1

Temat: Ulimate 1MB -ustawienia

Zakładam oddzielny temat aby można było w nim doprecyzować szczegóły ustawień U1MB
Pewnie dla większości z Was są to proste rzeczy lecz dla mnie nowość zupełna.

Moja konfiguracja to Atari 130XE, U1MB, VBXE2, SIDE 1.
O ile z SIDE daje sobie radę  to i tak planuje wymianę na 2, bo podobno jest bardziej spójna z U1MB.

Mam pytania odnośnie ustawień w biosie U1MB tzn. :

EXTENDED MEMORY: ustawiamy wielkość dodatkowego ramu
SYSTEM: niby wiem ale nie do końca co tu ustawić i dlaczego?
SPARTADOS X: włączamy/wyłaczamy Spartę tą wbudowaną w U1MB
VBXE BASE: tutaj nie wiem co oznaczają te wartości i co z tym robimy.
STEREO SOUND: włączamy lub wyłaczamy stereo z 2 pokeyami
COVOX: włączamy lub wyłączamy Covoksa
SIDE HARDWARE: nie wiem co oznaczają opcje:
         - ON, W/O BUTTON
         - ON, WITH BUTTON
SIDE PBI ID: nie wiem co oznaczają wartości do wyboru domyślna jest 5
BASIC SLOT IS: domyslnie mam BASIC ale co to oznacza?
XEGS GAME SLOT: Missile Comand jest wartością domyślną ale tam jest jeszcze więcej opcji i co one dają, i jak uruchomić tę grę MC?

Poradźcie jak używać tej konfiguracji bo są 2 sparty i 2 zegary RTC.
Czy mieć w U1mb wyłączoną spartę i pracować na tej z SIDE?
Jak się uruchamia grę napisaną pod VBXE aby przetestować?
Wydaje mi się ze musi być zrobiony specjalny config.sys aby te urządzenia wykorzystać i co w nim wpisać?

Na razie tyle mam pytań i za wszystkie choćby najmniejsze podpowiedzie serdecznie z góry dziękuję.

secon

2

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

W miarę możliwości odpowiem na część pytań (choć U1MB nie mam, ale widziałem kątem oka :D )

1. extended memory - ustawiłbym to na 1088kB. Praktycznie wszystko działa chyba, że wymaga rozdzielnego dostępu Antica do ext ram. W tym przypadku 576k
2. System - to zapewne ustawienie OS. Jakiego OS'a chcesz użyć, takiego włączasz. XL OS, QMEG ... itd.
3. Używałbym chyba Sparty ze SIDE, bo użycie z U1MB nie przełączy raczej SIDE z trybu loadera odczytującego z FAT'a.
4. VBXE Base - zapewne chodzi o to, na której stronie pamięci znajdują się rejestry VBXE. Czy do wyboru jest $D6 i $D7? Jeśli tak, to ustaw to na $D6, bo wiele programów dla VBXE olewa fakt, że karta może być w dwóch miejscach i poprzez olanie detekcji program np. nie działa ;). Najmniej kolizyjnym więc rozwiązaniem jest ustawienie tego na $D6
5. W związku z punktem 4, jeśli jest możliwość ustawienia rejestru dla Covox'a to należy go wywalić na $D7 tak, by nie siedział dokładnie tam, gdzie VBXE ;)
6. SIDE PBI ID: pewnie chodzi o numer urządzenia PBI. Może być na PBI 5, gdyż - z dostępnych urządzeń to: IDE+ siedzi na PBI 0, KarinMaxi na 7, Rapidus np. na PBI 1, więc każde urządzenie NewDevice musi mieć swój numer by wszystko mogło ze sobą współpracować (powiedzmy, że to dość ogólne stwierdzenie i nie zawsze tak być musi ;) )
7. Basic slot i XEGS game - pojęcia nie mam co to. Musisz poeksperymentować - jest to bardzo przyjemne i czasochłonne zajęcie. Polecam  ;)
8. By uruchomić program dedykowany dla VBXE podstawową kwestią jest przełączenie rdzenia w tryb FX. Wykonujemy to poprzez dedykowany temu program FC (Flash Configurator), bazowo mamy tam wgrane dwa rdzenie. Jeden to FX dla wspomnianych dla karty programów (i np. dla 80-znakowego trybu pod Sparta DOS X pod sterownik s_vbxe.sys), oraz tryb emulacji GTIA, który w obecnej postaci działa lepiej, niż oryginalne Atari i daje praktycznie 100% zgodności w dół ;) Serio.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-11 19:41:39)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

dzieki Pinokio, nawet nie wiedziałem ile to jest zawiłości i jaki ogrom wiedzy trzeba by to ogarnąć. powiedz mi tak prosto jak uruchomić coś pod vbxe?
Czy mam to zapisac na partycji i uruchomic spod sparty czy wgrac to w obszar dla side loadera? Jak mam zapisac cos na partycji pod spartę, czy potrzebuję jakis jeszcze kabelek do pc-ta?
Rozumiem ze najpierw zaczynam od porządnego config.sys tego co mi podałeś w innym temacie?

Ostatnio edytowany przez secon (2013-12-11 20:53:15)

4

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

secon napisał/a:

O ile z SIDE daje sobie radę  to i tak planuje wymianę na 2, bo podobno jest bardziej spójna z U1MB.

Tylko dlatego, że SIDE1 umie wstawić się tylko w adresy A000-BFFF, a SIDE2 także w 8000-9FFF  ??

Tu masz opisane różnice.

Ostatnio na tej samej carcie CF, 65XE z U1MB testowaliśmy Side1 z SDX4.43 i Side2 z SDX4.46. Na paru grach i pod SDX róźnicy nie zauważyliśmy.

Jak Wasze doświadczenia?

5

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

@Secon - jeśli demo dla VBXE zawiera się w jednym pliku, to możesz taką produkcję wrzucić na część karty sformatowanej pod FAT'em. Możesz też gdzieś w jakimś tam katalogu umieścić program FC. To umożliwi podmianę rdzeni bez odpalania DOS'a. Więc - odpalasz w trybie SIDELOADERA, no i odpalasz produkcję dla VBXE. Jeśli coś nie działa, to odpalasz FC i sprawdzasz jaki masz rdzeń. Dla dem dla karty ma być FX.

Jeśli demo zawiera się w więcej, niż jednym pliku, to musisz sobie przygotować partycje dla SpartaDOS dodatkowo. Co zresztą nie powinno stanowić problemu, bo możesz część karty przeznaczyć na APT (Atari Partition Table) a drugą część na system FAT. Zrobisz to FDISK'iem, który jest zakuty w Sparcie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

dzięki Pin, sporo mi pomogłeś musimy coś wypić :)

7

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

... no w tej materii, to zawsze możesz na mnie liczyć ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

secon napisał/a:

Jak mam zapisac cos na partycji pod spartę, czy potrzebuję jakis jeszcze kabelek do pc-ta?

Jeśli ściągałeś nową beta wersje fdiska (FJC na Atariage ostatnio często publikował) istnieje możliwość dodania partycji fat16 i przypisania jej litery dysku pod jaką będzie widoczna w SDX. Sterownik FATFS.SYS jest w toolkicie SDX. Można go ładować ręcznie, jak potrzeba coś skopiować. Dzięki temu zamiast kabla wystarczy czytnik kart. Wtedy partycja fat32 jest dla Side loadera, a fat16 do kopiowania danych w SDX. Ograniczenia fat16 są dwa:

- tylko do odczytu,
- rozmiar max chyba 32mb

mimo tego dla mnie to super sprawa.

Co do pytania jak używać Side + U1MB, ja mam pstryk w Side zawsze w pozycji side loadera, a SDX i Side with button w U1MB włączone. Jak chcę odpalić loader zintegrowany z U1MB to w biosie Ultimate wciskam L. Wyłączenie SDX i Side pozwala odpalić loader z Side. Do tej pory chyba tylko X:8 z tegorocznego Abbuc musiałem odpalać z loadera Side przy wyłączonym SDX w U1MB. SDX z Side używam sporadycznie w "gołym" Atari.

9

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

No tak ale w U1MB nie ma dysku (karty) zeby zrobić sobie partycje jak w SIDE.

10

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

secon napisał/a:

No tak ale w U1MB nie ma dysku (karty) zeby zrobić sobie partycje jak w SIDE.

Chodzi o to, że SDX z Ultimate (jak Side jest w biosie włączone a cart wtyknięty do portu) pracuje z Side jak z dyskiem
pbi. Dlatego pstryczek na Side może być zawsze w pozycji loadera (to miałem na myśli pisząc, że SDX z Side praktycznie nie używam). Side pracuje jako dysk z U1MB (Lotharkowe U1MB mają pbi bios i side loader w romie).

11

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Ostatnio zauważyłem ze zaczęła mi wariowac data i czas na side, moze to wina baterii bo mam juz side ok. 2 lata. Albo 2 zegary się zakłócają ten z side i u1mb.

12

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

secon napisał/a:

Ostatnio zauważyłem ze zaczęła mi wariowac data i czas na side, moze to wina baterii bo mam juz side ok. 2 lata. Albo 2 zegary się zakłócają ten z side i u1mb.

Ciekawe czy u Ciebie tak samo jak u mnie. U mnie to wyglądało tak, że odpalenie tego nowego Side loadera z xex (wersja ze scrollem informacyjnym, potem jeszcze upiększona małym gradientowym paskiem na dole) przestawiało zegar rtc Side, ale tylko na 800xe z Ultimate. Na gołej 130xe było ok. Loader z U1MB (ten po przyciskiem L) używał pewnie rtc z Ultimate, więc data była ok. Data nigdy nie przestawiała się sama - konieczne było odpalenie nowej wersji loadera. Co gorsza, np. TD ON w Sparcie odpalonej z Side nie przestawiało zegara, więc cholera wie co było przyczyną. TD na pewno też używał rtc z Side, bo po przestawieniu daty loaderem data wyświetlana przez TD była zła.

Teraz mam na to dwa rozwiązania: zmieniam adres RTC_BASE w loaderze odpalanym z xex (Candle ostatnio nawet jakiś fajny update opublikował na AAge) tak żeby odwoływał się do rtc U1MB :) no a w Side mam dalej ten minimalistyczny loader, tylko z logo Side u góry.

13

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Innym sposobem jest użycie czegoś na sio. SIO2SD, czy SIO2PC, choć z partycją na facie jest to najlepsze jak do tej pory rozwiązanie (oprócz minusa w postaci jak na razie braku zapisu). Może być to też FAT32, przynajmniej taki format zrobiłem wczoraj i Sparta go zobaczyła (FATFS.SYS)

Minusem jest tylko wielkość, choć widziałem CHKDSK z fatem na 512MB ;) Musimy chwilkę zaczekać.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

a jak teraz z dałngrejdować side loader? Tez mi się wydaje ze wcześniej mi się nie przestawiało ale nie jestem pewien czy te 2 zegary z u1mb i side nie kolidują dopiero gdy oba wystapiły naraz.

15

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

U Candle'a na stronie jest chyba nadal stary flasher: http://spiflash.org/atari/side/sidel-flash.zip
Flashować najbezpieczniej z sio2pc/sio2sd i ważne: pstryk w Side musi być ustawiony na loader inaczej się popsuje SDX.

Ale jeśli masz U1MB to nie ma chyba sensu. Używaj wbudowanego loadera spod L.

16

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

... właśnie zesrałem rom w side2. Flasherem do Sparty. Przypadkiem poszedł nie ten rom co trzeba i temat zakończy się najpewniej na etapie Poczty Polskiej ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Mnie się to też kiedyś udało. Przelotka usb-serial się rozpięła w trakcie flashowania...  Candle zasugerował żeby odpalić flasher bez wsadzonego karta i zaraz po wyświetleniu "waiting for cartridge" w odpowiednim momencie zanim os stwierdzi że carta niema, wsadzić Side. Znalezienie tego momentu to była niezła zabawa zręcznościowa (wiesza się os, wyświetlają się krzaki, itp), ale się udało :).

U1MB też zamieniłem w zombie ładnych pare razy , ale mam magiczne pudełko z zapasowymi pamięciami na taką okoliczność (w Monster Elektronik za programowanie układu biorą 5zł :))

18

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

greblus napisał/a:

w odpowiednim momencie zanim os stwierdzi że carta niema

Dobry zabobon z rana lepszy niż śmietana. Proponuję jeszcze robić to przy pełni księżyca spluwając przez lewe ramię. :D

O ile mowa o flaszerze SDX, on wyświetla "waiting" i czeka na kart przy wyłączonych przerwaniach. Zatem ani OS ani żadne "odpowiednie momenty" nie mają tu nic do rzeczy, można kart włożyć po godzinie i efekt będzie taki sam, jak przy włożonym po sekundzie.

Poza tym, gdyby przerwania były włączone, OS-owi "stwierdzenie, że karta nie ma" zajmuje 1/50 sekundy. Konia z rzędem temu, kto w tym czasie zdąży zrobić cokolwiek, o włożeniu kartridża w gniazdo nie wspominając.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-12-15 11:46:17)

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

drac030 napisał/a:
greblus napisał/a:

w odpowiednim momencie zanim os stwierdzi że carta niema

Dobry zabobon z rana lepszy niż śmietana. Proponuję jeszcze robić to przy pełni księżyca spluwając przez lewe ramię. :D

O ile mowa o flaszerze SDX, on wyświetla "waiting" i czeka na kart przy wyłączonych przerwaniach. Zatem ani OS ani żadne "odpowiednie momenty" nie mają tu nic do rzeczy, można kart włożyć po godzinie i efekt będzie taki sam, jak przy włożonym po sekundzie.

Poza tym, gdyby przerwania były włączone, OS-owi "stwierdzenie, że karta nie ma" zajmuje 1/50 sekundy. Konia z rzędem temu, kto w tym czasie zdąży zrobić cokolwiek, o włożeniu kartridża w gniazdo nie wspominając.

No cóź, nie wnikałem później w szczegóły. Dokładnie nie pamiętam już całej sytuacji, ale wsadzenie karta "w odpowiednim momencie" zadziałało :)

20

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Ja z kolei uwaliłem flasha w Ultimate właśnie pod SIO2PC, a w odratowaniu na SV2k12 pomógł Lotharek. Wolałem się na przyszłość zabezpieczyć i kupiłem Willema AT3 (plus kontroler z dwoma COM i jednym LPT na PCI), ekstraktor do PLCC i programuję układ sam. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2013-12-15 12:28:27)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

21

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

czyli już na 100% można stwierdzić, że przy pomocy samego Atari nic tu nie zdziałam.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Pin napisał/a:

czyli już na 100% można stwierdzić, że przy pomocy samego Atari nic tu nie zdziałam.

Tak jak pisałem wcześniej, mnie się udało (kilka razy), znalazłem nawet swój wpis na blogu z lutego 2012:

...skopałem sobie zawartość pamięci carta. Przy flashowaniu na drugim banku programowanie się wywaliło i nic nie można było z tym zrobić. Przy włożonym carcie albo próbował się załadować SDX, ale bez powodzenia, albo loader do binarek, skutkując czarnym ekranem. Za namową Candle, zacząłem eksperymenty z hot-plugowaniem carta po załadowaniu flashera Side. Po załadowaniu flashera z sio2pc wyskakuje w pewnym momencie komunikat o włączeniu flashowania i wciśnięciu dowolnego przycisku, potem czeka na cart. Trzeba się tu dobrze wstrzelić z włożeniem carta, inaczej wszystko się wiesza.

Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zdeterminowany żeby kombinować samemu.

23

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Wrzuciłem swój obraz flasha, którego używam na co dzień: ftp://ftp.pigwa.net/stuff/projects/Ulti … 0examples/

Lista systemów w pliku TXT.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

24

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Voy - masz może obraz flesza, ale ze side2 a nie U1MB?

dobra, z tematem side2 ide sobie do "zielono mi".

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Ulimate 1MB -ustawienia

Nie mam, ale do SIDE 1 jest zarówno flasher, jak i obraz: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.46/SDX446_images.zip

Chyba będzie pasował do SIDE 2, ale nie jestem pewny, bo mam tylko "jedynkę".

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie