Temat: Czy da się przerobić ST na STE ?

Czy da się jakoś przerobić zwykłego ST na STE?             Czy ktoś czegoś takiego już próbował?
    Zakładam że ROM zmienić na nowszy to pikuś. A skoro Covoxa nawet stereo można wmontować do byle 8bitowca to pewnie i do ST można jakieś przetworniki wstawić. Ale skąd wytrzasnąć Blitter? Czy to jakiś standardowy układ jest albo istnieją zamienniki?    Nową paletę chyba też on robi?  Bo te 3 rzeczy to chyba zasadnicza różnica czy coś zapomniałem?
A może już była o tym dyskusja?

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

2

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Na ST za dobrze się nie znam, ale temat jest chyba nie do zrobienia (czytaj: prościej/taniej kupić STE).
Największe różnice:
1. Shifter - masz większą paletę, swobodną alokację obrazu, sprzętowy scroll
2. Blitter - to akurat da się włożyć do ST (gdzieś na AtariAge czytałem o takich mutantach) :) To jest układ atarowski.
3. Kanały DMA
4. Trochę drobnicy w stylu LMC1992
5. +rzeczy, o których nie wiem

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Nie to że się nie da, ale potrzebowałbyś wyjąć części z STE i włożyć je do ST (bo inaczej nie są dostępne) więc bez sensu. Do tego pewnie koszt takiej przeróbki byłby  jak koszt 2 STE (nie licząc części z STE ;))

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Rozumiem, przyjmuję do wiadomości że się nie kalkuluje.
Inne pytanie jaki duży procent ST-ków to wersja STE ?
I jak duża część demek chodzi tylko na STE ?
Jak długa jest lista gier tylko na Falcona?

Ostatnio edytowany przez ZbyniuR (2013-12-26 19:32:55)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

5

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

... no ale - to nie jest głupi pomysł; biorąc pod uwagę współczesne możliwości. Po kiego kanibalizować STe, jeśli można to (teoretycznie) zbudować w oparciu o FPGA. Taka dopałka, gdzie wkładamy kartę i z ST mamy megaste to by było coś ;)- No i chyba była by to popularna dopałka mając na względzie ilościowy nadmiar esteków ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Myślę że wcześniej czy później staną się dostępne (bo wreszcie tanie) przeróbki i dopałki które wcześniej wybijano nam z głowy jako bezsensownie drogie i skomplikowane. ;)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

7

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Pin napisał/a:

Po kiego kanibalizować STe, jeśli można to (teoretycznie) zbudować w oparciu o FPGA.

tak powstała Suska http://www.experiment-s.de/en/pictures/ … stom-chips
gościu podączył każdy czip ST pod alnalizator i odtworzył go w FPGA:
http://www.experiment-s.de/images/carousel/atari_custom_chips/6_IMG00775.jpg

Jeśli chodzi o odtworzenie samego procesora w FPGA i podłączenie tego do komputera to pierwszą taką próbę podjął niedawno koleś od Amigi http://eab.abime.net/showthread.php?t=59629
Dopałka już działa ale niestety tylko z Amigą - autor obciął parę istotnych sygnałów 68000 niezbędnych w ST a nieużywanych w Amidze.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

... no to widzę, że nie jest to aż tak proste, jak zamontowanie VBXE w maluchu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Ja ostatnio próbowałem upychać kod VHDL chipów od ST do FPGA i okazuje się, że zajmują one duuuuużo miejsca i wcale tak tanio to nie wychodzi. Podejrzewam, że płytka przerabiająca ST na STE przekroczyłaby znacznie koszt różnicy w cenie między nimi.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

10

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

... nie mówiąc o montażu :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

@Duddie: "Ja ostatnio próbowałem upychać kod VHDL chipów od ST do FPGA(...)" - czyli masz o tym pojęcie :-) A może byś się zainteresował MIST'em? Sprzęt jest gotowy i w sprzedaży (Lotharek) trzeba tylko nieco dopracować "wsad" do FPGA...

12

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

no nie tylko Mist ale też i Suska jest dostępna.
Pierwszy jest tani ale jeszcze w powijakach (ale dynamicznie się rozwija), drugi droższy ale w pełni dojrzały.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Czy da się przerobić ST na STE ?

Ale ja mam tego pierwszego i za nim lobbuje :-)