1,426

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tebe, ale Ty piszesz procedure Sound Trackera Playera (z samplami ograniczonymi do 256 bajtow- wiec liczniki zmniejszone o jeden bajt). Moze ja Ci zrodla podesle ;) tam nawet efekty sa (niektore) zaimplementowane i kod maksymalnie zoptymalizowany.
Po co sie meczysz ??

1,427

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No tak... chyba sluch nie ten juz... :)

W kazdym razie kiedy pisalem STP (a robilem to od podstaw, nie znajac sposobow, srodkow i innych takich procedur - no jedna z Sound Trackera na Atari ST mialem przeanalizowana - ale to inna klasa byla), walczylem z nieliniowoscia przetwornikow Pokeya prawie miesiac, zanim zdecydowalem sie stablicowac to wszystko i grac na trzech generatorach. Moze poprostu na czystych falach (na tyle na ile moga byc czyste przy czej czestotliwosci odtwarzania ;) ) brzmi to lepiej niz przy calych samplowanych instrumentach i dlatego SS tak ladnie gra..... Albo to problemy ze sluchem.
Jednak mimo wszystko wydaje mi sie ze warto by pokusic sie o napisanie i ostre zoptymalizowanie procedury grajacej tak jak SS- moze da sie cos uproscic, przyspieszyc... kto wie. A moze jakis trik na ktory nie wpadl tworca SS, ja bym na poczatek sprobowal tak przerobic SS by stosowal moja tablice i odtwarzal symulowane 4 generatory liniowo - to moze byc ciekawe doswiadczenie, moze sluch sie nam przy tym poprawi ;).

1,428

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Iiii... Covox - a co to jest ??

Cala sztuka polega na tym, zeby chodzilo to na Pokeyu. Jak dla mnie player, ktory wymaga dodatkowych urzadzen to jakis wymysl. Rownie dobrze moge sobie przez port joya podlaczyc cale C64 (zeby bylo ciekawiej niz podpinac SIDa) i wysylac tylko sekwencje rozkazow.

Poza tym, chodzi wlasnie aby obejsc ograniczenia Pokeya za pomoca softu, a nie sprzetu - wlasnie tak jak robi to SS. Zrobienie tego na Covoxie wielka sztuka nie jest... wymaga tylko troche pracy przy optymalizacji kodu (trzeba co do cyklu wyliczyc czas wygonywania sie glownej petli playera) - reszta jest czysto mechanicznym pisaniem procedur.

1,429

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To wszystko tak ladnie wyglada w teorii.

Proponuje wam (tebe - piekna procka, ale...) uruchomienie tej procedury i posluchanie jednego dzwieku na jednym kanale (niech pozostale pracuja na pusto, by nie tlumaczyc tego efektu roznicami w szybkosci procedury).
Potem dodajcie kolejny kanal - niech gra cos innego (a co to za dziwne znieksztalcenia sie pojawiaja?).
Potem trzeci (hm... jeszcze gorzej zaczyna byc - dzwiek ktorego sluchalismy na poczatku brzmi inaczej jakby i to zupelnie).
A Potem czwarty (przeciez tego nie da sie sluchac!!).

Ta procedura nie ma prawa dobrze brzmiec (a SS brzmi!!) z prostej przyczyny nieliniowosci przetwornikow Pokeya (nieliniowosc to moze zle slowo - ale chodzi o to ze wartosci wpisane do sterowania poszczegolnymi generatorami sie nie sumuja i to co jest na wyjsciu nijak sie ma do wartosci wpisanych do rejestrow, chyba ze operujemy pojedynczym, no moze dwoma generatorami).
Metody na to znam dwie (a moze w SS jest inna...):
Pierwsza zastosowana w Sound Trackerze Playerze - przygotowanie tablic dla TRZEch generatorow tak by dawaly liniowa wartosc na wyjsciu Pokeya i zsumowania naszych 4 wartosci "recznie".
Druga niestosowana chyba nigdzie (testowalem ja tez przy pisaniu STP, ale daje cichszy (choc nieznieksztalcony) dzwiek) to ustawienie na wszystkich generatorach dzwieku o najwyzszej mozliwej czestotliwosci i sterowanie jego glosnoscia, zamiast wlaczania bitu bezposredniego sterowania wyjsciem.

No i teraz panowie jak robi to SS, ze tak ladnie brzmi, bo teoretycznie to mozemy sobie procki pisac, a w praniu wyglada to inaczej....

P.S. I kto tu jest nocnym Markiem ?? :)

1,430

(16 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Wszystkim grzybiarzom polecam dokladne przetestowanie pamieci, a potem wymiane jej na firmowa :).
Tylko dobry program zastosujcie np. www.simmtester.com . Mozna sie naprawde zdziwic, czesto jest to jeden bit w obszarze 512MB i to zmieniajacy wartosc w okreslonych warunkach.

1,431

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Cześć!

I kilka wersów dla jednego z kolegów:
pomysł procedury: diabli wiedzą kto, lata 80-te

Nie bede ich cytowal tylko sie ustosunkuje to tej "wypowiedzi". Ta procedura bedzie dzialac, ale nie jest najszybsza, Chyba ze bedzie na stronie zerowej umieszczona, tyle za takie procki musza byc 4 i jeszcze troche kodu, ktory powinien sie tam zmiescic, a sie nie zmiesci, ale to juz innego rodzaju problem. Problemem jest dodanie wszystkich efektow dostepnych w SS, wspomnijmy tylko o dwoch.
Ja sie poprostu zapytam: A gdzie tu modulacja kolowa (dostepna w SS) a gdzie FILTRY !!
O wlasnie Filtr dzialajacy na probkach. Mam nadzieje ze wszyscy tu wiedza ze zasada dzilania "filtrow" Pokeya jest taka iz nie potrafia one filtrowac dzwieku odtwarzanego przez bezposrednie sterowanie generatorami... No to jak u licha robi to SS?

Skoro trafiles na takiego "mondego" rozmowce (niechby moze cos na forum zaprezentowal), to moze udzieli Ci i tych odpowiedzi. Przypomne jeszcze ze SS umozliwial stosowanie szumu i znieksztalcen dodawanych do brzmien i to nie przygotowanych wczesniej jako "szumiacy sampl"

1,432

(51 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A jakie dane bys chcial ??

SoftSynth to cos w rodzaju jezyka programowania muzyki.
A operuje na "samplach" 4ro bitowych o dlugosci 256 bajtow. W zasadzie powinien byc w tych bajtach zawarty obraz jednego okresu fali, ktora ma generowac. Dodatkowo stosowana jest obwiednia (takze opis 4ro bitowy, ale z tego co pamietam dlugosc 64bajty). Dowolna obwiednia moze byc stosowana z dowolna fala. Dochodza jeszcze filtry i pare bajerow takich bardziej eksperymentalnych niz rzadzanych jakimis zasadami :)

Oczywiscie jesli pisze tu o 256 czy 64 bajtach to chodzi mi o bajty 4ro bitowe ;)

Sam program jest szalenie zagmatwany, probowalem go kiedys rozpracowywac. Glowny modul sterujacy i interpreter jest napisany w Basicu, z ogromna iloscia wstawek maszynowych (nawet do rozpoznawania komend). Wstawki na dodatek sa w zmiennych tekstowych, co dodatkowo "unieprzyjemnia" analize. Procedury odtwarzajacej w koncu nie przeanalizowalem, bo strasznie zagmatwany kod byl. Robilem te analize przed pisanem SoundTracker Playera, bo myslalem ze cos sie moze przydac, ale w koncu latwiejsze okazalo sie napisanie wlasnych procedur od podstaw... :)

1,433

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ja w takim razie zapytam. A 130XE to co to jest - moze nie standard ??

To wlasnie 130XE jest standardem a niestandardowe sa rozszerzenia, ktore zmieniaja ten standard :)
Mariusz Geisler ze Zbyszkiem Szyszko kiedys zaprojektowali rozszerzenie o 512kB zgodne ze 130XE, a mozliwe chyba bylo 1MB...

edycja

Nawet napewno. Rozszerzenie to stosowalo prosty trick.. Jesli bity 4 i 5 byly ustawione (dostep Antica i procesora do pamieci glownej) to bity 0,1 i 7 dzialaly tak jak w 800XL, a jesli ktorys z bitow 4 i 5 byl skasowany (dostep do pamieci rozszerzonej), to bity 0,1 i 7 stawaly sie dodatkowymi bitami umozliwiajacymi adresowanie kolejnych bankow (stan OS, BASICa i SELF TESTu byl zapamietywany do czasu zaprzestania dostepu do rozszerzenia). W sumie daje to wlasnie 1MB i pozostaje zgodnosc z Atari 130XE.

1,434

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Do filmow, to sie uzywa odtwarzacza DVD i duzy TV lub projektor, a nie jakies Best/Media/Mega/V Playery ;) - dyskusja sie nie na temat robi, a te wszystkie playery o ktorych piszecie, to i tak nakladki na Media Playera systemowego.

1,435

(27 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Szczesliwie u mnie dzwonkiem moze byc takze dowolny plik MP3 odtwarzany z karty pamieci :) Tak wiec nawet nie konwertuje na MIDy - bo i po co ;) tylko nagrywam z emulatora.

1,436

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tu sa wersje z C64 O TU ... Na sluch, wiekszosc z nich konwertowana automatem SID2MID.
Czesc tych kawalkow brzmi tak samo na Atari, wiec mozna posciagac ;)

1,437

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

A najlepszy (ZDECYDOWANIE) jest Media Player Classic - czyli open sourceowy projekt wygladajacy jak stary Media Player, dzialajacy tak samo szybko, majacy WBUDOWANE dekodery MPEG2, AC3 i wiele innych, odtwarzajacy plyty DVD (ze nie wspomne o obsludze kart TV), i mieszczacy sie w calosci w jednym pliku EXE (i to ponizej megabajta) nie wymagajac jakiejkolwiek instalacji. Poszukajcie na www.doom9.org - sa dwie wersje - dla Win95/98 i 2000/XP.

Polecam goraco :)

1,438

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Ja proponuje jednak MJPEG - kodek szybki i baaardzo wygodny przy pozniejszej obrobce (kazda klatka jest klatka kluczowa). Poszukaj na www.doom9.org (jest platny firmy PicVideo - podobno najlepszy, i bezplatny - nie pamietam firmy - u mnie sie sprawdza). Oczywiscie wydajnosc komputera tez ma znaczenie, ale wlasnie MJPEG nadrabia to swoja szybkoscia.

1,439

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No wlasnie Pawel Bulkowski z OUR 5OFT napisal taki ladny crossassembler : OMC . Potrzebny Ci jeszcze tylko jakis przyzwoity edytor dla programistow pod ktory go podpinasz (kolorowanie skladni sie przydaja, jakby cos, to zglos sie po pliki konfiguracyjne :) ).

OMC jest w 100% zgodny z MAC65 (nawet moze tak poszatkowane pliki wynikowe jak oryginal generowac ;) ) i zawiera pare usprawnien jeszcze.

1,440

(19 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

... bo nie moge zaprogramowac procka AT90S8515 - ani rownolegle (programator, ktory mialby to robic nie robi jak sie okazalo), ani szeregowo przez LPT. to juz kompletna zagadka - interfejs SPI jest prosty jak w morde strzelil, wsio zmntowalem ok, probowalem roznych ustawien portu LPT w biosie i kicha :( Mam niejakie podejrzenia ze program do programowania dolaczony do dokuentacji SIO2IDE nie za bardzo chce chodzic pod moim XP... jutro odpale inaczej i sprawdze.

Pod XP i 2000 to powinienes miec odpalony w tle program UserPort. Najlepiej zgrac te 3 pliki na dyskietke ze starym dobrym DOSem, ja tak robilem. Wogole to gdyby nie USB pozostalbym przy wersji 1.7. Z poziomu Atari dziala ona tak samo, a ze dysk nie jest zfatowany... a po co mi FAT :) wole SLIM :)

1,441

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No i pierwszy blad (chyba ze tak chciales). Jesli program ma dzialac na wlasnych plikach we wlasnym podkatalogu to TYLKO D: (bez numerka). Wtedy pod Sparta oznacza to odwolanie do dysku i katalogu z ktorego uruchomiony jest program... A co do podkatalogow to D:>KATALOG>KATALOG2>PLIK I proponuje poczytac np. TO. Wiekszosc tych polecen Sparty jest zgodna z MyDOS.

1,442

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

RiverRaid sie nie zapetla - poziomy moze i bywaja podobne, ale sa generowane algorytmicznie.
Za to gra sie konczy po przekroczeniu przez gracza maksymalnej mozliwej do zdobycia liczby .... punktow. Poprostu koniec i mamy "ekran powitalny" czyli lecace przewijajace sie plansze.
A punktow moze byc 9.999.990 :) (a moze o jedna "9" wiecej....;) )

1,443

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

CZysta teoria..... tak sobie mysle....
W trybach znakowych Antic na poczatku kazdego wiersza tekstowego musi przepisac kody znakow, do swojego wewnwtrzego bufora, a jednoczesnie pobirac dane z obszaru pamieci generatora znakow i tworzyc obraz, w kolejnych liniach pobiera tylko dane z generatora znakow, bo te potrzebne 23/40/48b. ma juz zapamietane i nie musi siegac po nie do pamieci komputera.
Moze to jest wlasnie ta linijka, w ktorej Antic siega do pamieci dwa razy czesciej..... wypelniajac swoj wewnwtrzny bufor i jednoczesnie tworzac linie obrazu pobierajac dane z generatora znakow.

To taki pomysl na szybko....

1,444

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Potencjometr podwójny (albo stereo) z wyłącznikiem. Po co robić dwie dziury w obudowie komputerka jak można jedną... ;)
Tylko że na razie nie spotkałem się nigdzie ze wzmianką że coś takiego nawet istnieje :( Jakby ktoś mógłby mi chociaż powiedzieć czy takie produkują to byłbym wdzięczny.

Eeee.... w dowolnym (starszym, bo teraz maja elektroniczna regulacje) radiu samochodowym taki znajdziesz, jeszcze przy wcisniejciu galki bedziesz mial balans. Tak wiec jak widzisz produkuja takie (sam mialem takie cudo w mojej starej atarynce - teraz zal mi robic dziur w obudowie. Zdecydowalenie lepiej wyglada niepodziurawiaona, a co jest w srodku to i tak wiadomo po wlaczeniu.

1,445

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

MMG Basic Compiler naprawde dobry byl. Mozna bylo wylaczyc mu arytmetyke zmiennoprzecinkowa na etapie kompilacji (oczywiscie program musial liczyc wszystko na liczbach calkowitych wiec trzeba bylo go odpowiednio napisac). Wtedy przyspieszal wykonywanie okolo 15-20razy. Bardzo mile tez bylo w nim to ze na etapie posrednim kompilacji powstawaly pliki zrodlowe w czystym assemblerze, z etykietami i wieloma komentarzami. Mozna bylo latwo wylaczyc koncowe kasowanie tych plikow, przeanalizowac i dokonac modyfilkacji, a jesli nie byl stosowany zmienny przecinek, to kod wychodzil naprawde ladny.

1,446

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok tylko co się dzieje z sygnałami na wyjściu z atari
Atari musi wysłać jakieś bajty i coś odebrać w odpowiedzi.
Czy dzieje się to ze standardową prędkością 19200?
Jaki komunikat wysyła ATARI że jest gotowy aby stacja przesyłała dane?

To tobie chodzi o komunikacje ze stacja, a nie BOOTowanie. A to juz inna ksiazka :)

1,447

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

TU masz wszystko dokladnie opisane, trzeba siew tylko wczytac i zrozumiec....

1,448

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak a nazywa sie AT-SPEED.

1,449

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nowe myszy mozesz kupic w znanej od lat firmie MATT :)
TU masz opis i ceny...

1,450

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja niestety nie jestem w stanie udostepnic fotki.
Moja wersja zadebiutowala na LL2002 i tam ktos fotografowal...
Bezposrednio stamtad pojechala do Czech jako prezent dla naszego kolegi Izego Bernaska.