276

Odp: Rapidus - dyskusja

Może ponosi mnie fantazja, ale w przypadku VBXE być może wystarczy kawałek kabla i poprawki do rdzenia.

KMK
? HEX$(6670358)

277

Odp: Rapidus - dyskusja

podobno będzie nowe VBXE z wyjściem VGA :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

278

Odp: Rapidus - dyskusja

Ale na pececie żona może posurfować po np. jej tematycznych stronkach, zlecić przelew w banku, obrobić zdjęcia dzieciaków, a na Rapidusie póki co możemy kilka dopalonych demek obejrzeć albo pograć w przyspieszoną grę, a to już może niekoniecznie ją interesować, zwłaszcza jak mąż znika na kilka godzin w swoim "garażu" z piwem w ręce i ma wywalone na resztę rzeczy w domu.
A tu pewnie by był potrzebny Rapidus 2.
Patrząc subiektywnie na info o ilości zamówień też nie napawa optymizmem na inwestycję w części i produkcję nowej partii w krótkim czasie.
Oraz, który z Was napisze nowy BIOS jak Draco przygniecie szarość życia. Tylu chętnych dobiegło w wyścigu do napisania obecnego BIOSu, że się pobili na mecie, co nie ;).

Edit: Fajnie się konstruuje nowe rzeczy, tak jak programuje, tylko ktoś je jeszcze musi używać, a nie tylko reagować hurra optymizmem.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2016-04-11 17:29:06)

279

Odp: Rapidus - dyskusja

Ale po co pisać nowy BIOS, skoro stary jest w miarę OK.

Rdzeń VGA dla VBXE chyba nawet powstał, tylko coś tam.

Tak czy owak, nie ma co bić piany, póki się Elc albo Pasiu nie wypowiedzą.

KMK
? HEX$(6670358)

280

Odp: Rapidus - dyskusja

mono napisał/a:

Skrzypu? Co ile kupujesz nowego peceta?

Argument z dupy, Ci powiem. No bo co, porównujesz zakup nowego komputera, który w zależności od potrzeb i funduszy odbywa się raz na 3-8 lat do zakupu ackeleratora do 35-letniego komputera który najlepiej działa z innym akceleratorem, tyle że graficznym, a tak naprawdę to nie, bo nie współdzielą pamięci, ale poza tym przydałoby się jeszcze osobne rozszerzenie pamięci, ponieważ to na akceleratorze nie może być w 100% kompatybilnie wykorzystane przez oryginalny procesor…

I co z tego mamy? Dwa dema na krzyż, góra 8 starych demek które wydalają więcej ramek na sekundę i szybsze listowanie plików w DOSie, który służy do uruchamiania programów które nie zawsze chcą z nim dobrze gadać, a jak już chcą dobrze gadać, to albo jest to edytor tekstu, asembler i jednobitowy edytor grafiki, albo został pisany pod inny stary DOS, który niby jest kompatybilny ale tak naprawdę to nie.

Także proszę, schowaj sobie to porównanie na inną okazję :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

281

Odp: Rapidus - dyskusja

skrzyp napisał/a:

do zakupu ackeleratora do 35-letniego komputera który najlepiej działa z innym akceleratorem, tyle że graficznym, a tak naprawdę to nie, bo nie współdzielą pamięci,

No, zaraz, zaraz. Po pierwsze primo, argument mona jest całkiem dobry: GDYBY trzeba było od czasu do czasu kupić nową wersję VBXE, cóż w tym niebywałego?

Po drugie secundo, VBXE bardzo dobrze współdziała z Rapidusem. Tyle że, na co zwrócił uwagę Tebe, wymiana danych pomiędzy Rapidusem (20 MHz) a VBXE (14 MHz) odbywa się za pośrednictwem magistrali na płycie głównej Atari, działającej z chyżością 1,77 MHz. Jest tu łatwo zauważalne wąskie gardło, można podyskutować, czy da się je jakoś obejść, czy nie, ale nie widzę pola do dramatyzowania i załamywania rączek. VBXE ma w sobie FPGA, póki autorzy nie orzekną autorytatywnie, że się nie da, cały czas jest nadzieja, że prostym procesem wymiany rdzenia (i przelutowania pary kabli) da się osiągnąć wiele bez nabywania całego nowego VBXE drogą kupna.

skrzyp napisał/a:

ale poza tym przydałoby się jeszcze osobne rozszerzenie pamięci, ponieważ to na akceleratorze nie może być w 100% kompatybilnie wykorzystane przez oryginalny procesor...

Ale że co?

skrzyp napisał/a:

szybsze listowanie plików w DOSie, który służy do uruchamiania programów które nie zawsze chcą z nim dobrze gadać, a jak już chcą dobrze gadać, to albo jest to edytor tekstu, asembler i jednobitowy edytor grafiki, albo został pisany pod inny stary DOS, który niby jest kompatybilny ale tak naprawdę to nie.

Welcome to the Atari world

Niektórzy (np. ja) są tu już od 28 lat i zdołali się przyzwyczaić.

API DOS-u jest dobrze zdefiniowane. Jak pokazuje doświadczenie, programy pisane zgodnie z dokumentacją (nawet takie z 1981 roku) działają dobrze nawet z DOS-em wydanym w roku 2015. To po pierwsze.

Po drugie, jeśli komuś nie jest potrzebny TEN edytor tekstu, ten asembler i ten jednobitowy edytor grafiki, to - tak zupełnie szczerze - nie wiem, po co mu w ogóle Atari.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-04-11 21:33:14)

KMK
? HEX$(6670358)

282

Odp: Rapidus - dyskusja

skrzyp napisał/a:

...porównujesz zakup nowego komputera, który w zależności od potrzeb i funduszy odbywa się raz na 3-8 lat do zakupu ackeleratora do 35-letniego komputera...

No tak. Komputer kupujesz co 3-8 lat, bo pojawiają się nowe standardy, nowe karty graficzne (muzyczne to już nie, ale był taki czas), procesory, złącza, telewizory, monitory itd i jakoś nie narzekasz że dopiero co kupiłeś jakiegoś pentiuma a teraz trzeba znowu wywalić ileś tam forsy na "nowy lepszy pentium" z większym czymśtam. Twoja kasa - Twój wybór - i do tego właśnie moim zdaniem sprowadza się zagadnienie, no bo powiedz mi szczerze - czy 10 lat temu te pentiumy 75 nie obsługiwały internetów i worda? I nawet quaka? Za to na dzisiejszych najlepszych pentiumach te stare biedne programy dzisiaj już nie działają - ha!

skrzyp napisał/a:

... który najlepiej działa z innym akceleratorem, tyle że graficznym, a tak naprawdę to nie, bo nie współdzielą pamięci, ale poza tym przydałoby się jeszcze osobne rozszerzenie pamięci, ponieważ to na akceleratorze nie może być w 100% kompatybilnie wykorzystane przez oryginalny procesor…

Żadne z tych rozszerzeń nie widzi pamięci Atari. Działa to w drugą stronę - Atari czasem widzi pamięć któregoś z tych rozszerzeń. Tak zachowuje się jeśli dobrze rozumiem Rapidus, Weronika, VBXE. Wzajemnie owszem, żadne z nich nie współdzieli pamięci, bo kiedy Electron robił VBXE nie było jeszcze Rapidusa tylko F7 a i to niestabilne i u Konstruktora.

skrzyp napisał/a:

...I co z tego mamy? Dwa dema na krzyż, góra 8 starych demek które wydalają więcej ramek na sekundę i szybsze listowanie plików w DOSie, który służy do uruchamiania programów które nie zawsze chcą z nim dobrze gadać, a jak już chcą dobrze gadać, to albo jest to edytor tekstu, asembler i jednobitowy edytor grafiki, albo został pisany pod inny stary DOS, który niby jest kompatybilny ale tak naprawdę to nie.

No tak, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś napisał jakiś fajny program, który da nam wszystkim kupę frajdy. Zachęcam i będę gorąco kibicował. Nawet pomogę (ale nie napiszę za Ciebie) - co wiem to powiem.
Żeby było zabawnie, to pod ten stary DOS możesz również pisać programy korzystające z nowych rozszerzeń (warto się przyjrzeć np. programom Konopa, które zrobił dla Weroniki). A jak chcesz to możesz pisać pod nowy DOS. Albo pod nowy xBIOS.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

283

Odp: Rapidus - dyskusja

mono napisał/a:

Żadne z tych rozszerzeń nie widzi pamięci Atari. Działa to w drugą stronę - Atari czasem widzi pamięć któregoś z tych rozszerzeń. Tak zachowuje się jeśli dobrze rozumiem Rapidus, Weronika, VBXE.

Akurat właśnie w przypadku Rapidusa jest odwrotnie: on widzi pamięć Atari (w tym VBXE, Weroniki et consortium), ale reszta towarzystwa nie widzi pamięci Rapidusa.

KMK
? HEX$(6670358)

284

Odp: Rapidus - dyskusja

można liczyć na jakiś przykład ładowania do pamięci Rapidus-a w biblioteczce kodera Atariki, detekcja itp.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

285

Odp: Rapidus - dyskusja

Wykrywać to tam nie ma czego, może jedynie, ile jest pamięci. Postaram się jakąś procedurę detekcji rozmiaru RAM niedługo wkleić.

Pod SDX można skorzystać z info w COMTAB2:

COMTAB2+$00 - jeśli wartość ujemna (np. $FF), mamy 65C816. Jeśli na dodatek jest $FE, w ROM-ie są procedury obsługi przerwań trybu natywnego.

COMTAB2-$04 - liczba dodatkowych segmentów 64k pamięci RAM. Jeśli 0, wysokiego RAM-u nie ma.

COMTAB2-$05 - numer (najstarszy bajt adresu) pierwszego segmentu dodatkowego RAM-u. Jeśli brak, to $00. Jeśli jest, to na ogół $01.

Co do ładowania, nie ma specjalnego sposobu, np. emulec Spectrum ładuje kolejne bloki do pierwszych 64k, a potem relokuje je własnym relokatorem i przepisuje w miejsce docelowe.

Planowałem (i nadal planuję) umieszczenie w ROM-ie Rapidusa procedury ładującej, ale póki co jej tam nie ma.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-04-16 14:19:44)

KMK
? HEX$(6670358)

286

Odp: Rapidus - dyskusja

Emulec ZX Spectrum, nowsza wersja:

http://drac030.krap.pl/pl-acc-pliki.php

Główne zmiany: 1) poprawiłem błąd w obsłudze przerwań Z80, 2) dodałem ładowanie programów w formacie TAP.

Opis tutaj: http://atariki.krap.pl/index.php/Let's_Emu!

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-05-08 23:36:19)

KMK
? HEX$(6670358)

287

Odp: Rapidus - dyskusja

Super, dzięki.
Ładowania TAPów bardzo mi brakowało. Czy plik TAP w całości ładowany jest do RAMu, czy doczytywany jest z dysku?

To teraz już tylko emulacja 128k i do szczęścia nic więcej nie trzeba :). Chociaż wiem, że już o tym rozmawialiśmy i że szanse są małe, ale może jednak?

288

Odp: Rapidus - dyskusja

eee, a może jakąś bibliotekę 3D :) taki Open GL dla malucha

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

289

Odp: Rapidus - dyskusja

@pasiu: TAP jest ładowany w całości do pamięci. Co do 128k, że pojadę klasykiem: czytałem dokumentację, ale mnie nie przekonała...

@tebe: pisz!

KMK
? HEX$(6670358)

290

Odp: Rapidus - dyskusja

troche nawiaze do starszych postow, ale ja sie zgadzam z Pinem - jak cos jeszcze mozna fixnac to czemu nie | z checia naprawimy TK (bo w teorii @W mialo robic robote; ), a akurat niebawem bedzie okazja porozmawiac

291

Odp: Rapidus - dyskusja

przy okazji *hugsy* dla tebe za madsa, bo nigdy nie bylo okazji;)

i dla Rapidus squadu, moze w koncu przestaniemy nopowac

Ostatnio edytowany przez solo/ng (2016-05-17 21:48:15)

292

Odp: Rapidus - dyskusja

Solo - za poprawki TK stawiam 0.7 ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

293

Odp: Rapidus - dyskusja

800 xl adapter - prototyp

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-06-28 12:41:33)

Post's attachments

WIN_20160627_21_55_55_Pro.jpg 693.99 kb, liczba pobrań: 1 (od 2016-06-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

294

Odp: Rapidus - dyskusja

Ale zielone?

295

Odp: Rapidus - dyskusja

Rapidus prototype was green too. :)

296

Odp: Rapidus - dyskusja

Emulator ZX, uaktualnienie http://drac030.krap.pl/pl-acc-pliki.php

Poprawiłem parę błędów w emulatorze Z80 i poza nim. Szczegóły w Changelogu.

KMK
? HEX$(6670358)

297

Odp: Rapidus - dyskusja

Draco, czy mógłbyś dodać detekcję Rapidusa w SysInfo?

Nowa wersja emulca śmiga wspaniale. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

298

Odp: Rapidus - dyskusja

Ta najnowsza to ta 0.93 z sierpnia?

299

Odp: Rapidus - dyskusja

@lemiel: tak, nabrała trochę mocy urzędowej :)

@voy: fakt, miałem to zrobić, dzięki za przypomnienie.

KMK
? HEX$(6670358)

300

Odp: Rapidus - dyskusja

Na Nowy Rok nowa wersja emulatora u mnie na stronie: http://drac030.krap.pl/pl-acc-pliki.php

Dodałem do niego emulację układu AY/YM. Wymagany jest do tego Pokey stereo. Jest to wynik tych eksperymentów: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 30#p220030

Moim zdaniem wyszło całkiem nieźle, polecam np. muzykę in-game z Crapberta :)

Uaktualniłem też paczkę z softem dla Spectrum (zxprog.tar.gz).

EDIT:

https://www.youtube.com/watch?v=FmDLBEGwx5U&feature=youtu.be

Na początku gra beeper, a od 4:25 - AY. W obu przypadkach jest to oczywiście de facto Pokey.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2017-01-08 17:26:29)

KMK
? HEX$(6670358)