Temat: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Heloł, czy dobrze myślę że przy brakujących 'suwakach' przełącznika Drive Select, stacja powinna pracować poprawnie jako #1? Zdjęcia.

Jeżeli tak, to co może być przyczyną że taka stacja co kilka sekund, w kółko i bez końca, włącza i wyłącza napęd i diodę BUSY i nie bootuje z dyskietki?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2015-01-04 00:16:44)

Post's attachments

IMG_1608.JPG 167.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_1609.JPG 199.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

uicr0Bee napisał/a:

co może być przyczyną że taka stacja co kilka sekund, w kółko i bez końca, włącza i wyłącza napęd i diodę BUSY i nie bootuje z dyskietki?

To zachowanie to jest systemowy handler przerwania BRK w tej stacji. Stacja wykonuje rozkaz BRK w dwoch przypadkach - jesli procedura sprawdzania podzespolow stacji wykaże błędy (ROM/RAM/RIOT/WD) lub jesli glowica przesuwa sie na nieistniejaca sciezke. Wiec albo masz uwalona elektronike w stacji (ROM/RAM/RIOT/WD) albo jakies babole w ROM. Możesz miec tez wyzerowany kawalek romu (0x00 = BRK) ale to raczej malo prawdopodobne.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

3

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Wszystkie chipy z podstawek przełożone do innej płyty działają z nią poprawnie. Chipy z innej płyty włożonej do tej z problemem dają takie same niepoprawne zachowanie stacji.
Wypatrzyłem za to takie cóś:

Post's attachments

IMG_1611.JPG 343.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Wymień 14-to pinowy  CA3086 ten na wejściu, koło złącz SIO po stronie stabilizatora 5V. Możesz w zamian wstawić UL1111 rodzimej produkcji, gdy jeszcze coś produkowano.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Lokalnie nie dostałem, zamówione wysyłkowo i już jadą. Mam nadzieję że w weekend będę mógł wymienić.
Pod C96 jest cieniuka warstwa czegoś co się kruszy. Wyciekł? Wybuchł opryskując laminat wokoło, czy skąd te ubytki w druku? Zdjęcie powyżej.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Adaś, to korozja po wycieku elektrolitu. Przemyj dokładnie płytę izopropanolem, inaczej będzie dalej korodować.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Zacząłbym od wymiany wszystkich podejrzanych kondensatorów a nie od scalaków. Przecież ten wywalony kondensator jest w torze zasilania. Jak nie ma stabilnego 5V to wszystko będzie wariować!

Tutaj coś też: http://atari8.pl/serwis/naprawa-stacji- … tari-1050/

8

Odp: Stacja 1050 bez przełącznika Drive Select, z diodą BUSY on/off w kółko

Wylutowałem C96, przemyłem płytę i najwyraźniej ścieżki dochodzące do tego kondensatora, oraz conajmniej jedna obok są uszkodzone. Sprawdzam dokładnie i zobaczę czy dam radę to sam połatać.


syscall napisał/a:
uicr0Bee napisał/a:

co może być przyczyną że taka stacja co kilka sekund, w kółko i bez końca, włącza i wyłącza napęd i diodę BUSY i nie bootuje z dyskietki?

[...]albo masz uwalona elektronike w stacji (ROM/RAM/RIOT/WD) [...]

Ta diagnoza okazała się trafna w innym egzemplarzu stacji z takim samym objawem. WD miał złamaną i brakującą jedną nogę. Po wymianie chipa na 'niekulawy' stacja ruszyła :)


-- edit--

Wystarczyły dwa małe bypassy, nowy kondensator i stacja ruszyła :) Tak więc w tym przypadku CA3086 nie było potrzeby wymieniać.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2015-01-05 23:25:49)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.