1

Temat: Problem ATARI 800XL

Mam problem z komputerem Atari 800XL komputer był używany kilka lat temu. Zakupiłem ostatnio Cart SIDE.
Niestety komputer po włączeniu pokazuje biały obraz. Z Cartem i bez niego taki sam objaw. Dioda w komputerze się świeci.
Co może być przyczyną?

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

2

Odp: Problem ATARI 800XL

otwórz komputer, włącz i po chwili sprawdź, czy któryś układ nie nabiera podejrzanie wysokiej temperatury. Szczególnie ram, bo to najczęściej pada.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Problem ATARI 800XL

Sam tak kiedyś miałem, ale z 800XE. Wyraźnie jedna kość się mocno grzała. Po podmianie komputer działał, (musiałem jednak podstawkę wlutować) ale ponieważ nie była to kość rezerwowa to pamięć wróciła tam skąd przyszła i mój 800XE nadal nie działa.
Tak czy inaczej tu bym szukał problemu.

4

Odp: Problem ATARI 800XL

Grzeje się u8 SALLY wg.schematu Jerzego Soboli
C014806-12
11151-12
8335

Ostatnio edytowany przez gustaw (2012-10-21 17:56:55)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

5

Odp: Problem ATARI 800XL

Czyli grzeje Ci sie procesor 6502.

Ja za to u siebie mam podobny problem ale wystepuje tylko raz na jakis czas. Tzn po wlaczeniu atari "czasem" mam "buraczkowy" ekran. Po kilku wlaczeniach i wylaczeniach, probach resetowania itp udaje mi sie w koncu go zastartowac i ukazuje sie menu Ultimate1MB, potem przez wiele godzin moge wlaczac i wylaczac bez problemow... do nastepnego razu. Macie pomysl co to moze byc? (temperatury kosci jeszcze nie sprawdzalem... ale gdyby kosci poszly to pewnie mial bym "buraczki" na stale...)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

6

Odp: Problem ATARI 800XL

Tego typu problemy kojarzyłbym z kondensatorami elektrolitycznymi. Muszą chwile popracować, żeby zaczęły zachowywać się normalnie. Ale znawcą w tej akurat dziedzinie specjalnie nie jestem. Znam to jednak z obserwacji płyt głównych PC, które wymagały kilku resetów zanim się odpaliły normalnie, i zazwyczaj okazywało się, że elektrolity "zwymiotowały". Ich wymiana załatwiała sprawę. Sam mam 2 800XL, na których sprawdzałem działanie SIO2SD, i na początku tak słabo go zasilały, że wyświetlacz migał i nie wykrywało karty SD. Po ok. minucie wszystko się stabilizowało. Tu też obstawiam Elektrolity, ale może ktoś bardziej doświadczony wie co i jak? Druga rzecz to kłopoty z twardym resetem tych 800-tek. Trzeba po wyłączeniu czasem przeczekać z 10 sekund, żeby po włączeniu odpowiednio wystartował.

7

Odp: Problem ATARI 800XL

Mozesz miec racje z tymi elektrolitami bo objawy pasuja. Dzis zrobilem test: pierwsze wlaczenie i "buraczki" i tak kazde wlaczenie przez okolo 10 sekund. Pozniej juz OK niezaleznie ile razy bym wlaczal i wylaczal. Nastepnie zostawilem wylaczony na godzinke i po wlaczeniu znowu "buraczki"... 5 sekund rozgrzewki i znowu ok. A teraz pytanko: jak rozpoznac ktory to kondensator?

@gustaw sorry za offtopic w Twoim watku... co do grzejacego sie proca to nie wiem czy to jest faktycznie problem, ale widze, kiedys kiedys Lotharek dysponowal nimi: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=3790 to 6 lat temu, ale moze bedzie w stanie Ci pomoc. Albo stwierdzi ze to nie to;)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

8

Odp: Problem ATARI 800XL

Procesor zawsze się grzeje, ważne, żeby nie parzył. Radzę zmierzyć napięcie zasilacza.
Jeśli chodzi o elektrolity na płytach PC, to puchną i wylewają się dlatego, że przacują w przetwornicach impulsowych. W atarynce takich nie ma.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Problem ATARI 800XL

Zapewne masz rację, choć wspominając wymiotowanie elektrolitów sam nie miałem na myśli atari, bo w nich tego jeszcze nie widziałem. Zresztą wymiotowały zawsze tylko te o znacznej pojemności. Chodziło mi ogólnie o skojarzenie objawu właśnie z nimi, bo przecież z wiekiem wysychają.

10

Odp: Problem ATARI 800XL

jer napisał/a:

Jeśli chodzi o elektrolity na płytach PC, to puchną i wylewają się dlatego, że przacują w przetwornicach impulsowych. W atarynce takich nie ma.

Ale mogą wyschnąć.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Problem ATARI 800XL

Tylko o ile "wylanie sie" elektrolitow/kondensatorow widac i mozna taki namierzyc i wymienic to wyschniecie chyba juz nie daje objawow wizualnych. Jest jakas metoda ktora pozawala namierzyc taki kondenstator? Chcialbym uniknac wymieniania wszystkich na chybil/trafil bez mozliwosci zweryfikowania czy w ogole "kondensatorowy trop" jest wlasciwy... Paniki nie ma bo atarka dziala, ale cholera wie czy problem nie bedzie sie nasilal.

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

12

Odp: Problem ATARI 800XL

To już musiałby się wypowiedzieć  ktoś kto naprawdę się na tym zna, choć wymiana wszystkich elektrolitów może wcale nie być złym pomysłem.

13

Odp: Problem ATARI 800XL

Najprościej. Naliczyłem tam tego 10 sztuk , może 11, duże to, ma 2 nóżki łatwo się wymienia. 20 minut z przerwą na kawę :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: Problem ATARI 800XL

Moze to ma faktycznie sens. I tak mialem niedlugo montowac stereo wiec lutowanie bylo w planach;)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

15

Odp: Problem ATARI 800XL

maciekm napisał/a:

Tylko o ile "wylanie sie" elektrolitow/kondensatorow widac i mozna taki namierzyc i wymienic to wyschniecie chyba juz nie daje objawow wizualnych. Jest jakas metoda ktora pozawala namierzyc taki kondenstator? Chcialbym uniknac wymieniania wszystkich na chybil/trafil bez mozliwosci zweryfikowania czy w ogole "kondensatorowy trop" jest wlasciwy... Paniki nie ma bo atarka dziala, ale cholera wie czy problem nie bedzie sie nasilal.

Sprawdzenie wyschnietego kondensatora to tylko poprzez wylutowanie go i zmierzenie pojemnosci.

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600