26

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Równie dobrze mógłbyś nazwać "bonusem" fakt, że na 68000 rozkaz move from SR jest "nieuprzywilejowany" (co jest chyba błędem konstrukcyjnym m68k, poprawionym później) albo łatwość, z jaką 68000 kupuje samomodyfikację kodu - czego 68030 nie lubi, programy tak napisane się walą, trzeba wyłączać cache, co z kolei powoduje spadek wydajności procesora itd.

To nie są żadne bonusy, to są uciążliwe zaszłości.

KMK
? HEX$(6670358)

27

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Skoro nieudokomentowany rozkaz pozwala przyspieszyc dzialanie chocby tylko o 1 cykl to to jest bonus.

28

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Pin napisał/a:

To może sub-forum dla ludzi z:
* jednym pokeyem (przecież dwa brzmią zbyt dobrze)

To podsumowuje całą dyskusję.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

29

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

drac030 napisał/a:

albo łatwość, z jaką 68000 kupuje samomodyfikację kodu - czego 68030 nie lubi, programy tak napisane się walą, trzeba wyłączać cache, co z kolei powoduje spadek wydajności procesora itd.

To na 68030 nie mogą pisać prawdziwi programiści?

http://tajemnice.atari8.info/4_92/4_92_program.html napisał/a:

Prawdziwi programiści piszą programy, które same się modyfikują, zwłaszcza wtedy, kiedy pozwala to oszczędzić 20 nanosekund w środku krótkiej pętli.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2014-01-15 14:31:48)

30

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

voy napisał/a:

Trochę większy podział i marudzenie było na scenie Amigi przy okazji wprowadzenia do sprzedaży kart z PowerPC (CyberstormPPC i BlizzardPPC). Jako że były to karty dwuprocesorowe (68040 lub 68060 + PowerPC 603e lub 604e) konieczna była instalacja dodatkowych bibliotek w systemie (68040.library i 68060.library)

68040.library była do obsługi wyjątków generowanych przez instrukcje usunięte z 68040/68060 w porównaniu z poprzednimi CPU/FPU. To czy na karcie było PPC czy nie nie miało tu żadnego znaczenia.

31

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

@Hrw: fakt, moje niedopatrzenie.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

32

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Podpisuję się pod tym wszystkimi czterema rękoma. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

33

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Witamy na scenie 16 bit. Ja pozostanę przy ośmiu. Dziękuję za uwagę, w tym temacie to wszystko z mojej strony.

Sikor umarł...

34

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

drac030 napisał/a:

całkowita zmiana oznacza, że przestają działać stosowane przez nas techniki programowania i, znowu, musimy wypracować nowe albo się nauczyć nowych. Musimy, a nie tylko możemy.

Czyli wsadzamy 16 bit do atari 8 bit, wykorzystujemy 5% jego możliwości i udajemy że nie ma pozostałych 95%.

No nie wiem.

Dla mnie to zbyt zakręcone.

35

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

voy napisał/a:

Komu nie podoba się dokładanie 65C816 do Atarki, niech sobie zostanie przy wersji stockowej. Nikt nikogo do niczego przecież nie zmusza. :)

Zgadzam się.


tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

36

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

swinkamor12 napisał/a:

[...] wykorzystujemy 5% jego możliwości i udajemy że nie ma pozostałych 95%.

No nie wiem.

Dla mnie to zbyt zakręcone.

No to tak jak ze współczesnymi laptopami, a jakoś nikt na to nie narzeka, ale wszyscy chcą mieć więcej i szybciej ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

37

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Sikor napisał/a:

Dziękuję za uwagę, w tym temacie to wszystko z mojej strony.

Trzymamy za słowo ;)

38

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

thePink napisał/a:
voy napisał/a:

Komu nie podoba się dokładanie 65C816 do Atarki, niech sobie zostanie przy wersji stockowej. Nikt nikogo do niczego przecież nie zmusza. :)

Zgadzam się.


tP

Potwierdzam. 100% popracia!
Tylko niech nikt potem nie skamle, ze mu jakis soft nie chodzi :) Halelujah1!!11!! :)

Slyszysz to Grey? Zmieniaj regulamin 8-bit compo!

39

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

mazi napisał/a:

Slyszysz to Grey? Zmieniaj regulamin 8-bit compo!

Oczywiście masz rację. Sam je poprowadzisz :D

ming napisał/a:

i ktory pozwoli wygodnie pracowac nad produkcjami dla Atari na Atari. Jako atarowiec czuje sie niekomfortowo zmuszany do pracy w srodowisku windows po to, zeby przykladowo narysowac kolorowy obrazek dla osmiobitowego atari ;)

I dlatego, że mam wygodny system, hdd i kilka ciekawostek sprzętowych ułatwiających pracę na Atari a nie emulatorze muzaki mogę wygodnie pisać na Atari ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-01-16 23:28:09)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Mazi, Rapidus ma na pokładzie 6502, więc zawsze można się przełączyć w tryb standardowego Atari. I po co wtedy zmieniać zasady 8-bit compo? Przecież nawet w regulaminie nie ma nic z przymusu używania 65816 (jest jako opcja).

Rapidus tak czy inaczej powstaje, mimo protestów ortodoksów. :P Czy was ktoś zmusza do używania 65816? Wciska na siłę? Nie chcesz - nie używaj, ale nie rozdzieraj szat, że dokładając 65816 naruszamy świętość myśli technicznej inżynierów z Atari, brukając ich wizję sprzętu. :) Sprzęt jest tak genialnie zaprojektowany, że dość łatwo można go modyfikować.

Fajnie byłoby, gdyby przyszłe dema wykrywały obecność Rapidusa i ewentualnie wykorzystywały jego możliwości, lecz też by były tak pisane, by poszły zarówno pod 6502 jak i 65816 (wciskanie nieoficjalnych rozkazów jest posunięciem niejako złośliwym, jeśli nie ma na celu wyciśnięcia ostatnich soków ze standardowego procka). Ewentualnie, jeśli korzystałyby z nieoficjalnych rozkazów, żeby też informowały (w przypadku wykrycia 65816) o konieczności przełączenia w tryb 6502. Wilk syty i owca cała.

Ostatnio edytowany przez voy (2014-01-17 00:09:57)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

41

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Wiesz Voy, tylko że zaraz przyjdzie Mazi i powie, że regulamin który ktoś tam sobie wymyślił jest be, bo jego komputer wyprodukowany w 1985 roku może coś tam. No i rozmowa będzie trwała do końca świata, lub nawet jeden dzień dłużej :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

ming napisał/a:

i czemu te posty tak sie k. dlugo dodaja, czy to jakis filtr antymingowy? ;)

Nie tylko Ty tak masz:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=11331

Ostatnio edytowany przez jury (2014-01-17 06:46:41)

43

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Pin, voy i reszta: czytajcie ze zrozumieniem!
Gdzie ja napisalem zeby nie produkowac rapidusa, ze to jest zlo i niedobro?! Pytam sie jeszcze raz, gdzie?!
Nie napisalem tez, ze jestem za powstaniem nowego dzialu. Choc to akurat moglo by byc dobrym posunieciem bo jak ktos chce porady albo poczytac cos o doplace to nie bedzie musial sie przekopywac przez tone nieprzydatnych dla niego postów.

Odniose sie tylko do kwestii, wspomnianego przeze mnie, regulaminu 8 bit compo, w ktorym stało, że osobnik chcący wystawić pracę zawierająca nieudokumenowane rozkazy musi także dostarczyc taka sama prace ale, która tych rozkazow nie zawiera. Co jest dla mnie bzdura do kwadratu. Koniec kropka.
Nie zycze sobie abyscie wciskali mi w klawiature i w usta wyrazow i slow, ktorych nigdy nie napisalem i nie wypowiedzialem :)

Pin: co do samego SV to minione bylo chyba moim ostatnim. Ze zacytuje klasyka: 'produkcje tam moze sa, ale sceny to tam nie ma.'

44

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Ok, może nieco przesadziłem. Przepraszam.

mazi, naciągasz treść regulaminu, bo taki zapis jest tylko przy jednym jedynym compo: 256b intro. Przy 16k i demo nic takiego nie ma. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

45

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Moze faktycznie zbyt ogolnikowo napisalem. Ale ten zapis i tak pownien zniknac raz na zawsze :)

A rapidus sam w sobie jest git.

46

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Czy ja wiem... Wg mnie powinien zostać (choćby dla celów porównawczych). :) Dostarczenie pracy 256b w dwóch wersjach nikomu nie szkodzi; co innego, gdyby był wymóg dostarczenia pracy tylko i wyłącznie bez nielegali, a to już przesada by była w takim wypadku.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

47

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Kazdy ma swoje zdanie. Dla mnie ten wymog jest z dupy, zbedny i szkodliwy. A porownywac to sobie mozna samemu w zaciszu domowym ;)

48

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

mazi napisał/a:

'produkcje tam moze sa, ale sceny to tam nie ma.'

Jako newcomer nie do końca rozumiem. Możesz to wyjaśnić?

<sarkazm>
A może scena to gadanie o produkcjach na party i pisanie na forum? a produkcje to...... tylko produkcje?
</sarkazm>

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

49

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Nie zamierzam :)

Przyjedz kiedy na inny zlot niz SV i popytaj :)

Ja juz tu wiecej offtopu nie bede robil. I sorry za ten, ktory juz zrobilem.

50

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

@ming co do godzin postow: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9674 ;)

Ostatnio edytowany przez mkm (2014-01-17 15:57:55)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF