51

(7 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Mam gdzieś program od gościa który zniknął z forum pokazujący jakie rozkazy TBXL powodują zwolnienie po kompilacji, ale nie mogę tego odnaleźć, ma to ktoś gdzieś może i mógłby wrzucić ?

52

(14 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Kapitalne.

53

(5 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest opcja płytka + części ?

54

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

https://tufotki.pl/fNXJe

Nieskompilowanym linkerem zlinkowałem skompilowanego linkera :-)

55

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Fajnie, dzięki, poprawka w Runtime2 to drobnostka, ja to mam gdzieś, zresztą było w gazecie jakiejś.

56

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A i mogę dorzucić taką etykietkę jak na fotkach.

57

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Myślę, że 2 sztuki mogę odsprzedać, acha gniazda audio też mam zielone lub czarne.

58

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do wszystkich co pisali mi na privie i tutaj, porobię komplety jutro i dam znać, może być niedobór kondziorów ktorychś, chyba te wyjściowe w torze audio, jutro to sprawdzę. Na marginesie to z tymi miałem najwiekszy broblem, tam jest tyle miejsca można by posadzić każdy rozmiar a trzeba takie mikrusy.

Edit: A jeszcz chcialem powiedzieć o tym Pamu z elektronika, co mi obudowy do kartów wygrzebał. Zadzwonił do mnie w tym tygodniu i powiedział, że mu to spokoju nie dawało i gdzieś tam w jakiejś piwnicy przegrzebał graty i znalazł 7 obudów do carta te do Atari, zwężone na dole. Nie potrafił ich wycenić, ostatecznie coś tam powiedział, zapładziłem, a teraz mi głupio bo widzę że cena rynkowa jes powielokroć wyższa. Patrzcie przeleżaly sobie kawałki plastiku gdzieś w śmieciach 20 lat, żeby trafić na moje biurko a ostatecznie tam, do czego zostały stworzone - do Atari. :-)

59

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mam, chętnie obejrzę, wydawało mo się,.że były na pigwie ale nie widzę. Ja to jakimś deasemlerem robiłem i kleiłem swoimi narzędziami.

@Sikor - a mi się takie przypomniało:

- Wnuczku jak się nazywa tem pan co mi tak wszystko chowa ?
- Alzheimer dziadku.

:-)

PS Odzyskaem dane, nie było trudno bo chodziło mi o testowane paragrafy czyli teksty.
Do mistrza KMK - mogę prosić w nowej Sparcie o polecenie sprawdzenia SMART?  Niech wynikowo powie, że Ok, albo nie jest Ok. Można będzie sobie umieścić w configu, chyba że się nie da, to może w Bios? Chyba że się nie da wogóle to nie ma tematu.

60

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kuba, a Ty coś jeszcze modzisz dźwiękowo, czy nie masz czasu ?

61

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No i patrz Pan: dysk co siedział w IDE2.0Plus przestał gadać. Jak nie urok to sraczka.
Trzeba odzyskiwać, ale spoko zajmie mi to góra ze 2 godziny. Akurat testowałem paragrafy BM.

https://tufotki.pl/fNXJe

62

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Te Yamahy kupisz w kraju za parę zeta.

63

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Poniżej link do galerii ekranów z programów, o których mowa na wstępie wątku.

https://tufotki.pl/fNXJe

W trakcie:
Błękitne Nimfy - troszkę inne czcionki jeszcze w fazie zmian, propozycja ekranu startowego.
Black Jack - ekran startowy, czcionki, za niedługo na youtube: filmik z rozgrywką w trybie trudności numer 1.
Bitwa o Anglię - filmik youtube z przerobioną gierką w pierwszym etapie: ekrany, czcionka.
Linker 2.0 - filmik z obsługi linkera w wersji dla Sparta DOS X - wstępna poprawa kodu, bez kompilacji.

64

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakby ktoś chciał jakieś elementy do SONari to pisać. Mam tego w h.. poza scalakami, bo te można sobie kupić w kraju za parę zeta.

65

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja mam pytanie do @Smaku, co takiego zrobiłeś, że wyrzucili Cię z atarionline.pl ?

Dla mnie super temat, czekam na ciąg dalszy.

67

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zgadzam się z Tobą, też chciałem kiedyś mieć swego rodzaju dynamiczny kompilator, dlatego przerabiałem RUNTIME, ale jak już wspomniałem z jakiegoś powodu to nie działało. Teraz przychodzi mi do głowy, że może chodziło o kluczowe i wspólne dla wielu procedur odwołania do bloków kodu, króre były nierekolowalne. Pewien nie jestem bo po prostu nie pamiętam, zostało mi tylko gdzieś w tyle głowy, że lepiej zrobić nowy.

Inna sprawa, że tutaj na forum jest korona programistów niskiego poziomu (lecz wysokiego kunsztu), którzy pewnie śmieją się z takiej błachostki, bo pewnie zrobiliby to za jednym posiedzeniem, czego Tobie, każdemu i sobie życzę. Byłby to projekt przyćmiewający wszystkie inne na lata do przodu.

Jest faktem, że z pewnych instrukcji TBXL nie korzysta się wcale, są też takie, z których należałoby skorzystać, ale programujący tego nie zrobił, bo np przesiadł się z Basca.To już generuje w umyśle dwie biblioteki RUNTIME, osobne dla dwóch opcji programu kompilującego kod, z czego pierwszy już na wstępie będzię dużo mniejszy. To akurat jest proste w implementacji, w kodzie nie będzie specyficznych dla TBXL tokenów. Druga rzecz, że jeśli zaistnieje taki kod dla kompilatora, to powinny się pojawić kolejne dwie opcje: tryb kompatybilności z Atari Basic lub pełna prędkość. Rozważając tryb pierwszy możemy A: wprowadzić pętle opóźniające, B: zamiast korzystać z procedur TBXL zastosować w bibliotce kod z Atari Basic.

To nam na wstępie daje kompilator działający w trybie zgodności z Atari Basic lub natywnie, z kontrolą wykorzystanych w programie słow kluczowych celem minimalizacji zajętego przez kod wyjściowy obszaru RAMU. Ładnie i grzecznie ze strony kompilatora byłoby go okazać. Do tego wyjściowo określić czy A: kod dla DOS, czy B: Sparta, C: pierwsze lub drugie z kompresją.

Co na to społeczność ?

- EDIT: jestem często w terenie i wtedy piszę na smartfonie, to jest nieprzyjemne, słownik często podstawia dziwne wyrazy, albo nie widzę, że jakaś litera nie wchodzi, albo co inne. Piszę o tym dlatego, że później widzę, że w moich postach są błędy literowe, czego zazwyczaj nie robię. To tylko zły wpływ technologii.

- EDIT2: test na moje potrzeby: "Diabeł za kontusz ułapił na takie dictum acerbum". Frazę wyszukuje w internecie Atari 130XE emulowany Altirrą od teraz. Kiedy znajdzie dam znać.

68

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Aaa no to tak, ale to co robiłem z RUNTIME nie dawało takich możliwości, niemniej jak pisałem można by się nad tym pochylić.Wydaje mi się też że Simius powinien się wypowiedzieć w tym temacie i coś podpowiedzieć, przecież musiał deasemblować kod biblioteki, żeby naprawić błedy. Ja bym go wywował do tablicy, niech się trochę odpręży od nowego projektu :-)

Smaku - zastanów się przez chwilę - jest chyba kilkanaście emulatorów Atari na komputer PC, Androida, palmtopy, etc.
Każdy z nich działa i to (oczywiste) poprawnie. Czyli emulatory poprawnie emulują układy GTIA i ANTIC. Czyli w bibliotekach programu są emulatory obydwu układów o których jest wątek, czyli to o czym piszesz zostało już dawno, dawno temu zrobione.

Są scalaki które programuje się, żeby udawały pracę innych układów scalonych, programując w nich strukturę logiczną emulowanego układu. Takie układy mamy od dawna. Wrzucając do takiego scalaka schemat GTIA lub Antica otrzymasz zamiennik.

https://pl.wikipedia.org/wiki/PLD_(elektronika)

Natomiast to że się tego nie robi wynika tylko z tego, że nie ma takiej potrzeby. Tylko jedna sytuacja mogłaby wymusić potrzebę produkcji takich układów - brak oryginałów jako części do napraw istniejących atarynek.

Pytasz czy ktokolwiek w Polsce umiałby wyprodukować te układy ? Odpowiadam - dziesiątki tysięcy elektroników robi takie rzeczy jedną ręką w drugiej trzymając bułkę z masłem.

Kompletne diagramy i schematy układów znajdziesz w sieci i możesz sobie przeanalizować jak idą bity.

Tak wygląda ANTIC w środku:

http://atariage.com/forums/uploads/monthly_11_2010/post-6585-129022995006.jpg

A tak GTIA:

http://atariage.com/forums/uploads/monthly_08_2011/post-6585-0-67809500-1314059679.jpg

Smaku może popytaj ludzi, ktorzy robią zamienniki dla tych układów.
O dziwo są nawet na tym forum:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15764

71

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Też kiedyś chciałem taką bibliotekę dynamiczną. Zacząłem  coś takiego robić na pojedyńcze rozkazy. Nawet działało. Przekopałem dyskietki po Twoim wpisie, ale za chiny nie mogę odnaleźć, podejrzewam że nie mogło to być trudne skoro robiłem to za dzieciaka. Za to caly czas wykorzystuję krótki TBXL z którego korzystam pod Spartą. Przerabiałem, bo każdy blok zbędnego kodu dla magnetofonu był dobrodziejstwem.

Ogólnie taka biblioteka jest do zrobienia, ale lepiej byłoby napisać ją na nowo, ja już teraz nie pamiętam dlaczego, ale takie wnioski mi pozostały. Będzie czas to można poanalizować o co chodziło. Moja koncepcja była prosta i polegała na wycięciu potrzebnych bloków kodu i ponownym scaleniu w plik - banalne. Oczywiście nie dawało to więcej przestrzeni dla głównego programu, ale minimalizowało wielkość RUNTIME - przypominam, rzecz robiona pod magnetofon. Obecnie otoczony pamięciami masowymi wogóle nie zauważam czasu wgrywania, dlatego zastanawiam się też nad sensownością.

A jakie Ty masz potrzeby na taką bibliotekę ?

72

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie delikatne poprawienie kilku programików, gierek.
Ponieważ ciężko znaleźć czas i motywację to postanowiłem utworzyć sobie wątek celem zdeterminowania, bo będzie mnie na pewno irytować upływający czas między wpisami.

Nie ukrywałem w innym wątku, spodobaly mi się dwa tytuły Sikora: Błękitne Nimfy i karcianka z dziewczynkami Black Jack. W obydwie grało mi się przyjemnie, notabene BN to chyba trzecia gra paragrafowa w jaką kiedykolwiek grałem.

Piersza gra ma kilka maluczkich błędów, pewne rzeczy możnaby delikatnie zmienić, ale najbardziej brak mi w niej grafiki.
Druga gierka ma wszystko ok, natmiast chciałbym dodać stopnie trudności oraz moduł samouczenia się przeciwniczki jako tryb najtrudniejszy.

Trzeci program to stara gierka w Basicu  Bitwa o Anglię. Przygotowałem dawno temu do niej różne plansze ale nigdy nie było czasu dokończyć. W zasadzie to tylko taka kosmetyka, facelifting jak współcześnie mawiają.

Czwarty temat to program linker do łaczenia skompilowanego kodu Turbo Basic XL z biblioteką RUNTIME2, zaczęty onegdaj na atari8.eu i nigdy nie skończony z racji znacznego pokomplikowania kodu i braku dokumentacji.

Pojawią się tu na pewno jakieś pytania z mojej strony, rad bym gdyby co mądrzejsi ode mnie zechcieli mi co nieco podpowiedzieć, bez obecnych w innych wątkach (nie ma co ukrywać) uszczypliwości, biorąc pod rozwagę moje niezbyt duże doświadczenie, za co z góry dziękuję.

Od razu wyjaśnię, że nie mam zamiaru naruszać jakichkolwiek praw autorów, pozostawiając należne im informacje o twórcach w programach tak ja było w oryginałach, dla mnie pozostanie satysfakcja z zabawy na małym Atari.

73

(76 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Grubo, wydaje mi się, że można już zamknąć ten wątek.

74

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Masa gier i programów korzysta z takich rozkazów. Przez to niektóre są bardzo szybkie (niemożliwe do zrealizowania na standardowych rozkazach) inne z racji ich użycia nie działają stabilnie na niektórych komputerach.

Ogólnie: niektóre nie są stabilne, dlatego nie powinno się ich stosować, to jednak nie znaczy, że nie można.

Przeczytaj jeszcze o wersjach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_6502

To wiele wyjaśni.

75

(637 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Serio ? Jest miliony stron na ten temat, a najbliższa tutaj:

http://atariki.krap.pl/index.php/Nieudo … kazy_6502C