_tzok_ napisał/a:
dziki napisał/a:

3. Sprawdziłem zasilacz pod obciążeniem i jest stabilny, na linii 5V ma 5,03v a na linii 12v ma 11,41v bardzo stabilnie ale nie sprawdzane na oscyloskopie ponieważ nie mam sondy różnicowej (jeśli jest bezpieczny sposób sprawdzenia przebiegu na moim oscyloskopie zwykłą sondą chętnie przyjmę radę).

Nie jest Ci do tego potrzebna sonda różnicowa, musisz jedynie pamiętać, że jeśli oscyloskop i komputer są podłączone do gniazd z bolcem ochronnym, to masa oscyloskopu jest połączona z masą komputera, czyli ten kabelek przy sondzie musi być podpięty do masy komputera i nigdzie indziej.
Tętnienia zasilania sprawdzasz w trybie AC, czyli po odcięciu składowej stałej.

Zrobiłem więc pomiar obu linii zasilających na konektorze i mam takie wyniki:

start 5v:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8434

start 12v:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8435


linia 12v pomiar 1:
12v pomiar1.png

linia 12v pomiar 2:
12v pomiar2.png

linia 5v:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8436

Jasne, zwracam Ci uwagę na świetną okazję a to twoje urządzenie miałem i wywaliłem

Założyłem, że chcesz rozwiązać problem z wyświetlaniem, schematu niestety nie mam

Nie wiem dlaczego nie chcesz używać GBSa ale GBScontrol (koniecznie z dodatkowym clockiem) zmienia niewiarygodnie to urządzenie w jeden z najszybszych jeśli chodzi o opóźnienia i zmiany rozdzielczości scandoublerów.
Jakość obrazu na najwyższym poziomie typu OSSC. Dodatkowo rewelacyjne sterowanie i profile użytkownika dla różnych komputerów/urządzeń za pomocą komórki w ręce. Te chińskie scandoublery po upgradzie do pięt mu nie dorastają.

To po prostu od nowa napisany kod scandoublera + ESP stąd skok jakości i szybkości. Zalecany jest GBS8200 (mniej przeróbek - łatwiejszy do wykonania) ale GBS8220 ma dwa wyjścia więc można obraz oglądać na dwóch urządzeniach jednocześnie lub grac i przechwytywać itp.


https://medium.com/rgb-inside/gbs-8200- … 5d3b6907be

https://github.com/ramapcsx2/gbs-contro … e-Hardware

https://www.youtube.com/watch?v=fmfR0XI5czI

Do tego metalowa obudowa i wifi z ESP na zewnątrz, na przykład taka:

https://pl.aliexpress.com/item/32792467068.html

A używasz GBScontrol?

Dzięki za linki, generalnie wolałbym wersję z SIMMem ale w końcu Lotharek i tak sprzedaje za 200 bieda wersję z ośmioma klockami pamięci a nie bogatą wersję SIMM. Pójdę więc w wersję stworzoną przez kolegę @rj1307.

Co rzuca się w oczy w projekcie kolegi @rj1307 to elegancki i wywarzony wizualnie wygląd zielonego PCB i logiem Atari. Zielone bardziej mi pasuje do retro sprzętu a z tym u Lotharka jest zawsze problem.

Nie zrozumcie mnie źle ale dla mnie płyta PCB Falcona gdy ją pierwszy raz zobaczyłem wygląda bardzo ekskluzywnie. Ciemnozielone PCB i złote ścieżki wyglądają  królewsko i efektownie.

Ładowanie na takie eleganckie PCB Falcona Lotharkowego niebieskiego PCB z wizerunkiem przerośniętego bażanta przypomina wsiowy tuning beemki lub malowanie spreyem świateł w golfie.

Ale o gustach się nie dyskutuje - niektórzy wolą białe i różowe PCB na retro urządzeniach i kontrast im nie przeszkadza - nic mi do tego.

No to nie zostało mi nic innego jak stanąć w prawdzie przed głoszonymi przez siebie farmazonami :D :D

Jako, że sprawa okazała się kontrowersyjna i ciekawa co panowie powiecie by to zweryfikować w boju?

  • Ale trzeba doprecyzować - widzę, że może wywoływać emocje więc zaznaczam, że nie jest to atak na kogokolwiek, tylko naukowa ciekawość.

  • Trzeba też dodać, że jako zadowolony użytkownik Lotharkowego Ultimate1MB uważam, że to wycenione jest uczciwie i proporcjonalnie do zaangażowanej pracy i zaangażowanej liczby osób a na rynku próżno szukać alternatywy 1 do 1 z podobnymi możliwościami. To, że można za jego cenę prawie kupić drugie atari pominę z grzeczności.

Za waszą namową kupię i zrobię jak proponujecie. W końcu to najprostszy w wykonaniu element upgrade'u Falcona więc ciekawe czy naprawdę jest wart 200 pln

No no wartość kolekcjonerska rośnie, zachowałbym i postawił obok folii zerwanej z pudła po amidze :D :D

Zależy od tego z jakiej perspektywy się patrzy.

Nie mogę się zgodzić z twoją tezą ponieważ stosując ją można dojść do ekstremalnie nielogicznych wniosków.

Dla przykładu po zakupie mieszkania za 500tys pln można dojść do analogicznego wniosku iż kupno szafy do tego mieszkania za kwotę 20tys pln jest OK bo to nic przy cenie samego mieszkania. A po zakupie samochodu za 100tys pln kupno wycieraczek za 2000pln za sztukę jest ok bo to nic przy cenie samochodu.
Stosuję raczej zasadę rynkowej wyceny towaru :)  190pln za płytkę z 8śmioma powszechnie dostępnymi starymi chipami to wysoka cena. Można mieć to za połowę tej kwoty a nawet niżej.

może i ma ale za drogo a mi wystarczy goła płytka bez klocków pamięci coby nie zamawiać płytek u chińczyka

KUPIĘ Rozszerzenie 14MB do Falcona

Może być też płytka do polutowania albo płytka na simm bez kości. Cokolwiek

12

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lopez
Nie musi być prosto ale powinno być dobrze a nawet lepiej. Najlepiej. Tak powinno być.


perinoid napisał/a:

AVG emuluje też dysk (jak Side2) więc to akurat nietrafiony argument. Ja mimo wszystko do U1MB używam Side3 a w kompie rozszerzonym standardowo - AVG.

Jakie obserwacje z użytkowania AVG vs SIDE3?

tak, nie zmieniało sprawy. Ale chłodzenie zasilacza pomaga więc jakiś układ w zasilaczu się przegrzewa prawdopodobnie. Nie wiem który

Dziękuję, jestem wdzięczny za każdą pomoc,
w międzyczasie pracuję nad rozwiązaniem problemu z niestartującym Falconem po kilku minutach pracy. Jak na razie wygląda na to, że jednak może się przegrzewać jakiś element zasilacza ponieważ po ustawieniu nad nim chłodzenia sytuacja się poprawia. Przerwa staje się krótsza a wręcz problem znika. Ma ktoś sugestię które elementy wziąć pod lupę na pierwszy ogień?

ok ale potrzebne jest info odnośnie różnic, zalet i wad - czego używacie i dlaczego? każda informacja się przyda

Czy jest jakiś manual i narzędzia do tego HDdriver? Jak to używać - pomóżcie bo mam jakieś pliki na SD ale nie mam pojęcia jakiie mam możliwości - może ktoś ma angielski manual do tego?

druga sprawa - w czym tkwi wyższość HDdriver nad bezpłatnymi - tzn w szczegółach?

Brakuje mi możliwości edycji SD, nie widzę jej pod winowsem 10 (jest RAW)
brakuje mi manuala i informacji. Chciałbym używać maksymalnie dużych partycji w największych ilościach czyli mieć jak największe pole manewru. W tej chwili nie mogę nawet nagrać na SD plików pod windowsem

uicr0Bee napisał/a:

Już dawno nie kupowałem upgrade'u, ale Uwe chyba prowadzi ewidencję na podstawie emaili? Ma chyba przypisane nr licencji do emaili z których były zamawiane. O ile w ogóle "cesja" licencji jest możliwa, to chyba poprzedni właściciel musiałby napisać do Uwe z adresu z którego kupował licencje i poprosić o jej przepisanie na nowy (Twój) email.

--edit--
Znalazłem swoją starą korespondencję z Uwe. Do nr licencji było (2013) przypisane imię i nazwisko. Nie wiem czy coś się zmieniło.

Dziękuję. Czy warto używać HDdrivera czy też są lepsze alternatywy. Jakie są dzisiaj opcje - co jest najlepsze i dlaczego?
p.s. Ma ktoś może jakiś toolset do Windowsa? Jak otworzyć moją kartę SD - nie mogę jej odczytać. Jest jakiś Manual?

Dodatkowe pytanie - jeśli nie ma dysków ani IDE ani floppy i startuję bez Magnuma na prawdopodobnie oryginalnym TOS to skąd płyta miałaby wiedzieć że potrzebuje sterownika do Magnuma? Gdzieś jest jakiś dodatkowy ROM z konfiguracją startową do Magnuma? Jak go zmienić / zmodyfikować?

perinoid napisał/a:

Tak z głupia Frant pytanie standard - recap był? Albo chociaż sprawdzenie, w jakim stanie są kondensatory (nie o wizualny stan pytam).

Dziwne o tych rozszerzeniach co piszesz. Na 4MB powinno wstawać. Obstawiam, że wywraca się na ładowaniu sterownika do Magnum. Hddriver można skłonić do uruchomienia kompa bez wczytywania wszelkich sterowników (nigdy nie pamiętam jak).

Nie było jeszcze czasu na recap bo sprawa jest nowa ale będzie. Capy wyglądają bardzo dobrze wizualnie. Niestety nie znam metody na sprawdzenie ich w inny sposób ale przyjmę chętnie radę. Także jeśli macie tanie źródło dobrych capów lub całych zastawów bo inaczej czeka mnie zamawianie w wielu sklepach bo nie wszędzie wszystko jest.


_tzok_ napisał/a:

Nie jest Ci do tego potrzebna sonda różnicowa, musisz jedynie pamiętać, że jeśli oscyloskop i komputer są podłączone do gniazd z bolcem ochronnym, to masa oscyloskopu jest połączona z masą komputera, czyli ten kabelek przy sondzie musi być podpięty do masy komputera i nigdzie indziej.

Ok super. Pytanie jeśli zadbam za pomocą przejściówki aby komputer był odseparowany od bolca czy mogę mierzyć bezpiecznie w dowolnych punktach? Chcę to zrobić ponieważ do dokładnego pomiaru niektórych sygnałów powinienem ściągnąć zwykłą końcówkę sondy i założyć krótki drucik

Cześć, dostał się w moje ręce Falcon 030 w ładnym stanie i mam trochę pytań, proszę o pomoc:

  • Mam Tosa 4.04 (chyba oryginał z naklejką atari. Na naklejce jest nadruk 4.01 czerwonym mazakiem poprawione na 4.04)

  • 4MB oryginalnego ramu Atari na płytce po prawej stronie płyty głównej.

  • 8MB Magnum Fast RAM rev.1.0 na drugiej osobnej płytce po lewej stronie płyty głównej

  • Problem rozwiązany za pomocą zworki Dziękuję @uicr0Bee i @perinoid Oba moduły RAM są potrzebne do startu TOSa, (jeśli wyciągnę Magnum RAM i zostawię tylko 4MB Atari to startuje mi biały ekran bez TOSa)


1. Mam IDE2SD ze sformatowaną kartą SD którą dostałem w pakiecie. Jest tam obecnie HDdriver ver. 10.12. Dyski działają pod Falconem ale pod win 10 widzi je jako raw. Jak je otworzyć i ew edytować na PC?

2. Czy po okazaniu jakiejś licencji mogę dostać upgrade HDdrivera na stronie producenta? Jak to załatwić - ewentualnie o co poprosić poprzedniego właściciela - o jakąś licencję, plik licencyjny aby go okazać na stronie HDdrive?

3. Sprawdziłem zasilacz pod obciążeniem i jest stabilny, na linii 5V ma 5,03v a na linii 12v ma 11,41v bardzo stabilnie ale nie sprawdzane na oscyloskopie ponieważ nie mam sondy różnicowej (jeśli jest bezpieczny sposób sprawdzenia przebiegu na moim oscyloskopie zwykłą sondą chętnie przyjmę radę).
Falcon Przechodzi memory test 4096KB
Falcon działa dobrze, ale po długim działaniu czasem nie chce się ponownie włączyć (nie daje sygnału na monitor, monitor nie startuje a napięcia są ok). Nic się nie przegrzewa sprawdzałem wielokrotnie temperatury wszystkich elementów. Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

Dzieje się tak nawet po odłączeniu wszystkiego stacji dysków, klawiatury i IDE2SD. Jest podłączone tylko ram 4MB.
Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

Co to może być?

22

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Strasznie dużo problemów z tym SIDE3 ale to może minie. Zastanawiam się dlaczego nie wybrać takiego AVG carta z kablem zamiast drogiego SIDE3? Czy ktoś może mi pomóc wybrać ale prośba o nieszyfrowanie wypowiedzi meta polityką (jak xxl bo ja go nie rozumiem). Ale jestem tu nowy...

23

(1 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

.