26

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

No to cos mnie sie zdaje ze wszyscy maja racje ;)
Ja tam sie nie znam ale cos mnie sie wydaje ze FS`y z tamtej epoki to raczej nie mialy journalingu i raczej beda padac jak jest np. odciecie zasilania czy tam jakies szpilki. Norma , ext2 czy fat to mialy i maja nadal tyle ze np. w pendrive`ach z fat`em jest kolejna logika dolozona ktora leczy userow ze "zlego odlaczania". Nikt nie bedzie tego z default formatowal na NTFS czy reiserfs czy xsf bo to zajebie flasha zapisami.
No chyba ze tutaj bylo totalnie inaczej ale watpie ;)
Uraczcie sie piwskiem i wyknujcie jak tu zrobic zeby bylo stabilnie bo na gownoburze to monopol ma bzerobotny ;P

27

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Kroll napisał/a:

Tak  partycja

Kroll


Kroll.tak jak ja wprowadzasz ludzi w błąd!! Nie czytałeś co bartek030 pisał?to nie możliwe...!

Kroll.oczywiscie to czysty sarkazm z mojej strony.. Pamiętam ze wspominałeś o tym ze zrobiło tobie clear dwa dyski w falconie.

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-11 00:08:45)

28

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

A lyszka na to niemożliwe!

29

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Gwoli ścisłości: bartek030 nie napisał, że to niemożliwe, tylko, że z faktu iż w paru wypadkach wystąpiły problemy nie można wyciągać wniosku że dwóch urządzeń nie można używać w falconie. MOŻNA. A że się czasem coś skopie to inna sprawa, nie jest to jednak reguła i warto dojść DLACZEGO się kopie, a nie po prostu stwierdzić, że się kopie już. Zawsze. Bo to nieprawda, co już tutaj wykazano.

Warto też dojść co jest przyczyną, bo POWINNO działać - może wtedy uda się uniknąć wypadków.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-10-11 00:20:18)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

30

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Przepraszamy za usterki... Program wznowimy. Czytał Lucjan szalajski...
Wypadków było więcej, czekam aż kierowcy wytrzezwieja i wznowimy nadawanie.!

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-11 00:25:12)

31

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Dobra panowie ;-)
Znalazłem problem.
Partycje tosowe zrobione według poradnika ale co do tej na drugiej karcie jako fat trzeba zaznaczyć byteswap bo inaczej na czytniku w pc karty nie wykrywa. (w poradniku jest odznaczone)

Ale dalej.
Całość "działa" tj. widzi wszystkie partycje z obu kart tylko gdy hddriver zabootuje sie z dyskietki !
Zgrałem nawet demko na czytniku i przegralem na partycje tosowa we flaku i normalnie ruszylo.

Jak zainstaluje go na dysku. To wykrywa tylko jedną....ta na master z partycjami tosa. Ta druga karta jakby nie istniała ;/ jak odinstaluje i znowu zabootuje z dyskietki wszystko widzi.....

Jest na to jakis sposob czy zostaje mi bootowanie z flopa ?............

Może ta "lewa" wersja ma jakiś blad ?
Ma kto pożyczyć do testow wersje 9-ta ?

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-10-11 00:50:55)

"wszystko się kiedyś kończy......."

32

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@As: Przechodząc przez ulice trafisz do szpitala i czeka Cie ponowna nauka chodzenia.

Dokładnie w ten sam sposób robisz stwierdzenia na temat IDE, póki co nie poparte konkretami.
Kierowcy mogą dalej spać spokojnie , skoro Kroll już zdążył napisać że u niego działa bez kombinowania
to dalej nie widzę problemu.

Poza tym nie ja twierdze że niemożliwe jest żeby coś zepsuć,
tylko Ty z uporem maniaka starasz się udowodnić że dwa urządzenia IDE to zło.

Ja dalej będę używać w ten sposób dwóch kart,  a zaoszczędzony czas przeznaczę na szybki backup karty na PC.

Niestety Falcon to jedna wielka beta, w przeciwieństwie do ST/TT liczba możliwych konfiguracji jest ogromna.
Pojedyńcze przypadki których nie jesteś w stanie powtórzyć o niczym nie świadczą.
I dlatego wszyscy tak lubią ten komputer albo muszą lubić taki jaki jest.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

33

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

bartek, piszesz normalnie jak panienka co ma 17lat i nie wie czemu nie dostała okresu, po co  te wycieczki osobiste?
Normalnie nie wiem jak rozluźnić ten temat a ty się spinasz i spinasz...!

sqward pisze że to normalne że dwa ide mogą stracić partycję bądź pliki
piter też pisze że też stracił przez dwa ide partycje
adamk pisze że tracił partycje ale nie wie czy przez dwa dyski.

To 3osoby chyba najbardziej kompetentne od Falcon-a.

Kroll wiadomo że przeprowadza najdziwniejsze experymenty z Falconami i też wspomniał że mu padały partycje przy dwóch ide (nie wnikam co to kombinowanie u kroll-a ale to pewnie jakaś straszliwa operacja).
Więc dla mnie coś działa albo nie działa,
-jeśli dwa różne urządzenia ide w 2róznych falconach nie działały to stwierdzam że nie działają
(piszę o sobie) Natomiast te samo urządzenie w tym samym falconie jak jest same działa do dnia dzisiejszego.

Pozostaje się Tobie tyko cieszyć że wszystko Tobie działa.
Falcon nie jest betą ale ludzie go nie znają i mają problemy, sam przerabiałem wszystko po kolei.
Pad partycji właśnie przy 2dyskach ide zaliczyłem (adamk i Piter kilka razy z tym walczyli na sztabach w 3city).
Problem się skończył jak zacząłem używać 1dysku ide (dyski mam tasiemkę podwójną też mam mogą Tobie oddać do testów).

Gdyby było więcej aktywnych użytkowników Falcona i ludzie znali by ten sprzęt nie było by problemu. Obecnie w Polsce to na palcach można policzyć ile osób używa ten sprzęt (a nie ma!)..

Mnie osobiście to cieszy że jest kolejny użytkownik który używa tego sprzętu, ale narażanie go na to że wysadzi w kosmos partycje jak już ją przygotuje to trochę niebezpieczne.

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Nie wiem czy przejściówka CF może być niekompatybilna z Falconem. Nie znam teoretycznych podstaw takiego twierdzenia, co nie oznacza że nie jest prawdziwe.

Utrata tablicy partycji (i jeszcze kilku sektorów z początku dysku, zazwyczaj trafia FAT pierwszej partycji) zdarzyła mi się kilka razy. Jeśli ktoś używa Hddrivera, to ma on opcje przywracania tablicy partycji, która działa w takiej sytuacji idealnie. Oprócz tego, można użyć MiNTowego (ale działającego pod TOSem) mkfatfs na pierwszej partycji i ją odtworzyć, bez kasowania większości zawartości.

Tak czy inaczej, nauczyłem się żeby trzymać backup C na jakiejkolwiek innej partycji, tak na wszelki wypadek.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

35

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@As: Falcon jest niestety betą, ma trochę błędów konstrukcyjnych i wiele rzeczy było niedopracowanych. Widać to po ilości patchy i poprawek jakie można zaaplikować. Przypuszczalnie F040 byłby bardziej dopracowaną konstrukcją. Być może kontroler IDE też ma błędy.

A co do dwóch dysków IDE - ty zadowalasz się stwierdzeniem, że podłączenie dwóch dysków może spowodować problemy i lepiej tego nie robić. To rozwiązanie czołgowe. Ja bym chciał dojść, dlaczego te problemy mogą się pojawiać i móc to robić tak aby tego uniknąć. Po prostu Twoje podejście niczego nie rozwiązuje. Kontroler IDE w Falconie jest dwukanałowy i powinien pracować z dwoma dyskami. We wczesnych pecetach też były takie klocki. Ludzie dochodzili co jest nie tak i rozwiązywali te problemy. Przykład: dysk IDE 40MB IBM niby chodził z innymi płytami niż IBM ale potrafił psuć strukturę katalogów. Powoli, stopniowo. W płycie IBM objawów nie stwierdzono, dysk był sprawny. Itp.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

36

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Ok.
Udało się !
Bootuje z "hdd" i widzi dwie cfki ;-)
W  ‘Device and partitions’ było zaznaczone 0.0 , 1.0 i 2.0 .... dodatkowo zaznaczyłem 2.1 i bangla ;-)

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-10-11 09:39:22)

"wszystko się kiedyś kończy......."

37

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@As, nie wiem jak zachowują się 17-latki oraz o jakie wycieczki osobiste Ci chodzi ale wyluzuj

Póki co ja przedstawiłem Ci konkretne argumenty a Ty jedynie ''cośtam, gdzieśtam''.
Taka dyskusja do niczego nie prowadzi.
Gdybym wiedział że uda mi się zmienić Twoje zdanie to już bym szedł do piwnicy po stare dyski IDE,
podłączył na długiej taśmie i testował. Ale wynik inny niż poprawne działanie i tak byłby dla Ciebie niewiarygodny.

Falcon jest BETĄ, przez duże B. Beta nr 1 to Sparrow, druga to wersja produkcyjna czyli to co mamy w domu, trzecia to
wersje Clab-a MK2/MKX. Gdyby nie skończyło się tak szybko pewnie była by dużo lepsza płyta oparta na 030/040.

I jeszcze argument o IDE wpiętym bezpośrednio w ''szynę CPU''.
Dokładniej to podłączone jest bezpośrednio bez buforowania do DMA, Combela (tak w dużym skrócie).
Co to oznacza dla normalnego użytkownika? Miedzy innymi to że trzeba szczególnie uważać podłączając
taśmę IDE - podłączenie z przesuniętymi pinami, obrócona o 180 stopni pali (bardzo duża szansa) pół płyty
a w szczególności powyższe układy.
Natomiast nie widzę ani jednego powodu dlaczego takie IDE ma nie działać z dwoma urządzeniami.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

38

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

To zerknij na schemat falcona. IDE jest podłączone bez pośrednio do magistrali danych CPU bez żadnego bufora. Combel generuje tylko sygnały sterujące IDE. W ten sposób im dłuższy kabel tym większa pojemność (w sensie elektronicznym) magistrali i większego prądu trzeba żeby to wysterować.

Oczywiście możesz mieć dwa dyski, ale to jest niebezpieczne i ja tego nie będe robił. Ty możesz :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

39

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Bartek ale ja jestem wyluzowany :) Naprawdę.

Pisałem nawet że próbuje wyluzować tą dyskusję a Ty dalej napi*.
I nie przyjmujesz do wiadomości że coś nie jest tak.
Parę osób już w tej dyskusji napisało o tym że tak miało i jest to możliwe.
Raczej specjalnie nikt nie będzie uwalał sobie partycji.

Jak pisałem dla mnie używaj nawet i 3dysków ide w Falconie! Jeśli Tobie to działa to super.

Gdzie jest jakaś informacja o tym że Falcon to beta? Taka oficjalna?

Sparrow to rozumiem, ale Falcon?
Falcon to sprzęt normalnie produkowany??

40

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@As: ale niedopracowany. Bo to on pierwszy albo ostatni? Po prostu był przygotowany i wypuszczony w duzym pospiechu. I tak juz było za pozno, ale jednak.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

41

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

wieczor: no nie wiem czy za późno, jak widziałem Falcona w '93 roku w komisie technicznym i gość pokazywał nam morphingi, odpalał AVI (słynny- przynajmniej w Gdyni - film z lecącymi chyba F16), uruchamiał edytor tekstu i można było zmieniać tak wiele ! (może się mylę teraz ale wtedy szokiem była zmiana koloru fontów w zwykłym programie typu Word na PC - nie pamiętam co to było bo nie Papyrus jeszcze) a na PC to jeszcze wtedy nie było Win 3.11 !! a tu TOS z kolorowymi ikonami !! to nie było za późno - trochę może tak ale gdyby były produkowane w takiej ilości jakiej ludzie (w Polsce też) chcieli Falcony kupować to byłoby ich kilka tysięcy więcej ... pamiętam że mnie wtedy jeszcze nie było stać na falcona (początek '93) ale miałem dwóch gości którzy czekali na nie mając "gotówkę w kieszeni" - ja im to później (nie mówię że bez przyjemności ) konfigurowałem. Ja swojego kupiłem jakoś na przełomie 93/94...

reasumując - gdyby stały w sklepach (w Niemczech, UK, Francji) to byłoby inaczej a tak.. był to towar na zapisy dosłownie - przynajmniej w początkowych miesiącach od rozpoczęcia produkcji...

soft i hardware przewyższał wtedy PC (nie piszę o grach) tylko zabrakło dwóch kroków moim zdaniem - marketing i produkcja :)

no ;)

Ostatnio edytowany przez piter (2014-10-11 16:46:10)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

42

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

wieczór: i błędem było to że Falcon był w obudowie jak ST/STe a nie w jakieś desktopowej jak Mega ST/ Mega STe / TT - wszyscy wtedy mieli "jazdę" na obudowy typu tower w PC - inne wydawały się być "zabawkami" - kojarzyły się z komputerami 8 bitowymi (i 16 też oczywiście)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

43

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Falcon miał parę rewizji płyty, niektóre tylko wymagały SCSI patcha.
Swoją drogą poprawki płyty to nic unikalnego (chociażby timing fix dla A1200).
Inne cechy o których piszecie, takie jak niebuforowane IDE czy obudowa desktop dotyczą również A1200.
Tak więc, mówienie o Falconie jakoby był niedopracowany czy był wersją beta są nadużyciem :) .

Spotkałem się z tym że ludzie jeszcze narzekają na Boost Bass i 16bitową szynę w Falconie. Myślę że wynika to z niezrozumienia tematyki, gdyż nie są to wady produkcyjne tylko założenia sprzętowe. Pierwszy dodaje fajne basy, drugi zapewnia przepustowość pamięci większą niż 32bitowa szyna w A1200.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2014-10-11 18:25:53)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

44

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@Cyprian: ale nie mówimy tu "wady produkcyjne" tylko "błędy konstrukcyjne" - chodzi o to, że parę tych założeń zostało założonych na szybko, bez przemyślenia. Gdyby ta szybka szyna była 32-bitowa to byłaby jeszcze szybsza :) O wiele bardziej dopracowaną konstrukcją jest np. TT. Biorąc pod uwagę pośpiech może się zdarzyć, że zdarzają się błędy, czy zwykłe cięcia oszczędnościowe, które mogą powodować określone problemy. I nie chodzi tu o krytykę Falcona a o rozwiązanie tych problemów, a tu obiektywizm tylko może pomóc :)

Poza tym, Panowie: kiedy konstruowano Falcona, jeszcze kart CF nie przewidywano jako zastępnika twardego dysku. Może tu jest problem? Czy te problemy występują też z klasycznymi dyskami?

@Piter: no brak dostępności na pewno swoje zrobił, podobnie jak w przypadku jaguara. Mówiąc za późno mam na myśli to, że rynku dla Atari uratować się już nie dało (podobnie jak i dla Amigi). PC multimedialnie było może jeszcze w lesie, ale robiło wielkie kroki co kilka miesięcy, a co ile miesięcy wyżej wzmiankowani wypuszczali nowe modele z nowymi możliwościami? Dodając jeszcze do tego cenę - wiele czynników się na to złożyło. No ale dyskusja na ten temat też już była :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-10-11 19:15:00)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

45

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Wieczor, ja też wolał bym 040 na pokładzie, obudowę od TT, karty VME itd. No ale wtedy myślę że Falcon ze względu na cenę nie zawitał by do mojego domu :)
btw, jakie błędy konstrukcyjne masz na myśli?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

46

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Tu nie chodzi nawet o 040 czy o obudowę, to są detale (BTW, możesz mieć i CT60), ale np. właśnie szyna czy zarządzanie pamięcią.  W TT jest to lepiej przemyślane. De facto Falcon to taki szybki patch do STE.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

47

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

wieczór ma trochę racji.. tzn ma rację... jak miałem już swojego falcona a wcześniej na TT działałem to zadziwiło mnie to że falcon nie obsługuje takich rozdzielczości jak TT (TT high) - to był dla mnie krok w tył, mniej wygodna praca na to co wtedy robiłem.... i nadal używałem TT do poważniejszej pracy a falcon to raczej multimedialna zabawka, dema, komp do pokazania :)

Cyprian: ale chyba nie wzrosła by cena gdyby falcona wsadzili do obudowy jak TT - no może o klawiaturę zewnętrzną.. a nie zrobili tego... a tak jak siedziałem teraz w studio u Sławka Łosowskiego to dla muzyka komputer z klawiaturą "wyciągniętą" przy instrumentach a cała jednostka schowana gdzieś to oszczędność miejsca i wygoda.

ps ale oczywiście Apex rządził na falconie ! i inne tego typu programy ! :)

Ostatnio edytowany przez piter (2014-10-11 20:54:29)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

48

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

no nie wiem, z technicznego punktu widzenia zarządzanie pamięcią jest lepsze w Falconie (gdyż dwa razy szybsze i lepiej współdzielone z grafiką). Oczywiście, szyna ze względów budżetowych jest o połowę węższa, ale pomimo tego przepustowość pamięci jest zbliżona.

Jeśli chodzi o porównanie do 'poprzednika', to A1200 jest dużo bliżej do A500 niż Falconowi do STe. W A1200 została zbudowana na układach z A500 (blitter, cooper, paula, zarządzanie pamięcią) oraz paru delikatnie skastomizowanych typu grafika czy zorro. Tak jak wspomniałem, jej płytę również trzeba fixować, ale nie pokusił bym się by nazwać ją niedopracowaną czy wersją beta.

Swoją drogą TT ma sporo technicznie idei (jak i hardware) z STE, to również można nazwać patchem do STE.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

49

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

nie no Cyprian oczywiście że tak, że to nowocześniejsza architektura ale co by szkodziło zostawić rozdzielczość TT high - pewnie i tak trzeba by używać monitorów z TT ale jednak fajnie byłoby ... szybszy komputer z tą samą rozdzielczością a tak słabo do DTP się nadawał - acceleratory typu BlowUp robiły wyższe rozdzielczości ale komfort (szybkość) pracy spadała drastycznie. A tak robisz grafikę w mono (kolorowe bitmapy też) a póżniej kończysz pracę już na mniejszej rozdzielczości w kolorze, na zwykłym monitorze.

Ale wyobraź sobie obudowa po prostu od TT lub Mega ST z jedynie zmodyfikowanym miejscem na napęd CD (IDE lub SCSI - to drugie to oczywiście przy drobnej przeróbce na płycie w scsi jak w MKX). O tym mogli pomyśleć - C-Lab pomyślał kilka (2 lata??) lat później ...

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

50

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

MKx.!

Piter da się do niego wpakować ct6x?
Jak już rozwalamy totalnie topic Stryker-a...
Aby nie było dzisiaj wysłałem mu mailem pól giga dem na Falcon-a 030 ale i tak to nie są "wszystkie"..!! Jeszcze ze stófka czeka.

Stryjku giery pójdą jak to mawiasz "k****" jutro!...
Najlepszego