Temat: gry, programy na kasetach -----> cas

Witam!
Mam pytanko czy ktoś juz z was przerabiał kasety na format cas, może ma już jakąś wprawe i mógłby napisać taką krótką instrukcje...
A tak wogóle cz gry,prog. w turbo, basicu tez da sie zamienic na cas'a ?? i gry oryginalne w normalu co sie dogrywają np: AD2044....

ps. ściągnąłem najnowszą wersje 1.02 wav2cas z tej strony: http://home.planet.nl/~ernest/atarixle.html no i do nagrywania wav'ów używać będę CoolEdit 2000.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

sorry za offtopic, ale co takiego szczególnego jest w wersjach akurat kasetowych?

akurat większość gierek to były plikówki i w zasadzie to samo było zarówno na kasecie, jak i na dysku...

tylko pytam!  ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

sorry za offtopic, ale co takiego szczególnego jest w wersjach akurat kasetowych?

juz odpowiadam:
- specyficzny, zapadajacy gleboko w pamiec dzwiek transmisji
- element podwyzszonego ryzyka - czy program sie tym razem wczyta czy nie (zwieksza adrenaline!).   ;)    :lol:    :D

4

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

..oj tak...specyficzny dzwiek transmisji no i ta szczypta ryzyka......

....boot error....boot error....rule......

hej DRC pamietasz jak Darth obliczył ile Phantasmagoria z PC miałaby na kasecie obrotów???:))))) rotfl.

23647478588 obrotów czyli 34 do końca i nagle...(bum,trzask) ERROR! i Self Test.....RULEZ!!!!!!!!!!!

gep/lamers^dial

5

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

no fakt - tego "szpecyficznego" dźwięku nie da się nie pamiętać:)

ja miałem grzeczny magnetofon = po położeniu go "na klapce" wczytywał wszystko :D

btw. a co u Dartha? - wystawi coś jeszcze oprócz swojej facjaty zawiniętej w firankę???

:lol: :D  :) MEGA LOL! :)  :D :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

a ja odświeżam sobie wspomnienienia gdy mój modem łączy się z netem...

7

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

no fakt - tego "szpecyficznego" dźwięku nie da się nie pamiętać:)

no właśnie ten dzwiek i te czekanie.....czy sie wgra czy nie....
czy nikt jeszcze nie bawił sie w nagrywanie cas'ów --- bo jest takie cos jak cas2sio ;) i wtedy napewno wszytskie giery beda sie wgrywac... ;) do Atarki...
apropo to czy w emulatorzez jest emulowany dzwiek wgrywania jak niema to czy bedzie ?????

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

hej DRC pamietasz jak Darth obliczył ile Phantasmagoria z PC miałaby na kasecie obrotów???:))))) rotfl.

23647478588 obrotów czyli 34 do końca i nagle...(bum,trzask) ERROR! i Self Test.....RULEZ!!!!!!!!!!!

Jakoś z Delym policzyliśmy, że Numen by sie chyba zmieścił na kasecie C60, ale w turbo...

9

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

sorry za offtopic, ale co takiego szczególnego jest w wersjach akurat kasetowych?

kilka gierek w wersji kasetowej mialo inna muzyczke taki the goonies chociazby :p

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

teraz to zapodałeś zagadke Strikerowi:) bedzie teraz sciagał 25 wersji Goonies...żeby muzyczki porównać. (oczywiscie zartuje Striker...bo..żeby nie było.....)

gep/lamers^dial

11

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Odnosnie tematu odgrywania muzyczek przy ladowaniu z kasety, to
TU
jest fajny przyklad, bodajze z gry LONE RAIDER na 8-bitowe Atari.  8)  :P

12

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

przypomnialem sobie!!! to wyzej bylo generowane przez atari, a ja pamietam byl jakis program, ktory byl tak nagrany ze na jedej sciezcze byla normalna muzyka (jakas dosc fajna nawet) co nieprzeszkadzalo w wczytywaniu. niepomne czy byl to pirat niestety.. w latach sie posunalem .. sami rozumiecie ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

teraz to zapodałeś zagadke Strikerowi:) bedzie teraz sciagał 25 wersji Goonies...żeby muzyczki porównać. (oczywiscie zartuje Striker...bo..żeby nie było.....)

Spox Gep. .....Tylko ze ja w tym temacie i poscie pytam o bardzo wazna rzecz a wy mi tu horera o czym innym,  gdzie sa moderatorzy gdzie sa bany  :lol:

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Hejka!
Ja kiedys przerobilem kilka gierek na cas (miedzy innymi defensora i pustynna burze z TA :) )
Jednak teraz chyba niewarto bo jest program XEX2CAS ktory przerabia xex'y na cas'y

Tutaj looknij

15

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Odnosnie tematu odgrywania muzyczek przy ladowaniu z kasety, to
TU
jest fajny przyklad, bodajze z gry LONE RAIDER na 8-bitowe Atari.  8)  :P

W koncu cos innego  :D , mialem  kiedys pare kaset z zestawem gier przy w czytywaniu ktorych grala muzyczka, tyle ze  na nich byly nagrane te same melodie. Ale zgadnijcie jakie. Z dema Perestroyka T. Liebicha.
Po paru razach mialem juz dosyc tych lambad :D

16

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Ja się w to trochę bawiłem w te rzeczy,tzn. przekonwertowałem parę gierek na .cas.
Oto mój stary post jaki kiedyś pchnąłem na Forum właśnie w sprawie gier .cas
http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=700
Jak interesują Cię moje gry .cas (lub kogokolwiek czytającego ten post) to proszę o maila: fretless@poczta.onet.pl .
Ja robiłem .cas-y to przy pomocy wav2cas.exe-wiadomo -program służy do zamiany na plik .cas  pliku dźwiękowego w formacie .wav (zawierającego ścieżkę z kasety atarowskiej - plik .wav powinien być w 44100Hz, mono, 8-bitów.  Do nagrywania plików .wav ja używałem programu dźwiękowego Cool Edit Pro - polecam, ale może być dowolny inny program do obróbki dźwięku. Po zgraniu wav-a (WAŻNE) musisz sprawdzić czy .wav zaczyna się od razu od "rozbiegówki" - tzn. już na samym początku wav-a ma być piiiiiiiii....., jeżeli przed "rozbiegówką" jest choć ułamek sekundy ciszy lub szumów to taki fragment trzeba wyciąć. Potem odpalasz wav2cas.exe, który z pliku .wav robi Ci .cas. To niby wszystko. Wszystko było by pięknie gdyby nie błędy w dekodowaniu pliku .wav które mogą wystąpić, jeżeli kaseta z której nagrywałeś była zużyta,miała zagięcia itp, lub podczas zgrywania miałeś niedokładnie ustawiony skos głowicy w magnetofonie.Tak czy owak plik .cas powstanie tyle że może zawierać błędy, co uczyni go nieprzydatnym.
Jak sprawdzić czy wystąpiły błędy? wynikiem działania programu wav2cas.exe jest oprócz pliku .cas również plik .hex, który można podglądnąć dowolną podglądarką do plików .txt ; zawiera on wszystkie rozpoznane po kolei bajty rekord po rekordzie, pod każdym rekordem masz dołączony komunikat : może to być "ok"-czyli wiadomo-dany blok(rekord) został zdekodowany poprawnie-zgadza się suma kontrolna. Jeżeli komunikat brzmi "bad"-cóż niestety wystąpił błąd:(. Jasne jest, że aby móc stwierdzić że cała gra zgrała się dobrze to każdy rekord musi mieć komentarz "ok". Najprościej włączyć wyszukiwanie w pliku .hex ciągu znaków "bad", jeżeli taki ciąg zostanie odnaleziony, oznacza to że jest kiepsko,tzn. któryś rekord zawiera błąd. Można spróbować całą grę zgrać jeszcze raz lub spróbować bardziej wyrafinowanych sposobów naprawy błędu-trzeba np. pogrzebać w samym pliku .cas,znaleźć zły bajt i ręcznie go poprawić. Cóż...temat zaczyna się niebezpiecznie poszerzać. A tu trzeba zjeść kolację:)
Pozdrawiam.
Aha -Stryker pytałeś czy można zrobić .cas-a np. z programu basicowego,  lub gry nagranej w kilku blokach (w normalu). Odpowiedź brzmi: jasne że tak ale pod warunkiem że są nagrane w normalu,jeżeli tak to jak najbardziej. Właśnie jedna z gier jaką przerobiłem to kasetowa wersja gry Goonies- gra wieloblokowa.

poke 559,35 - poszerzasz swoje horyzonty; fretless@poczta.onet.pl

17

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Jeszcze jedno- odnośnie pliku .hex, któy zawiera rozpoznane rekordy z pliku .wav, to wypada dodać że zawsze ostatnim bajtem każdego rekordu jest właśnie suma kontrolna tego rekordu, a pod spodem (tuż przed komunikatem "ok" lub "bad") jest podana suma obliczona przez wav2cas dla danego rekordu. Oczywiście obie te sumy muszą być sobie równe, wtedy komunikat jest "ok"-rekord poprawnie zdekodowany. Jak nie są równe to komunikat="bad".
(wszystko dotyczy programu wav2cas.exe autorstwa Ernesta R. Schreursa
w wersji z maja 1997 bo akurat takiej używałem, nie wiem czy dokładnie tak samo będą działać ew. inne wersje o ile takie istnieją)

poke 559,35 - poszerzasz swoje horyzonty; fretless@poczta.onet.pl

18

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

A tak wogóle cz gry,prog. w turbo, basicu tez da sie zamienic na cas'a ??

Do odczytu kaset w turbo2000 służy program Henryka Cygerta Atari T2000. Za jego pomocą uzyskasz pliki o nazwach takich jakie były na kasecie. Powstałe pliki binarne nadają się do uruchamiania pod a800win lub przeróbki na atr albo cas (xex2cas).

---> atarowiec od 1984r. <---

19

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Do odczytu kaset w turbo2000 służy program Henryka Cygerta Atari T2000.

Ano włąśnie gdzieś go tam miałem ...ale zapomnialem onim czy on chwyci wszystkie rodzaje turbo ??

ps. fretless - dzieki za instrukcje robilem podobnie ale chyba kijowym magentofonem(walkmenem) czy moze to byc stereo czy ma byc mono magnetofon czy najlepiej jakiej dobrej firmy(Technics..) ??? Co do gier to zamowilem sobie ze 50szt. kaset z lkavalon ;) i bede probowaj je przezucic i dotego bedzie skanik okladki i instrukcja ;) mam nadzieje ze sie uda ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Na wstępie od razu wielki szacunek Stryker za podjęcie ambitnego wyzwania :D . Co do magnetofonu to ja akurat posługiwałem się magnetofonem szufladkowym marki Unitra (deck, taki produkowany za komuny przez Unitrę, szedł na eksport za granicę). Po prostu pierwszy magnetofon jaki nawinął mi się pod rękę ale akurat okazał się dobry do tego celu, z tym że też od czasu do czasu też użerałem się z błędami. Jest to oczywiście magnetofon stereo, ale mógłby być mono, bo w końcu ścieżka z danymi jest mono. To że najpierw trzeba odpowiednio ustawić skos głowicy jest już na pewno dla Ciebie cholernie oczywiste. Poza tym nie zapomnij ustawić na magnetofonie (o ile ma taki przełącznik) na odpowiedni rodzaj kasety- Fe,CrO2 lub inny,zadbaj też o to żeby sygnał zgrywany do pliku wav nie był przesterowany ale też by nie był za słaby, cóż same oczywiste rzeczy ale nic innego nie przychodzi mi do głowy, Przyznam tyle że gdzieś połowę gier któe przerabiałem udało mi się skonwertować do .cas bez żadnych błędów, w pozostałej połowie gier wychodziły błędy, średnio np. w 1 lub 2 rekordach i ja poprawiałem je ręcznie już na PC na etapie pliku .cas, inna sprawa że gry zgrywałem z naprawdę starych i mocno zużytych kaset magnetofonowych.
I jeszcze taka uwaga: jak wyskoczy błąd w którymś rekordzie podczas dekodowania przez vaw2cas to można zgrać jeszzcze raz całą gierę od nowa lub próbować zgrać tylko ten 1 rekord-powstanie plik .hex zawierający tylko ten 1 rekord i jeżeli rekord zgrał się dobrze (ok) to widać wtedy jakie bajty powinny być i można poprawić uszkodzony plik .cas.
Powodzenia,w raqzie czego jeszcze chętnie wymienię się dalszymi uwagami w tej sprawie.
P.s. xex2cas to na pewno b.fajny programik, nawet nie wiedziałem o nim wcześniej ale chyba nie zgracie nim do pliku.cas gry w oryginalnej wersji kasetowej (np. loader(boot)+blok gry, czyli nie .xex) ,  bo na takich najbardziej nam chyba  zależy (np. taki super zaxxon z loaderem gdzie był odliczany czas podczas ładowania gry-coś ok. 6 min i w trakcie ładowanmia leciał tam taki scroll który można  było przez te 6 minut poczytać :D ).

poke 559,35 - poszerzasz swoje horyzonty; fretless@poczta.onet.pl

21

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

fretless spox ;) te kasetki beda jeszcze w foli to zgrywac sie beda na 99% ;) powiedz mi jeszcze albo napisz i wyslaj na maila ta instrukcyje do naprawy .hex bo jestem ciemny w tej dziedzinie ;)

[fretless]P.s. xex2cas to na pewno b.fajny programik, nawet nie wiedziałem o nim wcześniej ale chyba nie zgracie nim do pliku.cas gry w oryginalnej wersji kasetowej (np. loader(boot)+blok gry, czyli nie .xex) , bo na takich najbardziej nam chyba zależy

no wlasnie ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Do odczytu kaset w turbo2000 służy program Henryka Cygerta Atari T2000.

Ano włąśnie gdzieś go tam miałem ...ale zapomnialem onim czy on chwyci wszystkie rodzaje turbo ??

Z tego co pamiętam było kilka rodzajów T2000. Jedna z oryginalnych gier (Humanoid?) była nagrana również w Turbo2000, właśnie takie turbo odczytuje wspomniany program. Na pewno nie odczytasz nim turbo AST czy Blizzard.

xex2cas to na pewno b.fajny programik, nawet nie wiedziałem o nim wcześniej ale chyba nie zgracie nim do pliku.cas gry w oryginalnej wersji kasetowej (np. loader(boot)+blok gry, czyli nie .xex)

No właśnie, programy w turbo nie są w rzeczywistości wersjami kasetowymi tylko plikowymi.

---> atarowiec od 1984r. <---

23

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

To ja mam lepszą ciekawostke:
Kiedys natrafiłem na gierke chyba (a moze toolsa) dyskową,która była tak nagrana na dysku,że jak sie zczytało Track Copierem to sektory na ekranie uformowane były w logo firmy...tylko nie pamietam jaki tytuł był tego softu,ale z tego co pamietam to pokazywałem to  śp.Kubkowi i Draconowi...

gep/lamers^dial

24

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Na pomorzu tez widze ze ziolo calkiem niezle obrodzilo ;)

ps. jak to znajdziesz to daj znac ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: gry, programy na kasetach -----> cas

Wspomniano popylającego przez ekran ludka w Pharaoh's Curse i zakręciła mi się łezka w oku - tego mi brakowało!
Cała ta sprawa nostalgii rozbija się jak widać o te detalale - o piętnastominutowy loader w Mr. Do!, o ludzika w PH... no właśnie, już praktycznie zapomniałem o tych wszystkich smaczkach - a było tego sporo.

Ludzie, ratujcie kasetowe gierki od zniszczenia, zapomnienia i rozmagnesowania!!!

fretless -> pozwoliłem sobie wysłać maila z prośbą o podesłanie materiału :)

Jeszcze mała uwaga nt. zgrywania - mi udało się zgrać (z małymi problemami) trochę mojej basicowej twórczości sprzed lat nastu na boomboxie (!) podłączonym do Audigiego skromnym kabelkiem mono - w dodatku kaseta była wyjątkowo podłej jakości i w nienajlepszym stanie. Generalnie chodziło o porównanie głośności i kształtu zgrywanej fali do "wzorcowego" łejwa stworzonego za pomocą cas2wav. [/b]