1

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

Stream danych wygląda na jeden długi rekord z przerwami w niektórych miejscach. Nie patrzyłem na kod programu kopiującego jednak wygląda na to iż przerwy są po INIT-ach. Jako ciekawostkę można zobaczyć iż loader tego systemu aby zdekodować stream wejściowy nie korzysta z odczytu SERIN, a sam składa bit bo bicie cały stream analizując cały czas 4 bit SKSTAT ;)

Jeżeli komuś będzie się chciało zanalizować całą procedurę, to byłbym wdzięczny za przypomnienie :).
Dodam, że prawie na pewno funkcjonowało również anty do tego.

2

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Więc albo długi rekord był dla jednego ciągłego bloku pamięci, albo umożliwiał uruchomienie części programu przed wczytaniem całości.

3

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

xxl napisał/a:

o wlasnie w tym turbo mialem nagrane international karate!
czy kopier robil przerwe w miejscu inita? czy rekordy byly zmiennej dlugosci?

Nie pamiętam już dokładnie, ale loader wczytywał się normalnie, a potem wczytywał resztę zapisaną jako 1 długi rekord.
W tym przypadku chyba nie było takiego problemu jak przy Turbo 7500, że musiałem liczyć cykle dla wykonywanych rozkazów, aby prawidłowo rozpoznać długość bitu z magnetofonu. :D

PS. AFAIR była tam jeszcze kompresja RLE.

4

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

Hejka!

I teraz jeszcze chciałem parę słów napisać do RGR (Radosława Popławskiego), autora rozwiązania które tu aktualnie omawiamy :) Bardzo rzadko się zdarza iż autor danego rozwiązania odzywa się na forum i włącza się do dyskusji, niezmiernie mi miło iż mogę Cię poznać :) Muszę powiedzieć iż jestem pod wrażeniem kodu loadera który ładował gry zapisane w tym systemie. Były to dość zamierzchłe czasy (z opisu w programie wynika iż było to w 1990 roku :])  Ale podziwiam że chciało się Ci użyć takiej ilości "nieudokumentowanych/nielegalnych" rozkazów 6502 ;) Nie wiem skąd w tamtych czasach dysponowałeś tak obszerną wiedzą na ich temat (nieudokumentowanych rozkazów), ale widzę że chciałeś bardzo chronić albo swój pomysł albo oprogramowanie nagrane w tym systemie :) Aby ludzie znający się na kodzie wiedzieli o czym mówię pozwolę sobie wkleić kod tego loadera (dump z emulatora, więc nie do końca dokładny, trzeba by nad nim jeszcze posiedzieć trochę aby uporządkować i poprawić):

Nie znalazłbym się tutaj, gdyby znajomy nie podesłał mi linka (jest tu na forum, ale nie znam nicka). :)
Te rozkazy sam musiałem odkryć przy okazji łamiania ULTIMY RATIO (takie zabezp. kaset przed przegraniem stosowane ówczas). Nie mogłem zrozumieć jak to działa, jak nic nie widać :). Złamanie udało się zrobić jakimś wcięciem w kod oryginalnego loadera bez znajomości nieudokumentowanych komend. Początek odkrywania nielegalnych komend był trudny, ale po rozpisaniu rozkazów w siatkę 16x16 połowę dało się zgadnąć, bo ładnie uzupełniały się ze znanymi instrukcjami, trzeba było tylko śledzić A,X,Y, ew. komórkę pamięci i odkrywać co rozkaz zmienia.
Pamiętam, że istotnym elementem było odkrycie, że BRK (chyba kod 00) w istocie jest dwubajtowy, podczas gdy używane narzędzia (programowałem bezpośrednio w kodzie maszynowym) pokazywało jako 1-bajtowy (czy jakoś tak, nie pamiętam już). Można było w ten sposób trochę poukrywać kod.

1990 rok... piękne czasy, miałem wtedy naście lat :D.

Pamiętasz jeszcze może w jakich okolicznościach powstał ten system i co cię skłoniło do napisania go? Skąd czerpałeś wiedzę o atari i jego systemie? Jeżeli pamiętasz jakieś szczegóły i ciekawostki z tamtych czasów bardzo chętnie je poznamy. To w końcu kawał naszej historii, warty udokumentowania i poruszenia na forum publicznym.

Wiedza to głównie własne doświadczenia, no i analiza innych programów. Zanim pisałem na Turbo 7500 to trochę "przyspieszałem" normalne magnetofony.


Pozdrawiam serdecznie również :)

5

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O mój program :). Nawet nie bardzo pamiętam jak działał.
Chyba faktycznie likwidował przerwy i podnosił transmisję do 900 bodów (coś jak ten CASA Turbo Tape).