Temat: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Trafiła mi się stacja z zamontowaną dopałką, opartą o 6502, ls139, eprom i s-ram 6264. Nie odpala.

Ubity był procesor, ale na sprawnym też nie startuje. Moduł wykonany powiedzmy pół-amatorsko, na poziomie jakiejś garażowej manufaktury. Myślałem, że to jakiś klon happy-warpa, ale to chyba coś jeszcze innego. Zrzuciłem eprom do pliku, ale jego zawartość nie jest podobna do żadnego znanego mi rozszerzenia. I teraz nie wiem, czy eprom jest skopany i odczytały się śmieci, czy też ten kod ma sens. Nie widać w nim żadnych ciągów tekstowych, co już jest nieco dziwne.

Może ktoś da radę rozpoznać, co to takiego?

Post's attachments

Atari_1050.BIN 8 kb, liczba pobrań: 35 (od 2014-09-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

NA pierwszy rzut oka wygląda ok. Zapodaj fote PCB.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

3

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

A jak odpalasz dopałkę? Z otwartym kluczykiem i bootowanie kompa? Pokaż zdjęcie.

Sikor umarł...

4

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Z otwartym czy bez komp nie wykrywa stacji, a stacja nie daje jakichkolwiek oznak życia. Wsadzenie modułu w inny egzemplarz 1050 daje taki sam rezultat - nie działa kompletnie, tak więc na pewno jest skopany. Jutro dam zdjęcia. Sama płytka bardzo prosta, eprom i sram zlutowane jako "kanapka" - jeden na drugim, całość raczej prymitywna.

5

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

W podstawce czarnej, poziomej (na górze po prawej) była kanapka z ramu i romu, ram na wierzchu. Srebrny pin nad podstawką wchodzi w sygnał CS ramu, CE idzie przez podstawke. Piny CS i CE obu czipow podpiete sa odpowiednio do y1 i y2 w 74ls139, ktorym procesor przelacza sobie dostep do ramu lub romu. Chyba. Wejscie 1a i 1b TTLa wchodzi odpowiednio do a14 i a15 procesora.

Czarna pionowa podstawka na srodku nie była obsadzona i jest tylko po to, by dało się moduł włożyć w gniazdo procesora w stacji. Pierwotnie procesor był włożony na odwrót, pewnie dlatego się zjarał. Możliwe, ze uszkodzil sie przy tej okazji ram i dlatego calosc nie dziala.

Zwarc nie ma, tam gdzie od strony druku widac kluski cyny i jakby sklejone piny.

Post's attachments

dopalka1.jpg 213.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

dopalka2.jpg 290.39 kb, liczba pobrań: 1 (od 2014-09-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

To mi wygląda na samoróbkę Toms 1050, brak tylko dwóch bramek nand.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Toms. Nie wziałem go pod uwagę. Możliwe.

Chociaż zawartość epromu jest zupełnie inna, niz w tomsie, coraz bardziej podejrzewam, że kompletnie nieprawidłowa.
Przede wszystkim nie ma w niej żadnych sensownych ciagów tekstowych, jakie da sie znalezc w warpie, tomsie czy topdrive.

Ale jeszcze chyba bylo jakies turbo z Abbuca, nie wiem jaka jest w nim zawartosc romu - moze da sie gdzies znalezc i porownac.

8

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Zawartosc epromu jest jednak jakimś  kawałkiem kodu dla 6502 bo diassembler to wciaga i daje jakis w miare sensowny rezultat. Przynajmniej czesc zawartosci musi byc ok.

9

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Byc moze komunikaty tekstowe zostały prosto zakodowane (np. przesuniecie w tablicy znakow) zeby nikt nie podmienił sobie trywialnie na (c) Zenek&Brat :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Prawda. :)

11

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

1. Rozrysuj schemat, zeby mozna bylo porwnac ze znanymi dopalkami, i zeby mozna bylo okreslic mape pamieci.
2. Mozna wtedy przeanalizowac KOD, i ew wyciagnac jakies wnioski :)
3. Jak bys sprzedawal to jestem  pierwszy w kolejce ,-)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

12

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Wpierw jeszcze podmienię ram na inny. Jak nie wstanie, to siąde do schematu.

13

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Pod innym ramem nie odpala. Ale wrzuciłem na oscyloskop i wydaje się, że układ początkowo pracuje i wykonuje powtarzalne operacje:

- po włączeniu przez sekundę widać szalejące, skomplikowane oscylogramy na liniach adresowych i danych, po czym: a0-a7 mają trwale stan wysoki, a14 i a15 schodzą po kolejnej pół sekundzie do niskich stanów, szyna danych opada również po około 1,5 s od włączenia do niskich i tak zostaje. Coś robi, potem napotyka zapewne błąd i wisi. Albo czeka na tajną komendę sterującą :)

14

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Schemat ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

15

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

willy napisał/a:

Schemat ...

Spokojnie, na schemat trzeba więcej czasu i nie z doskoku, trzeba będzie siąść z miernikiem i posprawdzać dokładnie niektóre przejścia, część da się z automatu rozrysować, ale część trzeba pomierzyć.

16

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

W schematach na dereatari jest schemat TomsMulti. Powinien wiele pomóc.
W tej dopałce jest chyba uszkodzony eprom.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

17

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Rom wygląda przyzwoicie, ale możliwe że sa jakies przekłamane bity.
Generalnie to co udało mi się zaobserwować, to kod jest zamotany dość bardzo. Uzyte jakieś zaciemnianie, przepisuje się częściowo do ram, samomodyfikuje, generalnie dosc ciezki do wytropienia :(

Bez mapy pamięci i duuuzo wolnego czasu nei ma co do tego podchodzic.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

18

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Porównaj z tym schematem
http://www.serious-dial.atari.pl/zzone/s1050.html
Zwróć uwagę na dekoder wyszczególniony pogrubionymi liniami i porównaj połączenia (logikę) z układem 74139 który masz w swoim module
No i położenie zworek dużo Ci powie (JP1-JP7)

19

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Jer: Dobra myśl - wezmę ten schemat Tomsa i porównam, nanosząc różnice - będzie szybciej niż tworzyć od zera.

20

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Zenon: Dzięki - niestety nie wiem, czy moduł był oryginalnie w tej stacji, czy został przełożony z innej. Zwory na płycie 1050 są w pozycji "rom", a moduł może być zbudowany dla pracy w położeniu "eprom". Tego nie sprawdzałem. Może znajdę chwilę jutro i przelutuję w drugie położenie, zobaczymy co się stanie.

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-09-11 20:39:31)

21

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Może zacznij od odpalenia golej stacji.
Wsadz jej org rom/eprom i 6507 i zobacz co sie dzieje.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

22

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Z romem i 6507 stacja chodzi. Z epromem na pewno nie, ale nie chce mi sie tego sprawdzac, bo na pewno tak jest. Predzej wsadze modul w stacje ktora oryginalnie miala eprom - oszczedze sobie 5 minut lutowania zwor.

23

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Tego typu dopalki sa montowane w gniezdzie CPU stacji z wyjetym ROM/Eprom i ustawienie zworek ma sie nijak do dzialania dopalki.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

24

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Zgadza się, te zwory zamieniaja tylko miejscami wejscie linii adresowych a11 i a12 w cs i a11 oryginalnego romu lub epromu, więc nie ma to znaczenia w tym przypadku. Nie sprawdzam zatem wariantów zworek, biorę się za schemat.

25

Odp: Dopałka do 1050 - identyfikacja.

Ok, gotowe. Jak komuś zaciemniają widok szyny danych i adresowe, oraz masy i +5V to może wymazać. Zostanie dosłownie kilka ciekawych linii. Układ zastraszająco prosty. A13, SO, i SYNC procesora wiszą w powietrzu.

Post's attachments

dopalka1050.pdf 9.88 kb, liczba pobrań: 43 (od 2014-09-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.