51

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Ok Czy moze ktos? Pin? opisac jak sie tego uzywa ?
To znaczy:
1. Czy jest jakis setup/bios cos co ustawia predkoc/pojemnosc?
2. Teraz jak mam wlaczona stacje i nie mam dyskietki w stacji to atari wyswietla boot error (wczesniej mozna bylo sie zbootowac spokojnie)
3. Jest jakis manual do tego? co mozna zrobic?

Na szczescie po zlozeniu stacja dalej czyta moja dyskietke :)

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2019-04-29 23:09:33)

52

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

1. nie
2. mi się to wydaje standardowym zachowaniem stacji, ale ja bardzo mało namiałem się stacji - kiedyś ldw, gościnnie toms 710 vidola, a później 1050 i raczej zachowywała się dokładnie tak - brak dysku - boot error
3. nie ma, bo w sumie do czego? jest turbo, używa się samo (przynajmniej pod sdx - innych dosów nie używam)

przechodze na tumiwisizm

53

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Dzieki.

54

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

@MADRAFi - wrzuć U1MB, to będziesz mógł wykonać boot w turbo, albo - Candle - zróbcie ten loader do turbo tak, by przy otwartej klapie załadował procke.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

55

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

obawiam się, że do tego "zróbcie" jestem sam i trochę czasu minie, nim połapię się w kodzie Mikeya

przechodze na tumiwisizm

56

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

No wlasnie troche slabo ze bez U1MB nie dziala turbo

57

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

wystarczy dowolny dos ktory ma sterownik

przechodze na tumiwisizm

58

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Madrafi - trochę słabo to mieć 64k w kompie..

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

59

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Jaki sterownik ?
Jak mam uruchomic gre calo-dyskowa z pod dosu?

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2019-04-30 13:46:10)

60

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Gry całodyskowe to insza inszość.
Część z nich załaduje się w turbo w komputerze z QMEG-iem, albo Hi-Speed OS-em. Warto jednak zamontować wybieraczkę OS-ów. A w dzisiejszych czasach jeżeli już montować, to U1MB to chyba najlepsza opcja. Trochę kosztuje, wiem, ale naprawdę otwiera wiele możliwości.

Niemniej, część (starszych?) gier w turbo nie zadziała, zwłaszcza oryginalne wydania z zabezpieczeniami.
Jeszcze nie mam 1050e (idzie do paczkomatu), ale np. z TOMS MULTI DRIVE niektóre gry trzeba zabootować bez turbo (z zamkniętą dyskietką przy włączaniu stacji), lub/i z wyłączonym buforowaniem ścieżek. Z tym się trzeba pogodzić, albo znaleźć wersję zkrakowaną/zhakowaną/odbezpieczoną, która się uruchomi z turbo.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-04-30 13:42:34)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

61

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Innym slowem stockowe atari nie moze korzystac z 1050e?
Tak samo jest z innymi turbo do 1050?

62

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Tak jak napisał Candle - może z DOSem, który na sterownikturbo.
Może być SDX na kartridżu.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

63

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

programy korzystajace z xBiosa moga na standardowym atari bez modyfikacji uzywac stacji w turbo... oczywiscie jesli programista na to zezwoli...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

64

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Pin napisał/a:

Madrafi - trochę słabo to mieć 64k w kompie..

No co ja poradze, taki komp Atari zrobilo :)

65

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

xxl napisał/a:

programy korzystajace z xBiosa moga

Do uruchomienia pliku xbios nie jest potrzebny, wystarczy loader z turbo, a do całodysku zupełnie nic nie wnosi.

Ciekawe, czy do tego 1050e udało by się zrobić coś, 'la synchromesh(ch) z XF551. Czyli raz ładujemy program do stacji i do czasu jej wyłączenia ta pracuje w określonym trybie transmisji.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

66

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

po co?

przechodze na tumiwisizm

67

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Skoro stacja chodzi w US z HS index 06 to tyle co Super Synchromesh, więc pewnie by mogła. Tylko właśnie po co.
Już prędzej ładowanie kompatybilności z Turbo.
Dla małych gier może by i było. Dla całodyskowych nie bardzo. Ale dla małych inicjalizer z obsługą US też wystarczy.

68

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

hmmm,  no jak tam chcecie ;) Wiecie, że używam czasem stacji i magnetofonu w std bo to jest fajne wspomnienie i lubię, ale na co dzień bez twardziela to nie da się używać Atari ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

69

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

MADRAFi napisał/a:

Innym slowem stockowe atari nie moze korzystac z 1050e?

Znasz jakikolwiek komputer, który potrafi obsłużyć nieznane mu możliwości urządzenia bez sterownika? Standardowe, nierozszerzone Atari potrafi skorzystać ze stacji dysków, ale skąd ma wiedzieć, że ta jest wyposażona w niestandardowe prędkości?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

70

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

nie ma co tam sie drzeć, jakiś init mógłby być który przełączy transmisję na turbo - muszę sobie popatrzeć jak to jest realizowane np w sio2sd czy tomsie 710
tymczasem jest jak jest - dla mnie to nigdy nie był problem, bo zwyczajnie mam komputer ze spartą, ultimatem itd, więc tego nie odczuwałem - golasa nie używam bo zwyczajnie gryzie w dupe

przechodze na tumiwisizm

71

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

dely napisał/a:

Znasz jakikolwiek komputer, który potrafi obsłużyć nieznane mu możliwości urządzenia bez sterownika? Standardowe, nierozszerzone Atari potrafi skorzystać ze stacji dysków, ale skąd ma wiedzieć, że ta jest wyposażona w niestandardowe prędkości?

No patrz a sio2sd dziala z szybkim transferem.

Fajnie ze 1050e zostalo zrobione u nas ale fajniej by bylo gdyby byla opcja wlaczenia/wylaczenia mozliwosci programowo na golym atari.

72

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

sio2sd też zostało zrobione u nas, w sensie w Polsce
to nie ma znaczenia - argument przyjęty

przechodze na tumiwisizm

73

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

Sio2sd ma loader turbo typu top drive - screen z wyborem "start or select" i można go wyłączyć całkowicie w konfigu, aby nie pokazywał się niepotrzebnie, np. gdy obsługa turbo jest już w romie na stałe.

Więc gdybyś robił ten loader ładowany przy otwartej klamce, to może warto pomyśleć, aby była jakaś opcja wyłączenia go na stałe. Choćby dwie wersje softu 1050e dostępne do sflaszowania przez SIO - jedna z loaderem dla OSowców, druga dla Qmegowców - bez loadera (czyli tak jak jest teraz).

74

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

MADRAFi napisał/a:

No patrz a sio2sd dziala z szybkim transferem.

Nie potrafi bez sterownika :) Przeczytaj wcześniejszą wypowiedź w całości :)

Jak już zresztą Candle napisał - nie ma to znaczenia, ponieważ przyjął do wiadomości argument, co mu się rzadko zdarza ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

75

Odp: 1050e - mały prezent dla Strykera :)

wow, faktycznie :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info