1

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Klej na gorąco i żadnej śrubki, a na podłogę można upuścić i dalej działa. Na dodatek wykonane w dwa wieczony, nie licząc pokonania pułapki Fuse-bits i budowy programatora do ATmega.
W sumie teraz mam dwa - szeregowy i równoległy.

2

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

i już ostatnie.

Swoją drogą - mam prośbę do Administratora aby te zdjęcia połączył w jeden post i włączył bezpośrednie wyświetlanie obrazków.
(z góry dziękuję).

3

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kolejne

4

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

i jeszcze jedno

5

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kolejne zdjęcie

6

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kolejne zdjęcia (nie wiem jak je wstawić aby odrazu pojawiały się na stronie).

7

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dorzucę kilka zdjęć.

Zielona płytka z diodami, DIP-switch'ami i guzikami to zaadaptowany element innego urządzenia (stąd nadmiar rezystorów, których nie chciało mi się wylutowywać). Wtyczka SIO - samoróba z kleju epoksydowego i elementów złącza zasilania PC.

Jako czytnik kart SD idealnie nadaje się złącze ze starej taśmy sygnałowej do napędu 5" dyskietek PC (dowiedziałem się jednak o tym już po fakcie użycia adptera mikroSD).

Pozdrawiam serdecznie

8

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie neguję przydatności i sprawności SIO2SD. Być może sam bym go zbudował. Miałem jednak akurat ATMega8 kupiony kiedyś za kilka złotych na inną okazję. Ponoć teraz trudno go już kupić.
Resztę elementów też miałem, więc koszt budowy był znikomy (nie licząc spędzonego czasu). Oczywiście popadłem w pułapkę Fuse-bitów i musiałem zbudować programator równoległy. Przyda się do innych zadań.

Po uruchomieniu SDrive byłem bardzo zaskoczony dużą funkcjonalnością tak prostego urządzenia więc postanowiłem się z Wami tą informacją podzielić. Jeśli ktoś już ma SIO2SD to będzie moim naturalnym oponentem, ale może trafi się ktoś, kto ma zamiar coś podobnego zbudować i tutaj nie byłbym tak pewny co do postawienia na SIO2SD. Zwłaszcza, że do SDrive praktycznie nie trzeba wykonywać płytki drukowanej.

Swoją drogą koledzy, którzy sprzedają SIO2SD mogliby oferować również tańszą wersję czyli SDrive.


do Urborg: Jak jest z tymi obrazami to do końca nie wiem - sprawdzę przy najbliższej okazji. Wydaje mi się, że operuje się na jednej stacji czterema obrazami (plus piąty obraz dysku narzędziowego). Numer stacji wybiera się trzema DIP-switchami.

9

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do montowania dysków w SIO2SD - zwracam honor - jak pisałem wcześniej - nie znam tego urządzenia.

Co do przypisywania dysków w SDrive. Można przed uruchomieniem gry przypisać do 4 obrazów dysków a potem sprzętowo - za pomocą guzików urządzenia przełączać "w biegu" aktywny obraz. Na 4 diodach świecących pokazywany jest numer aktywnego dysku.

Osobny guzik przełącza na obraz SDRIVE.ATR gdzie zapisany jest program obsługi urządzenia (nawigacji po katalogach i montowania obrazów). Po jego naciśnięciu palą się wszystkie cztery diody.

10

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do braku wyświetlacza - nie wiem jak używa się SIO2SD, bo nigdy go nie miałem - w SDrive "wyświetlaczem" jest Atari. Po katalogach "chodzi" się za pomocą jego klawiszy (bądź joysticka-a) a na ekranie Atari mamy listę plików. Myślę, że to jest wygodniejsze niż chodzenie po katalogach za pomocą dwu-liniowego wyświetlacza.

Długie nazwy nie są wyświetlane na liście lecz po najechaniu na konkretny plik na dole ekranu wyświetla się jego pełna nazwa (tzn. dokładnie 80 pierwszych znaków).

Co do płytki, to zmontowałem całe urządzenie na uniwersalnej, za pomocą kabelków. Jako kart używam microSD a jako czytnik - adapter w postaci karty SD z przylutowanymi na stałe kabelkami.

Co do FAT16 - nie widzę żadnego kłopotu. Sformatowałem kartę 512MB jako FAT16 i mogę tam zmieścić np. wszystkie gry na Atari. Natomiast dla PC-ta nie ma wielkiej różnicy między FAT16 i FAT32.

Co do doświadczeń - nie mam ich na razie zbyt wiele. Uruchomiłem parę gier w postaci pików binarnych i parę w postaci obrazów dysków. Wszytko działało prawidłowo. Czas wczytywania nie jest rewelacyjny, ale ma to swój "smaczek".

11

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam szanownych kolegów, jestem tu zupełnie nowy. Fakt, że zaglądałem na tę stronę wiele razy, bo mam straszny sentyment do małego Atari, ale piszę pierwszy raz.

A teraz do rzeczy: zbudowałem właśnie interface SDrive - emulator stacji dysków na karcie SD
(na podstawie projektu http://raster.infos.cz/atari/hw/sdrive/sdriveen.htm).

Coś podobnego do SIO2SD tylko prostszego w budowie i myślę, że również w obsłudze.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany moimi doświadczeniami w budowie to proszę o pytania.