Temat: 800xl - lata produkcji

Według  powszechnie dostępnych materiałów osiemsetki były produkowane od 1983 do 1985. Ostatnio jednak trafiłem na dziwną sztukę, która albo jest chińską podróbą, albo jednak produkcja szła momentami jeszcze pod koniec lat 80. Czy ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, może spotkał się z takimi egzemplarzami?

Sztuka, o której mowa, przede wszystkim jest niechlujnie wykonana - blacha ekranów w środku jest cięta tępymi maszynami - ma nierówne, poszarpane brzegi, zagięcia pozaokrąglane, byle jakie. To samo dotyczy aluminiowych elementów typu logo, nakładki na klawisze konsoli - wszystko niedokładne, lekko nierówne, krawędzie wydają się raczej  zmiażdzone, niż ucięte. Kremowy plastik obudowy jest nieco bardziej szary, zamiast beżowy, odlew mniej dokładny - są tzw. naddatki i nie wycięte miejsca gdzie plastik wydostał się nieco poza formę.Karton też jest jakby gorzej wydrukowany (gorsze kolory i cienki papier) a datownik, jaki na nim umieszczono to : KUANG IH 1989. Taki sam jest na niektórych kartonach od 65XE. Naklejka z numerem seryjnym też robiona na szybko, wygląda jak z kserokopiarki, ma logo Atari i wszystko co trzeba, ale numer jest niesamowicie wysoki, zaczyna się od AT 9100...  Całość sprawia wrażenie, w stosunku do starszych egzemplarzy, jakiegoś bubla robionego z resztek, na zużytych maszynach. Jakość obrazu kiepska, taka jak w niektórych, późnych 800XE (widać elementy bierne dobrane z dużymi tolerancjami). Nawet klawiatura jakaś marna, klawisze lubią się zacinać, choć wyglądają ok.  Aha, na kartonie zamiast "ATARI INC." jest "ATARI CORPORATION".

O co tu może chodzić? Jacyś chinczycy (czy ktoś inny) robili je na dziko, w jakichś późniejszych czasach dla europy wschodniej?

2

Odp: 800xl - lata produkcji

Wrzuć zdjęcie.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: 800xl - lata produkcji

Zdjęcia! I to w duzej rozdzielczosci i ze zblizeniami plis.
To moze byc bardzo ciekawe znalezisko.

4

Odp: 800xl - lata produkcji

Dobra, powrzucam, może jutro mi się uda znaleźć chwilę, choć ciężko będzie na zdjęciach dostrzec różnice o których piszę (z wyjątkiem naklejki i napisów z kartonu). To wszystko są niuansy, widoczne dla wprawnego oka, ale po chwili dopiero, przy dokładnym oglądaniu. Stają się wyraziste zwłaszcza przy porównaniu z innymi egzemplarzami.

5

Odp: 800xl - lata produkcji

Zrób zdjęcia w trybie makro.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: 800xl - lata produkcji

... z czego pamiętam to kiedyś wspominali o "renesansie 800XL" i wznowieniu produkcji "osiemsetki" w Bajtku. Ciężko będzie to jednakże namierzyć, chyba że ktoś z Was pamięta choć by i rocznik ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: 800xl - lata produkcji

Oto zdjęcia.

Literowo oznakowałem niektóre fotografie, gdzie są jednocześnie egzemplarze: oryginał (O) i "podróbka" fake (F).
Elementy niedokładnie wykonane, krzywe, nadlewy etc. zaznaczyłem czerwonymi strzałkami, by było wiadomo na co patrzeć. Logo na obudowie jest też krzywo wydrukowane - liczba 8 jest minimalnie niżej, niż 00. Brzegi loga, zaznaczone strzałkami są obłe, zgięte w głąb, a poziome krawędzie proste. Podobnie jest ze srebrnymi ozdobami przy klawiszach konsoli - pionowe krawędzie są prawie beczkowate. Widać też, przy porównaniu obudowy z oryginałem, że na "podróbkowym" moletowanie powierzchni jest znacznie głębsze, a kolor plastiku (trudno dostrzec, ale da się) bardziej biały.  Na zdjęciu z porównaniem pudełek wyraźnie inna tęcza pod napisem Atari i cień pod komputerem ma mniej odcieni zieleni, jest w sumie różowo-seledynowy. Na płycie widać dziwnego Pokeya, PIA właściwie bez oznaczeń, Antic i GTIA mają późne (jak na A800XL) stosunkowo daty produkcji - 8729. Niby szczególiki, niby tylko drobne niedociągnięcia w wykonaniu, ale jak zważy się to wszystko razem, wraz z datownikiem i numerem seryjnym to rodzą się pytania.

Post's attachments

Datownik-marzec1989.jpg 89.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

dol.jpg 273.3 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-10-18) 

ekran.jpg 305.53 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-10-18) 

gora.jpg 229.17 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Karton-1.jpg 61.52 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

karton-kolory.jpg 314.42 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-10-18) 

Logo.jpg 224.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

obudowy-1.jpg 886.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

obudowy-2.jpg 1.11 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

plyta.jpg 1.08 mb, liczba pobrań: 5 (od 2012-10-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: 800xl - lata produkcji

PIA czesto byly bez oznaczen, POKEY nie jest dziwny - w mojej 800XL jest taki sam.
Odlewy faktycznie wygladaja slabo. Ogolnie wyglada mi to na jakis wypluw z ostatniej fazy produkcji.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

9

Odp: 800xl - lata produkcji

Wrzuć zdjęcie płyty od strony lutowania.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: 800xl - lata produkcji

Spód płyty. Data: 46 tydzien 84.  Na płycie od góry warto jeszcze zwrócić uwagę na kwarce - w szarej izolacji, znane raczej z serii XE. Co do datownika z kartonu - na innych pudełkach, np. robionych jeszcze jako ATARI INC. jest np. 1984. A tu 1989. Błąd, czy fakt? Jakość obrazu naprawdę znacznie ustępuje choćby i serii 65XE z lat 1986-87, robionych na tajwanie. Jest po prostu marna, jak w chińskich egzemplarzach 800XE.

Post's attachments

plyta-rewers.jpg 1009.06 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-10-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: 800xl - lata produkcji

Trochę obok tematu: rzuciło mi się w oczy, że modulator na tej płycie ma oznaczenie C061619, natomiast na liście części w Atariki "modulator od 800XL" mamy jako C061659. Czy to jest pomyłka na liście, to znaczy wpisane jest 5 zamiast 1, czy też oba numery są OK i oznaczają różne modulatory?

Część numerów spisana jest "z natury", część z różnych źródeł, dużo z internetu (np. z listy Best Electronics), zatem pomyłki mogą być. Czy ktoś mógłby autorytatywnie odpowiedzieć na powyższe pytanie?

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: 800xl - lata produkcji

C061619 - taki modulator mam w kilku innych maszynach PAL, ten C061659 to może być NTSC albo modulator do maszyn produkowanych na rynek brytyjski, które pracowały na innym kanale.

13

Odp: 800xl - lata produkcji

eee tam, prowokacja.

Komp jest z 84 lub 85, freddiego nawet nie ma, daty na lutowanych scalakach <= 84 rok (z tego co zdołałem wypatrzeć) a jego "wady" opisane w pierwszym poście to dzielenie włosa na czworo delikatnie mówiąc.

pomidor

14

Odp: 800xl - lata produkcji

Prowokacja? W tym sensie, że celowo miałbym wymyślić teorię o późnej produkcji i następnie "wykreować" poszlaki? Narysować numer seryjny, datownik? Zapewniam, że to wszystko istnieje realnie, ten sprzęt to fakt.

Ten egzemplarz naprawdę mocno odstaje jakością od innych, znanych mi 800xl. Co najmniej znacznie obniżono Q.C. produkcji. Jest to intrygujące. Tylko pytanie, w którym roku nastąpiło. Nie wcześniej,  niż w 1985, bo jest już na etykiecie Atari Corporation. A więc już za Tramiela. Według mnie jednak znacznie później. Nie wcześniej, niż pod koniec 1987, bo taką datę ma Antic i GTIA. Nie są wlutowane, to fakt, można uważać, że komputer był w naprawie i tam włożono scalaki z późniejszymi datami. Jednak seriala i stempla daty z kartonu raczej by przy tej okazji nie zmieniano na wyższy :)

Zadajcie sobie pytanie, ile widzieliście kompów z numerem AT91...  Ja jeden, a wszystkie znane mi egzemplarze (PALowskie) mają numery typu AT83, AT84, AT88 (najwyższy powszechnie występujący). Innych nie znam, a trochę się tego sprzętu przecież przewija. Seriale AT83 i AT84 to Atari Inc., AT88 to już Atari Corporation.

Moja teoria jest taka - to jest jakas krótka seria, może tysiąc, może 2 tysiące kompów, dotrzaskanych w znacznie późniejszych czasach, może na specjalne zamówienie, prawdopodobnie z wykorzystaniem resztek z magazynów, niekompletnych płyt etc, które uzupełniono czym popadło i sprzedano. Może ktoś kupił okazyjnie jakieś komponenty od Atari, które miały trafić na złom i wyprodukował kompy.

A może, jak pisał PIN, naprawdę przymierzali się do wznowienia na krótko produkcji w czasach, gdy zbliżał się upadek muru berlińskiego i zaczynały otwierać się rynki wschodniej europy? Może puścili  jakąś małą próbną serię, zrobioną z tego, co było pod ręką? Może to jakaś seria "beta"? Pilotażowa? Może to coś takiego, jak rozliczne "dzikie" klony Atari 2600?
Podrabianie różnego towaru było i jest powszechne, myślę, że ktoś spokojnie mógł podrabiać i 800ki.

Według mnie jest to ciekawa i warta głębszego zastanowienia się sprawa.

15

Odp: 800xl - lata produkcji

Oj tam zaraz podróbki. Po prostu ktoś kupił maszyny do tłuczenia i wrzucił czerstwy materiał.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

16

Odp: 800xl - lata produkcji

drac030 napisał/a:

Trochę obok tematu: rzuciło mi się w oczy, że modulator na tej płycie ma oznaczenie C061619, natomiast na liście części w Atariki "modulator od 800XL" mamy jako C061659. Czy to jest pomyłka na liście, to znaczy wpisane jest 5 zamiast 1, czy też oba numery są OK i oznaczają różne modulatory?

Nie ma pomyłki. Mam płytę 800XL PAL z modulatorem C061659.

Ostatnio edytowany przez Simius (2012-10-18 21:24:09)

Post's attachments

2012-10-18 22.13.37.jpg 331.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

17

Odp: 800xl - lata produkcji

Aha. I kwarce też są w szarej izolacji.

KMK
? HEX$(6670358)