76

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

U mnie imager (wersja 3.0.6) działa na XP. Chyba, że trzeba isę jakoś wysilić, żeby niedziałanie się ujawniło? Bo tak na oko, wszystko jest OK.

Sysinfo też się odpala po CON 64, nie ma problemu.

Z innej beczki: poprawiłem jakieś bugi w FATFS, załączam do potestowania.

EDIT: patrz niżej.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-03-03 20:40:16)

KMK
? HEX$(6670358)

77

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Uwaga - niespodziewany komunikat:

---====** DZIAŁA **====---

:) - (przynajmniej jak na razie ;) ) -

Zrobiłem format dyskietki na Atari STe, zapisałem tam katalog z danymi, dyskietka wylądowała w Karin Maxi, no i skopiowałem pod SC dane na A8 ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

78

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Na stronie SDX (adres w pierwszym poście), w zakładce "Download", znajduje się uaktualniony plik ATR z Toolkitem (plik toolkit_rev_b.atr).

Zmienione są niżej wyliczone paczki:

1) drivers>scrdrv>con.arc
2) drivers>scrdrv>rc_gr8.arc
3) drivers>scrdrv>svbxe102.arc
4) drivers>fatfs.arc
5) dsktools>clx19a.arc
6) dsktools>eddy201.arc
7) shells>sc091.arc

fatfs.arc i sc091.arc się różnią od kopii dostępnych jako załączniki na forum, np. Sparta Commander ma w bonusie zmieniony wygląd "skróconej" ścieżki dostępu, bo gwiazdka wyglądała buracko.

DLT Sp. z o.o.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-03-03 20:45:10)

KMK
? HEX$(6670358)

79

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Zaktualizowane. Powoli to by się jakiś "apt-get" przydał ;)

80

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Póki co nie będzie potrzebny o tyle, że takie "uaktualnienia", mam nadzieję, nie staną się regułą :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-03-07 22:53:14)

KMK
? HEX$(6670358)

81

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Z racji na chwilę wolnego czasu popełniłem mały (duży - ale o tym dalej) programik. Co robi :)

... w zasadzie nic. Odpalamy Sparta Commander, ustawiamy kursor na pliku z fontami (*.FNT) return - no i mamy podgląd fonta. Po naciśnięciu klawisza następuje powrót do SC.

Jest tylko jeden problem, że po wyjściu z programu do SC wszystko działa do czasu naciśnięcia resetu. Następuje wówczas mniej, lub bardziej spektakularny krasz. W trybie VBXE trafiło nawet w karte na tyle skutecznie, że koniecznością stało się wyłączenie Atarki i ponowne włączenie ;)- taki grubszy reset :D.

A ten mały programik jest dlatego niemały, że powstał w wyniku eksperymentów w TBXL z linią poleceń sdx. Działa oczywiście poprzez runext, lub poprzez podanie parametru z linii poleceń.

Draco - podeślę w tym tygodniu źródło tego problemu, jak będziesz miał chwilkę to zobacz co zchrzaniłem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

82

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Nom, podeślij. Z opisu wynikają różne rzeczy.

KMK
? HEX$(6670358)

83

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

EDIT:

Przypomniałem sobie, że pierwsza wersja KMK/JZ nie na każdej Atarce pracowała stabilnie. Może to ten właśnie przypadek. Na razie nie mam innej Atarki z ECI, więc temat odroczony do czasu pojawienia się w zasięgu innego kompa.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-03-30 02:17:46)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

84

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Zauważyłem coś dziwnego przy pracy z SIDE2 i Spartą 4.46a, którą ma zaprogramowaną... Mianowicie po programowym wyłączeniu SDX (ładując cokolwiek przez X) i po późniejszym zbootowaniu po SIO spartowego ATR-a, który ma ustawione "BOOT INIDOS.SYS", SDX nie wstaje, tylko krzyczy, że "NOT PRESENT". Nie dzieje się to w SIDE1, w którym mam 4.46 a nie 4.46a. INIDOS.SYS świeży z ostatniego toolkitu.

A jeśli przyczyną jest 4.46a w SIDE2, to może w paczce na http://sdx.atari8.info mógłby się pojawić ATR programujący SIDE2 wersją 4.46 (bo zdaje się, że nie programuje się tym samym co SIDE1)?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-05-11 18:49:12)

85

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

SIDE2 nie jest jeszcze oficjalnie wspierane :) Ale będzie.

Ostatnio edytowany przez trub (2013-05-11 18:31:02)

86

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

GoodByteXL wrócił z wakacji, wobec czego na stronie SDX pojawiła się uaktualniona dokumentacja do SDX 4.46 :)

KMK
? HEX$(6670358)

87

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Na gł. stronie SDX, dla przypomnienia: http://spartados.com, w zakładce "Download" pojawił się uaktualniony toolkit_rev_c.atr.

Główną nowością są uaktualnione "helpy" poleceń SDX w pliku man_cmd.arc. Dodatkowo w man_driv.arc są też podobne helpy do sterowników (tego poprzednio nie było).

Nie przypuszczam, żeby dało się je wszystkie dorzucić do CAR:, zawartość man_driv.arc lepiej jest wrzucić do podkatalogu na twardym dysku i odpowiednio zmodyfikować zmienną $MANPATH.

Inne zmiany w toolkicie dotyczą następujących plików:

drivers>ramd816l.arc
drivers>scrdrv>rc_gr8.arc
dsktools>clx19b.arc
dsktools>eddy202.arc
shells>sc092.arc
utils>nvram.arc

W zakładce "Documentation" są też nowe wersje doców, z poprawkami wprowadzanymi w ciągu ostatnich kilku dni.

(Sorry za post pod postem, ale chcę, żeby to było widać).

KMK
? HEX$(6670358)

88

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

hmm, its a bug?
a default see my parts like A, B,C:\...

when i type FIND *.TXT, then filelist is

DC:>PATH>FILE.TXT
not a
C:>PATH>FILE.TXT

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

89

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Ogłoszenie parafialne: znalazłem błąd w UNERASE. Póki nie wyjdzie nowa wersja SDX (bez tego błędu), po użyciu UNERASE proszę weryfikować zgodność bitmapy w rzeczywistością przy użyciu programu CLX.COM (jest w Toolkicie). Dziękuję :)

@w1k: no, it is not a bug, a drive may be referenced as D3: or DC:

KMK
? HEX$(6670358)

90

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Miałbym taką prośbę - czy dałoby się dołożyć pewien parametr konfiguracyjny do procedur SIO?
Jeśli dobrze rozumiem, już dzisiaj jest możliwa konfiguracja SIO za pomocą:

Purpose
SIO.SYS serial speed control.
Syntax
SIOSET [d:] [type [usindex]] or SIOSET NMI [index]
Remarks
SIOSET manages an advanced serial protocol control for the SIO.SYS
driver. Typically, the serial transmission parameters are determined automatically
and there is no need to change them. Sometimes however (e.g.
when a drive was changed to another type at run time) you may want to
change them manually.

Chodziłoby mi o możliwość ustawienia wartości t2 timeoutu procedur SIO (czekanie ATARI na ACK).
Domyślnie (w ATARI OS) jest to 16ms dla wersji NTSC i to zdecydowanie za krótko dla komunikacji SIO przez Bluetooth.
Ponieważ SPARTA DOS posiada swoje procedury SIO, spatchowanie tych w orginalnym OS nic tu nie da.

Dobrze byłoby gdyby użytkownik mógł tak skonfigurować SIO.SYS, żeby SPARTA nic nie kombinowała z HI-SPEED-em (tylko 19.200) i czekała dłużej na ACK byte.

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2014-10-05 19:55:46)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

91

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

oho, czyli zauwazyles juz jaka bezwladnosc masz na bt?
wprowadzajac ta poprawke - z czyms poza sparta sio2bt bylo by kompatybilne? czy moze wymagalo by modyfikacji romu?

Montezuma napisał/a:

Ponieważ SPARTA DOS posiada swoje procedury SIO, spatchowanie tych w orginalnym OS nic tu nie da.

sparta moze uzywac tych z romu bez problemu. zajrzyj na strone 200 z http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.46/M … 6_V1-1.pdf - przelacznik /a

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

92

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

@montezuma: dodano do listy rzeczy do zrobienia.

KMK
? HEX$(6670358)

93

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Takie  głupie pytanie:
-czemu bios ide+ zgubił d2: z którego ma startować config sparty???
To już 2gi raz mi się przytrafia z wersją 3.0, w 2.0 było to ultra/mega stabilne??

94

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Trudno mi na to odpowiedzieć, ale mogę powiedzieć na pewno, że BIOS nie może zgubić jednego ustawienia: albo będzie trzymał wszystkie, albo zgubi wszystkie. To drugie natomiast chętnie następuje, jeśli wywołasz menu IDE+ (to zielone), a potem wyjdziesz z niego przez RESET.

KMK
? HEX$(6670358)

95

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Qrka,
Aż sprawdzę czy po resecie gubi, jak z niego tak wychodzę...
Sprawdziłem nie gubi po wyjściu z bios-a resetem (wiem że do tego wchodzi się przez start+reset)..
Jak to by napisał bezrobotny:
to ten słynny zielony ekran!

edit:
sprawdziłem nawet parę razy:
-wyjście z zielonego ekranu zwanego biosem ide+ resetem..
...Nic nie gubi...!

p.s. dzisiaj
jak pod B wbiłem D2: pamięta.
Ale to już 2gi raz jak po włączeniu ide+ nie pamiętał skąd ma wystartować?!!

p.s.2. czy takie "zabawki"
side v1 bądź Toms 720 "mogą" coś mieszać??? toms 710 też tam brał udział ale się zepsuł :(
q-meg jest wyłączony fizycznie "wajchą"....

96

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Na reset zrobiony na zielonym ekranie musi czasem zgubić ustawienia, bo taka jest dziejowa konieczność. Ja wójt to wama mówię. Tak samo się _czasem_ stanie, jeśli mając na ekranie menu IDE+ wyłączysz zasilanie.

Przyczyną jest zastosowany zegarek, który trzyma datę i godzinę, i ma NV-RAM na ustawienia, ale odczyt daty/godziny następuje tylko przez wczytanie tejże do wyżej wspomnianego NV-RAM-u. W związku z tym BIOS odczytuje ustawienia do wewnętrznej pamięci RAM, a potem odczytuje czas/datę, żeby je wyświetlić na ekranie menu.

Jeśli wciśniesz mu w tym momencie RESET albo wyłączysz prąd, NV-RAM nie będzie zawierało ustawień menu, tylko cośtam (czas i datę, czyli dane z punktu widzenia menu przypadkowe). Przy następnym uruchomieniu BIOS odczytuje zawartość NV-RAM i, żeby sprawdzić, czy pamięć zawiera ustawienia, liczy sumę kontrolną. Ta suma zgadza się tylko wtedy, kiedy w NV-RAM-ie znajdują się ustawienia zapisane funkcjami BIOS-u IDE+.

Jeśli suma się nie zgadza, przywracane są ustawienia fabryczne.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-10-07 20:59:58)

KMK
? HEX$(6670358)

97

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

znaczy sie wtedy windows robi ci format c: ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

98

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Drac wyjąłem na chwile ideplusa D pokatowałem.samego sid-e... Po włożeniu idePlusa znowu B Było d1... Z d2 mam.cpnfig do ideplusa... Czy bateria mogła paść po paru miesiącach? Czy trzeba zmienić łącznik klawiatury z monitorem?

99

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Jeśli trzyma czas i datę, to bateria jest w porządku. Serio, zwróć przede wszystkim uwagę, czy gubiąc "D2" gubi też pozostałe ustawienia. Jeśli nie, to w grę wchodzi magia i nic nie poradzę ;) Jeśli tak, to muszą występować okazjonalne problemy z odczytem/zapisem ustawień przy starcie systemu, czyli może trywialne trudności z kontaktem w gnieździe CART/ECI.

@jell: ;)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-10-07 23:12:22)

KMK
? HEX$(6670358)

100

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

nie gubi nic innego. Podobne przypadłości mam z rev. c i d. Czasem się zdarza, przestawiam wówczas ręcznie boot device i boot config na właściwe ustawienia i olewam problem. Z tego powodu nawet nie pisałem, bo nie często ma to miejsce ;)

@As - IDE+ w wersji REV. D to nadal jest 2.0. Z czego wiem, to wersja 3.0 nie istnieje ;)

EDIT:

Jest inny problem dotyczący REV. D i montowania większej ilości obrazów ATR (pod przycisk). Problem występuje, jeśli Boot Device jest inny niż D1: i OS pod 65c816 ;)

Spróbuj Draco mieć np. ustawione w takich warunkach D2:, podmontuj 2 pliki ATR i wykonaj boot.

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-10-07 23:36:30)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info