551

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Seban: a może sam go zagrasz? He?...
Po prostu pomyślałem, że warto coś takiego kiedyś przenieść w nasze realia :)
...ale wybrać dobrą grę nie będzie łatwo.

552

(58 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jeśli masz możliwość i chcesz desktopa to sprowadź sobie Della z USA.
Już $700 możesz mieć coś podobnego do tej konfiguracji z monitorem LCD w zestawie :)
Ale osobiście polecam notebooka - desktopy to przeżytek. Duże to, warczy, szumi, grzeje się, rozprowadza kurz po pokoju i w dodatku żre ze 400W. A notebooka sobie zawsze będziesz mógł zabrać virtually anywhere ;)

553

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Proponuję przy najbliższym Quaście zogranizować go-right game compo :)
Wystarczy zogranizować spota, czarne tło i czarne wdzianka dla członków "backgroundu" i przeszkadzajek :)
Reszta w rękach uczestników ;) Oczywiście muzak i efekty muszą być z oryginalnej gry :)))
Kto jest za?

554

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Na ebay'u są w lepszej cenie ;) Przynajmniej z punktu widzenia sprzedającego.

555

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ReWeLaCja!! ;)
Dawno czegoś tak dobrego nie widziałem! ;))))))

556

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Masz to jak w banku :)
A za ile sprzedałeś?

557

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jak najwięcej oczywiście ;)))
Czekam na propozycje cenowe (--> priv msg)

Jak w temacie. Kupiłem nowego jakiś czas temu w USA. Jest do niego jedna gra (California Games).
Używany dosłownie kilka razy, nawet oryginalne baterie Duracell'a jeszcze działają o dziwo ;)
Jeśli ktoś jest zainteresowany to czekam na propozycje cenowe.

559

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jestem (już od dawna) za SIO2USB. Nie ma sensu kupować dodatkowych interfaceów, kart i przejściówek. Proste rozwiązania sa najlepsze.
Ja mam notebooka, PC-ta dawno się pozbyłem i żadnego COM'a nie mam i miec nie chcę, bo nie ma to już żadnego sensu.

560

(4 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja raczej czasu nie znajdę - za dużo roboty.
A tak na marginesie Pub Książęcy już nie istnieje - jest jakas nowa głupia nazwa.

561

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przeróbka do 2000F to przełącznik, kondensatorek i rezystorek. To nawet nie tyle jest interface co obejście filtra magnetofonu :) Rozmontuj zepsuty magnetofon, zobacz gdzie są te trzy kabelki przylutowane i przenieś do nowego. Prosta sprawa :)

562

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hehe, fajne ;) Można będzie sobie poszpanować wśród zwykłych śmiertelników :D

563

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor: pczeczytaj uważnie co napisałem wcześniej. Zresztą nie będę wskazywał palcem, kto chciał się synchronizować z zegarem atomowym przez internet. Skoro w założeniach opóźnienie w jedną stronę wynosi od kilkunastu do ponad stu ms to chyba oczywiste jest, że synchronizacja pingami jest czystą abstrakcją.

564

(72 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Wydaję mi się, że temat dyskusji nieco się oddalił. Może wizualnie przypomnę o temacie :-)

http://img516.imageshack.us/img516/4531/cimg00956ws.th.jpg

565

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A tak na serio to obie opcje nie są drogie i są REALNE to urzeczywistnienia. W o bu przypadkach są także profity podatkowo-celno-finansowe :)
A gdybyśmy się załapali jako non-profit to nawet ten 1% podatku ktoś by nam przekazał może?.... ;)

566

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kościół Wyznawców Antica :))

567

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor: chodzi oczywiście o gry niewymagające korzystania z klawiatury, choć gdyby przygotować sprecjalną wersje komputerów do pracy w sieci dałoby się to zrobić :)

Co do synchronizacji czastu to nie obraź się, ale nie masz pojęcia o tym co mówisz. Synchronizacja czasu przez internet z zegarem atomowym da Ci dokładość co do 1 sekundy, a w tym rpzypadku wymagana dokładność wynosi minimum 1/100 sek.

To, że coś tutaj piszę i dzielę się z Wami swoimi mniej lub bardziej realnymi pomysłami wcale nie oznacza, że mam kilka godzin dziennie na skońćzenie Propera. Tak ja napisałem skończę ta grę jeśli będę mógł sobie na to pozwolić.

568

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A może założymy fundację? ;)
Fundacja pomocy biednym programistom, albo Fundacja na rzecz 8-bitowego oprogramowania :)))

569

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor - jeśli będziesz mi płącic kilka tysięcy złotych miesięcznie to Ci napiszę co będziesz chciał. Wybacz, ale nikt za mnie tych pieniędzy póki co nie zarobi - sa pewne priorytety.

Obiecałem, że jeśli uda mi się znaleźć trochęc zasu to grę skońćzę (a raczej napiszę od nowa), ale nie oczekuj, że rzucę wszystko... trzeba z czegoś żyć.

570

(72 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Nosty: te 20% to tak na oko i o smartphonie mówiłem :) główy nie dam ile dokładnie było. Mój PPC czyli iPaq h4150 chodzi na bateriach prawie 10h. Zawsze można zwolnić zegar i przyciemnic obraz - to wydłuzy czas pracy. WiFi i BT niestety zżerają baterie :(
Atari800 na smartphone chodzi u mnie dziwnie - jedne demka chodzą szybko inne wolno. Jakkolwiek w Spy vs Spy gram ostatnio dość często i bez żadnego dyskomfortu związanego z opóźnieniami.
Nie wiem jak jest z Mitac Mio - jak dla mnie jest to dziwne, że tylko 35%... może źle podaje prędkość? ;) Jak miałem kiedyś iPaq h1940 gdzie był 200MHz Arm to Numen działał na 100% a miałem wrażenie niekiedy, że nawet szybciej ;) Niestety Pocket Pocketowi nie równy....

Jelloonek: oj, no zjadłem jeden "+" ;) Co do efektów to była tylko przenośnia. Chodziło mi o to, że jeśli stosuje się wyuzdane techniki programistyczne ;) typu self modyfing code, rozpisywanie pętli czy tablicowanie czego się da to są to rzeczy dla kompilatora raczej nie do przyjęcia. Kompilator zawsze będzie się starał wyprodukować szybki i poprawny kod zgodnie z zasadami, a żeby osiągnąć zysk trzeba czasami pokombinować i pewne zasady złamać (patrz: nielegalne rozkazy). Fakt, nie ma może zbyt wiele dobrych kompilatorów na 6502, ale nawet jakby były to nie uwierze (póki nie zobaczę), że taki kompilator mógłby bardziej przyśpieszyć efekty np. występujące w Numenie czy jakimkolwiek innym powalającym na kolana demku.

Co do większych procesorów zgadzam się - kompilator lepiej potrafi optymalizować, bo nowe procki mają zaszyte rozmaite cuda (jasnowidzenie, kolejkowanie, cacheowanie, potoki, strumyki i inne rzeczki ;) ) i żaden z programistów nie jest w stanie sprawdzić kodując real-time, że jeśli zamieni dwa rozkazy miejscami to akurat w piątym potoku zwolni się jakiś rejestr i wtedy wykonają się ona 3x szybciej, bo w drugim potoku będzie następny dostęp do rejestru wykorzytanego za pięć linii :)))
Jakkolwiek algorytm działania programu dobiera programista i w ten sposób jest w stanie optymalizować dane zagadnienie na dany procesor. Chodzi mi o to, że każdy procesor jest w czymś lepszy, jeden liczy szybciej, drugi przetwarza dane szybciej etc.

Fox: A kiedy przyśpieszysz to co się da? ;) Jeśli chodzi o Pockety to jak już gdzieś rozmawialiśmy sprawa się rozwiąże po zmienie obsługi pamięci dodatkowej.

571

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor: mylisz się - gra może zachowywać się na dwóch komputerach tak samo pod warunkiem, że uruchomisz je jednocześnie i że nie ma zdarzeń losowych. W tym przypadku uruchamianie gry z klawiatury może ale nie musi stanowić problemu. Jakkolwiek gdyby odpalić oba komputery idealnie jednocześnie to liczby losowe (a właściwie pseudolosowe) byłyby na obu identyczne - wiem bo sprawdzałem.
Opóźnienia joysticka będą w zależności od jakości sieci, jednak tak jak napisałem wczoraj największy problem to synchronizacja obu interfaceów.
Czy ktoś to zrealizuje? Nie wiem :) Przedstawiłem tutaj pomysł - zapytałem publicznie czy ktoś jest zainteresowany, czy warto. Jak na razie nikt sie nie zgłosił. Ja nie obiecałem nikimu, że ten projekt będę realizował, także nie ma co do Ciebie przemawiać ;)

572

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generalnie chodzi o zliczanie cykli i nie musi to być koniecznie fi2, ale skoro jest to można wykorzystać - jest w końcu bardzo stabilne i nim oba komputer syę rozsynchronizują minie duuużo czasu ;)

Załóżmy, że są dwaj gracze A i B. Obaj mają odpowiedni zestaw (komputer, interface, joystick, etc.). Po podłączeniu i uruchomieniu wszystkiego oba zestawy obliczają średnie i najgorsze czasy opóźnień między sobą. Aby te dane były na tyle zadowalające, aby można było grać zakładam, że obliczanie trwa 40 minut. Oba zestawy synchronizują swoje liczniki (chodzi o liczniki w IMGL'ach) czyli ustawiają je na zero :)

- Gracz A wciska fire.
- A wysyła informację do B, jednak nie przekazuje tej informacji do komputera tylko czeka.
- B otrzymuje informację, bierze wartość najgorszego opóźnienia (z B do A), przelicza je na cykle, dodaje do aktualnego stanu licznika i wysyła do A potwierdzenie z wyliczoną wartością, po czym zaczyna liczyć.
- A otrzymuje potwierdzenie najprawdopodobniej szybciej niz wynosi najgorsze opóźnienie (albo równo z nim) i czeka, aż jego licznik będzie równy odebranej wartości, po czym zapodaje fire do komputera :)
- Dokładnie w tym samym czasie B również dolicza się tego samego stanu i również zapodaje fire do swojego komputera.

Tak po krótce wyglądałaby komunikacja. Oczywiście przelanie tego na software i hardware nie jest takie proste i wybmaga dużo żmudnej roboty i pomiarów, ale to co opisałem jest realne mimo, iz oparte na statystyce i prawdopodobieństwie, bo w końcu nastąpi ten moment, że opóźnienie maksymalne zostanie przekroczone i komenda przyjdzie po czasie :(

Największym problemem w tym całym zaganieniu jest porornie banalna rzecz, a mianowicie początkowe wyzerowanie liczników. Żeby to wszystko, co napisałem, działało oba liczniki muszą być w miarę dobrze zsynchronizowane, żeby ewentualny poślizg o kilka cykli nie był większy niż powiedzmy 1/10 ramki (gra przecież może sprawdzać joya nawet 3 razy na ramkę).

De facto mamy tutaj znany problem synchronizacji czasu w sieciach teletransmisyjnych i możnaby pokusić się o wykorzystanie znanych sposobów. Dość ciekawą opcją byłoby wykorzystanie sygnału GPS. Moznaby też pokusić się o skonstruowanie liczników w formie dołączanych modułów, zsynchronizować je przy produkcji i po prostu fizycznie wysłać pocztą. Wtedy (zakładając, że bateria pozwoli im działać przez kilka miesięcy) mamy dwa idealnie zsynchronizowane liczniki - przynajmniej na jakiś czas :) Podobny sposób wykorzystuje się bodajże w tokenach bankowych.

Także reasumując - zostawmy na razie problem realizacji IMGL'a i sprawdźmy czy możliwe jest posiadanie dwóch identycznych liczników, które będą ze sobą porządnie zsynchronizowane?

573

(72 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

jellonek: znam to twierdzenie :) chodzi mi jednak, że kod w C+ można pisać z myslą o pewnej architekturze i choćbyś miał najlepszy kompilator na świecie to nie zastąpi to optymalizacji pod dany procesor. Najlepsze przykłady można znaleźć na naszym "podwórku". Czy da się na małe Atari zrobić takie efekty jak w Numenie pisząc je w C+ i kompilując na 6502? Czy jednak trzeba podejść indywidualnie do procesora i zastosować pewne sztuczki? ;) Wierzę, że GCC jest dobrym kompilatorem, ale PocketAtari.exe z tego co wiem jest kompilowany na eVC+3.0 Microsoftu. Nataomiast skoro (podobno) Arm bazuje na 6502 to można zaryzykować domniemanie, że mogą istnieć podobne sztuczki pozwalające przyśpieszyć działanie emulatora.

Jednym zdaniem - zgadzam się z Draco w tej kwestii :)

574

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ja Wam mówię, że jest na to sposób :) Jedyny mankament tego rozwiązania to to, że opóźnienie może się dodatkowo zwiększyć o kilka procent względem rzeczywistego no i trzeba się strasznie nakombinować, żeby to wszystko działało jak trzeba.

Draco: dobrze kombinujesz :) dodaj tylko do tego specjalne timery i synchronizację z fi2.

Pytanie tylko czy warto...

575

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żeby było jasne - ja nie twierdzę, że to się da zrobić. To jest tylko teoretyczny pomysł, ale może ktoś wymyśli sposób, żeby to działało.