26

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

O wlasnie o tym pisalem, z tamtad dostalem i oba dallasy leza, czekaja na jakiegos elektronika ktory by mi wymienil w obu falconach :)

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Ja chyba wymieniałem na ds12887A i działał, ale w tej chwili jest u RC, więc nie mam jak sprawdzić. Mnie 'próbek' nie udało się dostać.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

28

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Kroll dostales jakies potwierdzenie ze wyslali probki na meila?
Cos tam pisalo ze czas dostarczenia 2-3 dni , potwierdzasz?
Czym to przyszlo ? Dhl?

"wszystko się kiedyś kończy......."

29

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Dokladnie nie pamietam, ale faktycznie przyszly dosc szybko, a pudelka juz nie mam bo uzylem go do odeslania innej zakupionej rzeczy, Na 90% to byl DHL, poszukam jeszcze czy mam jakies potwierdzenie ale chyba na stroniew byla informacja jak sie zarejstrowalem

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

30

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

@stryker: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 59#p175659

Na konta z darmowymi emailami nie wysylaja, do Polski tez czesto nie wysylaja.

Jmp $e477

31

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Wyslalem z meila unimor.info ....
Zobaczymy :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

32

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Dzis doszly 2 sample od maxima :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

33

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Dobra czas zacząć.
Poniżej foty.
Patrząc na opisy to stary jest z 25 tygodnia 1992 roku ?
Nowy 2014 i 26 tydzień ?
Jeżeli tak to będe go lutował jak pisał jer ....
Ale.... nowy ma jedną nogę więcej ... to nie przeszkadza ? (Widać na fotce i lutach w płycie)
http://images67.fotosik.pl/188/9e1518499a61e8demed.jpg
http://images66.fotosik.pl/186/a8f7332798be9236med.jpg

"wszystko się kiedyś kończy......."

34

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

był kiedyś wątek na atariage, czy ten pin przypadkiem to nie RST, który pozwala domyślnie wartości przywrócić programowo(ja miałem kości z allegro bez tego pinu - obecnie mam jeszcze drugą identyczną - mogę foty umieścic) po wymianie NVRAM nie miałem obrazu, myślałem że coś spartoliłem przy lutowaniu, w koncu wrzuciłem starą baterię i potem z FDD uruchomiłem bootcfg  i na nowej ustawiłem NVRAM, pamiętam, że mnie to kosztowało sporo stresu bowiem operacje powtarzałem przynajmniej 3 razy, ale się udało, generalnie z tego co pamietam to z padnietym nvram falcon odpalał a bez, to ani rusz. Nic nie ryzykujesz, po prostu nie pospiesz się i nie wyrzucaj do kosza starego NVRAM, w moim przypadku to nabroił MagiC bowiem w jednym z boot configów miałem możliwośc ustawić opcje "boot with MagiC" a wówczas miałem na hdd oprócz MagiC to xboota i wtedy wszystko się posypało.  Nie ma co wtedy panikować bowiem wystarczy mieć starą nie działającą baterię i idzie posprzątać bałagan metodą prób i błędów (tyle ku potomnych)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

35

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

dbl post

Ostatnio edytowany przez Spencer (2014-09-16 19:21:08)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

36

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Nie ma znaczenia w tym przypadku.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

37

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

No dobra ta noga we flaku jest gdzies podlaczona?
Zostawic, uciac czy szukac innej? :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

38

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

w mojej - ubogiej wersji nvram tak opcja CONTROL / ALTERNATE / RIGHT SHIFT / UNDO przy bootowaniu nie zresetuje NVRAM, przejrzyj atariage, jest tam sporo cennych info.. w moim przypadku o ile pamiętam to właśnie była kwestia brakującego pinu lub dwóch.

może być pomocne:

http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … mp;t=20639

http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … amp;t=8546

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

39

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

dbl post

Ostatnio edytowany przez Spencer (2014-09-16 20:04:39)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

40

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Ja chce prostej odpowiedzi.
Jer pisze lutowac w ktoryms watku, willy daje mi dwie opcje do wyboru , ty przekierowujesz mnie na jakies fora.
To miala byc prosta operacja ktora zakonczy sie szukaniem podstawki niskoprofilowej...

"wszystko się kiedyś kończy......."

41

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

No to lutuj jak nie jesteś pewien. Bedzie jak w oryginale.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

42

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Jeśli Jer tak radzi to tak rób a jeśli o mnie chodzi to zawsze słucham się Pana Jurka a jak coś spartole to mu wysyłam i nie ma nic w temacie Atari co by nie naprawił. Jer to mastermind. Chociaż jakbym miał drugi raz to robić to wstawiłbym jednak tą podstawkę..

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

43

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Nie ma o czym dyskutować. Pierwsze słowa z datasheet DS12887 to:

"The DS12885, DS12887, and DS12C887 real-time clocks (RTCs) are designed to be direct replacements for the DS1285 and DS1287."

Ostatnio edytowany przez jer (2014-09-16 21:31:01)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

44

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

No dobra ale ten ma literke A na koncu i tu datasheet: https://stuff.mit.edu/afs/sipb/contrib/ … 12887a.pdf   i tam już jest co innego.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

45

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

@jer: no tak Panie Jurku ale czy nie lepiej dołożyć te pare złotych i jeśli już na stałe montujemy bez podstawki to kupić ten rozbudowany NVRAM z możliwością resetu z klawiatury?

Pamięta Pan jak pisałem do Pana z tym problemem i ile z tym miałem kłopotu, przewertowałem fora na wzdłuż i wszerz, co innego jak się instaluje jeden system na lata i nic z tym nie robi to wtedy działa bez zarzutu ale dla tych co co chwilę eksperymentują a np. niektóre systemy(patrz MagiC co pozwalają grzebać w NVRAM) i inne programy to potem trzeba wylutowywać a tak wystaczy ta kombinacja klawiszy podczas bootowania.

Pamiętam jak na AAge opisywali partyzanckie metody na spięcie w celu resetu lub spiłowanie modułu i brutalne podpięcie zwykłej pastylkowej baterii 3V, dlatego jestem za podstawką, z drugiej strony jak ktoś wprawny w lutowaniu i ma pierwszą z brzegu chinską spawarke do plastiku to wylutuje NVRAM w 30 sek. lecz innym potrafi to zająć 10, 15 lub 20 minut.

a tak w ogole Jer to raz jeszcze dziękuję za naprawę Indusa i XF551, sprawują się wzorowo :)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

46

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Spencer widziales gdzies w PL te podstawki niskoprofilowe?

"wszystko się kiedyś kończy......."

47

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

A który to jest rozbudowany RTC z możliwością resetu z klawiatury? Bo z tego co ja pamiętam to na każdym działa. A jak nie działa to znaczy że klawiatura słaba i nie łapie 4 klawiszy na raz :)

I po takie zabawy skoro można zawsze wrzucić dyskietkę z resetem w bootsectorze?

Nie za bardzo rozumiem cały ten wątek bo działają wszystkie 12887, 12887+, 12887A, 12887A+.
Sprawdzone w podstawce.

Ilość pin-ów nie  ma znaczenia. Było to gdzieś opisywane ale informacja tak mało potrzebna że nie zmusiłem się żeby zapamiętać.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

48

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

o ile nie zmienisz w NVRAM parametrów dot. obrazu, których np. nie obsłuży Ci dany monitor, w moim przypadku to nawet nie dało rady falcona podpiąć pod TV tak więc boot z FDD nic nie dał choć myślałem o tym. plik z resetem w bootsektorze ? (botc w wersji 2.01 i 1.32 na pewno nie miał tego w opcjach, oczywiście znalazłem co najmniej z 2-3 programy które to umożliwiały o ile w ogóle miałeś obraz.

co do resetu z klawy to pinu 21 RCLR brak u mnie (również w drugim egzemplarzu który mam obecnie w zapasie i foto mogę udostępnić niedowiarkom) tak więc resetu z klawy nie zrobię a o tym traktuje cały wątek na atari-forum.com

http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … p;start=25

w małym  skrócie:

this pin resets the nvram fully all data RCLR pin 21
the A version has it people fitting the A and + version should also connect pin 21 to a reset button and ground
if your nvram corrupts then you can reset it without removing the battery not sure this affects the time setting !!
but this reset button can also be used while the machine is running

as it needs to be so the method is
hold in the reset nvram power on wait two secs and power off
now repower and the nvram memory area is reset and all cofig like language and etc is defaulted to usa english and video etc

this is why i dont like the A and + version ive had a few fail on me while i was working away
but never have i had a ds1287 fail on me in terms of does the machine boot
no reset the nvram ram now it does can i flash it properly is another one from the config setup progs around
sometimes not !! im not sure its as compatible to commands more over what commands placed sometimes by software too it does it perform the same way
im sure the control register on the a and + versions can cause unwanted writes to the ram during some program run and runtime events with acc etc
so im not happy with the A or + version for this reason
perhaps someone can more fully write a config program for the later a and + versions please
then we can all have a nice sleep

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

49

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

a tak przy okazji to do dziś nie udało mi się podpiąć falcona do TV (próbowałem z 3 egzemplarzami i d..a) co może być przyczyną ?

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

50

Odp: Wymiana zegara czasu zeczywistego w Falconie

Simbo może ma wiedzę ale strasznie bełkotliwie pisze i czasem niestety się myli. Poza tym w innym wątku polecał komuś (z przykładami) wiercenie w starej baterii i podłączanie bateryjki - proponowanie takich rozwiązań całkowicie dyskwalifikuje jego porady.

Foto mi nie potrzebne, wierzę na łlowo. Jest kilka programików do resetu NVramu. W postaci bootsectora - mam gdzieś na dyskietkce, w postaci *.prg (wrzuconego do auto).

Reset programowy działa zawsze - sprawdzone przy teście różnych wersji dallas-a.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...