1

Temat: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Wypiłem kilka drinków i zamiast zaprojektowac nowe PCB (vide)  wymysliłem (i wstępnie rozrysowałem) nowy cartridge dla A8: USB + Ethernet - cos jak netusbee ale dla 8 bitowca. (Ok. wymyśliłem to dawno a teraz mysli przelałem na nosnik tradycyjny na bazie celulozy)

Założenia:

2 Gniazda USB (więcej wymaga wstawienia hub'a)
Ethernet z zaimplementowanym stosem tcp/ip. (oparty na W5100 albo w5500).
Moduł WiFi z zaimplementowanym stosem tcp/ip - Po co kolejny kabel.
Rejestr kursora myszy usb.
Rejestr stanu Klawiatury usb.
Rejestr stanu padu USB
Obsługa Pendrive(Mass storage class) na poziomie FAT32  - "File Name Layer". (Dostęp do plików nie do fizycznej struktury)
Jak starczy umiejętności, miejsca i chęci (w odwrotnej kolejności) - podstawowa obsługa drukarek USB i kamer USB.

Soft pozwalający ściągać i uruchamiać gry z netu.

Ma być w rosądnej cenie  i niezgodne ze starym oprogramowaniem. Jako że brak oprogramowania ethernetu na atari i nie ma żadnego standardu którego sie trzeba/mozna trzymac. Dlatego wszystko będzie po mojemu :P (Halina Frąckowiak zerka z drugiego mionitora i przyznaje mi rację)

Lista życzeń i pomysłow jest otwarta.

Życzenia i pomysły mnożna zgłaszać TUAJ a niespodzianki dla przyszłych użytkowników poprzez PW.

Realizacja prototypu jest przewidziana gdzieś pomiędzy N 50° 18' 38.55", E 17° 23' 27.25" a SV2k15, chyba że wyjdzie inaczej i pod warunkiem że projekt nie zostanie skasowany z powodu braku zainteresowania. Dla siebie wolę skonczyć zegar NIXIE niż robić cart którego nikt nie chce oprogramować i uzywać.

Jednoczesnie ogłaszam konkurs na nazwę dla tego carta. Nagroda będzie przyznana jeżeli dojdzie do jego produkcji.

Nagrodą w konkursie jest w/w cart - pod warunkiem że wyjdzie poza stadium prototypu, oraz oczywiście egzemplarz developoerski/testowy jeżeli zwycięzca konkursu wyrazi chęć testowania/napisania coś pod niego.

Zwycięzcą w konkursie zopstanie osoba która wymyśli najlepszą nazwę. 

To czy nazwa jest najlepsza rozstrzygnę ja, biorąc oczywiscie pod uwage opinię społeczności.

Jednocześnie uzurpuję sobie prawo do zmiany tego co powyżej napisałem w każdej chwili bez podania przyczyny :D

Smacznego.

Ostatnio edytowany przez willy (2014-05-27 20:08:10)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

2

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Nie wypiłem kilku drinków, ale pomysł i tak mi się podoba. "Bierę dwa" :)

Proponowana nazwa: "Sutek".

3

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

W sumie wszystko zalezy czy beda z czym uzywac twojego carta. ATARI 8-BIT ETHERNET PROJECT uzywa plyty IP Dragon II, ktora chyba dziala na troche innych zasadach niz W5100 lub w5500 (IP Dragon chyba nie ma sprzetowej obslugi TCP/IP tak jak uklady WIZnet). W sumie to chyba bylo by zaleta iz Twoj Etherent uzywa ukladow WIZnet, bo cala obsluga TCP/IP byla by zrzucona na carta a Atarka wymieniala by po prostu tylko dane.  Jak cart bedzie mial sterownik ktory dziala z Contiki to byla by to niezla alternatywa dla ATARI 8-BIT ETHERNET PROJECT i chetnie bym zanabyl sztuke.

4

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Sutek.

Nazwa nawiazujaca do niejasnej, a przez niektórych uwazanej wręcz za spiskową konwecji nazw utrzymywanej, pielęgnowanej i zapoczątkowanej przez "mgr_inz_rafal" - cokolwiek by to nie znaczyło.

eng. "NIPPLE cart"


@Monosoft: z tego co pamietam jak ostatni raz parzylem w źródła contiki to driver do W5100 jest i (ponoć) działa. Pozostaje tylko jego dostosowanie.

Ale nie tu widze główne zastosowanie tego carta. (o ile powstanie)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

5

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Pomysł super, szczególnie w warstwie Ethernetu z własnym stosem IP. Moje dwa centy:
1. Zgłaszanie się jako nowe urządzenie (hmmm, "I"?)
2. Własna pamięć RAM (rozmiar do ustalenia) na buforowanie transmisji
Co do USB nie wypowiem się, bo się nie znam, jak będzie jako dodatek - też super ;)
Podejście takie jak moje daje możliwość oprogramowania nawet z poziomu BASICa. Dzięki temu możliwe wreszcie będzie na przykład napisanie gry sieciowej z sensowną transmisją danych.

Sikor umarł...

6

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

@Willy: Znaczy sie zakladasz iz cart bedzie glownie USB a Ethernet bedzie tylko dodatkiem do niego.

7

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Zacny pomysł. W pełni popieram i wyrażam chęć kupna.

Proponowane nazwy (ostrzegam, że nie znam angielskiego, więc mogę strzelić byka - jak coś to poprawcie):

WILLCOMM - WILLy COMMunication

ATARICOMM - ATARI COMMunication
lub, żeby nie używać zastrzeżonej nazwy:
@ARICOMM
ATARCOMM

Życzę powodzenia w realizacji!

8

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

"MZKW" - mega zajebisty kart Willego :-))

@swinkamor12: Amiga tak zresztą jak ST jest 32 bitowa bo procesor jest 32 bitowy, int w C jest 32 bitowy, a to po ilu bitach się komunikuje z resztą jest nieistotne.

9

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Ja również wyrażam chęć! A nad wyrażeniem chęci developowania się jeszcze zastanowię! Tak jak wspomniano powyżej - własny stos TCP i RAM do buforowania transmisji - w tym momencie największą barierą z sensownym używaniem sieci na maluchu jest pamięć. A może by też zrobić wersje Wi-Fi? :) Nazwa: Ethernetator :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

W5500 i W5100 maja juz wbudowany ram do buforowania (32KB i 16KB)

11

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Skoro USB i Ethernet, to może Beth?

Albo dla upamiętnienia tych drinków, które wypiłeś - Ethanol (Ethernet and all).

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

12

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

@sikor nie widzę problemu żeby napisać handler urządzenia. Nawet więcej, jako że planuję oprócz obsługi raw socketów, "koprocesor internetowy".
Czyli coś w rodzaju.

10 OPEN #1,X,Y,"I:www.atari.org.pl/forum/img/avatars/155.gif"
11 REM X i Y okreslaja np jaki to ma byc protokol np. Y=1 -> http://

Da to dostęp dla każdego do sieci. Bez znajomości socketów, protokolow itd. Wszystko opędzi cart.
I wtedy grę online nawet w Basicu da się napisać.

Od lat marzy mi się gra online na małe atari :D a to jest pierwszy krok do jej stwożenia.
USB jest dodatkiem, żeby dało się myszą wygodnie pograć i łatwo przenosić pliki.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

No i koniecznie wersja carta dla Atari 2600 (zeby wreszcie mozna było czytać forum na TV konsolą z lat 70).

Wymagania:
- obsługa klawiatury USB albo PS2 do wpisywania adresow, ewentualnie wirtualna klawiatura ekranowa (ala smartfon) obsługiwana joyem
- pasywny browser tekstowy
- "ulubione" na stale w romie (strony o atari oczywiscie)

Koproc internetowy moglby w buforze czyscic tagi html i php, zapodajac czysty ascii do 6507 celem wyswietlenia.

14

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Albo lepiej, obsluga klawiatury nie joyem, tylko ganem swietlnym od XE-gsa. WYPAS, no dosłownie jak w smartfonie :), tylko higieniczniej.

15

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

wpadłeś na to co i ja, z fdd już mnie wydymali, teraz Ty z USB i Eternetem...

po co ja piszę? proponuję przenieść część dyskusji o USB na moje forum, jakbyś oczywiście chciał się pochwalić... kontakt na PW.

P.S. a właśnie miałem Cię o to USB zapytać, już pisałem maila ;) fajnie by było jakbyś na moim forum o USB napisał parę zdań o urządzeniu, o libach i o całej reszcie... oczywiście to tylko propozycja.

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2014-05-24 15:45:18)

16

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Kolego bezczegośtam. Miło mi że Ciebie wydymałem. Dziękuję nie skorzystam z oferty. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś zrobił swoją wersję carta. Od przybytku głowa nie boli. Ale obawiam się - patrząc na twój ostatni projekt że potrzebna będzie Ci obudowa od Atari 1090.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

17

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

no szkoda, jesteś trochę przewrażliwiony, ja podałem Ci na czym chodzi mój projekt, Ty mógłbyś zdradzić na czym chodzi Twój... ale to tylko niezobowiązująca propozycja, pytam bardziej z ciekawości...

dobra, eot

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2014-05-24 16:30:24)

18

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Kurcze czy kolega bezrobotny to tak ma na prawde czy on udaje ?

19

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

eot eot eot eot

20

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Nasz dzielny bezrobotniak ma tak naprawdę :)

21

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

willy napisał/a:

I wtedy grę online nawet w Basicu da się napisać.

O.K. Jak będzie cart i dokładny opis - publicznie oświadczam, że napiszę taką grę w Turbo Basicu XL (oczywiście, jak będę miał jak to ożenić - czyli cart i Atari). Powiedzmy - rok czasu, aby można było ożenić pracę i życie w realu.
btw  - też mi się marzy gra sieciowa na malucha...

Sikor umarł...

22

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Nie będzie Ethernetu, będzie WiFi.
Po co kolejny kabel ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

23

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Wifi to tez Ethernet tylko inne medium :)

24

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Nie zgodzę się.
Wg modelu OSI (layer 1 i 2) i  uproszczonego TCP/IP (layer 1) nie mają wspólnych warstw które by mogły by być nazwane Ethernetem.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

25

Odp: [idea] nowy 8 bitowy cart Ethernet/Usb+ ;-)

Zaimplementuj sambe/netbios do tego. Będzie mozna pisac i czytac ramdysk przez net z PC.

+ ping i telnet. To juz bedzie kosmos.

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-05-24 22:44:17)