101

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mam taki joystick, jakby co to mogę zrobić zdjęcia dla potwierdzenia. Z tego co pamiętam to mój ma problem ze sprężynami, które w tym modelu często pękały. Regulacja potencjometrów też nie jest zbyt dobrze rozwiązana - zdarzało się, że w czasie gry przypadkowym ruchem ręki rozregulowywało się kalibrację. Od spodu są blokady sprężyn. Mam też inny joystick analogowy i pady, generalnie w oknie kalibracji na potencjometrach można zauważyć niewielkie "drgania" (ostanio podłączałem te joysticki co najmniej kilka lat temu).

Edit: A czy potencjometrów suwakowych się czymś nie smaruje?

@Seban Wielkie dzięki za przeanalizowanie, opis i skonwertowanie :)

Musze przyznać, że nie spodziewałem się że aż tyle ciekawostek kryje się na tych nagraniach. Choć te kolorowe paski kojarzyły mi się z *AJEK-iem.

Kvadryk (tudzież Kuadryk?) pochodzi z drugiej strony tej samej kasety co Gabi, więc bardzo prawdopodobne, że jest zapisany w ten sam sposób.

"taśma miejscami była mocno zmiędlona" Może coś poszło nie tak przy zgrywaniu, bo nie przypominam sobie, żeby były jakieś problemy z tą taśmą? Popatrzę...

Co do Humanoida, to widzę, że największy problem miałem z prawidłowym wyborem turbo i wczytaniem w emulatorze. Napisałeś, że bloki zgodne z Turbo KSO, ale jednak to turbo nie "łapie" nazwy. Nie sprawdzałem, czy po podmianie nazwy z innej kasety odczytuje bloki danych (błąd byłby na końcu bloku)?

@Takron27 Wielkie dzięki za zgranie i za info o Altirrze.

Nie zauważyłem nigdzie, ze odpisałeś Pigule. Ja się tylko dopisałem z prośba o drugą stronę, o którą widzę, że Piguła nie poprosił. Nie pośpieszałem i nie pośpieszam, podpowiem tylko, że ja zgrywki sprawdzam na emulatorach - z modyfikacją Krótkiego dla normalu i z modyfikacją Fuji dla turbo.

https://sourceforge.net/projects/a8cas/files/
http://www.arus.net.pl/FUJI/a8cas-util/ … lator.html

105

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak to nie trzeba było kręcić, oczywiście, że się kręciło, w załączniku program do regulacji głowicy dla turbo. Można też uruchomić silnik i ustawiać na słuch.
Warto też pamiętać o okresowym czyszczeniu głowic i wałka.

@Takron27 Gdybyś znalazł tę kasetę "Super Fortuna Edytor" to poproszę zgraj obydwie strony. Dzięki.

[Pierwszą się przedmówcy udało naprawić, zauważył, też że na drugiej stronie hasła są skompilowane, także z tego powodu potrzebna jest (też) druga strona do weryfikacji.]

Podwójne Dzięki @Krótki :)

107

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak teoretycznie to jest w Laptopach. Ale jak pisałem chodzi o "po odłączeniu zasilania" (w stacjonarnym PC), czyli chciałoby się, żeby takie urządzenie - karta, miało akumulator i w jakiś sposób zabezpieczało pamięć zajętą pod RAM-dysk przed resetem. Nie wiem czy da się coś takiego zrobić bez modyfikacji płyty głównej, ale tak to sobie wyobrażam.

Co do oszczędzania dysków ssd, etc. to jest jedno z zastosowań przewidzianych przez autora i bardzo słusznie.

Ja używam głównie do nagrywania TV, przez co sygnał się nie tnie, gdy inne programy potrzebują dostępu do dysku (prawdopodobnie program ma zbyt mały własny bufor). Ale też gdy całkiem zapcham dysk, żeby chwilowo zrobić miejsce, nie kasując niczego, a dopiero potem się rozglądać za czymś do usunięcia. Bardzo szybko wycina się też fragmenty z nagrań video, co robiąc na chybił trafił. przy kilku próbach na HD zajmuje sporo czasu. "Na chybił trafił", bo ucinam pliki ts, przy pomocy sfk ;)

Hej!

Pewnie gdybym teraz zgrał sygnał, to byłby lepszy. Teraz zgrywam kasety w normalu na innym komputerze i prawie wszystko się od razu wczytuje. Ale sam chciałeś ;) Nie pamiętam czy się wieszało, grę dało się przejść od początku do ostatniej dyscypliny. Czekam na poskładaną wersję i dekoder :)

Z kaset, które ostatnio zgrałem, dwie mają dołączone wersje turbo, może Tobie by się udało je skonwertować na cas-y i zidentyfikować jakie to dokładnie turba są, a przy okazji mają one jakieś nietypowe loadery, z czego wynika, że są nietypowo zapisane, więc myślę, że Cię to zainteresuje. Patrz załącznik. Przy jednej jest napisane, że "Turbo 2000 KSO, AST+2001+Bliz., Standart" (pisownia oryginalna), przy drugiej "Gra zapisana jest w systemie Normal i Turbo 2000."

109

(76 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Kąta nie zmieniasz. jak nagrywasz w stereo to obiektywy masz w jednej linii skierowane na wprost, podobnie oczy, jeżeli zmienisz kąt każdego niezależnie to tak jakbyś patrzył zezem :)

Ważne żeby algorytm 3D wyświetlał odpowiednio głębię, a tu chyba jest tak jak trzeba. Czyli, żeby przedmiot w oddali był widoczny z bardzo małym przesunięciem, a przedmiot który jest blisko z dużym. Czyli może być tak, że w jednym widoku filar będzie widoczny z prawej, a w drugim będzie widoczny z lewej (czy nawet będzie przysłonięty czymś co jest bliżej), a im dalej odejdziemy filar będzie widoczny na środku na obydwu obrazach.  Patrząc równolegle - filar zleje się w jeden i będzie odpowiednio oddalony.

Edit w sumie to chyba niezależnie jak byś generował to 3D to i tak głębia będzie widoczna.

110

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiedziałem, że powstało tego typu rozwiązanie, także dziękuję za te informacje. W sieci jest dostępne sporo informacji w tym instrukcja obsługi.

W tamtym czasie nie było jeszcze złącza SATA, lub dopiero co zostało opracowane (ok. 2000 r.), na pewno nie było go na dostępnych płytach głównych, więc musiało chodzić o złącze IDE, później zwane PATA.

Co do rozwiązania software-owego, to ma tę zaletę, że wykorzystujemy pamięć zainstalowaną w komputerze, którą w każdej chwili możemy zwolnić i wykorzystać w tradycyjny sposób, dane możemy na ten czas przechować zapisane jako image na dysku komputera, po czym je przywrócić. Minusem jest to, że pamięć w żaden sposób nie jest podtrzymywana po odłączeniu zasilania Szkoda, że w rozwiązaniu sprzętowym akumulator nie starcza na długo, gdyby nie to byłby to 100%, bardzo szybki zamiennik dysku SATA.

Być może byłoby możliwe skonstruowanie karty, która podtrzymywałaby pamięć zamontowaną na płycie głównej? Takie rozwiązanie łączyłoby zalety obydwu rozwiązań. Nie dałoby się tylko przełożyć pamięci z danymi do drugiego komputera. Zostałoby niewykorzystane złącze SATA.

Być może dzisiejsze "dyski" są do większości zastosowań wystarczająco szybkie, jednak z definicji nie będę szybsze niż pamięć RAM. Nie każdy też posiada nowe szybkie dyski, mnie zależy na pojemności więc wybrałem tradycyjny dysk HD. Programowo zyskuję dodatkowa pojemność i szybkość "gratis", w ten sposób mogę też odciążyć dysk.

Przez czas kiedy używam wirtualnego napędu (już kilka miesięcy) trzy razy zdarzyło mi się, że jak przypuszczam zabrakło pamięci dla grafiki, bo okienka stały się czarne, dwa razy dane udało mi się zapisać, raz niestety komputer się zrestartował i zawartość dysku zniknęła. Także jest ryzyko, ale warte świeczki.

Dawno tu nie zaglądałem i widzę, że sporo mam do nadrobienia :)
@Seban Czy udało Ci się odzyskać całe Winter '88?

112

(76 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To co właściwie widać na tym filmiku? Bo jeżeli obydwa widoki są generowane niezależnie, to wydaje się możliwe do zrobienia 3D przesuwając wyłącznie punkt widzenia z jednej strony nieco w lewo, z drugiej nieco w prawo i już będzie można zobaczyć 3D. Pierwsze 3D realtime na Atari!

113

(76 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeżeli tak jak na tym video, to do oglądania bez okularów - trzeba zrobić odpowiedniego zeza zbieżnego lub rozbieżnego (opcja zamiany prawej strony z lewą). Obraz lewy i prawy powinny być przesunięte - dla lewego i prawego oka, czyli widoczne z małym przesunięciem lewo i prawo.

Kolorowe to analogiczne obrazy, ale nałożone na siebie, tak aby filtry w okularach odfiltrowywały czerwony dla jednego oka i niebieski dla drugiego. Okulary mogą mieć filtry w innych kolorach.

Można też wyświetlać obrazy naprzemiennie dla lewego i prawego oka - do oglądania są potrzebne zsynchronizowane okulary, które będą odpowiednio przysłaniały lewe oko dla prawego obrazu i prawe dla lewego.

Polecam zobaczyć jak to jest na PC.
https://stereo.jpn.org/eng/stphmkr/ <- program, który pozwala składać stereopary i oglądać je na wiele sposobów.
https://www.3dtv.at/Movies/Index_en.aspx <- na tej stronie player video dla PC i filmy

W kontekście Atari było tu:
https://atarionline.pl/forum/comments.p … sionID=968

Edit: O widzę, że nawet odczytałeś mój obrazek :) Edytor o którym pisałem w jakiejś wersji (nie jestem pewien czy finalnej) odnalazłem, nawet nie tak dawno zacząłem przygotowywać do publikacji i zupełnie o tym zapomniałem... a szukając czegoś innego przypadkiem wczoraj natknąłem się na część z tych plików :)

114

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Byłem z wami nieco ponad godzinę, od około 20:30. Emulator niesamowity. Pozdrawiam wszystkich.

Odpadłem na film, a po filmie trochę poszperałem i póki co znalazłem:
- kiszkowo test
- kiszkowo, wieczór integracyjny łan
- LOST Party 2020 - wywiad z Rolandem Pantołą
- Joyride by HARD
(powyższe w 640x360, w sumie około 1,1GB)
- ŁO-Pat0l0giczny _strumień z kuchni_, edycja kwiecień - plecień (2021.04.24)
(to nagrane z przeglądarki z chat-em - video z yt najprawdopodobniej w 144p, 5 fragmentów - około 3 godziny, niecałe 4GB - do edycji i rekompresji)

Prawdopodobnie mam coś jeszcze.

115

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

yt właśnie mi podrzucił Cejrowskiego, który się martwi, że go mogą zniknąć z yt i podaje gdzie go będzie można znaleźć :]

116

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kiedyś kolega mi powiedział, że jego kuzyn podłączył pamięć RAM przez zrobioną przez siebie przejściówkę w miejsce dysku twardego i w ten sposób zrobił sobie RAM-dysk. Czy to prawda nie wiem, jednak pomysł wydał mi się ciekawy.

Później zetknąłem się z RAM dyskiem przy WindowsPE, był to jednak na tyle mały dysk, że się w temat nie zagłębiłem.

Niedawno temat RAM-dysku na PC powrócił za sprawą programu ImDisk https://sourceforge.net/projects/imdisk-toolkit/ który pozwala wykorzystać pamięć RAM dostępną w PC do utworzenia RAM-dysków, jak też podpięcia obrazów dysków z których można w ten sposób korzystać.

Program sprawdziłem, wirtualne dyski są bardzo szybkie - np. dobrze się to sprawdza do zapisu video, tworząc dyski należy zostawić wystarczająca ilość pamięci dla innych używanych programów i systemu. Pamięć zajmowana przez wirtualne napędy nie jest widoczna jako zajęta w Menedżerze zadań, jednak program działa prawidłowo. Podobno da się tak skonfigurować, aby zawartość dysku była zapisywana na dysk i z niego odtwarzana, ale tego nie sprawdzałem, jednak mimo wszystko trzeba pamiętać, że odłączenie zasilania czy reset spowoduje utratę zapisanych w RAM-dysku danych. Program działa też z 32 bitowym systemem.

Ciekawe czy dałoby się dodatkowo wykorzystać w ten sposób pamięć karty graficznej...

117

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Dzień dobry, dobra... ostatnio coś często banują kanały za to, że ktoś się na nie włamie i wstawi jakieś treści... ciekawe ile kont jeszcze zbanują zanim się zorientują, że to nie wina tych których banują... ostatnio czytałem, że jakiś klient torrent-a ma wbudowanego szpiega i to on wykrada hasła... ale yt powinno umożliwić odzyskanie konta... strach cokolwiek ważnego u nich trzymać...

Ja jakiś czas temu nie miałem dostępu do swojego konta na epic-u z powodu zabezpieczenia, które przy logowaniu wysyła hasło które trzeba wpisać w ciągu piętnastu minut, a za każdym razem dostawałem to hasło po czasie... na początku zaproponowali że zmienią mi e-maila, no to się zgodziłem, wszystko fajnie, tylko, żeby zmienić e-maila cały czas wysyłali mi analogiczne hasła na stary adres... potem to już raczej boty odpisywały... sprawa się w końcu sama rozwiązała.

Jakby co to przy jednym ze streemów testowo nagrywałem okno przeglądarki - video z yt w niskiej jakości, audio i widać chat... nie jest to też całość, ale spore fragmenty.

Czasami jak mnie coś bardziej interesuje to zgrywam w średniej rozdzielczości, ale nie pamiętam czy zgrywałem coś od Ciebie, być może wcześniejszy stream, ale musiałbym poszukać, a i mogę nie wiedzieć, że coś co mam było akurat od Ciebie...

118

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zdrowych Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia 2021!
https://qtz.cwaboard.co.uk/lego/custom/s/santa_troll.png
[model dla LDD/StudIo]

119

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Szanowni, z głębokim żalem zawiadamiam, że 15 listopada 2021 roku w wieku 82 lat swoją misję na planecie Ziemia zakończył Witold Podgórski – wieloletni zasłużony pracownik Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO i IKSAIP, niezwykle uzdolniony elektronik. Pozwoliłem sobie opublikować notkę biograficzną Pana Witolda na stronie Polskie Komputery. Pan Witold sprawdzając możliwości komputera ODRA 1003, napisał w 1962 roku pierwszą grę komputerową w Polsce – Marienbad. Gra ta została odtworzona przez Marcina Bulandrę w 2020 roku w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach na uruchomionym w ramach operacji "Thanasis" komputerze ODRA 1305.

Źródło Polskie Komputery FB
Info: http://elwrowcy.pl/strona23.html

120

(19 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

@Gorgh,  działa, pod WSL ściągnąłem Altrirrę (wget i unzip) (tak jak się spodziewałem nie działa z Wine w tym środowisku) i fujinet-emulator-bridge (git clone). Skopiowałem skrypt (cp) do Altirry i uruchomiłem przy pomocy polecenia python3 ("python" doinstalowałem, ale instaluje się starsza niezgodna wersja).
Przywróciłem adres 127.0.0.1 (z "host_name" nie działało).

@Bocianu, a co trzeba zrobić, żeby uruchomić tak jak jest u Ciebie? Dodawałeś może jakiś wyjątek do firewalla?

I taki drobiazg - jak już się FN uruchomił i zamontowałem obraz dyskietki, to nie wiedziałem jak go uruchomić. Z tego co zauważyłem trzeba wcisnąć Option (i przytrzymać go do uruchomienia programu jeżeli Basic ma być wyłączony).

Dodatkowe pytanie - jak uruchomić kilka emulatorów jednocześnie?
Kolejne Altirry czekają na zamknięcie wszystkich poprzednich. Altirra jest blokowana całkowicie, nie da się korzystać z kolejnych nawet offline.
Ustawiamy jeden adres, więc uruchomienie kolejnych konsol raczej nic nie zmieni?

[update bez upgrade-u można zrobić przez "sudo apt-get update".]
[W pierwszym kroku chyba było wymagane podwyższenie uprawnień.]

121

(19 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Tutorial Bocianu dotyczy Windowsa 10, powyższy tutorial dotyczy Linuxa.
(Częściowo się pokrywają).

Zmieniłem adres 127.0.0.1 na "host_name", "nowy adres" różni się jedną wartością, ale nadal nie ma połączenia.

122

(19 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Mam dokładnie to samo co Gorgh. Jak rozwiązać ten problem?

Druga sprawa to "sudo apt update" nie instaluje update-ów tylko informuje, że są. Znalazłem, że można wpisać "sudo apt update && sudo apt upgrade", dobrze? Z doświadczenia przy vhs-teletext mogę jednak powiedzieć, że update może zaszkodzić. [vhs-teletext próbowałem pod Anacondą, która używa też plików z zewnątrz, teraz spróbuję w tym środowisku :)]

123

(60 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

https://pbs.twimg.com/media/E_0Xn9_VcAMmpzk?format=png&amp;name=small
Źródło: https://twitter.com/wimpie3

124

(60 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Notatka własna ;)

cd ~/
sudo nano .bashrc

i na końcu pliku [page down kilka razy] wkleić:

export CPATH=$CPATH:/usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/include
export LIBRARY_PATH=$LIBRARY_PATH:/usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/lib

export PATH=/usr/local/cuda-11.4/bin:/opt/nvidia/nsight-compute/2021.2.1${PATH:+:${PATH}}
export LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/cuda-11.4/lib64:/usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/lib${LD_LIBRARY_PATH:+:${LD_LIBRARY_PATH}}

Control+O, Enter, Control+X

Okazuje się, że Linux nie znajduje jeszcze jakiś ścieżek, więc powyższe dla testu...

Edit: Niestety te ścieżki nie pomogły.
Edit2: Może teraz?

125

(16 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

https://pbs.twimg.com/media/E_bVkRjX0AIJ525?format=png&amp;name=small
Happy days - teletext art by pixelblip

pixelblip napisał/a:

There were so many pivotal moments for me before the BBC micro with the ZX spectrum. We all have them.
Seeing Manic Miner fire up with that start game music and the coloured squares on the keyboard was one. That feeling was more magic than trying VR. It seemed anything was possible.

Żródło: https://twitter.com/pixelblip1 / Discord