51

(36 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Czy istnieje (kiedyś, w przyszłości) szansa, że pod Mad Pascalem da się skompilować mads, tak żeby go można było mieć na Atari (z Rapidusem)?

65C816 ma wprawdzie ograniczenie segmentu kodu do 64k, ale ograniczenie wielkości procedury (skompilowanej) do tego rozmiaru to chyba żadne ograniczenie.

52

(34 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Release notes trzeba czytać tongue Było o tym we whatsnew-447.txt.

53

(34 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Działa na oko znakomicie.

54

(34 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Pin napisał/a:

TeBe - czy program mógłby przyjmować do wiadomości parametr z linii poleceń?

Druga sprawa, to uruchomienie z overlaya kończy się blankskrinem (program wisi i można wrócić do dos po reset)

Uruchomienie z overlaya kończy się nie tyle zwisem co tym, że komunikat "Load image" wyświetla się na czarnym ekranie. Jeszcze nie wyśledziłem, dlaczego. EDIT: przyczyną jest to, że program resetuje VBXE zaraz po jego wykryciu zamiast zrobić to dopiero tuż przed załadowaniem obrazka. Reset karty powoduje oczywiście, że 80-kolumnowy tryb tekstowy zostaje wyłączony i ekran dlatego się robi czarny smile

Natomiast wciśnięcie Break w odpowiedzi na ten komunikat kończy się prawdziwym zwisem na czarno.

I jest pytanie, jak się z tego programu wychodzi, oprócz przez wciśnięcie Reset...

55

(3,929 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Jak juz pisałem kilkukrotnie, leśnicy są specjalistami od lasów przemysłowych. Od lasów naturalnych specjalistami są ekolodzy i biolodzy

Właśnie dlatego ja popieram stanowisko Ekologów, kiedy twierdzą, że kornik też człowiek i jeśli ma ochotę zeżreć milion drzew, należy mu pozwolić. Co tam jakaś Białowieska, która się puszcza. Precz z wielowiekową dyskryminacją kornika! Należy w końcu pochylić się nad jego nieszczęsnym losem, utulić, zrozumieć, przygarnąć do własnego domu, a on na pewno odwdzięczy się nam po stokroć, nie będzie głosował na PiS, zamiast tego zacznie przychodzić na marsze KOD-u i spotkania z Adamem Michnikiem oraz ubogaci nas kulturowo!

56

(3,929 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Racja, przecież gdyby się filologowie mieli wypowiadać o filologii, byłby to prawie tak sam skandal, jak z leśnikami wypowiadającymi się bezczelnie w sprawie lasów. Wszyscy Ludzie Na Pewnym Poziomie wiedzą, że jest to Oburzające. smile

57

(3,929 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiem, czemu się ze mną spierasz, przecież ja się z Tobą zgadzam: leśnicy są absolutnie ostatnią grupą ludzi, która się powinna wypowiadać w kwestii lasów. Tak samo jak programiści są ostatnią grupą ludzi, która się powinna wypowiadać w kwestii programowania. Jedni i drudzy się nie znają. Na jednym i drugim najlepiej natomiast znają się dziennikarze, pracownicy GW, ekozjeby, emeryci i ewentualnie (w zależności od opcji) ksiądz proboszcz. Dlatego właśnie tylko ich zdanie należy brać pod uwagę. Bo leśnicy, jak słusznie zauważa kol. _erOS_, mogą mieć tu konflikt interesów - co w żadnym wypadku nigdy przecież nie dotyczy mediów i tym podobnych, wyżej wymienionych osobników. smile

58

(3,929 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Specjalistami od lasów naturalnych są ekolodzy i biolodzy

... a zwłaszcza dziennikarze, w tym zwłaszcza tabloidów w rodzaju "Wiewiórczej". Leśnicy się, oczywiście, w ogóle nie znają. smile

59

(1,623 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jeronimo = Hieronim, Martin = Marcin. Więc nie jest to aż tak straszne jak, dajmy na to, Dżesika.

A różnica pomiędzy Maurycym a Morycem została już powyżej wyjaśniona tongue

60

(1,623 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No nie, Paweł i Marek to imiona rzymskie, Łukasz też (tylko w wersji greckiej), Andrzej to imię greckie, żeby wspomnieć tak parę pierwszych z brzegu postaci z Nowego Testamentu.

A Moryc to niemiecka wersja Maurycego, u nas używana głównie przez Żydów, dlatego pewnie uchodzi za imię żydowskie. smile

61

(5 odpowiedzi, napisanych Zloty)

voy napisał/a:

KWAS (Kolejny Wrocławski Atarowski Sztab)

Ja wszystko rozumiem, atrakcyjny skrót itd., ale jego rozwinięcie to jest jawny gwałt na polszczyźnie...

62

(33 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nowa wersja flaszera i konfiguratora dla Antonii.

63

(44 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nowsza wersja. Lepsza i w ogóle smile

1) przyśpieszone goto

2) zrobione formatowanie tekstu do prawego marginesu, a nie do (prawy_margines-1)

3) różne, drobne poprawki

64

(220 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Jest złącze na IDE+, ale po co?

No, przepraszam, jak to "po co?" Po to, że IDE+ jest sprawdzonym rozwiązaniem.

Jedyną (ale bardzo ważną) przewagą takiej płyty nad czymkolwiek innym może być to, że można jej zaaplikować rozszerzenia sprzętowe od prawdziwego Atari, i że one będą nadal działać. IDE+ nawet nie jest rozszerzeniem, jest po prostu urządzeniem peryferyjnym zaprojektowanym pod złącza I/O Atari.

Chcesz zastąpić to złączem do karty CF? To się zrewanżuję pytaniem: PO CO? Karta CF (pomijając to, że jest standardem odchodzącym w przeszłość) jest *tylko* pewnym zasobnikiem na dane, konkretnego typu, który to typ zdecydowanie odchodzi w przeszłość. Lepiej (chyba?) jest zostawić urządzeniu PBI swobodę w decydowaniu, jaki nośnik chce obsługiwać, co?

65

(220 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przypomnijcie mi, czy do tego da się podpiąć IDE+ i włożyć w to Rapidusa? Ktoś próbował?

66

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Magister inżynier Rafał moim zdaniem zadał kluczowe pytanie do ustosunkowywania się, tj. "a ile musi być?".

67

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja bym wziął 5 czarnych z logo Atari.

Gdybyś, Sikorze, zaoferował wznowienie serii białych koszulek z logo SpartaDOS X, też bym pewnie wziął z pięć, bo stare mi już wyszły.

68

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nawiązując do rozmowy z Sikorem na party w Wysokiej chciałbym tu założyć ogólny temat o koszulkach. Rzecz w tym, że stare serie koszulek Sikora się już w większości zużyły, najciekawsze jest to (na co też Sikorowi zwróciłem uwagę), że starsze serie wydają się trwalsze niż nowsze. Objawem jest np. to, że w starszych co prawda napisy się spiorą, ale koszulka nie straci fasonu. W nowszych jest odwrotnie.

Ja też osobiście preferuję powściągliwy styl serii, która była w ogóle pierwsza, to znaczy koszulka w jednolitym, czarnym kolorze, z małym logiem (w kolorze białym) na lewej piersi. Druga seria dodała do tego duże logo na plecach, następne miały loga z przodu powiększone trzy-czterokrotnie. Osobiście wolałbym powrót do pierwotnego projektu i równocześnie do pierwotnej jakości. Kolor jest ok, należy go utrzymać.

Jeśli chodzi o jakość materiału, barwnika (akurat tu zero zarzutów do wszystkich serii: nie blaknie i nie spiera się), nadruków: Sikor, czy można przyjąć, że można zapłacić nieco więcej za lepszą jakość? Kluczowe jest, żeby koszulki nie defasonowały się po kilku praniach.

69

(21 odpowiedzi, napisanych Zloty)

No proszę, tam był gdzieś sklep? Dobrze wiedzieć.

Co do cen w sklepie, nie ma się co dziwić, w sklepie w takiej Hornej Suczy ceny są zasadniczo prawie jak w Warszawie. A jednak, mimo najlepszych chęci, trudno jest wykazać wyższość Hornej Suczy nad Warszawą. Podam przykład: środkiem Warszawy płynie wprawdzie Wisła, ale nie śmierdzi tak oczywistym ściekiem, jak ściek płynący środkiem Hornej Suczy. Przypuszczam, że przyczyną bezpośrednią jest, niewykluczone, to, że Wisła zawiera nieco więcej czystej wody.

70

(21 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Alex_D napisał/a:

można by zrobić listę lokali z jedzeniem i po wizytach, które już miały miejsce zrobić ich ranking z punktami

A to bardzo dobry pomysł. Ja byłem tylko w jednej knajpie, ale koledzy zeznawali, że byli wszędzie i tam jest lepiej/gorzej.

Można byłoby też załączyć do rankingu dodatkowe warunki, dajmy na to (to tylko przykład), że jeśli klient się zjawia w pikelhaubie, wtedy obiad dostaje ciepły. Tego typu szczegóły zawsze pomagają w selekcji, bo nie każdy z przyjezdnych wpadnie na to, żeby zabrać pikelhaubę. Niektórzy nawet, o zgrozo, nie mają.

71

(22 odpowiedzi, napisanych Zloty)

To prawda, do Radomia w miarę niezły pośpieszny, a potem jakiś niemalże konny tramwaj stający w każdej wsi dla załadunku ludności, a pomiędzy stacjami na popas. Ogólnie mamy XXI wiek, zatem koleje i inne środki transportu poruszają się naturalnie z prędkością galopującego psa z kulawą nogą (i bez trzech pozostałych), ale, nie wiem czemu, ilekroć doświadczę tego na własnej skórze, nadal mnie to zaskakuje.

72

(22 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Byłem pierwszy raz, party bardzo fajne. Jedyny minus to odległość i marny dojazd: w przyszłym roku będę musiał wymyślić lepszy transport.

Ad sta zp i pha - tak, takie zwykłe zapisy bez indeksowania zajmują w trybie 16-bit więcej o cykl potrzebny na zapis dodatkowego bajtu (kiedy adres strony zerowej jest wyrównany do granicy stron).

74

(20 odpowiedzi, napisanych Zloty)

koala napisał/a:

Jak ostatnio udało mi się trochę z nim porozmawiać to narzekał na bóle w nogach że nie może za dużo chodzić:( Może to jakoś się przyczyniło do śmierci

No raczej. To typowy objaw bardzo zaawansowanej miażdżycy.

Szkoda chłopa, ale co tu dużo gadać, każdego to czeka prędzej czy później.

75

(44 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Odmiana CAR:LESS.COM, która jest w stanie użyć dodatkowej pamięci (jeśli dostępna) na bufor dla pliku tekstowego.

Jak używać:

1) kopiujemy na HDD, dajmy na to, że na D3:>SDX>XLESS.COM

2) do pliku CONFIG.SYS dodajemy linijkę SET PAGER=C:>SDX>XLESS.COM;/C;

3) restartujemy całość

Od tej pory nowa przeglądarka tekstów powinna być wywoływana przez MAN.COM do przeglądania dokumentacji.

Jeśli komunikat "Formatting" widnieje na ekranie za długo, należy się zastanowić, jak wielki plik sprzedaliśmy programowi do formatowania. Szybkość tej operacji to ok. 12 KB/s (na 1,77 MHz). Więc plik tekstowy 240k = 20 sekund czekania.