1

Temat: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Witam. Liczę że może ktoś bawił się z was tym komputerkiem. Aktualnie posiadam system na partycji na dysku twardym podłączonym przez USB. Z tego mam następujący problem. Gdy mam podłaczony sam dysk, raspberry wykrywa partycję systemową jako sda1. Natomiast gdy podłaczę np. drukarkę usb pod drugi gniazdo usb, partycja widzana jest jako sdb1 i bootloader nie ładuje systemu. Jest jakaś możliwość podpisania na stałe partycji pod sda1 albo zmodyfikowania bootloadera żeby próbował ładować z sda1 i sdb1 ?

2

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Zdaje sie z Paju sda bedzie zarezerwowane dla karty SD , jak jej nie masz to kernel bedzie przydzielac w kolejnosci podlaczenia.
Moge sie mylic bo dokladnie nie pameitam jak tam jest wiec nie traktuj tego jako pewniak.
Swoja droga czemu nie uzywasz SD ?

EDIT:

A i jescze w razie czego mozesz to przekonfigurzyc na montowanie po UUID albo po labelach tylko nie napisales jaki OS konkretnie ;)

Ostatnio edytowany przez drygol (2014-07-31 13:38:41)

3

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Mam kartę 512MB i na niej wgrany jest boot tylko . Nieopłacało mi się kupować jakieś super karty, skoro miałem luxny dysk z kieszenią usb. Więc jak widzisz bez karty nie da się uruchomić raspberry.  A system to raspbian (debian).

EDIT

Karta SD widziana jest jako mmcblk0p1

Ostatnio edytowany przez SQT (2014-07-31 13:52:35)

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Najlepiej przejść na wykrywanie partycji po UUID, a jeszcze lepiej zainwestowć 10 pln w kartę mikroSD (Class 10 koniecznie).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Adam, jak znajdę kartę SD za 10 zł to mogę ją zmienić - 4 GB to za mało.

6

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

no to nie zostaje ci nic innego jak montowanie po UUID

7

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Montowanie po UUID to jedyne sensowne rozwiązanie.

8

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

UUID nie zadziala raczej na poziomie bootloadera (myle sie?) ktory to ma zaladowac kernel. kernel uuid rozpozna, ale majac odpowiedni initrd i zmieniajac reguly udev - mozna po identyfikatorze urzadzenia nadac mu dowolna nazwe w obrebie /dev, np. /dev/systemowy.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Dlatego pisalem ze albo UUID ale wtedy czesc trzeba przeniesc na ta mala karte SD albo labele ;)

10

Odp: Raspberry Pi a wykrywanie dysku

Ok, panowie dzięki za pomoc. Wykorzystałem UUID. Tak jak mówisz @drygol trzebabyło wrzucić plik initrd.img i dopisać go do pliku config.txt. Dzięki temu mogę podać UUID w cmdline.txt i wszystko śmiga jak należy. Sorry że tak nieprofesjonalnie opisuję, ale w każdym razie działa jak należy.