1

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z AtariArea wszystko mi wpada do spamu. Kilka razy wyciągałem, oznaczałem "to nie jest spam", ale wujek Google się najwyraźniej uparł.

2

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sophia 2 ma już ten ficzer od początku dystrybucji. Starsze wersje nie mają i nie będą mialy, bo nie mają na to dosyć  zasobow.

3

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Thomy napisał/a:

Czy jakakolwiek Bravia od Sony ogarnie obraz z Sophia2 bezpośrednio z kabla, komuś się udało? bo podpinałem 2 sztuki i D.

Tak. Ale tylko 4K. Zdjęcie z KD85XF8596

4

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

https://allegro.pl/oferta/folia-klawiat … 4877855223

5

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W tej chwili nie ma już potrzeby dopisywać się do listy, bo tymczasem wszystko idzie na bieżąco, dopóki nie przyjdą nowe zarządzenia w tej sprawie. Proszę po prostu o wiadomość na PM.

Nie jest to nic odkrywczego i podobnej metody, jestem pewny, że wielu używa, ale nie znalazłem o tym wzmianki na forum, a chyba powinno się o tym wspomnieć, bo może akurat ktoś nie zna i próbuje grubszych śrubek, trytytek itp. Otóż bardzo dobrze sprawdza się krótki kawałek dobrze dopasowanej koszulki termokurczliwej (można wziąć odrobinę węższą i rozciągnąć szczypcami) nasuniętej na uszkodzony kołek i obkurczonej gorącym powietrzem. Kilka sekund w temperaturze 250°C wystarczy, żeby plastik zmiękł a koszulka ściągnęła. Wiele zależy od początkowej grubości koszulki - grubsze koszulki z większą siłą się obkurczają, więc trzeba bardziej uważać, żeby potem nie trzeba było rozwiercać.

7

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Tak podejrzewałem, że zakładasz za pewnik, że licznik przeładuje się tylko raz. Ja nie odważyłbym się robić takiego założenia. Na symulacji "trafiasz" idealnie w punkt (albo 0° albo 180°) ale w praktyce nie będzie tak różowo i nie będzie to przesunięcie dokładnie o 180°. Poza tym nachylenie zboczy i punkt przełączania zmieniają się z temperaturą i przesunięcie fazowe między tymi sygnałami trochę "płynie" z upływem czasu. Obawiałbym się, że przeładowanie licznika będzie występowało okresowo, a nie tylko raz, na początku.

"sygnał PHI2 jest w praktyce skorelowany z opadającym zboczem OSC", no nie jest, tak wychodzi z opóźnień ale one nie są 100% stałe ani takie same w każdym egzemplarzu. To mniej więcej przypadkowa zależność.

Wytłumaczyłem Ci ideę. Oczywiście, realizacja niekoniecznie jest ścisłym odzwierciedleniem idei, ponieważ czasem trzeba uwzględnić dodatkowe okoliczności, o których wspomniałeś. Temu właśnie służy bramka odwracająca między licznikiem 74163 a wyjściem OSC. Dzięki niej, kontrola fazy PHI2 następuje nie w pobliżu zbocza, a w samym środku stanu wysokiego. Rzecz jasna wyjście Q2 licznika w tej sytuacji nie jest dokładną kopią PHI2, ale przesunięcie fazowe jest ustalone a resztę robi rejestr 74164. I niech tam sobie system pływa, ile mu się podoba. Ma na to +/- 140ns w każdą stronę.
OK?

8

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:
Simius napisał/a:

Mylisz się. Układ NIE PRÓBUJE dosynchronizować OSC do PHI2.

Jak zwał tak zwał, ale okresowo, po przepełnieniu, przeładowuje zawartość licznika wartością inną niż 0, co skutkuje tym, że co któryś takt OSC jest nieco krótszy od pozostałych.

Skoro nie da się inaczej, wyłuszczę ideę. Ze względu na opóźnienia na drodze OSC --> GTIA --> ANTIC --> CPU --> PHI2, sygnał PHI2 jest w praktyce skorelowany z opadającym zboczem OSC. Można więc, dla analizy, zastąpić to prostym dzielnikiem przez 2 zmieniającym stan na opadającym zboczu OSC. Licznik synchroniczny ze schematu także generuje sygnał o częstotliwości OSC/2, którego stan zmienia się równocześnie z opadającym zboczem OSC. Ponieważ jednak nie znamy stanu początkowego dzielnika znajdującego się w ANTIC, mamy dwie możliwości - albo sygnał z wyjścia Q2 licznika synchronicznego ma fazę zgodną z PHI2, albo ma fazę przeciwną. Jeśli ma fazę zgodną, wówczas nie potrzebujemy w ogóle nic robić. Jeśli ma fazę przeciwną, musimy w jednym, jedynym cyklu zmienić stan licznika w taki sposób, żeby fazy Q2 i PHI2 się ze sobą zgodziły. A jak już się zgodziły, to idziemy sobie spokojnie na piwo, bo więcej nic nie potrzebujmy robić. Na obrazkach są przebiegi z symulacji - pierwszy z fazą zgodną, a drugi z przeciwną.

9

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mylisz się. Układ NIE PRÓBUJE dosynchronizować OSC do PHI2. Poświęć trochę czasu na analizę jego działania, to zrozumiesz, co robi. Nie potrzeba dużo.

10

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kiedyś dwóch Żydów w ZOO przystanęło przy klatce z żyrafą i po dłuższym przyglądaniu się, w końcu jeden odezwał się do drugiego - Icek, ty nie wierz własnym oczom. To nie może być.

Masz przed sobą działający układ. Można, bez szczegółowej analizy, nie do końca rozumieć, jak działa, ale kwestionowanie jego działania, skoro wiadomo, że działa, jest nierozsądne.

11

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Wszelkie próby uzależnienia OSC od PHI2 skończą się źle, bo pojawi się sprzężenie i rezonans.

Pomijając fakt, że powyższe zdanie to, co do zasady, nieprawda, do tego przypadku w ogóle nie ma żadnego odniesienia. Bo w tym układzie w ogóle nie ma uzależnienia OSC od PHI2. A dlaczego zacytowane zdanie jest nieprawdziwe co do zasady? Bo układy PLL istnieją i nic sobie z niego nie robią.

12

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No, ludzie. Czyta, a nie rozumie. Oryginalny sygnał, dostępny w układzie FREDDIE nie ma wypełnienia 50/50 i jest mocno zakłócony. Głownie z powodu bardzo długiego czasu narastania u źródła, czyli na wyjściu CPU. A przecież wyraźnie i wprost napisałem, co chcę uzyskać.

13

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Moja wina, wyraziłem się nieprezycyjnie. Jak uzyskać sygnał o częstotliwości i fazie zgodnej z PHI2?

14

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Ale PHI2 powstaje z OSC i zależności fazowe między OSC i PHI2 wynikają z tego co się dzieje poza FREDDIEm. Rozumiem, że chodzi tu o okład opóźniający dla CAS, ale zależność fazowa między OSC i PHI2 jest stała, choćby "nie wiem co"... ale możliwe że czegoś nie rozumiem.

To ja zadam pytanie pomocnicze - jak uzyskać sygnał zgodny w fazie z PHI2, ale bez zakłóceń i z gwarantowanym wypełnieniem 50/50, a przy okazji podzielić sygnał kwarcu przez cztery?

15

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To sprzężenie nie służy generacji przebiegu, tylko synchronizacji licznika. Licznik bez sprzężenia będzie pracował, tylko w fazie zupełnie przypadkowej w stosunku do PHI2.

16

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie powinno. Wygląda, jakby albo układ generujący strob zapisu (który powinien być pojedynczy) wytwarzał jakiś dodatkowy glitch, co jest raczej mało prawdopodobne, bo działa synchronicznie i teoretycznie nic takiego nie ma prawa się zdarzyć, albo to wynik jakichś zakłóceń przenikających liniami adresowymi, r/w albo cs, w drugiej połowie cyklu zegarowego, kiedy teoretycznie powinny być stabilne. Gdyby to wyszło na początku, można by temu w prosty sposób zaradzić, opóźniając propagację SPECEN przerzutnikiem o jeden cykl maszynowy. Teraz już za późno. Nie da się przeprogramować wszystkich Sophii, a nowe oprogramowanie powinno działać na każdej bez wyjątku.

17

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie zwraca się na to uwagi, ponieważ w zwykłej maszynie, w normalnym trybie, niczemu nie służy. Gdyby nie tryb przyciągania uwagi, rejestr byłby kompletnie bezużyteczny.

18

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wyjaśnienie jest dość proste - przerwanie VBLKI, zanim przepisze zawartości rejestrów-cieni koloru, ustawia w rejestrze maski ($4E) wartość $FE, po czym, przepisując, robi AND z maską, zerując najmłodszy bit. Trzeba albo wyłączyć NMI i ustawiać kolory bezpośrednio w rejestrach sprzętowych, albo przepisać procedurę przerwania w inne miejsce i usunąć z niej maskowanie.

19

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

Dwa spostrzeżenia po testach które wykonywaliśmy dzięki uprzejmości AtariFana.

Sophia2 rev.3

1. Przy uaktywnionym bicie LUM0EN 8-bitowe są rejestry kolorów COLPF1 i COLPF2, a reszta nadaj jest 7-bitowa.

W pierwszym odruchu chciałem na to odpowiedzieć, jak łyżka - niemożliwe. Wszystkie rejestry koloru w Sophii są fizycznie 8-bitowe, a tylko dla zachowania kompatybilności, bit0 wejść wszystkich rejestrów podłączony jest do magistrali danych przez bramkę AND, której drugie wejście jest sterowane bitem LUM0EN. Zbyt proste, żeby nie działało, albo działało odmiennie na różne rejestry. Pomyślałem sobie jednak, że "jeśli dwie osoby mówią ci, że jesteś pijany... itd." Najprostszy test, który wykonałem w BASIC - cztery pasy w kolejnych kolorach, w grafice 7, wyłączenie NMI i zapis rejestrów koloru sąsiednimi wartościami nieparzystymi i parzystymi - wykazał, że 8 bitowy kolor jest dostępny także przynajmniej dla rejestrów COLPF0 i COLBAK. Jak wyglądały Wasze testy?

2. Przy uaktywnionym bicie HIRESBC i włączonym trybie HiRes (2,3,F ANTIC-a) w pełni odseparowane faktycznie są kolory piksela zapalonego COLPF1 i piksela zgaszonego COLPF2. Natomiast kiedy kładziemy sprajta (co powoduje zmianę koloru piksela zgaszonego), wtedy starą modą podkolorowywany jest również piksel zapalony - czyli kolor brany jest ze sprajta, a luminancja z COLPF1. Wydaje mi się, że byłoby logiczne że kolor i luminancja piksela zapalonego brana byłaby z COLPF1 tak, jak w przypadku zwykłej grafiki niepodkolorowanej sprajtem. Dotyczy to i playerów, i missilli, i włączonego multicoloru sprajtów, i missili połączonych w piątego playera, i priorytetu 0.

Może tak być. Logika priorytetów, ze wszystkimi łatkami, z odtwarzaniem zachowań nieudokumentowanych, jest już tak zagmatwana, że ją teraz nie do końca ogarniam. :) Musiałbym dużo czasu poświęcić na opracowanie łatki, a jeszcze więcej na sprawdzenie, czy czegoś innego przy okazji nie zepsułem. A czasu mam coraz mniej, musiałbym inne rzeczy odstawić. I co dalej? Ogłoszenie akcji serwisowej? Nie bądźmy Volkswagenami. Sprawa zbyt mało istotna moim zdaniem.

20

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

@Simius: Dwa pytanka:

1. Dokumentacja mówi, że po uaktywnieniu banku rejestrów Sofii licznik palety jest zerowany.
Mówi też, że ostatnie 768 bajtów jest nieużywane.
Mówi też że system domyślnie (rozumiem że po resecie układu) uaktywnia paletę 0.
Czy to oznacza, że licznik 0 wskazuje na paletę 1? Palety są ułożone w kolejności rosnącej w pamięci?

Palety programowane ułożone są w pamięci w kolejności rosnącej. Paleta 0 (default) nie rezyduje w pamięci. Jest tworzona przez logikę i stan rejestrów PAL3..0 = "0000" podłącza ją zamiast pamięci. Ponieważ jednak pamięć palet jest ładowana od adresu 0, a pierwsza ładowalna paleta ma nr 1, po drodze między rejestrem PAL3..0 a pamięcią, jest sumator, który dodaje $0F do zawartości rejestru, przez co paleta nr 1 wypada w pamięci od adresu 0. W ten sposób ostatnia paleta, o numerze 15, kończy się pod adresem $2CFF i obszar $2D00...$2FFF pozostaje nieużywany. Choć oczywiście można tam coś wpisać i licznik przekręci się po przekroczeniu $2FFF. Lepiej tak, niż wysyłać na początku na pusto 768 bajtów.

Rejestr PALDATA ($D01F) jest write-only - nie mógłbyś go zrobić do odczytu? Ja rozumiem że tam są dane dla YPbPr, ale w ten sposób można byłoby zrobić przynajmniej jakiś zrzut palety i/lub ominąć paletę i zaprogramować tylko tą, którą chcę. A potem sobie ją aktywować tylko.

Nie przyszło mi nawet do głowy, że ktoś chciałby zrobić coś takiego. Zresztą prawdopodobnie i tak by się nie udało z powodu braku zasobów. I tak trzeba było dociskać kolanem, żeby zmieściło się to, co jest. Zamierzenie było takie, żeby użytkownik ładował sobie na początku wszystkie potrzebne palety i potem już tylko sobie wybierał według bieżącej potrzeby. 16 palet po 256 kolorów to razem 4096. Za mało?

2. Czy da się rozpoznać tę pierwszą partię która ma 24-bitowe wpisy w palecie? REV=0 czy co?

Da się. Mają niebieską soldermaskę, a nie zieloną i układ 10M04 a nie 10M02, jak pozostałe.

Edit: Albo wybranie palety w PRIOR mogło by ustawiać wskaźnik na jej początek.

Mogłoby, ale to bardziej skomplikowane układowo niż ustawienie jednego bitu, a celowość wątpliwa. W każdej chwili możesz sobie przecież kłapnąć tym bitem i wyzerować licznik.

Edit 2: A może nie są w YPbPr bo przecież jest też tryb RGB (czyli konwersja odbywałaby się w locie przy wybraniu YPbPr). To tym bardziej poprosiłbym o możliwość odczytu.

Nie ma oddzielnych palet YPbPr. Konwersja RGB do YPbPr jest wykonywana arytmetycznie. Jak pisałem wyżej, raczej bym na to nie liczył.

Reszta później.

21

(2 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Gdzieś powinienem mieć. Poszukam. Chyba nie był żółty.

O, widzę, że Duddie też zrobił folie dwuwarstwowe i nawet się nie pochwalił. Szkoda tylko, że nie na podstawie własnego projektu.
Moje w każdym razie są wciąż dostępne, w cenie 65zł + VAT + wysyłka. Myślę o sklepie internetowym, ale tymczasem jeśli ktoś chętny, proszę o PM.

23

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

marxc napisał/a:

@_tzok_
Przedzwoniłem też A(RD4) z 13(5V) nie ma zwarcia

Bez sensu. Może wcale nie być zwarcia. Wystarczy rezystancja w granicach 2kohm do +5V i już będzie źle. Powinieneś zmierzyć napięcie na RD4. W sprawnym komputerze jest poniżej 0.1V. Jeśli jest max. 0.8V to dobrze. Jeśli 0.8-1.4V to już bardzo podejrzane, a powyżej 1,4V z całą pewnością źle. Jest tu tylko jedna trudność. Niski stan na RD4 jest wymuszany rezystorem 1kohm do masy. Jeśli ten rezystor jest uszkodzony, to wejście MMU pływa i napięcie na nim jest nieznane, czyli może odpowiadać stanowi wysokiemu. Próba zmierzenia go miernikiem nie powiedzie się, bo mierniki mają rezystancję w granicach 1-10Mohm, a rezystancja polaryzująca wejście może mieć wartość gigaomową. Dlatego oprócz napięcia trzeba jeszcze zmierzyć rezystancję między RD4 a masą. Czy jest ten 1kohm.

24

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Musi jacyś komodorowcy biedaka dopadli.

25

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

https://www.tme.eu/Document/1e3efc14b81 … d/48_4.pdf

Wymiary zbliżone.