526

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban, w paczce którą ostatnio wysłałem jest XCA12 z dodatkowym, kablem do portu joya. Tylko on też jest raczej z złym stanie. A u mnie został jeszcze jeden XC12 z takim systemem i czeka na wysyłkę kolejnej transzy.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

527

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Tak, tak... widziałem jak przekładałem sprzęt z paczki do pojemnika "to do" ;-) jeżeli nie będzie żadnych niespodzianek to niebawem pewnie pojawią się nowe wpisy w tym wątku ;-)

528

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Posiadam ulepszoną wersję wykrywania źródła sygnału. Źródło sygnału jest przełączane do momentu znalezienia impulsu. Muszę dokonać modyfikacji w kodzie wykrywania sygnału pilota. Nie miał limitu czasu na początkowe wykrywanie krawędzi, więc dodałem go. Używam prostego zawijania rejestru X

DPILOT_BEGIN   ldy #$00                       ;Reset pilot tone counter
               jsr SWITCH_SIGNAL_SOURCE       ;Switch signal source
               
DPILOT_0       ldx #$00                       ;Reset mini counter
DPILOT_1       inx                            ;Increment mini counter                             
               beq DPILOT_BEGIN               ;Timout, start over
               
L_MASK_A       lda #$10                       ;Get mask for 1                     
L_BIT_A        bit SKSTAT                     ;Compare with signal
               bne DPILOT_1                   ;If 1, then loop
               
               ldx #$00                       ;Reset mini counter
               stx COLBK                      ;Blank background
DPILOT_MID     inx                            ;Increment mini counter
               bmi DPILOT_BEGIN               ;Timeout, start over
L_BIT_B        bit SKSTAT                     ;Compare with signal
               beq DPILOT_MID                 ;If 0, then loop
               lda #$08                       ;Background = gray
               sta COLBK
               cpx #$36                       ;Check duration of the pulse
               bcc DPILOT_BEGIN               ;Too long, start over
               iny                            ;Inc pilot tone counter
               bne DPILOT_0                   ;Less than 256, keep in pilot
JUSTRTS        rts

Dla porównania, oto oryginalny kod. Widać, że początkowa detekcja przejścia nie ma limitu czasu (reszta impulsu ma).

L0703       ldy #$00
L0705       lda #$10
L0707       bit SKSTAT
            bne L0707
            ldx #$00
            stx COLBK
L0711       inx
            bmi L0703
            bit SKSTAT
            beq L0711
            lda #$08
            sta COLBK
            cpx #$36
            bcc L0703
            iny
            bne L0705
JUSTRTS     rts

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2021-09-06 10:39:16)

529

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Aaaa, widzisz teraz rozumiem. Wcześniej myślałem że procedura detekcji jest realizowana raz na początku startu loadera, teraz jak pokazałeś przykład to już dokładnie rozumiem o co chodzi! :) dzięki za wyjaśnienie. Sądzę że to jest bardzo dobre rozwiązanie.

530

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nowa beta wersja Turgena ze zaktualizowanym Speedy2700.
https://drive.google.com/file/d/1s86sEG … sp=sharing

531

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki! Postaram się to sprawdzić dziś wieczorem i dam oczywiście znak jak to sprawdza się z moim magnetofonem KSO + Turbo 2000F.

532

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Program ładujący L3 ma ten sam problem. Może zawiesić się w nieskończonej pętli, gdy sygnał wejściowy jest po prostu stały. Mogę to naprawić.

Omicron Turbo jest w porządku, wykrywanie przejścia sygnału bardzo różni się od KSO i zawsze występuje limit czasu.
Tutaj jest oczywiste, dlaczego nie polegać tylko na emulatorach.

533

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Wykonałem trochę testów, wszystko działa znakomicie. Wszystkie próby wczytywania (było ich ponad 20) powiodły się. Za każdym razem detekcja przebiegała bezbłędnie! Wszystko działa teraz znakomicie. DZIĘKI! :)

Z ciekawostek, gdy włączyłem oba systemu turbo, tzn. KSO 2000 oraz Turbo 2000F loader preferował czytanie z interface KSO :) Przetestowałem to "wyrywając" kabel z drugiego portu JOY-a w trakcie transmisji.

Jeżeli chodzi o L3 to jeżeli masz czas, chęci i ochotę to czemu nie? Będzie kolejny poprawiony loader.

Bawiąc się teraz tym wszystkim (używałem taniego i badziewnego chińskiego adaptera kasetowego) i odtwarzałem nagrania bezpośrednio z Turgen, używając opcji "Audio", przy testowaniu w ten sposób nasunął mi się pewien pomysł "racjonalizatorski":

Niektóre gry/intra/dema mają segmenty init po których wczytywanie zostaje zatrzymane a program prezentuje ekran tytułowy, wstępne intro, etc. W normalnym wypadku silnik magnetofonu zostaje zatrzymany i dalsze wczytywanie następuje bez problemu gdy użytkownik podejmie wymaganą akcję (wciśnie klawisz, etc.). Niestety w przypadku użycia opcji audio nic nie mogę zrobić, odtwarzanie leci dalej i jedyne co mogę zrobić to wcisnąć STOP. Czy byłaby możliwość dorobienia przycisku "PAUSE" w przypadku korzystania z opcji audio? ew. czy można dodać do opcję w stylu "auto-pause after INIT segment"? albo "auto-pasue before each pilot-tone" (to by działało dobrze w przypadku Speedy 2700, bo on produkuje pilot-tone dopiero po segmentach INIT.

534

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Cieszę się, że test wypadł pomyślnie. Dziękuję za to.
Naprawię ładowarkę L3 i wkrótce wypuszczę TURGEN 8.8.5.

Co do opcji PAUZA. Funkcja już istnieje. Utwórz nowy element listy odtwarzania. Następnie wybierz plik wejściowy, metodę konwersji, a następnie kliknij przycisk „P” w panelu „silence list”. Jeśli wejściowy plik binarny ma segmenty INIT, "silence list" zostanie wypełniony jedną wartością 'P' dla każdego segmentu INIT. Następnie generator sygnału zostanie zatrzymany i będziesz musiał kliknąć przycisk „Resume”.

535

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@PAUZA: Ehhh... no tak... instrukcję trzeba umieć czytać ;) przyznaję że wcześniej jej zbyt dokładnie nie przejrzałem, a tam dokładnie wszystko zostało przez Ciebie opisane, przepraszam za zamieszanie... moja wina, że nie przeczytałem dokładnie instrukcji, bezmyślnie założyłem że silence list może generować tylko przerwy po wybranych segmentach, ale nie doczytałem że można robić pauzy.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-06 21:03:27)

536

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W porządku. Nie ma potrzeby przeprosin. Jako informatyk od ponad dekady wiem, że dokumentacja produktu jest jednym z ostatnich miejsc, w których użytkownicy szukają informacji, bez względu na to, jak dobrze jest napisana. Dlatego mamy fora i zjazdy.

537

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

ale za to z ogromną ciekawością przeczytałem cały rozdział "III Turbo Systems", to dla mnie bardzo ciekawe informacje. Fajnie że chciało Ci się to wszystko opisać.

To ja miałbym w takim razie jeszcze jedno pytanie, na taj stronie:  http://jpecher.sweb.cz/turbo-2000-uvod napisano:

"Systém Turbo 2000 pana Jiřího Richtera se ihned po svém veřejném představení prostřednictvím přílohy Zpravodaje AK Praha v roce 1987 stal v ČSSR druhým standardem."

co można chyba przetłumaczyć mniej więcej: "System Turbo 2000 pana Jiriego Richtera stał się drugim standardem w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej, po jego prezentacji w dodatku do biuletynu klubowego "AK Praha" w 1987 roku".

Możesz podpowiedzieć jaki system turbo był równie popularny (był pierwszym standardem" w ówczesnej Czechosłowacji?)

Z tego co udało mi się wyczytać na różnych czeskich i słowackich stronach Jiri Richter zaprezentował potem Super Turbo (to które prezentujesz na swojej stronie (https://turgen.sourceforge.io/index.php/documentation/) w pliku: Turbo2000_Upgrade.pdf <--- wydaja się być chyba jakąś odmianą super turbo od Jiri Richter-a? dobrze myślę czy się mylę?

Wnioskuję to po tym co zaprezentowane zostało tutaj:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Dataset-Ata … har-1.aspx
http://blog.3b2.sk/igi/post/Dataset-Ata … har-2.aspx

Z tego co zrozumiałem potem powstało JRC czyli Jiri Richter Computing które zajmowało się produkcją i dystrybucją oprogramowania dla Turbo, trafiłem w sieci (na tej stronie: http://jindroush.atariportal.cz/acarts.htm) na opis cartridge Toolbox III:

http://jindroush.atariportal.cz/data/acarts/sshots/toolbox3.gif

Próbowałem znaleźć obraz tego cartridge w sieci, ale wydaje się że nie jest łatwo dostępny w zasobach internetu. I teraz mam pytanie... ponieważ firma JRC nadal istnieje, to czy brak tego obrazu w sieci jest jakoś związany z ochroną prawną tegoż oprogramowania, czy po prostu jest to trudne do zdobycia? A może nie umiem szukać?

EDIT:

Tym cartem i super turbo zainteresowałem się z dwóch powodów:

1) VisiCOPY wykorzystuje grafikę PMG jako "wskaźnik postępu" podczas kopiowania, a ja sądziłem ten na ten pomysł wpadł ktoś opracowujący Turbo 2001 (odmiana turbo 2000F), ale jak zwykle wygląda na to że ktoś to wymyślił już wcześniej :)

2) Super Turbo wygląda na bardo dobrze zoptymalizowaną i przemyślaną następcę wcześniejszego Turbo2000... pomysł z wykorzystaniem istniejących elementów i dodatnie tylko prostego klucza w postaci dwóch tranzystorów jest genialny w swojej prostocie. Do tej pory sądziłem że to twórcy Turbo 2000F wpadli na ten pomysł, jednak widzę że J.Richter był pierwszy, a Turbo2000F to jeszcze bardziej uproszczona wersja "Super Turbo" od J.R. ... bo "u nas" (w Polsce) pożałowali nawet dwóch tranzystorów i diody, zastosowali po prostu prymitywny przełącznik ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-06 22:38:39)

538

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Obraz cartridge (JRC 64KB + RAM):
http://www.oldcomp.cz/download/file.php?id=3787.
I więcej o „Super Turbo” jutro.

539

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

DZIĘKI WIELKIE! :D Będę czekał cierpliwie! :)

540

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

oo czytam że same dobre wieści; jeśli znajdę jutro chwilkę czasu to też przetestuję 2700.
a to SuperTurbo (Turbo2000_Upgrade.pdf) chętnie sobie zamontuję
... :-/ jak tylko uda mi się upolować jeszcze jakiś magnet. nie zrezygnuję z kso w ca12.

541

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dla pewności załączam link do oryginalnego tekstu w języku angielskim:
https://docs.google.com/document/d/1VAn … sp=sharing

O „drugim standardzie”

Ten „pierwszy standard” to tylko zwrot retoryczny. Autor tekstu używa „pierwszego standardu” w odniesieniu do oryginalnych standardowych taśm magnetofonowych. Nie było wcześniejszego czechosłowackiego systemu turbo.
Z drugiej strony system Turbo 2000 Jiriego Richtera był tak rozpowszechniony w Czechosłowacji, że stał się naprawdę „drugim standardem”. Później było kilka niezależnych systemów, ale „rynek” był już zajęty.

Jiri Richter otwarcie stwierdził, że chętnie zapożyczył system ładowania ze spektrum ZX i przystosował go do Atari. Nic więcej. Dwa główne punkty jego rozwiązania były następujące: 1. Używane tylko czechosłowackie części (ważne w tamtym czasie), 2. Standardowe zapisy taśmowe i napęd dyskowy nadal w pełni sprawny. Format pliku jest również zapożyczony z ZX Spectrum.

Super Turbo
Pierwsze obwody przedstawione w biuletynie były pospieszne i niedoskonałe, ponieważ autorzy byli pod silną presją, aby opublikować go jak najszybciej. Obwody były również stosunkowo złożone. Dlatego warianty uproszczone były opracowywane niezależnie i publikowane w różnych biuletynach.

Jiri Richter kontynuował swoje wysiłki i stwierdził, że możliwe są znacznie większe prędkości transferu. Aby obsługiwać wyższe prędkości transferu, wprowadził nowy format plików (o nazwie Super Turbo), a także nowy program ładujący. Nowy program ładujący był wstecznie kompatybilny z Turbo 2000. Program ładujący został nazwany „Universal Turbo”, ponieważ był w stanie załadować oba formaty, stąd „Universal”. To było dostępne w 1988 roku.

Nie ma więc solidnej definicji Super Turbo. W większości przypadków odnosi się to do dowolnego wariantu obwodu turbo, który jest w stanie osiągnąć co najmniej 3250 bps i jest w pełni kompatybilny z Turbo 2000. Jest to również nazwa formatu pliku. Wiesz już, że istnieją co najmniej trzy warianty. JRC sprzedawało również zmodyfikowane rejestratory danych z naklejką „Super Turbo”, więc jest to również swego rodzaju marka.

VisiLoader
VisiLoader to najnowsza iteracja uniwersalnego programu ładującego Turbo, ponieważ pokazuje postęp przy użyciu PMG w trybie innym niż DMA. Był dostępny od 1991 roku.

JRC
Tak, JRC nadal istnieje, ale nie stara się chronić swoich własności intelektualnych związanych z Atari. Po prostu już ich to nie obchodzi. Cyfrowe kopie ich oprogramowania są ogólnie dostępne.

542

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Super informacje. Dzięki baktraaa!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

543

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To ja tylko na szybko dorzucę wersję xex visicopy2 dla leniwych ;)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-09-07 18:14:56)

Post's attachments

VisiCopy2.xex 8.07 kb, liczba pobrań: 13 (od 2021-09-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

544

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@baktraaa: bardzo, ale to bardzo dziękuję za tak obszerną i dokładną odpowiedź. Nie wiem jak to robisz, ale doskonale posługujesz się językiem polskim i w dodatku rozumiesz jakie błędy w rozumowaniu popełniam przy próbie czytania tekstów w języku czeskim lub słowackim :)

Z tym "drugim standardem", powiem Ci że bezbłędnie wytłumaczyłeś ten aspekt, ja się tak zafiksowałem na systemach turbo, że zupełnie nie brałem pod uwagę tego kontekstu który naświetliłeś. Teraz wszystko stało się oczywiste.

To co opisałeś z takimi szczegółami rozwiązuje wszelakie moje wątpliwości i pozwala zrozumieć realia tamtych czasów nie tylko z perspektywy tego co się działo tutaj w Polsce ale również u was! To naprawdę niesamowite wrażenie gdy po tylu latach zastanawiania się człowiek dostaje odpowiedź na nurtujące go pytania.

W najbliższym czasie postaram się uzupełnić informację na Atariki dotyczące opisu tych systemów Turbo. Twoja pomoc jest nieoceniona! Jeszcze raz bardzo, ale to bardzo WIELKIE DZIĘKI!

545

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@baktraaa:

To jeszcze skoro jesteśmy w temacie moich pytań co Czeskich systemów Turbo to kiedyś (dawno temu) będąc na "Forever Party", zobaczyłem że prace na Atari są odpalane z czegoś co się zwało MD-DOS, a autorem tego rozwiązania był M.Dadok, wyglądało to dokładnie tak:

https://www.atarimax.com/jindroush.atari.org/data/acarts/sshots/mddos.gif

Potem po powrocie do domu grzebiąc po internecie trafiłem na stronę http://www.radkor.wz.cz/, która już nie istnieje, ale zachowały się szczątki w wayback-machine: https://web.archive.org/web/20210609180 … kor.wz.cz/

W sekcji MD DOS 256KB był opis cartridge zawierające MD-DOS, był nawet schemat, ale nigdy nie znalazłem obrazu tego carta w sieci.

Czy możesz opowiedzieć coś to MD-DOS i jego autorze (M.Dadok?) Z tego za zauważyłem M.Dadok był również autorem sporej ilości softu dla czeskich systemów Turbo, tzn. loaderów i cartów. Czy mógłbyś napisać parę słów o tym wszystkim?

Szukając ostatnio po internecie, jedyne co udało mi się znaleźć o MD-DOS to instrukcja do tego systemu: http://www.atari8.cz/mddos.pdf

Ostatnio edytowany przez seban (2021-09-08 15:20:53)

546

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Podepnę się z takim pytaniem:
Wpadł mi w ręce cart wyglądający tak:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8174
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8175

Obudowa jest metalowa, zalutowana. Postanowiłem go trochę "popsuć" i otworzyłem - w środku jest takie coś:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8176
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8177

Uruchamia się go włączając komputer z wciśniętym przyciskiem na obudowie. Po ujrzeniu standardowego niebieskiego ekranu przycisk należy puścić po czym następuje reset i pokazuje się taki ekran:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8178

I teraz pytanie: co to tak właściwie jest? Wrzuciłem w Google ale nic sensownego tam nie widzę. Obstawiam, że to jakiś system turbo lub soft wspomagający, pochodzący z za naszej południowej granicy. Ale to wszystko co umiem powiedzieć.

PS. Zgrany z tego wsad ma 2KB i jest w ostatnim załączniku.

Post's attachments

20210906_191352.jpg 329.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210906_191429.jpg 313.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210908_093808.jpg 389.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210908_093814.jpg 390.24 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210908_142000.jpg 443 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

TURBASCO.ROM 2 kb, liczba pobrań: 11 (od 2021-09-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

547

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

MDDOS
Nie, cyfrowy zrzut pamięci ROM nie jest dostępny. Jest chroniony prawem autorskim, a autor nigdy nie odpowiadał na prośby o to. Później dodam trochę szczegółów na temat MDDOS.

M. Dadok stworzył kilka „kompilacji” ROM-ów z ładowarkami i kopiarkami Turbo 2000, ale nie było to nic specjalnego. Po prostu wziął istniejące oprogramowanie i stworzył ROM z menu. Cartridge te były jednak niezwykle przydatne.

Niektóre z nich można znaleźć tutaj:
http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/atari … o.sk/soft/
Po prostu wyszukaj „Dadok”

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2021-09-08 20:23:05)

548

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

perinoid napisał/a:

Podepnę się z takim pytaniem:
Wpadł mi w ręce cart wyglądający tak:
I teraz pytanie: co to tak właściwie jest? Wrzuciłem w Google ale nic sensownego tam nie widzę. Obstawiam, że to jakiś system turbo lub soft wspomagający, pochodzący z za naszej południowej granicy. Ale to wszystko co umiem powiedzieć.
PS. Zgrany z tego wsad ma 2KB i jest w ostatnim załączniku.

Jest to zestaw narzędzi dla Czechosłowackiego Turbo 2000. Może wykonywać głównie następujące czynności:
1. Ładowanie (i opcjonalnie uruchamianie) pliku turbo 2000
2. Kopiowanie pliku
3. Weryfikacja skopiowanego pliku
4. Zapisywanie programu ATARI BASIC do Turbo 2000

549

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki. Mam jakieś kasety w Turbo 2000 (nie wiem czy takim) ale nie mam takiego magnetofonu. Może kiedyś się tym zajmę :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

550

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

baktraaa napisał/a:

Nie, cyfrowy zrzut pamięci ROM nie jest dostępny. Jest chroniony prawem autorskim, a autor nigdy nie odpowiadał na prośby o to.

A można od niego kupić taki kartridż? Byłbym zainteresowany.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.