Temat: uszkodzone 800XE

Witam,
Zakupiłem jakiś czas temu Atari 800XE, ale okazało się uszkodzone. W związku z tym, że płyta wygląda na nienaruszoną, postanowiłem podjąć próbę jej naprawy. Mam kilka szt. różnych niesprawnych, rozbebeszonych atarek, więc układów na podmiankę trochę będzie. No i mam ochotę znów pobawić się lutownicą :) Objaw uszkodzenia to wyświetlanie brązowego ekranu, brak jakichkolwiek dźwięków. Poproszę o porady, od czego zacząć.
z góry dziękuję

2

Odp: uszkodzone 800XE

1. Pamięć RAM
2. Zmierz napięcie na n. 1 i 2 układu FREDDIE. Powinno być takie same (chyba 1,4V, ale nie pamiętam dokładnie). Jeśli jest inaczej, Fredek do wymiany.
3. MMU.

3

Odp: uszkodzone 800XE

Przede wszystkim RAM. Najprościej na dotyk, bo w większości przypadków uszkodzona kość dużo bardziej grzeje się od pozostałych.

4

Odp: uszkodzone 800XE

zijacek napisał/a:

Przede wszystkim RAM. Najprościej na dotyk, bo w większości przypadków uszkodzona kość dużo bardziej grzeje się od pozostałych.

Po podłączeniu zasilacza przez dłuższy czas dotykałem większość scalaków, a przede wszystkim RAM (2 kostki). Nie zauważyłem w ogóle ciepła na jakimkolwiek, może z wyjątkiem CPU leciutko. Kostki RAMu całkiem chłodne. Ale powinienem mieć takie układy, więc wymienię w pierwszej kolejności.

5

Odp: uszkodzone 800XE

Bluki napisał/a:

1. Pamięć RAM
2. Zmierz napięcie na n. 1 i 2 układu FREDDIE. Powinno być takie same (chyba 1,4V, ale nie pamiętam dokładnie). Jeśli jest inaczej, Fredek do wymiany.
3. MMU.

Podłączyłem go na dłuższą chwilę. Napięcia na 1 pinie FREDDIEgo to 2,6V, na 2 - 2,53V. Mocno ciepłe po jakimś czasie zrobiły się : CPU, ANTIC, GTIA i lekko POKEY. 2 kostki pamięci cały czas zimniutkie. MMU jest w podstawce, więc podmieniłem, ale bez rezultatu. Czyli zaczynam od RAMu?
Znalazłem takie: KM41C464P-8 045 KOREA, wylutowane lata temu z jakiejś karty ISA. Mogą być ? Oryginalne są oznaczone: HY53C464LS-10 9110TB KOREA.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-07-30 15:16:35)

6

Odp: uszkodzone 800XE

Pamięci mogą być. Wymień wpierw ram, jak nie wstanie to następnie OS Rom, a dalej CPU.

7

Odp: uszkodzone 800XE

ramy powinny działać (w sensie te zamienniki) - ostatnio testowałem u siebie masę różnych kostek z "demobilu" serii 4464, podmieniając oryginała i mimo wielu producentów i czasów dostępu wszystkie bezproblemowo działały.

8

Odp: uszkodzone 800XE

Ram wymieniony, jednak efektu żadnego to nie przyniosło. Jedynie nowe kostki po podłączeniu stają się wyraźnie ciepłe (oryginalne były zimne cały czas). Nie wiem czy to akurat dobry objaw, ale to jedyna różnica.
OS ROM - chodzi o układ C024947A ? Nie wiem czy mam taki na podmianę.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-07-30 18:36:06)

9

Odp: uszkodzone 800XE

bakcyl40 napisał/a:

objaw uszkodzenia to wyświetlanie brązowego ekranu, brak jakichkolwiek dźwięków. Poproszę o porady, od czego zacząć.

CPU albo ROM

10

Odp: uszkodzone 800XE

cytując siebie z innego wątku: 25-30 lat na pamięć prom - kilaka procent nie wytrzymuje próby czasu - a cpu wydają się być wieczne. ROM.

11

Odp: uszkodzone 800XE

Wygląda na to, że nie mam sprawnego układu ROM. Da się załatwić jakiś zamiennik?

12

Odp: uszkodzone 800XE

Zaprogramować eproma.

13

Odp: uszkodzone 800XE

To może być MMU - uszkodzony układ często stwarza wrażenie jakby ROM był padnięty i jednocześnie z RAM potrafi paść FREDDIE. Miałem dwukrotnie taką awarię. Czyli: RAM, MMU i FREDDIE.

pozdr

Ostatnio edytowany przez tOri (2014-07-30 21:50:17)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

14

Odp: uszkodzone 800XE

W takim razie poproszę na PW jakąś życzliwą duszę, która mogłaby zaprogramować odpowiedni układ. Nawet gdzieś powinienem mieć takie epromy (chętnie wyślę), jednak nigdy nie dorobiłem się kasowarki ani programatora. Wziąłbym od razu kilka sztuk na ewentualną przyszłość ... :)

15

Odp: uszkodzone 800XE

brazowy ekran to nie tylko ROM.

pamieci, fred, mmu i basic. wloz ultimate i usun basic - jesli atarka nie wstanie, to base ram lub fred.


i tyle..

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

16

Odp: uszkodzone 800XE

Jak masz sie juz bawic w wymiane tych "wszystkich" ukladow to zainwestuj odrazu w podstawki....
skoro masz uwalone atarki na czesci to tego os roma posiadasz ... uklad 28 pinowy....

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: uszkodzone 800XE

Oczywiście wszystko ląduje w podstawkach. Z ROMem może być właśnie kłopot, bo kiedyś naprawiałem Atari, w którym padł ROM, został zastąpiony, ale kolejny uszkodziłem poprzez niefachowy demontaż :( Muszę poszukać. Jednak czasami może się przydać zaprogramowanie eproma, więc chętnie zlecę to komuś przy okazji, oczywiście nie za darmo :)

18

Odp: uszkodzone 800XE

Tu masz ROM do Atari
http://allegro.pl/4-os-y-atari-xl-xe-i4469195912.html

1088XEL i inne XL, XE, ST.

19

Odp: uszkodzone 800XE

@bakcyl40 - może interesuje Cię wymiana barterowa? EPROM Atari OS albo TOMS OS za MMU?

20

Odp: uszkodzone 800XE

Bluki napisał/a:

@bakcyl40 - może interesuje Cię wymiana barterowa? EPROM Atari OS albo TOMS OS za MMU?

Bardzo kuszące, jednak grzecznie podziękuję ;)

21

Odp: uszkodzone 800XE

qbahusak napisał/a:

cytując siebie z innego wątku: 25-30 lat na pamięć prom - kilaka procent nie wytrzymuje próby czasu - a cpu wydają się być wieczne. ROM.

Jeśli ROM w Atari to Mask ROM to kostki powinny pożyć dłużej niż "zwykłe" PROM-y.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

22

Odp: uszkodzone 800XE

Mi się kiedyś udało kupić XEGS z padniętym romem właśnie (ale wstawał, przechodził do selftest i wywalał czerwone paski tam, gdzie ROM), a to najnowszy sprzęt, podobnie jak 800XE.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2014-08-03 13:44:12)

23

Odp: uszkodzone 800XE

I okazało się, że to ROM właśnie. Wylutowałem ze sprawnej 130, przełożyłem i działa. Muszę zaopatrzyć się w jakiś programator, bo wydaje mi się, że mam gdzieś jeszcze jedno 800XE z takim samym objawem. A przy okazji trochę nowej wiedzy nie zaszkodzi. Nie miałem okazji, jak dotąd, programować eepromów. Chyba, że ktoś uprzejmie zaprogramuje mi ich kilka. Mam kilka kostek 16, 64 ...
Czy CPU do XE można jeszcze dostać, jakiś zamiennik, albo może sprytny wylut z popularnych urządzeń?

dzięki za pomoc przy ratowaniu Atarki w swoim i jej imieniu :)

24

Odp: uszkodzone 800XE

Kupiłem Atari 65xe z płytą do 130xe. Włączyłem, no i oczywiście nie działa, wymieniłem wszystkie kości pamięci na nowe od razu obsadzając  w podstawkach. Uruchamiam i czarny ekran, dobra (myślę) poczytałem powyższe posty i wywaliłem ROM i MMU. W ich miejsce wlutowałem podstawki a następnie transplantacja w postaci Ultimate 1MB. Odpalam i znowu zonk w postaci czarnego ekranu. Teraz już pozostaje Fredek i 6502, chyba całą Atarynę zrobię w podstawkach. Czy ktoś posiada Freddiego i CPU na sprzedaż? I jaka kwota by to była, bo rozważam kupienie drugiej 65xe.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

25

Odp: uszkodzone 800XE

CPU to rzadkość, za to Freddie lubi padać.