Temat: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Witam szanownych kolegów. Mam problem z jednym STe jak w temacie. 

Problem jest następujący mam dwie sztuki jedną w pełni sprawną a druga wcześniej była ok ale teraz z nią jest coś nie tak.

Po włączeniu komputera jest biały ekran (testowane na monitorze atari 124 oraz tv przez kabel scart). Nie pokazuje się TOS/GEM i nie słychać dźwięku wciskanych klawiszy. Jeżeli włożę dyskietkę z grą ładuje się gra prawidłowo i jest również dźwięk.

To co wykluczyłem to:

- procesor 68k (zamiana ze sprawnego nie przyniosła poprawy, zamontowana w sprawnym st działa poprawnie).
- pamięć ram (j/w).
- TOS (j/w).
- duży układ który jest w obudowie PLCC znajdujący się pod zasilaczem (j/w).
- zamiana zasilacza (j/w).
- napięcia z zasilaczy prawidłowe +5, + 12.

Czy któryś z kolegów może przerabiał podobny problem? Proszę o pomoc i sugestie.

Pozdrawiam
Adam

Ostatnio edytowany przez Adix1975 (2013-01-05 21:18:50)

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Klawiatura?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Klawiaturę też podmieniałem w dwie strony.

Adam Klobukowski napisał/a:

Klawiatura?

4

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Jeśli jeszcze nie doszedłeś do ładu to proponuję wyjęcie wszystkich układów w podstawkach i przemycie nóżek spirytusikiem.. U mnie zawsze pomagało. Miałem kiedyś STE które śmigało dopiero po zdjęciu klamerek z układów.Jeśli działało i przestało w czasie wylegiwania się w szafie to cudów nie ma. Miałem taki sam przypadek przy zmianie TOS-u i złym przezworkowaniu. Powodzenia.

Ostatnio edytowany przez zimny (2013-01-11 18:08:23)

5

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

zimny napisał/a:

Jeśli jeszcze nie doszedłeś do ładu to proponuję wyjęcie wszystkich układów w podstawkach i przemycie nóżek spirytusikiem.. U mnie zawsze pomagało. Miałem kiedyś STE które śmigało dopiero po zdjęciu klamerek z układów.Jeśli działało i przestało w czasie wylegiwania się w szafie to cudów nie ma. Miałem taki sam przypadek przy zmianie TOS-u i złym przezworkowaniu. Powodzenia.

Dzięki za odpowiedź układy w podstawkach były wymieniane z innej sprawnej maszynki oraz były przemyte alkoholem izopropylowym i pędzlem antystatycznym. Objawy pozostają te same. Zauważyłem, że na jednym styku klawiatury w sprawnej maszynce napięcie było coś koło 3,5V czy coś koło tego. Natomiast w uszkodzonej koło 0,8V. Mierzyłem napięcia na prawie wszystkich elektrolitach i są takie same w obu maszynach lub różnią się bardzo nieznacznie kilka dziesiątych wolta powiedzmy 0,1-0,2V W sprawnej maszynie na Q102 2N3904 na kolektorze jest 8V w uszkodzonej 2,31V. Na jednej nodze w rezystorze r122 zauważyłem w uszkodzonej jest zawyżone napięcie nie pamiętam teraz było chyba coś między 10-12V, natomiast w sprawnej było coś chyba koło 8V lub poniżej nie pamiętam, musiałbym jeszcze raz sprawdzić. Napięcia na kościach rom są identyczne dla obu maszyn.

Może jeszcze jakieś sugestie co sprawdzić? Może miał ktoś podobny przypadek może JER?

Ostatnio edytowany przez Adix1975 (2013-01-13 17:23:48)

6

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Atari udało się naprawić temat do zamknięcia. Zwarte były dwie linie procesora.

7

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Po siedmiu latach zwarcie skorodowało w piwnicy i komputer sam wstał:-)

8

Odp: Atari 520STE nie wyświetla TOS i nie działa dźwięk wciskanych klawiszy

Mq napisał/a:

Po siedmiu latach zwarcie skorodowało w piwnicy i komputer sam wstał:-)

Tak dobrze niestety nie było ;)) przechowywany w warunkach domowych więc korozji się nie udało tego przegryźć. Po siedmiu latach bo został zapomniany i wpadł w ręce w trakcie szukania czegoś innego. Owocny dzień trzy sprzęty z pod znaku Atari wróciło do gry...