Temat: Ogniwo Peltiera

Jako iz na naszym forum jest duza ilosc ludzie ktorzy znaja sie na roznych zeczach, tak wiec sie zapytam.

Znalazlem u siebie w szpargalach ogniwo Peltiera. Jest to standardowe ogniwo 12V ktore mozna zakupic na aukcjach (takie jak to http://www.ebay.co.uk/itm/12V-6A-72W-TE … d46f49a9d)

No i podlaczylem sobie je pod zasilacz 12V no i wedlug opisu jedna strona powinna sie grzac a druga chlodzic. Co ciekawe, w tym co ja mam jest tak tylko przez jakies 10 sekund, a po tym jedna strona jest garaca a druga (ta co powinna sie mrozic) staje sie ciepla :(

I tu mam pytanie(a):
Czy ogniowo ktore posiadam jest uszkodzone lub czy tez wydajnosc tego ogniwa zalezy ilosc odprowadzanego ciepla ?

Znaczy sie czy jak nie chlodze strony ktora sie grzeje, to czy strona ktora sie chlodzi bedzie sie chlodzic czy nie ?

Z gory dziekuje za wszelke infromacje.

2

Odp: Ogniwo Peltiera

Niestety, cudów nie ma. Ciepło gdzieś musi być skutecznie odprowadzone. Tak jak z lodówką - nie ma chłodzenia, nie ma mrożenia :)

3

Odp: Ogniwo Peltiera

Dokładnie, samo ogniwo ma zbyt małą powierzchnię żeby wypromieniować taką ilość ciepła. W zastosowaniach które widziałem był montowany dodatkowo całkiem znaczny radiator, czasem chłodzony cieczą. Wtedy może i przymrozić ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: Ogniwo Peltiera

Montuje się to przeważnie pomiędzy CPU a radiator, ale to tylko zasłyszane, sam zamierzałem to kiedyś kupić do grzyba ale zainwestowałem w radiator+wentylator wielkości czteropaka ;)

5

Odp: Ogniwo Peltiera

Za cenę czteropaka bym jeszcze zrozumiał, ale wielkości czteropaka... :D

Sikor umarł...

6

Odp: Ogniwo Peltiera

Powiedzmy 2/3 czteropaka ;)

7

Odp: Ogniwo Peltiera

Czyli moje przypuszczenia byly dobre. Musze odprowadzac cieplo (chlodzic strone ktora sie grzeje) aby miec "mrozenie" po stronie zimnej.

W moim przypadku zamierzam sprobowac wykorzystac jedno lub wiecej ogniw do chlodzenia malego cabinetu ktory znajduje sie  na strychu. Nie ma tam za duzo aktywnego sprzetu, ale w okresie letnim, tempreatura na strychu podnosi sie znacznie co nie wplywa dobrze na prace niektorych urzadzen.

Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

8

Odp: Ogniwo Peltiera

Nie wiem ile w tym prawdy ale podobno peltiera mozna stosowac szeregowo, ot taka ciekawostka :)

9

Odp: Ogniwo Peltiera

Ja na razie poexperymentuje z jedny ogiwem i zobacze jak sie bedzie zachowywac. Mozliwe, ze to co chce zrobic nie bedzie dzialac i trzeba bedzie rozpatrzyc inne mozliwosci chlodzenia.

10

Odp: Ogniwo Peltiera

A co masz na tym strychu? Ja mam switcha 24 portowego i raspberry z dyskiem i puki co działa.

Chcę jeszcze dołożyć modem z openreach i homehuba z bt.

Ostatnio edytowany przez sqward (2014-06-23 17:06:53)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: Ogniwo Peltiera

Jak na razie to 9U cabinet z patchpanelem. A wewnatrz switch 24 portowy, openarch DSL modem, bt access point z podloczonym dyskiem do portu USB, maly PC.
No i tu zaczynaja sie schody, bo jak slonko przygrzeje to wszystko sie znacznie rozgrzewa i dysk usb sie wylacza (jest mu za goraco). To samo z pc'tem. Zakupilem dwa 12V wentylatory i czekam na termostat ze sterownikiem 12V co by wszystim sterowac, ale wyglada na to iz potrzebuje jakies zrodlo chlodnego powietrza.

Ja bede jeszcze w to lato montowal dodatkowe wywietrzniki na strychu co by bylo dobra wentylacja (zima zaczyna sie skraplac woda na dachu) ale to moze nie rozwiazac moich problemow z cieplem w cabinecie. Stad pomysl uzycia ogniwa lub ich kilku do obnizenia temperatury w cabinecie.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-06-24 13:41:56)

12

Odp: Ogniwo Peltiera

Tu problemem może być strych jako taki - sam dach stanowi kiepską izolację i latem jest gorąco, zimą zimno chyba że masz lepszą izolację ;) Ja tu bym raczej polecał jakiś tani klimatyzator - nie dość że utrzyma stałą temperaturę to jeszcze wysuszy powietrze.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: Ogniwo Peltiera

Masz racje, ale akurat nie w moim przypadku. Latem goraco a zima tez cieplo i daltego sie skrapla na poddaszu (akurat to wszscy sasiedzi maja). Ogolnie patent jest taki iz w ziemie musze zapewnic wieksze wietrzenie i wtedy bedzie OK.

Klimatyzator to fajna zecz, ale duzo produ pobiera po drugie trzeba by bylo i tak dodatkowo zapewnic wymiane ciepla bo inaczej to by byla lipa. Moj ojciec jest spcem od wentylacji i klimatyzacji i mowil mi ze dobra wentylacja wystarczy aby na strychu bylo ok, ale cabinet i tak bede musial dodatkowo chlodzic.

Do wysuszenia to ja mam dehumidifier ale akurat na strychu to malo daje (w domu co innego).