51

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

MAc...   ale osso  chodzii ??   nikt nic nie potępia  ale (cóż nie jestem koderem) może to kogoś ogranicza ??   Skoro nie może zastosować własnego loadera, nie może przez to uzyskać ...jakiegoś tam efektu.
A niby dlaczego ma się dostosowywać do narzoocanych mu nowości ??

Dely:  porównanie jak najbardziej trafne,   wprowadzenie stereo jak widzisz nie oznacza, ze nie ma juz muzyczek pisanych pod, mpt, cmc itd.   
No a przez hdd koder jest zmuszany do ... dosostwa.  A niby czemu ?

Nie chodzi tu o jakieś głupie zachowanie typu "pies ogrodnika" co sugeruje Mac, tylko o ograniczanie kodera.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

52

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Xray: nie bierz do siebie tego okreslenia z psem ogrodnika ;)
Co do muzyczek - niejako ich uzaleznienie od sprzetu jest drugorzedne - w zasadzie jedynie obecnosc drugiego POKEY-a ma dla nich znaczenie, jednak muzyczki w formacie CMC, MPT, TMC etc. sa tylko danymi - a wiec z ich punktu widzenia jest obojetne, czy sa odtwarzane na golym 6502, na 65816 czy nawet na x86 - wazne jest tylko to, zeby dane tej muzyczki zostaly przez odpowiedni player muzyczny zostaly przetworzone na dane do rejestrow dzwiekowych POKEY-a z odpowiednim interwalem czasowym - a czy rejestry dzwiekowe beda wfizycznie POKEY-em, czy tylko beda emulowane (byle byly dobrze emulowane), czy player bedzie sie wykonywal na 6502, 65816, i686, MC680x0, PowerPC, Z80 to juz nie ma znaczenia. W wypadku kodu jest pelne uzalenienie od konkretnej platformy, dlatego porownanie KODU z MUZYKA jest niezbyt analogiczne IMHO.
Regulamin ze swoimi zasadami nie powstal po to by utrudniac zycie, lecz, zeby je ulatwic - pamietasz jak kilka lat temu rozmawialismy i powiedziales, ze szkoda, ze OverMind nie dziala Ci z Twoja stacja Karin, bo nawet nie mozesz obejrzec dema swojej grupy ? Wlasnie takie rozwiazanie (odpalanie spod DOS-u zamiast spod wlasnych loaderow) daje to zabezpieczenie, ze nawet wlasciciel stacji Karin bedzie mogl bez przeszkod obejrzec takie wlasnie demko.

53

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Heh dobrze na koniec tej polemiki powiem ze ... mi chodzi o zasadę, którą pokazałem na przykładzie muzyki, i wdawanie się w szczegóły techniczne dot. odtwarzania muzyki jest bezcelowe.

Masz rację co do słów, o Overmindzie i Karince, to były moje słowa, ale jak pomysle, ja wyglądałby Overmind na karinie, porwany w części, bez fxow podczas wczytywania, to wolę darować sobie karinkę.  Rozumiesz ? Nie było to ubolewanie, że nie ma wersji Overminda na Karinke (bodajże taka była nawet) ale nażekanie na ten sprzęt.  Nie zrezygnowałbym z tych efektów i zachowania całości kosztem mojej wygody. Poza tym teraz mam pc (pewnie jak wiekszość w domu) i sio2pc.  I mogę sobie obejżeć i overminda i wszystko inne.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

54

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

czytam,czytam i postanowilem cos napisac:

regulamin ok, z tym ze:

1. demo i intro nie powinny wracac do dosu, jest przy tym troche zabawy, pierwsza rzec to : trzeba zabezpieczyc obszar od $0000-$2000 -tu siedzi sobie dos i pare innych przydatnyc rejestrow;)
a jak wiadomo w demach i intrach kozysta sie maniakalnie ze strony zerowej i kazdy bajt pamieci jest wazny! wiem zaraz powiecie ze mozna przezucic do ramu i po klopocie ale..... wiadomo zawsze da sie zrobic...
osobiscie nie mam hdd i nie wiem co i jak sie z tym je wiec nie bede biegal do znajomego i sprawdzal czy dziala :)
co do wlasnych loaderow to jestem za !!! fajnie sie oglada demka ktore podaczas doczytywania maja efekty :)
i bez sensu jest ladowanie na raz wszystkiego do pamieci bo wtedy potrzeba 320KB a przeciez da sie to cos uruchomic na 128KB
i po co sztucznie podnosic wymagania.. to tak jak z PC jesli cos nie dziala to znaczy ze masz za slaby procek i malo ramu
//

2. GFX -hmmm przeciez kazdy widzi czy cos jest conv czy true atari i nie ma sensu na rozdzialke.... a co do prog to bez sensu aby byly dostepne czy nie, kogo to obchodzi , liczy sie efekt... to tak jak by rozdzielac dema na te w QA i reszta..
3, MSX -tak samo jak GFX , wazne ze gra na Atari

do GFX i MSX przeciez jak cos jest jako COM,EXE to co dziala widac i slychac wiec mozna oceniac ...

pozdrawiam

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

55

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Zaprogramowanie samemu transmisji ze stacją dysków daje możliwość stworzenia ciekawszych efektów podczas łądowania dema niż przy wykorzystaniu wolnych systemowych procedur. Umila to znacznie oczekiwanie aż coś się wczyta. Albo nawet coś się ładuje w tle a my o tym nie wiemy. To z myślą o osobach, które nie mają rozbudowanych Atarynek o rozszerzenia pamięci i hdd. Zabieracie im możliwość oglądania ciekawych dem, takich jak np. Overmind. :)
Z powrotem do DOSu nie chodzi o to jak go wykonać ale gdzie przechować te niemal 8KB pamięci w czasie dema ?? Przecież mając tylko niecałe 64KB szkoda ją marnować.
Nie rozumiem dlaczego trzeba wyłączać komputer aby zrobić reboot komputera ? Jak ktoś nie ma Qmega albo innego softu/prztyczka co by to ułatwiało to czy nie lepiej było w regulaminie umieścić aby po resecie demo/intro robiło reboot zamiast kazać przechować prawie 8KB ?

Jeśli chodzi o egoizm to z mojej strony to wygląda tak: Ktoś sobie coś zainstalował w komputerze co nie jest przeźroczyste dla komputera oraz niezgodne ze standardem i teraz wyamaga od innych aby pisał pod to programy. Jeśli ktoś nie ma tego magicznego dodatku w postaci HDD+rozszerzenie ram to nastąpi dla niego spadek jakości programów. O ile w ogóle będą powstawać.

No i co mamy dzisiaj ? Nie powstają fajne dema ani z loaderem ani DOSowe. Te pierwsze bo są zabronione, a te 2gie to nie wiem. Ja w każdym razie nie zamierzam napewno pisać dema plikowego.

56

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Wlasnie po to dozwolone jest uzycie 256kB dodatkowego RAM-u, zeby
nie trzeba bylo doczytywac kolejnych kawalkow.

Poza tym czy wielkim problemem jest napisanie procedury kopiujacej np. strone zerowa i obszar np. od $0200 do $1fff na jeden z bankow dodatkowej pamieci, w celu zbackupowania i pozniejsze wrzucenie tego z powrotem ? No panowie, bez jaj... to nawet potrafi zrobic poczatkujacy koder w kilka minut... a do QP2k4 jeszcze ponad 8 miesiecy ;)

Ja w każdym razie nie zamierzam napewno pisać dema plikowego.

Piotrusiu, pogoda taka ladna, ludzie sie tak ladnie usmiechaja, a ty sie zloscisz ? Jesienna deprecha ? ;) Tak to sformulowales, ze gdyby ktos nie wiedzial, ze demo jest czyms wskazanym na scenie, to moglby odniesc wrazenie, ze wypuszczenie dema jest czyms na miare ataku terrorystycznego ;)

57

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Vidol> poslalem...

Dzieki - GEDa juz wczesniej dodalem, PGR dodalem rowniez!


Dra> przez tyle lat "troche" sie zmienilo, doszly nowe tryby graficzne.... 

No ok, ja odpowiadalem tylko na pytanie - nie powolywalem sie na tamten regulamin. Niedodawania nowych trybow graficznych tez nie mozesz mi chyba zarzucic. Sa, tylko nie zawsze w tej kategorii, w ktorej sobie bys zyczyl :)


Dra> ale teraz to nawet mi sie raczej w ogole nie chce... 

Ale dlaczego? Dlatego, ze przenoszone prace nie beda w glownym compo? Wybacz, ale innego powodu nie potrafie znalezc...


Dra> Vasco, ja Cie slicznie prosze, przestan juz faworyzowac ANja i Tigera, bo to robi sie nudne...

Ale ja nie faworyzuje tylko ich. Chce tylko by WSZYSCY rysujacy na prawdziwym Atari nie byli juz na starcie na gorszej pozycji.


Dra> Ja tez kiedys (nawet w 2002 r.) rysowalem sobie tylko na prawdziwym Atari i co z tego?

Jak to co? To byla prawdziwa grafika na prawdziwym Atari!


Dra> Wszystko to ma byc przekreslone ? Nie mam prawa na eksperymenty? 

Masz, w conv compo.


Dra> po prostu stwierdzam, ze wybor na compo (QUAST 2k3) byl naprawde demokratyczny.

Ale czy ja temu zaprzeczam??? Byl demokratyczny, nawet sprawiedliwy, bo faktycznie przenoszone grafiki wygladaly lepiej niz rysowane na Atari. Ale mnie przeraza, ze najlepszym atarowskim grafikiem moze zaraz zostac osoba, ktora nigdy tego komputera nie widziala. Co za problem powiedziec jakiemus gosciowi ze sceny chocby Ami/PC - zrob grafe, ja to jednym kliknieciem zamienie na HIP i wygrasz kompoty. Jezeli taka osoba wygra conv compo na Atari - nie ma sprawy, ale jezeli bedzie to "Atari Gfx Compo" to cóś tu jest nie tak...


> > [o XLP blurach itd]

Dra> Rozumiem, ze nie bedac grafikiem, nie znasz tych mozliwosci w XLP. Ktos kto chce rysowac na Atari nie jest wiec tak strasznie pokrzywdzony...

Oki - jezeli sa wystarczajace (chocby jakosciowo porownywalne z PSP it.), to uzywaj XLP i nie bedzie tematu.


Dra> Obecnie prace z G2F wcale nie wygladaja na jakies brzydkie konwersje, a nie wszystkie byly robione na prawdziwym Atari. 
Fakt, ten program umozliwia wiele (dlatego ciagle sie nad nim zastanawiam...).


Mac> [...] ale moze warto sie zasugerowac opnia mas (ankieta z topica Pikselizacja v$ Konwersja) [...]

A moge sie zasugerowac 8 odp. "Tak, regulamin Vaska jest dobry i niech obowiazuje w Ornecie" ;)???


Pet> 1. & 2. [z dosu i do dosu]

Inni juz odpowiedzieli - dodajac ten punkt zgadzam sie z wlascicielami hdd/sdx.


Pet> 3. Jedno intro może używać dodatkej pamięci a inne nie: A co to za różnica ?

No ja moge dodac ta mozliwosc i do 256B Intro. Po prostu nie wzialem pod uwage, ze ktos to bedzie w stanie wykorzystac. Jezeli twierdzisz, ze sie da - dodam!


Pet> Wiele razy podkolorowywałem Replayowi obrazki duszkami albo cyklowaniem.

Czyli w pewnym sensie byles wspolautorem tych grafik?


Pet> Albo ma swój własny composer/painter i nie ma ochoty go udostępniać ? Replay od bardzo dawna używał wersji mojego paintera, której nikt oprócz niego nie posiada.

Jezeli ktos nie ma ochoty udostepniac, to nie wiem, czy ja mam ochote supportowac taki program w kompo ;)


Pet> Wiadomo, żę to talent decyduje o miejscu w kompo a nie posiadane narzędzia.

Wiadomo, ze to kierowca decyduje o miejscu w wyscigu a nie posiadany samochod. :) Nie gniewaj sie za te zlosliwosc! :)


Pet> 5. Nielegalne rozkazy: Osobiście nigdy nie wykorzystałem nigdzie ale jeśli działa na normalnym Atari to ja bym się nie czepiał.

Zdaje sie, ze juz padlo [Swiety] - na niektorych Atarkach nie dzialaja.



Pet & Maly> [A propos loaderow i trzymania dosu w pamieci]

To, ze nie mozna miec wlasnych loaderow nie jest do konca prawda. Dos wczytuje czesc demka - init - wlaczamy na przerwaniach effy - rts do dosu = czyta sie dalszy ciag demka, a w tle dziala -> nawet w kilkuczesciowym demku to zadziala! Overminda tez by sie pewnie dalo tak zrobic :) [wiem, byloby mniej pamieci...]

Jezeli komus brakuje troche tego obszaru zajmowanego przez dos, to pomijajac, ze moze sobie jeden bank (pol?) na to poswiecic, to moze i sobie jakiegos swapa zrobic, prawda???

Nie sa to moze olsniewajace metody, ale najprostrze i wydaje mi sie, ze koderzy beda w stanie cos lepszego wymyslic!


Maly> osobiscie nie mam hdd i nie wiem co i jak sie z tym je wiec nie bede biegal do znajomego i sprawdzal czy dziala 

Masz sio2pc, tomsa 360/720 czy cos innego? Wystarczy. [albo wlec do Lizarda]


Pet> Nie rozumiem dlaczego trzeba wyłączać komputer aby zrobić reboot komputera ? Jak ktoś nie ma Qmega albo innego softu/prztyczka co by to ułatwiało to czy nie lepiej było w regulaminie umieścić aby po resecie demo/intro robiło reboot zamiast kazać przechować prawie 8KB ?

Oczywiscie reboot bylby najlepszym wyjsciem, ale niestety SpartaDosX nie wystartuje po tym - wymaga wylacz/wlacz :( [tak mi sie wydaje - dawno nie odpalalem]

58

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Wlasnie po to dozwolone jest uzycie 256kB dodatkowego RAM-u, zeby
nie trzeba bylo doczytywac kolejnych kawalkow.

No tak ale nie kazdy ma 256KB a chyba chodzi o to aby demo moglo ogladac jak najwiecej ludzikow a nie tylko wtajemniczeni (Ci moga zobaczyc to na zlotach ) a co do doczytywanych dem to sa fajniejsze
... lepiej aby koder postaral sie upchnac demko w 64kb lub 128kb a nie w 1MB... dobry koder napisze sobie pakera ktory w 64KB dodatkowej pamieci bedzie trzymal fulll efekcikow i je rozpakowywal w mgnieniu oka :) 2xna ramke..... niebawem beda kosmiczne wymagania i pewnie tylko 2-3 osoby beda dysponowaly sprzetem ktory to pociagnie (nie mowie o emu).

Poza tym czy wielkim problemem jest napisanie procedury kopiujacej np. strone zerowa i obszar np. od $0200 do $1fff na jeden z bankow dodatkowej pamieci, w celu zbackupowania i pozniejsze wrzucenie tego z powrotem ? No panowie, bez jaj... to nawet potrafi zrobic poczatkujacy koder w kilka minut... a do QP2k4 jeszcze ponad 8 miesiecy ;)

To kazdy potrafi napisac, ale te 8KB mozna rozsadniej zagospodarowac :)

WIEC PISZCIE DEMKA I INTERKA ktore beda wymagaly jak naj mniej pamieci a beda zawieraly fuullll efektow :)

sorka za bledy ....

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

59

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Pet & Maly> [A propos loaderow i trzymania dosu w pamieci]

To, ze nie mozna miec wlasnych loaderow nie jest do konca prawda. Dos wczytuje czesc demka - init - wlaczamy na przerwaniach effy - rts do dosu = czyta sie dalszy ciag demka, a w tle dziala -> nawet w kilkuczesciowym demku to zadziala! Overminda tez by sie pewnie dalo tak zrobic :) [wiem, byloby mniej pamieci...]

Maly> osobiscie nie mam hdd i nie wiem co i jak sie z tym je wiec nie bede biegal do znajomego i sprawdzal czy dziala 

Masz sio2pc, tomsa 360/720 czy cos innego? Wystarczy. [albo wlec do Lizarda]

Nie znam sie na tyle ale o ile mi wiadomo, to trzeba sobie napisac procke czytajaca na przerwaniach, a efekt leci w real time:) wiec nie mozna kozystac z procki systemowej...

co do sprzetu to mam 65xe 192KB Qmega, Frezza i ldw 2001 wiec... nie sprawdze ":)

Buzka :)

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

60

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Mac> [...] Poza tym czy wielkim problemem jest napisanie procedury kopiujacej np. strone zerowa i obszar np. od $0200 do $1fff na jeden z bankow dodatkowej pamieci, w celu zbackupowania i pozniejsze wrzucenie tego z powrotem ? [...]

Do jakiego dodatkowego RAM-u ? Ja mam tylko 64KB w komputerze - jak większość atarynek. Czy nie sądzisz, że blokowanie obejrzenia intra osobom takim jak ja, poprzez sztuczne zawyżanie wymagań sprzętowych tylko dlatego, że Ty masz HDD i chcesz dla niego przechować system, nie jest w porządku ?


Mac> [...] Tak to sformulowales, ze gdyby ktos nie wiedzial, ze demo jest czyms wskazanym na scenie, to moglby odniesc wrazenie, ze wypuszczenie dema jest czyms na miare ataku terrorystycznego ;)

Raczej z tego co się naczytałem to takim czynem jest tylko wypuszczenie dema nie działającego na HDD. ;)


Vasco> Wiele razy podkolorowywałem Replayowi obrazki duszkami albo cyklowaniem.
Czyli w pewnym sensie byles wspolautorem tych grafik?

Nie. Robiłem to z Replayem "na ramieniu". Używał mnie jako narzędzia. "Tu wstaw duszka", "Tam ścignij plamkę". Tak to wyglądało. Ja nie miałem w ogóle nic do gadania.


Vaco>  To, ze nie mozna miec wlasnych loaderow nie jest do konca prawda. Dos wczytuje czesc demka - init - wlaczamy na przerwaniach effy - rts do dosu = czyta sie dalszy ciag demka, a w tle dziala -> nawet w kilkuczesciowym demku to zadziala! Overminda tez by sie pewnie dalo tak zrobic  [wiem, byloby mniej pamieci...]

Proste rzeczy da się tak zrobić ale wszystko zależy od urządzenia z jakiego odbywa się transmijia, jej szybkości, etc. To nie takie łatwe jak nie wiadomo co to za urządzenia. A w DOS może być wszystko, nie tylko HDD i FDD.
Kiedyś napisaliśmy takie demko/zapowiedź: Timeless Announcement. Chodzi z DOS itd. Ale wydaje mi się, że napewno nie odpali się z HDD. może ktoś sprawdzi ?


Vasco> Jezeli komus brakuje troche tego obszaru zajmowanego przez dos, to pomijajac, ze moze sobie jeden bank (pol?) na to poswiecic, to moze i sobie jakiegos swapa zrobic, prawda???

Już widzę zadowolonego posiadacza HDD i zapalającą się diodkę "zapis" gdy startuje intro. To samo z FDD na dyskietce z super ważnymi programami. Ciekawe.... wyszarpie dyskietkę z napędu czy nie ? Muszę to sprawdzić. ;)
Poważnie mówiąc trzeba by na każdą produkcję przeznaczyać po dyskietce bo nie wiadomo co ona tam chce zapisywać. Kupa zachodu dla paru gości z HDD. Teraz przyjemność pisania dem zamienia się dzięki Wam w męczarnię testowania -  jeśli ktoś chce je na party wystawiać.

61

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Maly: Widzisz, od pewnego czasu 320 kB RAM stalo sie standardem - trzeba bylo krzyczec, gdy toczyly sie dyskusje na ten temat (ja akurat niechetnie na to patrzylem, ale standard wszedl). Odbylo sie kilka zlotow na ktorych wyszly produkcje, ktore z tego korzystaja i nie da sie tego cofnac, przeszlosci nie da sie wymazac. Moze warto pomyslec wzbogaceniu Atarki o dodatkowe kilobajty RAM-u ? Dorzuc dodatkowe 128 kB i swiat stanie sie piekniejszy ;) Zreszta chyba warto to zrobic dla obejrzenia samego Numen-a, nie ? ;)

62

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

hej panowie, jak do tej pory, w życiu sceny atari weszlo sporo nowych rozszeżeń (nie standardów, bo żadne z nich nie jest i nie będzie standardem), które można wykorzystywać.   Ale zaznaczam MOŻNA, a nie TRZEBA.
Wiec analogicznie, powinno być tak z wyjściem do dosa, Można pójść na rękę posiadaczom HDD i zalecić, czy poprosić o uwzględnienie tego w programie, ale na miłość boską  nie wolno tego narzucać!
Wierzyć mi się nie chcę, że jakby ktoś napisał produkcję nie spełniającą tego warunku, to niedopuszczonoby takiej pracy.
Zamiast się cieszyć, że jest coś nowego, trza to zgnoic ...
Ja tak to widze.

Poszeżać i dawać możliwość wykorzystywaia wszelakich rozszerzeń atarki: TAK!
Narzoocać im konieczność dostosowania programu do tych rozszerzeń: NIE!

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

63

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Maly: Widzisz, od pewnego czasu 320 kB RAM stalo sie standardem - trzeba bylo krzyczec, gdy toczyly sie dyskusje na ten temat (ja akurat niechetnie na to patrzylem, ale standard wszedl). Odbylo sie kilka zlotow na ktorych wyszly produkcje, ktore z tego korzystaja i nie da sie tego cofnac, przeszlosci nie da sie wymazac. Moze warto pomyslec wzbogaceniu Atarki o dodatkowe kilobajty RAM-u ? Dorzuc dodatkowe 128 kB i swiat stanie sie piekniejszy ;) Zreszta chyba warto to zrobic dla obejrzenia samego Numen-a, nie ? ;)

Mac ->masz racje, ale czy nie fajnie by bylo jak by cos chodzilo na mniejszej pamieci? ...

Zgadzam sie w100% z Xem ze fajnie jak cos korzysta z najnowszych osiagniec techniki jakim jest HDD i 320KB (1MB) ale zeby to nie byl obowiazek! jesli ktos potrafi to niech pisze. Co do NUMENA to raczej na moje oko 320KB jest OK , bo glupio by wygladal jak by sie cos doczytywalo...

Co do dema i intra to:
Atari 320KB
Stereo
i wybor bankow

a olac te powroty do dosu i tp. bo jak ktos bedzie chcial napisac demko plikowe to i tak takie napisze i tak, a jak ktos ma wizje full-DISC to jego sprawa, wazne ze bedzie cos nowego!

pozdrowka,

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

64

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Jesli chodzi o powrot do dosa przez reboot to wg mnie to jest akceptowalne poniewaz Sparta podnosi sie bez problemu po zimnym starcie (inidos.sys zarzondza) wiec taki powrot do DOS jest w porzadku.

Pet: Do jakiego dodatkowego RAM-u ? Ja mam tylko 64KB w komputerze - jak większość atarynek. Czy nie sądzisz, że blokowanie obejrzenia intra osobom takim jak ja, poprzez sztuczne zawyżanie wymagań sprzętowych tylko dlatego, że Ty masz HDD i chcesz dla niego przechować system, nie jest w porządku ?

No tutaj to Cie zupelnie nie rozumiem. A kto robil Sheola ? Bede nieco zlosliwy, a nawet bardzo zlosliwy. NIE MOGE URUCHOMIC SHEOLA MIMO ZE MAM 320KB. A dlaczego ? Dlatego ze nie zrobiles / Alex nie zrobil wykrywania rodzaju rozszerzenia (mam Compy Shop) i co za tym idzie odebrales mi przyjemnosc ogladania tego dema. Kali ukrasc krowe good, Kalemu be ?

Sorry za zgryzliwosc.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

65

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Wiecie co?

Czytam to wszystko i czuję, że mi się autentycznie robi niedobrze...

Dobra - jest debata nad regulaminem, a jeszcze trochę, to zaczną tu kłaki latać... Jakoś tak się `śmisznie` składa, że od czasów (Dracon odwróć się) NUMEN`a nie powstało żadne inne warte uwagi demo/intro z prawdziwego zdarzenia.

Mam taką propozycję, żeby i 64-kilobajtowcy i HDD-kowcy Spartakowcy i  inny -owcy poczuli się tak samo poszkodowani...

albo nie (o, się trochę zagalopowałem):

RÓBCIE KUNA COKOLWIEK, BO NA RAZIE TO SIĘ JAKAŚ KOMISJA ŚLEDCZA Z TEGO FORUM ZROBIŁA a NIKT NIC NIE ROBI  :evil:  :evil:  :evil:

tyle - idę jeść!  ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

66

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Do jakiego dodatkowego RAM-u ? Ja mam tylko 64KB w komputerze - jak większość atarynek.

Tymbardziej jestem pelen podziwu, ze zrobiles Sheol-a - to naprawde poswiecenie robic demko wykorzystujace dodatkowy RAM samemu go nie posiadajac.
Swoja droga czy uwazasz, ze ten sprzet nie ma prawa sie rozwijac ? Do konca swiata standardem ma byc 64kB w Atari ? Oczywiscie, jezeli uwazasz, ze nie odczuwasz potrzeby rozbudowywania Atarki, to twoja prywatna sprawa. Ale dzisiaj mimo wszystko 64kB na scenie Atarowskiej to rzadkosc.
A odbiegajac od tematu:
Poza tym - rozszerzenie RAM-u nie kosztuje duzo ;) Moze mimo wszystko warto o nim pomyslec ? Sa jeszcze osoby na scenie ktore to robia i nie zdzieraja - mi osobiscie trudno byloby ogladac demka na atarke bazujac tylko na old-schoolach typu: OverMind czy Joyride.

Czy nie sądzisz, że blokowanie obejrzenia intra osobom takim jak ja, poprzez sztuczne zawyżanie wymagań sprzętowych tylko dlatego, że Ty masz HDD i chcesz dla niego przechować system, nie jest w porządku ?

Akurat tak sie sklada, ze nie mam HDD do Atarki - ale wychodze z zalozenia, ze jezeli niewielkim nakladem sil moge przyczynic sie do tego, zeby uzytkownikom HDD ulatwic zycie, to dlaczego mam byc egoista ?
Poza tym to nie jest moje widzi mi sie, tylko sprawa regulaminu obowiazujacego juz od kilku lat... a ze niektorzy bedac nieobecni na scenie przeoczyli cos i bez konsultacji z nimi podjeto pewne decyzje ... no coz...

Raczej z tego co się naczytałem to takim czynem jest tylko wypuszczenie dema nie działającego na HDD. ;)

Kilka lat temu zostaly juz podjete pewne ustalenia - standardem na scenie (odnosnie do demo compo) byl RAM 64kB+128KB... jednak zaczelo przybywac uzytkownikow HDD i podniesli glos, zeby zrobic cos, aby dema mogly sie odpalac z HDD. Stad tez wyniknal pewien kompromis - nie ruszamy DOS-a, w zamian za to ustalamy, ze mozna uzywac 256 kB dodatkowego RAM-u. Tak jak juz to wyzej wspomnialem - kilka lat aktywni uzytkownicy na scenie byli niezbyt liczni. Wszelkie spisy szacowaly, ze zostala juz ich niewielka grupa... a z tych co zostali i byli wierni znaczkowi Atari wiekszosc miala mocno "wypasione" maszynki i to oni stali sie oficjalnymi scenowiczami i glownie ich glos sie liczyl... Ciesze sie, ze czesc ludzi wraca ze stanu uspienia, ale podczas ich nieobecnosci duzo sie zmienilo.

Miker: jak to nie ? A TH4 ? Juz nie pamietasz jaka byla wrzawa podczas QP2k3 ? Okrzyki typu: "jeszcze raz" itp - czy bisy sa wtedy, gdy cos jest zle ? No oczywiscie, TH4 nie jest nastawione na demonstracje "piekna sztuki koderskiej", ale sam kod to przeciez nie wszystko - liczy sie istota przekazu, oryginalnosc, a nie np. klepanie identycznie wygladajacego efektu w 10-ciu demach na jednym party. Oczywiscie, fajnie byloby gdyby dema pokroju Numem-a wychodzily czesciej... ale przeciez wszystko jeszcze przed nami ;)

67

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Mikuś: kiedy jakiś nowy muzak ?

Mac: ty chyba cały czas nie wiesz o co biega!
Zarzucasz egoizm innym itp itd, a przecież nie chodzi o to żeby złośliwie nie robić wyjścia do dosa, tylko żeby nie dyskwalifikować tych którzy mają pomysł na wykożystanie własnych loaderów do jakichś fajnych efektów.
Kto tu jest większym egoistą ??   ten co chce zeby bylo i tak i tak (jak ktoś chce niech robi wyjście do dosa, a jak nie to nie musi) ??  czy ten który nakazuje żeby była tylko jedna możliwość ? (dostosowanie się do nowych "standardów")

Proszę Cię Mac nie mów też o standardach w atarce ?, bo nie weszły żadne standardy, tylko zostały dopuszczone wszelakie rozszeżenia. 
Dla mnie słowo standard kojaży się z gołą atarką i żadna rozbudowa nie może zostać nazwana standardem. (przynajmniej dla atarki) 
Moim zdaniem  demo czy intro które poleci na standardowej atarce (czytaj bez przeróbek) ze standardową stacją dysków  nie może zostać zdyskwalifikowane  tylko dlatego że nie używa i nie wychodzi do dosa.
No to przecież jakiś nonsens.

Jeszcze raz zaznaczam, jeśli to komuś (mam na myśli potencjalnego kodera) nie robi kłopotu i nie zepsuje koncepcji to założe się, że takowy koder pomyśli o posiadaczach HDD i zrobi dla niech to wyjscie do dosa, Natomiast jeśli ktoś robi jakieś trackmo, opierające się na własnych loaderach, fxach podczas wczytywania itp, itd, to niestety nie bedzie mogł pomoc biednym posiadaczom HDD i nie zrobi tego. Czy ma być za to zdyskwalifikowany ???   Pytam ma być zdyskwalifikowany???!!!

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

68

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Wydaje mi sie, ze wlasnie po to dopuszczalne jest uzycie dodatkowego RAM-u, aby nie istniala koniecznosc doczytywania w trakcie trwania dema do pamieci kolejnych danych - 256kB to mniej/wiecej tyle, ile mieszcza dwie dyskietki w gestosci Enhanced - w tym momencie mozemy sobie pozwolic na prawdziwe Trackmo - koder nie musi sie skupiac na pisaniu loaderow, kombinowaniu podczas ktorego efektu moze sobie pozwolic na ladowanie - przy wywolaniu duzej ilosci przerwan DLI lub przy "cyklowaniu" raczej sobie na to nie moze pozwolic - wrzucajac to do dodatkowej pamieci a potem uruchamiajac demo moze sie skoncentrowac wylaczanie na designu i samym demie - przeciez skoro ktos puszcza dany efekt wraz z doczytywaniem, to tymbardziej moze go uzyskac nie doczytujac nic z dysku, ba zyskuje nawet wiecej czasu CPU (dzieki temu efekt moze dzialac plynniej etc) i nie trzeba sie gimnastykowac z muzyka aby grala na dwoch kanalach (specyfka SIO w Atari) - to wedlug mnie jest ulatwienie dla tworcow dem - nie musza walczyc ze sprzetowymi niedogodnosciami, tylko skupiaja sie na demie samym z siebie.

Poza tym nie jestem zwolennikiem, aby komukolwiek cos narzucac - nikomu przeciez nie kaze uzywac calego dopuszczalnego dodatkowego RAM-u. Jestem po prostu zwolennikiem, aby dana produkcja dziala na mozliwie wielu konfiguracjach, tymbardziej, ze dyskietki 5,25" sa ostatnimi czasy coraz ciezej dostepne, te ktore istnieja do tej pory powoli beda ulegac zniszczeniu... nie mowie, ze z dnia na dzien wszystkie "wyparuja" - ale na ciagle ich przybywanie nie ma co liczyc. Oczywiscie odpowiedzia na ten stan rzeczy sa nieszczesne HDD oraz np. SIO2PC, ale to juz przeciez tez sa rozszerzenia... 

X-ray - caly czas to o czym pisze jest moja prywatna opinia na temat regulaminu, poki co przedstawiam moje poglady - nie mam takiej wladzy, zeby podejmowac decyzje o dyskwalifikacji i nie jest moim celem wymuszanie dyskwalifikacji dem, tylko przedstawienie pewnych faktow i wyjasnienie dlaczego regulamin Vasca podchodzi do pewnych spraw tak a nie inaczej, mimo, ze w pewnych kwestiach mam inne zdanie, ale tam gdzie rozumiem przeslanie regulaminu staram sie tylko to wyjasniac na podawanych przez mnie przykladach. To tyle.

69

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Mac>jak moją Atarkę 65XE (stary typ), stereo, 320 KB bez innych przeróbeg uważasz za wypasiony sprzęt - to gratuluję!!! (aha, sorki, jest jeszcze sterownik KARIN inside ;) )
Co do prac: zgadzam się z Mikerem: róbmy cokolwiek, bo póki co mamy jedno demo na trzy lata, kilka fejków, ze dwie grafy, trzy muzy na krzyż i to wszystko ;(. Zamiast narzekać: do klawiatur i kodować, kodować... Kto potrafi (vide: "Total Załamka": koder ze mnie żaden, ale lepsze jest cokolwiek niż nic). Ale ma działać NA KAŻDEJ ATARCE, a nie tylko HD, QMEG xx, pół gigamega ramu i covox :( To zabija scenę jako taką, choć i takie prace są potrzebne!!!!

Sikor umarł...

70

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Ale ma działać NA KAŻDEJ ATARCE, a nie tylko HD, QMEG xx, pół gigamega ramu i covox :( To zabija scenę jako taką, choć i takie prace są potrzebne!!!!

Wlasnie o to chodzi, ze regulamin Vasca zaklada, ze jezeli dostosujesz sie do niego, to bedzie dzialac na Atarce z HD jak i atarce z kazda mozliwa stacja dyskow, ktora mozna obecnie spotkac !
Covox wedlug mnie to pomylka na Atari, ale jego uzycie ograniczone tylko do Covox Compo, do ktorego w sumie mozna obyc sie i bez niego.
Nigdzie nie widzialem, zeby gdzies istnialo wymaganie odnosnie suportu Covox-a.
Co do RAM-u - ja bylem za 192kB ;) Ale skoro jest 320kB to bede "recami i nogami" bronil, zeby to wyzej nie podskoczylo.

SIKORQ: szanuje Ciebie, lubie, ale odnosze wrazenie, ze nie do konca wiesz o czym piszemy - przeczytaj dokladnie regulamin Vasca: http://www.atari8.info/last.html bo wlasnie na jego temat tutaj dyskutujemy, a raczej jak sie do niego ludzie odnosza pod katem QP2k4.

A co do Twojego cfg - ja mam bardzo podobny, tyle, ze nieco wiecej RAM-u, za to zamiast sterownika Karin mam Cobra Freezera ;)

71

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Sluchajcie tak na dobrą sprawę, to całą tą dyskusję to o kant stołu ... 
Chodzi o kwestię formalną tak na prawdę, Skoro można używać rozszerzeń pamięci i innych rozbudów, to jasne jest, że koder najpewniej z tego skożysta aby ułatwić sobie i innym życie, jednakże chodzi też o to,   
że jak się znajdzie ktoś (koder) który ma tylko 64kb ram i wogle atarke golasa i zapragnie wystawić coś na party, i będzie używał własnych loaderów itd, to żeby też miał taką możliwość.  Podejżewm że i tak się taki nie znajdzie a jeśli to będą to przypadki sporadyczne niemniej nie można ich skazywać na utrudnienia, nakazując im wykorzystywanie rozszeżeń.
Dlatego też zapis w regulaminie powinien wyglądać tak:   Jeśli produkcja (demo, intro) nie wyklucza użycia dosa to powinno być wyjście do niego w innym przypadku trudno trudno..

po prostu trzeba wykreślić "... i czasopism."

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

72

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

A ja mam taka propozycje - zeby demokratycznie przeglosowac regulamin na jakims party - najblizej jest Last w Opalenicy - mysle, ze glosowanie np. podczas QP2k4 byloby zdecydowanie bez sensu, bo juz produkcje beda gotowe i nagle moze sie okazac, ze dana produkcja nagle nie zostanie dopuszczona i nie bedzie np. czasu na zmiany, stad propozycja Last-a. Powiedzmy, ze na przyklad regulamin Vasca zostal by uznany za punkt wyjsciowy (chyba, ze ktos stworzylby wlasny projekt) a wszystkie osoby, ktore uznalyby, ze sie z czyms nie zgadzaja poddawaly by projekt zmiany i zwykla wiekszoscia by sie to zatwierdzalo lub odrzucalo - mozna to oczywiscie zrobic via Ankieta na Atari-Area, ale w tym momencie nie ma kontroli np. nad tym, czy ktos nie stworzy sobie fscker-ow czy innych dubli i nie bedzie robil glosowania w stylu "12 votek" - co wy na to ?

73

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Xray słusznie zauważył - nie rozumiecie o co biega. Jest kupa ludzi na całym świecie, która jednak nie ma rozszerzonego sprzętu. Oni też by chcieli zobaczyć fajne demko. Zresztą nie ma co dalej się powtarzać.

Co do Sheola. Jak pisaliśmy to demko to nie mieliśmy pojęcia o innych rozszerzeniach pamięci. Myśleliśmy, że zwłaszcza w PL to innego typu nie istnieją.... Okazało się inaczej jak już demko zostało wypuszczone. To demko  i tak nie zostało skończone i to co wyszło to 50%. Wypuściliśmy je wówczas tylko dlatego, żę startowało na party i tak wypadało. Ale jednak nie udało nam się tego dokończyć.
Wtedy faktycznie miałem rozszerzenie pamięci w swojej Atarce. Ale teraz już  ono nie działa. Nawet jakbym miał te 320KB pod maską to chyba mogę mieć chotę wypuścić coś co działa na większej ilości Atarynek ? :)

74

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

moze wyda wam sie to smieszne ale...

PO CO REGULAMIN ???

Na ostatnim Quascie go nie bylo i jakos wszyscy sobie poradzili. Wydaje mi sie, ze scena atari to zbyt mala spolecznosc zeby na compo regulamin byl na "sto stron" z "tysiacami restrykcji". Lepiej (chyba?) zeby byly 3 dema w konkursie bez specjalnie wybujalego i biurokratycznego regulaminu wczytujace sie i dzialajace jak tam koderowi sie podoba niz 1 demo, a dwa nieukonczone lub puszczone poza konkursem bo niespelnialy wymogow reulaminu.

Tak sobie mysle...

Aha, ja bym nie rozdzialal tez gfx i conv compo co jest puszczane kazdy chyba widzi.

pozdrawiam

75

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

No tak.  A po co Dely wprowadził regulamin AA ??   żeby nie było bardachy.  Jak widzisz siedzą tu na tym forum ci sami ludzie co na zlotach i trzeba nad nimi jakoś zapanować, bo zdarzają się różne wyskoki.
Jak się organizuje jakiś konkurs to skąd masz wiedzieć w jakiej kategorii wystawic swoja prace skoro nie masz regulaminu ?
Regulamin mówi ci co i jak i do kiedy.

To proste, jak ruch na ulicach, jak prawo do którego się stosujesz żyjąc w tym kraju.

Widzisz w Ornecie wszystko się udało, bo ludzie w większości znają  niepisane prawa i obyczaje scenowe i przyzwyczaili się też do Vascowego regulaminu, więc skoro nie było regulaminu na Ornetę, to wszyscy przygotowali prace pod znany już regulamin Vascowy.
No ale co będzie jak się znajdzie jakaś czarna owca co nie zna niepisanych zasad?
poza tym takie party jak quast imho powinno rządzić się swoimi prawami. Tak więc trza stworzyć ten regulamin.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor