Temat: VBXE i monitor.

Ponieważ VBXE standardowo posiada wyjście RGB w standardzie PAL, a do dyspozycji posiadam TV (CRT) z wejściem Compositive (Cinch Video IN) oraz monitor (S)VGA bezpośrednie podłączenie z oczywistych względów odpada.

Nie wchodzi także w rachubę zakup kolejnego monitora (50Hz z wejściem RGB), zatem w rachubę wchodzi "jakiś konwerter" - i tutaj chciałbym zapoznać się z opinią osób, które posiadają "podłączone" VBXE do tv/monitora PAL bez wejścia RGB lub do monitora VGA: co by poleciły, jakie rozwiązanie stosują u siebie i jak to się sprawdza?

2

Odp: VBXE i monitor.

pogadaj z Lotharkiem czy jest Ci w stanie zaprezentować YUV Converter. To wynalazek pomysłu Candle'a i Electrona, mam prototyp, lecz nie wiem na ile jest to rozwojowy projekt obecnie. Przerabia to dowolne RGB (VBXE, Amstrad CPC, Falcon, STe .. itd) do: s-video, kompozyt, lub component. Ma dwa wejścia RGB, przełącznik wyboru źródła, oraz wybór PAL/NTSC. Obraz bardzo wysokiej jakości na wyjściu, używam tego na zlotach (no i w domu ;) )

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: VBXE i monitor.

U mnie sprawdza się Grandtec Video Console Plus II. Ma m.in. wejścia S-Video, Composite, audio (L i P), wejście (przelotowe) i wyjście VGA. Skaluje obraz nawet do FullHD. Obraz całkiem niezły.

Do VBXE używam Wei-ya ACV-011. Robi też za scandoubler, bo podwaja częstotliwość odchylania poziomego z PAL-owskiego 15,625 kHz na 31,25 kHz. Obraz jak żyleta i działa na nim tryb Rybagsa (widoczny jest nawet interlace - Lotharek może potwierdzić).

Obu używam na LCD Samsung SyncMaster 2243SW.

Ostatnio edytowany przez voy (2014-09-03 20:35:45)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

4

Odp: VBXE i monitor.

gwoli ścisłości jeżeli mówimy wyjściu RGB to trudno mówić o PAL, chyba że chcesz tym zwrotem określić częstotliwość odświeżania 50Hz. Ale trudno nazwać to PAL bo nie ma już żadnego systemu kodowania kolorów takim jakim jest PAL, NTSC czy nawet SECAM. VBXE równie dobrze działa w komputerze NTSC wtedy również masz wyjście RGB tyle że masz odświeżanie 60Hz.

Ostatnio edytowany przez seban (2014-09-03 20:48:25)

5

Odp: VBXE i monitor.

seban: przyznaję, że bardziej chodziło o terminologię żargonową niż formalną - to był "skrót myślowy", gdzie PAL oznaczało 50Hz/15625Hz w opozycji do zakresów VGA, gdzie również sygnały składowych RGB są przesyłane indywidualnie i chciałem uniknąć nieporozumień poprzez zastosowanie terminologii, która wyraźnie wyeliminuje możliwość pomyłki.
Pin i voy: wielkie dzięki :)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2014-09-03 22:01:38)

6

Odp: VBXE i monitor.

Zerknij na zaprzyjaźnione forum, walczyłem ostatnio z tematem i na razie padło na kartę TV do PC.
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =4#Item_37

Mam jeszcze tego Gonbesa zamówionego u Lotharka, po Wapniaku będę wiedział jak to się sprawdza.

Ostatnio edytowany przez mgr_inz_rafal (2014-09-04 07:05:54)

7

Odp: VBXE i monitor.

Karta TV do PC jest w moim wypadku nie sprawdzi się, bo wymaga odpalonego PC, a jak mam odpalonego PC, to po co włączać Atari, szybciej będzie odpalić emulator ;P

8

Odp: VBXE i monitor.

Można w takim razie zapytać, po co włączać Atari? ;-)

Żartuje, doskonale rozumiem. Też najchętniej zostałbym przy moim telewizorku CRT, gdyby miejsca na biurku było więcej...

9

Odp: VBXE i monitor.

Chodzi mi o to, że jak chcę włączyć Atari, to tylko Atari włączam, a nie tysiące dodatkowych urządzeń niczym podczas startu promu kosmicznego.