76

Odp: Rapidus - dyskusja

wieczor napisał/a:

Właśnie. Inaczej każdy by kupił Amigę w pierwszej kolejności, bez żadnego przesiadania :P

:)

Pin napisał/a:

a tak dla jaj, nowy konfig :D

http://pin.atari.pl/rapidus/IMG_7052.JPG

wypas

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

77

Odp: Rapidus - dyskusja

nie wypas tylko ZAPAS :)

78

Odp: Rapidus - dyskusja

wypasiony zapas :)

Pinex "zbudował" konkurencję dla transputera Atari ATW

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

79

Odp: Rapidus - dyskusja

Podobno (_podobno_!) obydwa CPU (6502C i 65C816) mogą pracować równocześnie korzystając z tej samej pamięci. Jeśli to prawda to byłbym mocno zainteresowany informacjami na ten temat.

Edit: W zasadzie to nawet jeśli nie korzystają z tej samej pamięci to nadal byłbym zainteresowany tym jak to działa.

Ostatnio edytowany przez mono (2014-10-25 15:06:26)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

80

Odp: Rapidus - dyskusja

@mono: Nie miałem okazji tego sprawdzić, bo walczyłem z innymi rzeczami, a to śliska materia i wymaga skupienia, ale jest taki rejestr 6502 Control Register ($ff0084), którym można programowo zdjąć stałe zatrzymanie 6502 rozszerzając zatrzymanie "anticowe" na dostępy Rapidusa do pamięci atari (czyli, że priorytety dostępu do pamięci to Antic > Rapidus > 6502). Dodatkowo można wprowadzić 6502 w stan reset, co może być konieczne, bo z tego co się orientuję NMOS nie utrzyma stanu rejestrów zbyt długo. W atari podobno maksymalne zatrzymanie cpu na całą linię zbliża się do granicy utrzymania stanu. Ostatni zdefiniowany bit potrafi zatrzymać linią RDY (tak jak WSYNC).
Praca współbieżna obu procesorów rozpala wyobraźnię, ale jak wspomniałem jest ryzykowna, bo 6502 nie ma atomowych instrukcji RMW i zaimplementowanie na nim stabilnych mechanizmów synchronizacji może nie być możliwe. Programując taki system trzeba byłoby bardzo uważać, żeby nie zagłodzić 6502 (nmos), bo wystarczy dłuższa pętla dostępu rapidusa do atari, żeby 6502 nie miał żadnego cyklu przez dłuższy czas i stracił pamięć. To tylko teoria bo w sumie nie jestem pewien na 100% jak to jest z tym stanem 6502 i trzeba byłoby to po prostu sprawdzić.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2014-10-25 19:05:18)

81

Odp: Rapidus - dyskusja

@laborant: W temacie emulacji innych platform - można ew. zastanawiać się nad emulacją 8088, zdecydowanie prostszy do emulacji procesor niż 68000 i wydaje mi się, że da się uzyskać efektywność PC XT z zegarem kilku MHz  (na 65816 20MHz) - czyli teoretycznie czegoś na poziomie Portfolio/PC XT.

82

Odp: Rapidus - dyskusja

To bedzie mozna odpalic dosa, norton commandera i matlaba... moze jeszcze pinball pod cga - no coz - zadziwimy fanów xt/at - dobre i to :)

83

Odp: Rapidus - dyskusja

Czy demo Reditus działa pod "R"? Dostaje dopału?

84

Odp: Rapidus - dyskusja

Tak Reditus dostaje strasznego dopału..
Pasiu prezentował Reditus-a na Rapidusie z 10lat temu na lecie ludzików jak dobrze pamiętam.
Reditus jest obłędny, na Rapidusie.
A to była jakaś starsza wersja rapidus-a, teraz pewnie będzie jeszcze szybszy.

Widzę że działa minimalnie szybciej niż oryginał:
https://www.youtube.com/watch?v=YvjlP4rpbNY

I po to właśnie trzeba kupić Rapidus-a!

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-26 12:26:22)

85

Odp: Rapidus - dyskusja

laborant napisał/a:

zadziwimy fanów xt/at

A istnieją tacy w ogóle? :D

O emulatorze 8086/8 myślałem, ale nie da się ukryć, że temat 68000 jest atrakcyjniejszy. Jeszcze co do XT, sam procesor to pewno najmniejszy problem, gorzej z resztą komputera, pewnie trzeba byłoby też napisać własny BIOS w asmie 8086.

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: Rapidus - dyskusja

drac030 moje procki nadal u Ciebie leza ?

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

87

Odp: Rapidus - dyskusja

O ile pamiętam, nigdy nie miałem "Twoich" procesorów. Tylko dwa własne PLCC (kupione przy pierwszej zrzutce) i dwa DIP-y, z czego jeden DIP był "cudzy", a drugi chyba kupiłem od Aleksa. Nie mylisz mnie z kimś?

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: Rapidus - dyskusja

no wlasnie tez kupilem przy pierwszym zrzucie i bylem pewny ze do Ciebie dotarly ale ...

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

89

Odp: Rapidus - dyskusja

Po prawie 10 latach raczej trudno będzie dojść, jak było. W każdym razie nie pamiętam, żebym kiedykolwiek miał jakieś "nadmiary" ponad to, co wyliczyłem powyżej. Jednego PLCC powinienem nadal gdzieś mieć, jeśli go znajdę, mogę Ci oddać.

KMK
? HEX$(6670358)

90

Odp: Rapidus - dyskusja

drac030 napisał/a:
laborant napisał/a:

zadziwimy fanów xt/at

A istnieją tacy w ogóle? :D

Myślę, że to brodaci faceci po 60-ce, byli pracownicy naukowi AGH/Polibudy/itp, którzy uraczą anegdotami o tym jak pisali sobie sami narzedzia badawcze w fortranie i cobolu, po czym po tygodniu obliczen zabrakło miejsca na FDD na zapisanie rezultatow :D . A na powaznie: na pewno sa jacys milosnicy, bo rozne herkulesy, karty i/o i plyty 8086 na allegro znajduja nabywcow i to calkiem drogo.

91

Odp: Rapidus - dyskusja

drac030 napisał/a:
laborant napisał/a:

zadziwimy fanów xt/at

A istnieją tacy w ogóle? :D

Mogę się mylić ale mi się wydaje że XT i AT są o parę lat młodsze od małego atari?

Czyż nie?

92

Odp: Rapidus - dyskusja

Na fanów XT, raczej bym nie liczył, PC z tego okresu to sprzęt służący zdecydowanie jako maszyna użytkowa i raczej nikt sentymentu do niego nie miał, ale taka np. emulacja XT dawała by możliwość odpalenia jakiegoś softu: w końcu powstało na ten sprzęt trochę profesjonalnego oprogramowania oraz gry - oczywiście w takiej sytuacji raczej VBXE do uzyskania grafiki na poziomie CGA/EGA było by wskazane... oczywiście jest jeden podstawowy problem, ktoś musiałby tego się podjąć ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2014-10-26 15:43:40)

93

Odp: Rapidus - dyskusja

AS... napisał/a:

Tak Reditus dostaje strasznego dopału..
Pasiu prezentował Reditus-a na Rapidusie z 10lat temu na lecie ludzików jak dobrze pamiętam.
Reditus jest obłędny, na Rapidusie.
A to była jakaś starsza wersja rapidus-a, teraz pewnie będzie jeszcze szybszy.

Widzę że działa minimalnie szybciej niż oryginał:
https://www.youtube.com/watch?v=YvjlP4rpbNY

I po to właśnie trzeba kupić Rapidus-a!


To raz piszesz, że dostaje a raz, że minimalnie. Po prostu chyba nie widziałeś albo też nie pamiętasz ;). Otóż dostaje solidnego dopału.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

94

Odp: Rapidus - dyskusja

To był lekki sarkazm aby pytający popatrzył na różnicę w działaniu...

95

Odp: Rapidus - dyskusja

Pytanie do Lotharka: kiedy te Rapidusy będziesz rozsyłał tak w przybliżeniu, żebym się finansowo przygotował i nie wydał wszystkiego na inne "głupoty" ;)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

96

Odp: Rapidus - dyskusja

Dobre pytanie...

97

Odp: Rapidus - dyskusja

Zabawię się w jasnowidza z Człuchowa: według moich przeczuć to będzie +- początek lutego 2015.

98

Odp: Rapidus - dyskusja

Pójdzie na Rapidusie?
https://plus.google.com/u/0/+AlanCoxLin … 2jAP7Pz1gj

99

Odp: Rapidus - dyskusja

@AS - rozwiązał się problem "niestabilności" Rapidusa w połączeniu z IDE+ (bo rozszerzenie pamięci to stare, Lotharkowe nie miało z tym nic wspólnego jednak) :D Uśmiałem się tak, że dawno czegoś takiego nie pamiętam. Otóż jak i Rapidus, tak i IDE+ miał u mnie ustawione NEWDEVICE=0. No i dwa urządzenia z jednym i tym samym numerem działały ... jak zero ;). Problem wydaje się być rozwiązany, więc zamawiając to Lotharkowe rozszerzenie nie ma obaw o owy ram ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

100

Odp: Rapidus - dyskusja

o .....!

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-11-27 00:06:51)