Temat: Atari 7800 PRO System Keyboard

Jak ktoś nie widział:

http://www.atarimuseum.com/videogames/c … board.html

http://www.atarimuseum.com/videogames/consoles/7800/7800kb-front.jpg

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

2

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

A ja osobiście posiadam klawiaturę do Atari 2600. Nie pamiętam tylko jakiej firmy.

3

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Do 2600 ? Ciekawe, do czego miała w sumie służyć. Można prosić o zdjęcie?

4

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

laborant napisał/a:

..... do czego miała w sumie służyć. Można prosić o zdjęcie?

Nie mam zdjęcia, po południu zrobię to dam je tu.
Wydaje mi się że posiadam ten model który jest w tym linku (ale bez pudełka).
http://www.geekvintage.com/atari-2600-c … yboard.php

Do czego służyła ? A nie wiem.....   :)

5

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Mega ciekawostka. Nie dość, że zrobiona przez Spectravideo, to miała w sobie Microsoft Basic w romie.
Koszt na tamte czasy 99$ - sporo -  Atari 800XL kosztowało wtedy około 130, także w sumie pewnie niewiele się sprzedało.. To może być biały kruk, wielka rzadkość.

6

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Poniżej  fotka  mojej klawiatury.
Po prawej stronie 2 wejścia mini jack EAR i MIC

Post's attachments

K_A2600.JPG 1.12 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Jak napisano powyżej - do Basica.

Sikor umarł...

8

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Dzięki, to jeszcze jakiś klon chyba, nieznany mi bliżej producent Universum. Całość designem przypomina jakiś prototyp spektrumny.

BTW. Można by wywalić ten Basic a zaimplementować stos tcp/ip i jakas przegladarke tekstowa typu lynx - do czytania i pisania na forum jak znalazl - to byłby MEGA RETRO TERMINAL internetowy.  Na kineskopowym TV lekko rozmazana stronka wyswietlana przez Atari 2600 - no dla mnie bomba :D

9

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

laborant napisał/a:

nieznany mi bliżej producent Universum.....

Wizualnie mój egzemplarz  jest taki sam. Różni się od tej z linku napisem UNIVERSUM, ale po prawej stronie logo CompuMate jest.

10

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

A działa to? Może by Ci się jeszcze chciało machnąć skrina jak ten "bej" wygląda po odpaleniu? Ciekaw jestem... bardzo, a w sieci nie znalazłem.

11

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

laborant napisał/a:

Może by Ci się jeszcze chciało machnąć skrina jak ten "bej" wygląda po odpaleniu? Ciekaw jestem... bardzo, a w sieci nie znalazłem.

Heh...
http://www.atarimania.com/game-atari-26 … _7225.html
====Edyta
http://www.atarimuseum.com/videogames/c … board.html
W 7800 ciekawostką jest możliwość podłączenia urządzeń SIO z małego Atari...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2014-05-21 15:52:02)

Sikor umarł...

12

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Dzięki, ciekawe.
Wygląda to jeszcze bardziej szorstko, niż się spodziewałem (MS Basic A2600). A 7800 z np. A1050, czy to zadziała? "NIE, ALE LICZĄ SIĘ DOBRE CHĘCI" - jak powiedziano w pewnym scrollu :)

13

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

No, skoro jest kompatybilne SIO - nie widzę powodu, czemu by miało nie zadziałać. Kwestia napisania softu, który to obsłuży :D

Sikor umarł...

14

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Sikor napisał/a:
laborant napisał/a:

Może by Ci się jeszcze chciało machnąć skrina jak ten "bej" wygląda po odpaleniu? Ciekaw jestem... bardzo, a w sieci nie znalazłem.

Heh...
http://www.atarimania.com/game-atari-26 … _7225.html
...

Zrobiłem screenshoty, niestety nie są najlepszej jakości.
Fotki w kolejności :
- konsola Atari 2600 razem z klawiaturą
- ekran po uruchomieniu, (w tle słychać muzykę - po naciśnięciu "any key" znika)
- krotki program  - pętla do 100
- działanie programu - szybkie to to nie jest :)
- tryb "music"
- ekran powitalny na innym TV LCD
- konsola z grą DIG DUG wyświetla znacznie lepszy obraz
- fotka karta klawiatury z napisem SPECTRAVIDEO
W porównaniu ze screenshotem basic-a na stronie atarimania,  nie są aż tak bardzo szorstkie ..

Ostatnio edytowany przez JLS (2014-05-21 20:19:08)

Post's attachments

A2600wK.JPG 261.73 kb, liczba pobrań: 1 (od 2014-05-21) 

Atari_2600wK_01.JPG 196.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari_2600wK_02.JPG 191.85 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari_2600wK_03.JPG 192.07 kb, liczba pobrań: 1 (od 2014-05-21) 

Atari_2600wK_04.JPG 198.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari_2600wK_05.JPG 100.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari_2600wK_07.JPG 133.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Kart_k.JPG 276.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Super! Dzięki wielkie! Tu już coś faktycznie widać. Ciekawe, jakie były możliwości generowania grafiki i dźwięku w tym basicu. Moze działał tylko w trybie tekstowym, tzn rezultat dzialania programu mozliwy do wyswietlenia tylko jako znaki alfanumeryczne. Czy było polecenie poke? Rodzą się nowe, ciekawe pytania.

Poza tym, - co ciekawe - to w sumie chyba nie był produkt Atari, tylko Spectravideo opracowalo rozszerzenie do konsoli Atari...

16

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Sikor napisał/a:

No, skoro jest kompatybilne SIO - nie widzę powodu, czemu by miało nie zadziałać. Kwestia napisania softu, który to obsłuży :D

Własnie pytanie, czy ta kompatybilność była czysto teoretyczna, czy szła za tym jakaś praktyczna możliwość użycia.
Musiałby istnieć jakiś cart, z prostym dosem, albo jakiegos rodzaju loaderem, by widział stację po sio. Wątpię, by w romie 7800 miało jakąkolwiek przygotowaną procedurę obsługi takiego urządzenia. Acz zamysł słuszny - unifikacja wielu rodzin produktów za pomocą "wspólnych" peryferiów.

Pomysł mądry, acz prawdopodobnie poza istnieniem samego gniazda sio w klawiaturze nic więcej nie było zrobione. Podobnie jak z szyną PBI w 800xl - idea zacna, ale w praktyce urządzeń (nie licząc konstrukcji amatorskich, jakichś freezerów, czy resetów) żadnych
nie było.

Swoją drogą, w tej klawiaturze musi chyba siedzieć pokey do obslugi sio.

17

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Była zgodność sprzętowa w 100% - a to już dużo. Co do oprogramowania - no cóż, Tramielowi było nie po drodze, jak sądzę...

Sikor umarł...

18

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Innowacyjne i z wizją było INC. Czasy Corp. to wg mnie głównie odgrzewanie tego, co już było. Prawie na pewno skasowali wszystkie projekty rozwojowe 8 bitowcow, w tym dotyczące 7800.

Ale dla Tramiela dwa plusy za:

+ 130XE
+ obudowa serii XE - wzorniczy kanon, do dziś trzyma fason.

19

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Czasy Corp. poszły z innowacja w 16 bitow, 8-bitowce traktowali jak konieczna ale jednak kule u nogi. I mozna ich zrozumiec, z naszej perspektywy szkoda, ale na zgnilłym zachodzie jak sie sprzet starzal to sie wymieniało na nowa generacje ;)

Ale dla Tramiela minus za:
- obudowa seria XE - wzornicze nieporozumienie, to wyglada dobrze w rozmiarze ST, po "miniaturyzacji" słabo, wzorniczy kanon to czasy Inc. seria XL i koncepty tego pana: http://www.designsojourn.com/awesome-ha … -concepts/

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Co człowiek, to opinia :)

- właśnie przy ST wygląda to już dość pokracznie, w XE jest zgrabne i adekwatne do wielkości, proporcje są ok, w ST właśnie ze względu na skalę wygląda już średnio fajnie, zwłaszcza w 1040ST, w którym "ukośne żaluzje" wyglądają jak obudowa jakiegoś grzejnika... nowoczesny, ale piecyk :)

Wzorniczy kanon - INC - zgadzam się, ja też jestem wielkim miłośnikiem serii XL i uważam ją za bardzo stylową, tyle, że w tamtych czasach to była już trochę bieda - stylistyka rodem z drogiego sprzętu hifi końca lat 70. Obecnie to wraca i jest super, ale w 85 był to po prostu przeżytek, prawie obciach już.

W nowej obudowie XE prezentowało się estetycznie i nowocześnie.

Zresztą weżmy obudowę C-64 II - ona jest już adekwatna do czasów, ale komoda chowała się przy 65XE.

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-05-22 11:01:30)

21

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

A skoro zeszliśmy na wzornictwo sprzętu, to polecam "link-petardę" w tym temacie:

http://www.digitpress.com/library/inter … lecki.html

PS. Ciekawych artów jest na tym sajcie cała góra - wracam do lektury.

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-05-22 12:29:39)

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

To co w dizajnie ST/XE jest najlepsze, to ikonki przy portach. To była prawdziwa innowacja, do tego są maja one bardzo ładny design - podejrzewam że poszedł za tym jakiś patent, bo konkurencja (nawet Makowa) przez długie lata nie wprowadziła nic podobnego.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

23

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

wieczor napisał/a:

Ale dla Tramiela minus za: obudowa seria XE - wzornicze nieporozumienie

Bluźnisz... :(

24

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Pomijając, że mi ST mniej się podoba niż XE, a Wieczorowi na odwrót, to jednak jak na 85 rok to był duży krok jakościowy - ten wzór (ogólnie ST/XE ) w zasadzie wyprzedzał swoje czasy. Wygląda - według mnie - raczej na 1989 niż 85.  Macintosh II z 1987 roku dopiero nawiązywał do takiej stylistyki.

Co można porównać jeszcze oprócz komody z tego okresu? Amigę? W miarę ładna, ale bez sensacji, po prostu poprawna obudowa, nie zapadająca specjalnie w pamięć. ZX Spectrum + / 128 (1984/1985) - ma swój design, da się wytrzymać, choć sama klawiatura to jakiś koszmar, drętwo to wygląda. Czarny poza tym, smutny = trumna.

Na tym tle Atari wyglądało naprawdę estetycznie, czysto, technologicznie. Na pewno od razu skoczyła sprzedaż.

Ikonki fakt - bardzo ładne, przyciągające oko, "eleganckie cukierki".

25

Odp: Atari 7800 PRO System Keyboard

Palmę anty-wzornictwa dzierży SAM-COUPE z 1989. Pamiętam, że zawsze dziwiłem się, "o co chodzi" w tej obudowie.  Miałem okazję widzieć go na żywca swego czasu i zapadł mi w pamięć. W zasadzie wizualnie jest to wyrób rzemieślniczy / chałupniczy, praktycznie bez jakiegokolwiek designu. Acz ma miłośników, niszowy sprzęt.