1

Temat: CTX60 nowe ct6x

http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … mp;t=24186

Rodolphe w końcu officjalnie napisał o tym na normalnym forum.
Będzie grubo, ciekawe ile lat zajmie mu zrobienie tego :P I jaki będzie koszt (500€ preorder?)

Podoba mi się zdanie że 25 osób czeka na CT6x...
A Rodolphe miał się tym popisać na SV ..!

p.s.
to będzie można wpakować do MEGi (!!!) ?!

Ostatnio edytowany przez AS... (2012-11-19 18:02:52)

2

Odp: CTX60 nowe ct6x

Jestem trochę zawiedziony.
W poprzednim wątku  było że to miało by być szybsze od dopałek PowePC do Amigi.
Miałem nadzieję że RC znalazł sposób na wsadzenie do Atari 1 GHz PowePC.
Coś takiego jacyś zapaleńcy do Amigi robią.
To by było coś.

3

Odp: CTX60 nowe ct6x

Ze wszystkich Atarek zrobić dopasione Falcon-y to jest coś :D

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

4

Odp: CTX60 nowe ct6x

zarówno w przypadku Falcona jak i Amigi jest to podręcznikowy strzał we własną stopę... tak to widzę. Cała historia PPC w Amigach to potwierdza.  Ale nie będę Wam odbierał nadziei, wszak.... ;)

gep/lamers^dial

5

Odp: CTX60 nowe ct6x

Przecież to nie będzie PPC tylko jeszcze bardziej dopalone 060 :)

6

Odp: CTX60 nowe ct6x

nie ważne czy PPC czy nie, chodzi o czas, za późno Panie, karta dla 50 osób z których ze cztery cokolwiek na to napiszą ;)

gep/lamers^dial

7

Odp: CTX60 nowe ct6x

Hm. To już ciut przegięcie, o ile dobrze zrozumiałem przepuszczony przez translator francuski. O ile CT60/63 to jeszcze jak Cię mogę, to tu już wychodzi nowy komputer przylutowany do 20-letniej płyty od Falcona. Do not get me wrong, ale to już zdecydowanie nie będzie Atari ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: CTX60 nowe ct6x

060 to już według mnie maks.
Jak jeszcze będzie taki support jak ze sterownikami do CTPCI to dziękuję bardzo. Kto na to będzie pisał soft? ;) Zresztą Didier (od firmwaru ct60/ctpci) powiedział, że tych nowych projektów Czuby na klatę nie weźmie (specjalnie się nie dziwię). Czuba oczywiście zapomniał, że CTPCI jest jeszcze nie skończone i już widać chce robić następne rzeczy. Karty PCIe? Będzie to samo co z CTPCI, czyli nic (brak sensownego api, drivery z bezsensownym interfejsem/funkcjami).

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

9

Odp: CTX60 nowe ct6x

gepard napisał/a:

jest to podręcznikowy strzał we własną stopę

Gepard, strzałem w stopę było wypuszczenie dopałki z PPC - procesorem kompatybilnym z niczym, który żeby uruchomić soft wymaga uruchomienia emulatora...  który wymaga też osobnego systemu operacyjnego, również nie kompatybilnego z niczym... :)

W przypadku CT60 nie ma takiego problemu, jest to nadal linia 680x0. Tutaj nie ma problemu kompatybilności, nie ma potrzeby uruchamiania emulatora, system też jest ten sam (lub nowszy jak kto woli). Tak więc osobiście nie widzę tutaj analogii do Amigi z PPC

CT60 kupiło zdecydowanie więcej osób niż 50. Rodolphe planował zrobić tylko jedną serię CTXX, a robi trzecią lub czwartą z rzędu. Poza tym nawet gdyby sprzedał tylko 10, to co to zmienia? Na pewno strzałem w stopę było by gdyby nie było tej dopałki.

Jak dla mnie ważniejszym newsem jest info o PX60 - nowym lepszym Falconie.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: CTX60 nowe ct6x

ct6x wg. czuby zostało sprzedane ponad 400szt !
On sam do końca nie wie ile...

11

Odp: CTX60 nowe ct6x

Nie widzę sensu nowego sprzętu. Za to chętnie bym kupił jakąś zmniejszoną wersję ct6x, z 256MB sdramu wlutowane na stałę, i też mutacje do mega-st. Ale nowy prawie komputer będzie dead-on-arrival.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: CTX60 nowe ct6x

a użytkownicy też będą, ale long-dead-before-arrival. zanim się to wyprodukuje hehe ;)

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

13

Odp: CTX60 nowe ct6x

Dely, sqward: z tego co ja zrozumiałem, to projekty są dwa: CTX60 i PX60. Pierwszy jest zmodernizowanym CT60+Net+CTPCI+... i to się wstawia do Falcona. Drugi - to nowa , homebrew płyta do Falcona, oparta na CTX 60, z tym, że ten drugi, to na razie eksperyment myślowy.

Czy bez sensu? Nie wiem - trudno i coraz trudniej będzie o Falcona. Jeśli miałoby to być 100 lub prawie 100 procent kompatybilne, to sens jest. Ja też się swojego czasu napaliłem na FireBee, odstraszyła mnie cena (bo w tych pieniądzach to można Falcona jednak znaleźć) no i ta niekompatybilność.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: CTX60 nowe ct6x

jesli da sie to wlozyc do megi  to uwazam za wrecz rewelacyjny pomysl!
fajnie jakby mega mozna bylo rozbudowac jeszcze graficznie i muzycznie, jakis kodek audio
+ jakis playerek chociaz modulow pod to :)

atari mega to wedlug mnie najladniejszy komp z atari
poza tym rudolf ma racje, sa tanie jak barszcz i jest tego masa sczegolnie w de
sam mam 3 sztuki :)

niestety falconow jest malo, sa drogie wiec kombinowac i robic kolejny dopalke do falcona?

Ostatnio edytowany przez Dr. Max (2012-11-20 03:34:38)

15

Odp: CTX60 nowe ct6x

Pisząc o 50 osobach nie miałem na mysli CT60, tylko nowszą odmianę. Oczywiście, że zdaje sobie sprawę że jest jakies tam niewielkie grono ludzi które kupi nawet statek kosmiczny z logo Atari, który gdzieś tam skleci po godzinach Czuba. Pytanie jest zawsze jedno: kto napisze jakis soft pod to???? Karta bez softu, będzie tylko przepłaconym kawałkiem krzemu.
Kiedyś przerabiałem to samo odnośnie właśnie kart PPC na Amidze. Też sie jarałem, ba nawet byłem Mesjaszem (chodziłem po ludziach i głosiłem nowinę amigową) ;) Na szczęście jakoś jednak nie zakupiłem karty za grube tysiące i z perspektywy czasu nie żałuję. Softu na to jednak nie zrobiono w terabajty jak zapowiadano. Pewnie bym ją wcześniej czy później opchnął dalej. A tak pozostałem przy swojej Amidze.
Miałem 060 (też puściłem w obieg) i teraz mam zajzwyklejszego Blizzarda 030/50.

gep/lamers^dial

Odp: CTX60 nowe ct6x

No przeca nikt nie twierdzi ż PX60 szturmem zdobędzie rynek i zdominuje otoczenie ;) To z założenia maszyna dla hobbystów. CTXX to zaś powrót do korzeni, bo takie były pierwotnie plany dotyczące CT60 (a nawet szersze, bo jeszcze SCSI miało być), tylko cena była wówczas zabójcza.

Osobiście, wolałbym coś w rodzaju daughterboardu do CT60 zamiast falcona. Przy założeniu CT+SuperVidel, falcon robi za IO + DSP. Z tego najbardziej problematyczne jest DSP, resztę by sie pewnie za drobniaki dało zrobić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: CTX60 nowe ct6x

Zgadza się, ale nawet hobbyści chcą czasem w coś pograć/obejrzeć dobre demo or smthg. Jęsli to będzie w 100% kompatybilne w dół, to można cieszyć się starymi programami/demami/paroma grami etc. Ja osobiście trzymam kciuki (niczym Mikołaj Cieślak w skeczu "Telefoniczna Rezerwacja Biletów" KMN). Coś mi się widzi że szykuje się jednak nowy klon który przyczyni się do "rozbicia dzielnicowego"... :(

gep/lamers^dial

Odp: CTX60 nowe ct6x

Zmeilowałem się z Rudolphe, i napisał mi że taki 'bottom' board pod CT60 jest w planach. Do tego napisał że DSP ma być 56002  lub 56321. Sqward, możesz coś powiedzieć o kompatybilności w tym przypadku?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

19

Odp: CTX60 nowe ct6x

Na Amidze PPC to był sukces.
68k w Amidze był strasznie wolny.
Ten sprzęt naprawdę się męczył z tymi wolnymi procesorami.
Dobrze że ktoś dorobił karty z lepszymi procesorami to jakoś zaczęło to wyglądać.
Że po paru latach dopiero, cóż.
Inna sprawa że na Amidze większość pary szła w gwizdek, czyli na omijanie braków układów AGA.
I to w przypadku programistów - większość czasu była marnowana na implementację algorytmów które obchodziły braki tego szmelcu, jak i w przypadku softu - większość czasu procesora była marnowana na obchodzenie braków w AGA.
Na Atari to może rzeczywiście wyglądać inaczej.
Z porządnymi układami graficznymi jak SuperVidel to może być nawet ciekawe.

20

Odp: CTX60 nowe ct6x

gepard napisał/a:

Miałem 060 (też puściłem w obieg) i teraz mam zajzwyklejszego Blizzarda 030/50.


Dziwnie panie prawisz :P
-Z tego co się naczytałem, dodam że ami interesowałem się z dwa tygodnie (!!) to std. dla dem jest 060 i 64mb ram ...?
Jeśli bredzę to proszę naprowadź mnie na odpowiednią drogę :)
I tak też te demka działają na 060, co prawda w moim przypadku jakiś idiota(debiL) przetaktował "kwarcem" blizzarda na 75mhz i jest on totalnie nie stabilny :( albo pamięci za słabe albo albo... :)

21

Odp: CTX60 nowe ct6x

Dlaczego takie ważne/sexy jest zrobienie dopałki w postaci praktycznie odrębnego komputera - czy ktos mnie naprowadzi?

Póki co na 100% zagadzam się z Gepardem i Saulotem, że sprzęt jest "dead by design". Na mój gust to ten koleś pokazuje, że owszem, potrafi coś zrobić (fakt - ja nie potrafie w ogóle), natomiast nie wiem czy jest sens żeby to ktoś z Atarowców kupował - chyba, że maniak-kolekcjoner. Czy to jest atari czy już nie? Czy na tym da się cos z ST uruchomić czy nie? Jak znam życie to ktoś przeportuje w porywach pare badziewi z amiga PPC i się sprawa zakończy.

A jak by tak ktoś wreszcie (RC?) popracował nad dopalonym ST albo juz nawet MEGA ST(E) - przecie tych kompów jest nadal więcej niż tych 400 sztuk mejd baj RC. Była mowa o drugim układzie YM (stereo/6 głosów) - moim zdaniem super sprawa. A VME/Bus extension z MEGI to też jest kompletnie bezużyteczne? Nie czaje...

/l\tari

Odp: CTX60 nowe ct6x

Dynamike2010:

> Dlaczego takie ważne/sexy jest zrobienie dopałki w postaci praktycznie odrębnego komputera - czy ktos mnie naprowadzi?
-------------
No nie wiem, ja nie mam nic przeciwko. W senie - zupełnie mi to nie przeszkadza. Jakby kosztowało 300 zł, to sam bym sobie kupił, hahah.

> Czy to jest atari czy już nie?
-------------
Uwaga, devil alert! ;) Nie słuchaj podszeptów szatana. :)

> Była mowa o drugim układzie YM (stereo/6 głosów) - moim zdaniem super sprawa.
--------------
Ale takie rzeczy robi się tylko w porozumieniu z koderami. Tak, jak zrobiliśmy na ZX81. W momencie ukazania się op 30 latach yamahy (ZonX) jednocześnie pojawił się player oraz edytor. W momencie pojawienia się podwójnego YM - pojawił się player oraz prosty sposób łączenia dwóch kawałków w jeden.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

23

Odp: CTX60 nowe ct6x

dynamike2010 napisał/a:

Dlaczego takie ważne/sexy jest zrobienie dopałki w postaci praktycznie odrębnego komputera - czy ktos mnie naprowadzi?

Dlaczego? To proste, bo całe szczęście mamy wolną wolę i możemy robić co nam się podoba i na co mamy ochotę, a nie to co gepard i spółka nakażą :)

dynamike2010 napisał/a:

Czy to jest atari czy już nie?

Następny. Czy to ważne czy to atari czy sratari? Po co Tobie odpowiedź na to pytanie? Boisz się że bez odpowiedzi na nie do 21 grudnia, stanie się jakaś tragedia czy co? No bez żartów :P
A jak już naprawdę ma się stać coś złego bez odpowiedzi na to jakże ważne pytanie, to ją udzielę: to sratri.

Ostatnio edytowany przez jury (2012-11-29 08:12:42)

Odp: CTX60 nowe ct6x

jury napisał/a:

Następny. Czy to ważne czy to atari czy sratari?

Właśnie właśnie. Nie podejmujmy tej dyskusji, w niej czai się szatan (i to nie ultra- ).

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

25

Odp: CTX60 nowe ct6x

jury napisał/a:

całe szczęście mamy wolną wolę i możemy robić co nam się podoba i na co mamy ochotę, a nie to co gepard i spółka nakażą

Takim argumentem można zabić każdą dyskusję :) Przecież nikt nikomu nic nie każe. Ale ja się nie znam, więc się wypowiem:

Dla mnie CT6x to nadal Atari. Procesor z tej samej serii, ot po prostu upgrade. Plotki o PPC okazały się ... plotkami. A PX60 z tego co rozumiem to klon falcona i niezależny projekt. Popieram jak najbardziej, bo nowe Falcony na drzewach nie rosną, a FireBee mnie rozczarował dwa razy - raz brakiem pełnej zgodności z Falconem (do wybaczenia bo ponoć ma byc poprawione), dwa - ceną z kosmosu.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem