ustalenie jak mamy się nazywać na tym forum. Słowo ATARI jest tutaj obcym, nawet nie zapożyczonym i różne choć nie prawne koncepcje przychodzą mi do głowy:
Atarianin
Atazarzanin
Atarin
Atariak
Atarak
Atarzysta
Ataryjczyk (ha ha naddyskownik - rasa bitowców)

Mogę Wam polecić dokupienie ekranów pochłaniających na te bursztynowo-zielone monitorki, wiecie coś ekologicznego na oczy, to już nie będzie niczego przepuszczało ale nie o to chodzi - klimacik będzie retro...no do tego dokupiłbym jakieś otoczenie, klimatyczne bordowe firanki albo drewnianą półeczkę pod monitor w stylu zakopiańskim...jak retro to po co się szczypać (jakieś liczydełko oprzeć z boku o monitor...to...to...)

53

(29 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Dla mnie osobiście to czyste szpanerstwo - po co komu karton (i to windowanie cen za box), komputer przecież trzymam na biurku gotowy do pracy, chyba że ktoś leci mocno na zdjęcia reklamowe ?!? Komputer można zabezpieczyć przed kurzem pokrywą, ALE cena tego plastykowego komfortu także poraża, za kawałek plastykowej foremki kilkadziesiąt złotych, w sytuacji gdzie obecnie za nie wiele więcej (bo ceny sprzętu na OLX gwałtownie spadły, co cieszy) 150 zł mozna kupić cały komputer. Stosuję dla ochrony "szpanerski" ręcznik połozony na klawiaturze - brak na nim logo ATARI a za to ma ciekawe motywy greckich kwiatów ;)
To trochę przypomina sytuację, gdzie gadżet (typu torba z nadrukiem czy znoszona koszulka z logo ATARI) jest droższy niźli sam sprzęt, na zasadzie kupię sobie telefon komórkowy, ale różowy jest droższy, choć ten sam model.
Nie rozumiem jak ten sam komputer może kosztować 200 zł drożej za wersję z kartonowym pudełkiem, przecież papierowy karton to nie półprzewodnik, kawałek niezbędnego krzemu...potrzebny do działania komputera. Za niedługo będziemy płacić za worki plastykowe na sprzęt, zwlaszcza te z napisami po angielsku, bo przezroczyste niewiele tańsze.
Pewno, że nie mam prawa narzucać komuś woli tych niuansów i kosmetyki sprzętu, to są jego pieniądze, ale po co je wyrzucać w błoto ? Płaćmy za pragmatyzm a nie za kolorki !

21 maja 2016 r. odbyły się obchody 70 lecia Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja KOPERNIKA w Poznaniu. W ramach święta Szkoła pokazała m.in. mikrokomputery oraz elektronikę z szkolnego Muzeum UNITRY.
Wiadomość nieco spóżniona, ale myślę że dla wielbicieli elektroniki ciekawa.
Niestety nie posiadam większej ilości zdjęć wystawionych mikrokomuterów, było ich całkiem sporo i dość ciekawa kolekcja w posiadaniu Szkoły. Z własnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że w latach 80tych XX wieku, Szkoła miała bardzo dobrze wyposażoną i nieliczną podówczas w Poznaniu pracownię komputerową opartą o 8bit, której sponsorem była poznańska "TELETRA" (Wielkopolskie Zakłady Teleelektroniczne „Telkom-Teletra” działające od 1954 roku nieprzerwanie do lat 90tych; dziś nieistniejące; produkowały m.in. centrale telefoniczne licencjonowane Alcatel, Bell Laboratories, Ericcson, modemy 600/1200, systemy telefonii i telegrafii wielokrotnej, dalekopisy). Nasza pracownia komputerowa posiadała różne komputery m.in. ELWRO Junior ułożone w sieć (wystawiane także na MTP).

Zdjęcia z wystawy sprzętu UNITRY i mikrokomputerów z szkolnego Muzeum w czasie święta:
https://plus.google.com/+miczaAMahoj/posts/3Gqyx5Hk8Vp

Artykuły na temat Muzeum Sprzętu Radiowego UNITRA w Poznaniu:
http://radiopoznan.fm/informacje/pozost … nitra.html
oraz
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ … id,t.html#

Post ze zdjęciami mikrokomputerów i sprzętu elektronicznego z bliźniaczej Szkoły ZSŁ w Gdańsku:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2309090.html

Oglądając inne muzea muszę powiedzieć, iż często pasja uczniów prowadzi do zgromadzenia bogatszych zbiorów niźli spotykane w publicznych państwowych placówkach. Tym bardziej że to sprzęt działający - przez uczniów konserwowany i naprawiany.
Muzeum w Poznaniu można zwiedzać. Informacje na załączonych plikach.
AHOJ

55

(2 odpowiedzi, napisanych Zloty)

sobota (20 maja b.r.) w godzinach 10:00 - 23:00
Szkoła Podstawowa nr1 w Świnoujściu
ul. ul. Narutowicza 10, 72-600 Świnoujście

Skauci z platform niealkoholowych zapraszają,

III Szczep Harcerski „Słowianie” im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zaprasza na przygodę z przeszłością.
Zapraszamy już 20 maja, w sobotę przez cały dzień, od 10.00 do ostatniego uczestnika, do świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1, oraz wieczorem, podczas Europejskiej Nocy Muzeów, do Muzeum Rybołówstwa Morskiego, na spotkanie z elektroniczną historią.
Jeśli nazwy Commodore, Atari, Sega bądź Amiga nie są Wam obce, przyjdźcie na spotkanie z retro komputerami.
Jeśli hydraulik z czerwoną czapką jest Wam znany, niebieski jeż śni się Wam po nocach, a przez sen pamiętacie komendy wpisywana na klawiaturach 8 bitowych komputerów, to spotkanie na pewno jest dla Was.
Mieliście takie komputery i konsole? Wasi rodzice mieli? A może dziadkowie? Przypomnijcie sobie czasy młodości, zabierzcie swoje dzieci, pokażcie jak i na czym się kiedyś grało i uczyło.
Nigdy nie widzieliście takiej starej elektroniki? Chcecie doświadczyć przyjemności obcowania z prawdziwymi komputerami z lat 80-tych i 90-tych? A może po prostu jesteście ciekawi i głodni wiedzy?
Zapraszamy każdego, kto chce obejrzeć, dotknąć, pograć, nauczyć się czegoś o historii komputerów.
Jedną z atrakcji będzie działająca, jedyna polska konsola do gier produkowana seryjnie Ameprod Elwro TVG-10.
Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia bajek dla dzieci z kaset VHS i poczytania książek i czasopism komputerowych z epoki.

Ważne – większa część działającej ekspozycji będzie się znajdować w świetlicy SP1.

Serdecznie zapraszamy! Nie zapomnijcie zaprosić innych!

http://up.programosy.pl/foto/big_sprawno_-zuchowa-indywidualna-informatyk.jpg

Swoją drogą ciekawe ilu ludzi z naszego forum deklaruje swój związek z harcerstwem ? Piszcie...

56

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak wiesz to firmware nawet do goteka jest płatne. Próbuj się dogadać z tym Panem: jkremski@plusnet.pl        On dystrybucję prowadzi goteków (głównie pod atari st i amigę) Ja używam firmware do amstrada cpc 6128 i od Niego go dostałem.
Wpierw przejrzyj internet (bogaty jest) pod hasłem: gotek hxc firmware to atari st
i zajrzyj na tę stronkę, nie miałem czasu przejrzeć ale też bogata jest: http://hxc2001.free.fr/floppy_drive_emulator/
szczególnie na dole strony
i prywatna dygresja i krążąca reklama dla Lotharka: jego polski HxC jest dużo solidniejszym wyrobem od chińskiego goteka

57

(5 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Bardzo piękny egzemplarz w bardzo nie pięknej cenie:
https://www.olx.pl/oferta/atari-falcon- … 60bfefb692

http://www.atarimania.com/game-atari-40 … 12353.html

Ale to chyba nie ta sama gra (RPG - tekstówka tutaj)

59

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Czy chcesz powiedzieć , że nie słyszysz dźwięku o częstotliwości 50 000 Hz ?
To raczej dla nietoperzy...

60

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

XF 551 ! Mam sprawną w chacie, i wydaje mi się, że tam potrzebne niestabilizowany zasilacz 9V/co najmniej 2 A. Instrukcję (ciekawą po polsku w djvu) i schemaciki (w gif) masz na serwerze tutaj: https://fromsmash.com/xf551 .  Ja w swojej wymieniałem napęd 5,25 i sam tego nie robiłem . Gdybyś miał jakiekolwiek pytania czy kłopoty zwróć się do człowieka , który zjadł zęby na tych stacjach. Pisz że z mojego polecenia xeniusz@gmail.com
Tam były model z płaską i okrągłą diodą ( to tak najprościej rzecz ujmując )...

61

(0 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dla fanatyków PEGASUSA zamieszczam ulotkę - instrukcję, być może komuś przydatną (odnalezioną w szpargałach):

62

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Poczytałoby się z przyjemnością, ale zdaje się są kłopoty by pobrać ze strony - po wciśnięciu download dzieją się dziwne rzeczy...

63

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

skrzyp napisał/a:

Tak to jest, jak się bierze jakiś zestaw nie wiadomo skąd i nie wiadomo jak zrobiony, zamiast samemu poświęcić te kilka chwil, poczytać, naumieć się, ogarnąć tak jak się chce i będzie działać jak powinno.
Chociaż z drugiej strony... wtedy pretensje można by mieć tylko do siebie smile

Dlaczego uważasz, że nie wiadomo skąd i że nie przeczytałem. GOTEK ze źródła bardziej niż pewnego i pewne jest to, że przeczytałem całkiem sporo...Chyba nie uważasz , że masz patent na wyłączność, jeśli chodzi o ten temat ?!?
Powód nie działania jest zupełnie inny: GOTEK był w porządku, a popsuty był AMSDOS; po wymianie (dzięki serdeczne @bartek030) na ParaDOS wszystko działa jak należy.
Jedyna rozsądna pomoc od kolegi @PIN'a, to też testowałem, ale HXC nie mogło zadziałać z uszkodzonym AMSDOSEM...

64

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Panowie,
konfiguracja jak u PINa --> GOTEK + SCHNEIDER 6128 (taśma przerobiona i zasilanie)
wrzucilem na pendriva gotowca
mam dziwny komunikat , nie startuje loader a zglasza sie komunikat jak do ladowania z kasety
co o tym sadzicie ?
prosze spojrzec na zrzuty ekranu, bedzie bardziej jasne:
http://up.programosy.pl/view/img_201702 … 8.jpg.html
http://up.programosy.pl/view/pendrive_02.jpg.html

OKi , temat zamknięty. @sqward: pomogłeś mi naprowadzjąc na właściwy trop używania UiP, dotychczas myślałem, że ono może być wyłączone, a ono musi po prostu pracować żeby były widoczne pliki w przeglądarce.
DZIĘKUJĘ.

Przecież UiP działa (poprawnie odczytuje IP dla Atarki z reutera), kłopot w tym ze przegladarka nie listuje plików po IP.
PINGuje poprawnie w dwie strony bez strat od reutera do ATARKI.
Ten reuter to jedyny sposób by wygodnie rozdzielić sygnał (z przydzielonymi IP) z modemu na PCeta i ATARKę, w innym przypadku musiałbym rozdzielać to mechanicznie, wyciągając i wkladając kabel do poszczególnych maszyn...poza tym nie wiem czy modem przydzieli to samo IP PCetowi i ATARCe (babranina). Rozwiązaniem byłby jakiś switch rozdzielający - na razie takowego nie posiadam.
Kolega mój posiada reuter (innej firmy) i wszystko działa jak należy, z tym że na Falconie (bez specjalnej konfiguracji reutera).

Moja konfiguracja:
ATARI STe - goły TOS 2.06 PL - 4 MB RAMu - lotharkowe NetUsbee - reuter TPLink (WR340 lub WR740) - modem kablowy (Win 10)

Probowalem na 2 reuterach i na 4 przegladarkach przy okreslonym i przydzielonym IP (rozpoznanym przez UiP). Za kazdym razem komunikat ze za dlugo laduje i ze mam sprawdzic proxy lub zapore (nie uzywam proxy a przy wylaczonej zaporze to samo). Nie sprawdzalem na konfiguracji z pominieciem reutera z sygnalem samego modemu kablowego. Na obydwu reuterach widoczne IP Atarki i jej MAC (dodana jako dodatkowe urzadzenie). Pomyslalem poczatkowo ze to wina reutera wiec go zastapilem drugim. Teraz mysle ze wina wogole reuterow firmy TPLink, a moze trzeba podlubac w ustawieniach reutera ??? - przy metodzie chwilowego FORWARDING  i DMZ z IP Hostem ATARKI takze nici.
Stosowalem Google Chrome, Firefoxa, Opere i Microsoft Edge ta sama reakcja - zero widoczności plików. W przegladarce wpisuje IP cyframi, gdyz UiP nie pokazuje nazwy hosta...
Proszę o wspomożenie ;)

P.S. Przy tej konfiguracji mam pracujacego STINGA (pinguje w obie strony) i pracujacego CAB`a (otwiera strony - norma)

68

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,
to BAŁAGAN więc trochę odskoczę od klanu ATARI !!!
Chętnie kupię to urządzenie - GOTEK HxC w rozsądnej cenie z przeznaczeniem pod SCHNEIDERa 6128 w rozsądnej cenie.
@Pin: możesz dać znać jak podpiąłeś GOTEK'a pod 6128 (skąd wziąłeś taśmę ?) i czy trzeba rozbebeszać maszynkę ???

69

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zasilacz jako moduł fajnie "odchodzi" od STe...
cyt.  Ale jednak rozbiorę, zrobię spis i tutaj podam. Gdzie przeczytać model zasilacza?
odp. Zdaje się na spodzie na druku bądź na tej aluminiowej ramce jest naklejka papierowa z typem zasilacza (przynajmniej tak było u mnie).
W tym poście masz zdjęcia Sr98 (zasilacz wewnętrzny so STe), model na naklejce na dnie metalowej podstawy na 2 zdjęciu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13855

A tutaj masz schemat tego zasilacza; na str. 5 i 6 capacitors (kondensatory) wymienione wszystkie z dokładną specyfikacją i ilością na płytce:
http://gossuin.be/images/schemasatari/P … 20SR98.pdf

70

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

@artik-wroc: dziękuję, częściowo się pokrywa.
Nadal proszę osoby w posiadaniu ST DP w wersji 7 dyskietkowej o odzew.

71

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

To się nasuwa samo przez się, że ktoś doradzi pure C i ewentualnie ćwiczenia do tego w języku angielskim; jednak kurs mam wg starszych programów i po polsku i upieram się przy swoim - może ktoś posiada ten zestaw narzędzi ?
W sieci ich prawdopodobnie nie ma.

72

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Cześć, :) :) :)
posiadam podręcznik programowania GEM na Atari ST; mój kłopot to brak 7 dyskietek wchodzących w skład tzw. ST Developmant Package na który składają się:
1)The Language Disk
2)The Mince Editor Disk
3)The Compiler Disk
4)The Linker Disk
5)The Utility Disk
6)The Resource Constructor Disk
7)The TOS Disk
Potrzebuję tych dyskietek (do skopiowania) w takich tytułach i takim układzie programów jak na zdjęciach - po prostu kurs polega na tych programach , nie innych. Wiem , że to bardzo stare programy, lecz jeśli ktoś może pomóc, to będę wdzięczny...

http://allegro.pl/atari-st-fm-zasilacz- … 32955.html

Oprócz ogłoszenia allegro. Mam na stanie taki zasilacz (raz dziala raz nie, kwestia polutowania ścieżek), odsprzedam , ale dopiero 2 poł stycznia - jeśli potrzebujesz jeszcze daj znać na priv.

@secon ma rację; tak się postępuje profesjonalnie nawet ze starodrukami; dodam, że nie właściwie archiwizujesz swoje zbiory - rozwiążesz kłopot kupując pudła antykwasowe na dokumenty - w ten sposób zabezpieczysz je na wiele lat...
http://beskidplus.com.pl

I jak , udało Ci się z tym paskiem ?