Temat: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Doszedłem do przedgwiazdkowego etapu w życiu, w którym nie wykluczam zakupu Jaga ;)
Z tego co wiem, NTSC posiadają czerwoną diodę power, PAL zieloną, ale którą wersję wybrać czy nie ma to znaczenia?

Pytania, które mi się nasuwają:

1) czy gry PAL/NTSC działają na modelu Jaga do którego nie są przeznaczone?
2) czy różnią się w działaniu i jak? PAL na PAL działa tak jak NTSC na NTSC? Jak działa gra PAL na Jagu NTSC i jak NTSC na Jagu PAL (jeśli działa)
3) którego rodzaju gier jest większa podaż?

Ogólnie: którą wersję lepiej byłoby wybrać ze względu na dostępność, ceny i szybkość (płynność) działania gier, oraz współpracę z LCD-TV?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-19 11:12:30)

2

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

To jakiego Jaguar-a kupisz nie ma znaczenia poza diodą i 110/220V. Każdego Jag-a można stuningować przełącznikiem że będzie pracował w trybie PAL i NTSC :D
Gry są region free więc odpalają się zarówno na konsolach PAL/NTSC wyjątek stanowi Dragon's Lair CD wiesza się w PAL-u

Ostatnio edytowany przez gustaw (2013-11-19 19:26:24)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

3

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Nooo, nie tylko... Jest jeszcze Brain Dead 13 i Space Ace oraz jedno demkogry w NTSC (nie pamiętam nazwy). Reszta chodzi bez problemu, przynajmniej się z takim nie spotkałem...

Sikor umarł...

4

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

gustaw napisał/a:

To jakiego Jaguar-a kupisz nie ma znaczenia poza diodą i 110/220V. Każdego Jag-a można stuningować przełącznikiem że będzie pracował w trybie PAL i NTSC

Hmmm... To jest dla mnie trochę dziwne, bo są Jaguary PAL i NTSC, a z tego co wiem, w którychś z nich jest jedynie przełącznik, który służy do wyboru kanału na którym nadawany jest sygnał na wyjściu antenowym, a to w ogóle coś, co nie jest potrzebne. Za to doczytałem, że faktycznie generalnie gry są multisystemowe, pytanie czy na PAL i NTSC działają tak samo, czy są bardziej dynamiczne na Jagu NTSC (60 Hz) w stosunku do PAL (50Hz), bo takie coś gdzieś na forach wyczytałem?
I czy zarówno wersja PAL jak i NTSC ma dostępne na wyjściu sygnały RGB by podłączyć kabel Jaguar -> SCART?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-19 23:43:28)

5

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Oprócz różnicy w zasilaczu i kolorze diody nie ma różnicy miedzy Jaguarem PAL i NTSC.

''Games auto detect the system they are being played on as they are multiregion so they run exactly the same on every machine. Region autodetect - PAL & NTSC Jags have a different bios which the cart detects when you turn on the Jaguar. So the game will know if its being played on a PAL or NTSC system and adjusts the games display to fit. So a Jag will play EXACTLY the same on a PAL Jaguar as it would on a NTSC Jaguar.''

Dużo osób myli możliwość mod-a 50hz/60hz z PAL/NTSC. Mod był robiony w czasach telewizorów CTR, przy 60hz obraz był ciut lepszej jakości, zresztą można sprawdzić samemu dolutowując przełacznik.

http://www.mdgames.de/Jag50hz60hz.jpg

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

6

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Dzięki za informacje. Czyli niezaprzeczalnie, kategorycznie i nieodwołalnie, szybkość działania gier na PAL czy NTSC jest taka sama? ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-20 09:34:29)

7

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Mam jaga z zieloną diodą (i o ile pamiętam, to kupiony z Niemiec albo Anglii) a gry kupuję zarówno z Europy jak i USA. Gdy trafiają mi się duble, to nigdy nie zauważyłem różnicy w działaniu tego samego tytułu z różnych 'regionów'.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

a co z różnicą modulator NTSC vs modulator PAL?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

A kto by chciał oglądać obraz po RF skoro można po RGB?
No ale co ma być z tą różnicą? Jeżeli TV jest multisystemowy, a który nie jest, to chyba nie ma problemu.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

uicr0Bee napisał/a:

Mam jaga z zieloną diodą (i o ile pamiętam, to kupiony z Niemiec albo Anglii) a gry kupuję zarówno z Europy jak i USA. Gdy trafiają mi się duble, to nigdy nie zauważyłem różnicy w działaniu tego samego tytułu z różnych 'regionów'.

Ale nie chodzi o to jak działa pewien tytuł z Europy czy USA na tym samym rodzaju Jaguara, bo skoro uwzględniają system konsoli, to musi działać tak samo.
Pytanie brzmi jak działa TA SAMA GRA na różnych Jaguarach (PAL vs NTSC).

Zerknijcie na posty #7 i #10 tutaj: http://atariage.com/forums/topic/93760- … ntsc-jags/

Co o tym myśleć???

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-20 12:19:56)

11

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Aaa to nie wiem, nigdy nie miałem innego egzemplarza jaguara.
Wierzę w to co podlinkowałeś. Wynika z tego że dorabiając ten przełącznik video output 50/60Hz w jagu ntsc można zmieniać prędkość działania niektórych gier?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Z tego chyba wynika, że przełącznik można dorobić i wersji PAL i w NTSC, żeby móc przełączać pomiędzy obrazem generowanym w 50 lub 60 Hz?
http://gamesx.com/wiki/doku.php?id=av:j … _hz_switch

I ogólny morał taki, że system konsoli ma znaczenie dla szybkości działania gier, ale da się to zmieniać domontowanym przełącznikiem, a o tym pisał Gustaw już w sumie na samym początku :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-20 13:03:08)

13

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Snes to nie Jaguar, emulator to też nie Jaguar.

Gry na Snesa maja blokade regionu - japonia lub europa. Aby grać w gry JP trzeba mieć drugą konsolę lub zrobić mod-a.

Gry na jaguara nie mają ograniczenia dla regionów. Na całym świecie były sprzedawane takie same. Jedyna gra która się rózni
w wersji PAL i NTSC to Power Drive Rally. Różnica jest w obrazku na pudełku.

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2013-11-20 13:08:07)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

14

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Bartek030, ile razy jeszcze będziesz edytować tego samego posta zmieniając wypowiedź? To nie rozmowa :/
A co do gier to już sporo wyżej ustaliliśmy, że nie w NICH tkwi kwestia, a w systemie Jaguara. I wynika z tego, że różnice w zachowaniu gry na systemie PAL lub NTSC występują, ale można je zniwelować dorobieniem przełącznika 50/60 Hz. Ale jeżeli ktoś kolekcjonuje i nie chce dłubać w swoim Jaguarze, a czasem jednak zagrać, to chyba lepszą opcją jawi się NTSC.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-20 13:32:01)

15

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

A jest gdzieś opisany ten mod 50/60? Dla wersji PAL?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

A linka w #12 czytał? :P

17

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Ja na forum piszę, nie czytam (tak mi się jakoś od bezrobotnego przeniosło) - dzięki za wskazanie :) Pora wyrzeźbić następny switch do kolekcji - bo ja jestem kolekcjonerem modyfikacji dla odmiany :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

18

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Hehe, daj proszę znać jakie są różnice na 50/60 Hz gdy już wyrzeźbisz, dobrze? :)

19

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Sikor napisał/a:

Nooo, nie tylko... Jest jeszcze Brain Dead 13 i Space Ace oraz jedno demkogry w NTSC (nie pamiętam nazwy). Reszta chodzi bez problemu, przynajmniej się z takim nie spotkałem...

Akurat BrainDead 13 i Space Ace chodzą w PALu :D
Do Dragon's Lair specjalnie zrobiłem NTSC
Demko gry Native też śmiga w PAL-u chodź ktoś pisał że się nie odpala?

Ostatnio edytowany przez gustaw (2013-11-20 15:00:04)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

20

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Gustaw, a jak z szybkością, dynamiką, itp. działania tej samej gry w ustawieniu przełącznika PAL vs NTSC?

21

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

gustaw napisał/a:

Akurat BrainDead 13 i Space Ace chodzą w PALu :D
Do Dragon's Lair specjalnie zrobiłem NTSC
Demko gry Native też śmiga w PAL-u chodź ktoś pisał że się nie odpala?

To znaczy, że mam zwalone CD (nie powiem od kogo :D), bo po odpaleniu wskazanych się w pewnym momencie (w sumie zaraz po początku) kaszanią... Co do Native - nie, nie oto chodziło... Chyba... Już nie pamiętam, a z powodu trudnej sytuacji (niektórzy są zorientowani w temacie OCB) - teraz nawet nie sprawdzę (czytaj: nie dostanę się do CD)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2013-11-20 16:30:45)

Sikor umarł...

22

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Pytanie z innej beczki. Gdzie można poza Ebay-em kupić Jaguara? Jaka cena jest Waszym zdaniem sensowna za zestaw. Konsola, pad, zasilacz, kabelki video?

23

Odp: Jaguar: PAL czy NTSC? I dlaczego? ;-)

Konsola 300 - 500 zł zależnie od stanu i opakowań, CD 800 - 900 zł.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware