1

Temat: Jakie nowości w Sparta DOS X

Mam pytania chyba głównie do drac030.

Tak z czystej ciekawości:

Jakie są plany wydawnicze dla Sparty?
Kiedy pojawi się zapowiadana nowa wersja Sparty ?
Czy Sparta Commander objawi się w pełnej wersji?
Czy pojawią się jakieś nowe narzędzia, sterowniki?
Czy sterownik FATu zacznie zapisywać?

2

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Co do planów wydawniczych, nie tylko ode mnie to zależy. Ja osobiście wypchnąłbym już tę wersję, którą mamy, wydaje się, że jest dostatecznie przetestowana.

Co do tego, co nowego, trudno mi tak w jednym zdaniu to ogarnąć. Zmian w stosunku do 4.46 jest sporo: plik whatsnew-447.txt jest dwa razy większy niż whatsnew-446.txt. SC niestety nie jest jeszcze doprowadzony do końca, wiem, za długo to trwa, ale tak jakoś schodzi. Czy w FATFS.SYS już teraz będzie zapis, też trudno powiedzieć, w sumie nie jest to trudne, może się uda.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

U mnie 4.47 pracuje stabilnie ;)

@Draco - ten zapis na FAT to by się faktycznie przydał, już teraz znacznie ułatwia to zrzucanie danych na Atari.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jeśli można to mam postulat, żeby w Sparta Commanderze zrezygnować z klawisza CONTROL do przewijania kursora, lub stworzyć przełącznik w programie, chociażby dodając wpis do SC.INI.

Byłoby jeszcze fajniej, gdyby do SC wprowadzić menu z opcjami z SC.INI. Pożądane byłoby też opcje skojarzeń plików. Wiem, że można to zrobić globalnie dla Sparty, ale byłoby miło gdyby SC zaczął podglądać pliki sam.

5

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

kursory bez Control? A jak sobie wyobrażasz użycie linii poleceń w SC?

Skojarzenia plików w SC? :) - po co, jak to działa pod SC poprzez Runext a działa to bardzo dobrze na chwilę obecną.

Rozdzielanie tym bardziej jest bez sensu, jak masz znaczną ilość typów plików zdefiniowaną. U mnie to 65 typów plików ... coś takiego dublować w systemie... nie rozumiem ;)

exe, xex, ex_, arc, doc, txt, nfo, cfg, lst, ini, bat, man, fnt, zip, spl, smp, sm3, sm4, sm5, sm6, sm7, wav, tip, cin, cci, hip, mic, plm, pic, inp, gr9, gr8, bmr, scr, tmc, tm8, cmc, dmc, cmr, cm3, neo, mod, mpt, md1, md2, fc, st, st7, st8, muz, rmt, z80, vs, vx, !atr, ^atr, atr, sge, ghg, rom, sna, psg, mbi, sid, bmp

I trafiając w SC na taki plik wciskasz return i masz. No albo wychodzisz do CP i też masz ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-31 17:24:29)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Ten postulat, żeby SC pozwalał przesuwać kursor w panelu bez wciskania Control, słyszałem już parę razy. Moim zdaniem to nie będzie wygodne, ale OK, od następnej wersji w SC.INI będzie słowo kluczowe RVCTRL, danie RVCTRL=ON spowoduje, że przy naciskaniu klawiszy "-" i "=" na klawiaturze Atari klawisz Control będzie działał odwrotnie: tzn. bez Controla to będą kursory, z Controlem znaki "-" i "=".

Co do menu opcji, opcje w SC.INI są póki co cztery na krzyż, nie wiem, czy się opłaca kodować dla nich całe menu.

Skojarzenia plików, jak Pinokio napisał, moim zdaniem lepiej jest załatwić globalnie przez RUNEXT. Nie bardzo widzę, co stoi na przeszkodzie (zwłaszcza że RUNEXT działa też na Command Processor). Zresztą taka jest ogólna idea Sparta Commandera, żeby zdać się jak najbardziej na różne serwisy systemowe raczej niż je dublować.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Popieram ten postulat!!!

8

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Ja mam postulat, coby w ini dla SC można było zdefiniować kolory dla SC i VBXE (np. mógłby wyglądać tak jak EDDY)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

@pin, wiem, że można podlinkować skojarzenia globalnie, rozumiem też, że SC został napisany zgodnie z regułami Sparty, korzystając z obecnych w nim procedurach, co minimalizuje kod. Ja jednak widzę to inaczej. Umieszczenie rozszerzeń typu przeglądarki, odtwarzacze, et.. jako elementy SC, w nim samym czy chociażby jako procedurki odpalane przezeń nie komplikuje niczego, ba - nie są w żaden sposób zależne od konfiguracji systemu. Nie potrzebny CONFIG, RUNEXT itd. Natomiast dobrodziejstwa tych ostatnich owszem są nieocenione, jednak trzeba te konfiguracje zrobić. Mam kilka kart i kilka urządzeń SIDE i od czasu do czasu muszę się przez to przedzierać, a tak - uruchomiłbym tylko SC i voila.

Czy ja też mogę zapisać się na beta testowanie ?

10

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Yansen napisał/a:

Ja jednak widzę to inaczej. Umieszczenie rozszerzeń typu przeglądarki, odtwarzacze, et.. jako elementy SC, w nim samym czy chociażby jako procedurki odpalane przezeń nie komplikuje niczego, ba - nie są w żaden sposób zależne od konfiguracji systemu.

sądzę, że komplikuje to wszystko, bo wymagało by całkowicie innego podejścia do SC (o czym pisał Draco), i wydaje mi się, że jeśli potrafisz na inne medium przenieść SC, który jest powiązany z konfigiem systemu, to spokojnie przeniesiesz też sobie runexta. Zresztą - nie rozumiem argumentacji, bo nawet jak korzystasz z 15 kart CF do SIDE (co jest bez sensu ;) ), to dokładnie tyle, co przeniesienie SC trwa przeniesienie całości wraz z runext ;).

Draco - inny postulat, czy kwestia z testów. Z nowym sterownikiem S_VBXE.SYS przestał mi działać ROTOZOOMER.PL

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Wymagałoby też napisania kilkunastu albo wręcz kilkudziesięciu pluginów do SC pełniących rolę modułów przeglądających. A i tak pewnie trzeba byłoby mieć do nich plik konfiguracyjny.

Teraz jest runext.cfg, a SC wykorzystuje istniejące programy, np. mona bmpview czy playery do muzyczek cmc itp. Miałby to wszystko dublować? To lekko bez sensu mi się wydaje.

@pin: Co do rotozoomera, potrzebujesz wersji podlinkowanej tu (post #5):

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 10#p201710

Dla pewności: r3.exe, 32492 bajty, 19-01-2015 19:54

EDIT: oczywiście, że można się zapisać na betatestowanie...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-01-31 23:15:04)

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

aaa - no tak, zassałem i otworzyłem pewnie piwo ;) Dobra, zgrywa się :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

a bude 4.47?:)

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

14

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Będzie, będzie - release zaplanowaliśmy na przyszły tydzień.

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Oby nie na poniedziałek!

16

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Brawo!

Teraz podstawowa obsługa SC jest bajeczna!

Jeślibyby dokończyć opcje niedziałające...
I dodać kilka ... bajka do kwadratu!

17

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Zwracam uwagę, że właśnie na stronie projektu Sparta DOS X pojawiła się nowa wersja, oznaczona nr 4.47

Świetna robota!

18

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Hmmm... Zrobiłem update SIDE do SDX 4.47, SVBXE, CON i wszystkich zalecanych plików z Toolkita. Nowe SC nie wyświetla mi w ogóle plików (katalogi owszem), a po ścieżce wyświetlanej nad panelem widnieje litera Ę. O co chodzi?

EDIT:
Tak samo nowe SC wygląda na S_VBXE jak i na GR8, poprzednie SC na tym samym zestawie (SIDE SDX 4.47 i podmienione pliki z Toolkita na nowe) zachowuje się bez zarzutu.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2015-02-10 22:27:50)

19

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

http://zsyp.eu/smieci/sdx_konwerter.PNG

no comment...

20

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

XP to przestarzały i nie wspierany system :)

21

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jeszcze trzeba umieć podawać nazwy ze spacją.

22

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Żale bezrobotnego są uzasadnione (wyjątkowo :)).

@Bezrobotny:  Pobierz jeszcze raz konwerter SDX2Atrax.
Ten pierwszy plik to zip, musisz go najpierw rozpakować...

23

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jacques napisał/a:

Hmmm... Zrobiłem update SIDE do SDX 4.47, SVBXE, CON i wszystkich zalecanych plików z Toolkita. Nowe SC nie wyświetla mi w ogóle plików (katalogi owszem), a po ścieżce wyświetlanej nad panelem widnieje litera Ę. O co chodzi?

1) sprawdź, czy to dobra wersja scmain.ovl (10491 bajtów, 8-02-2015 22:52)

2) sprawdź, czy zmienna SC jest poprawnie zdefiniowana (ma wskazywać na plik SCMAIN.OVL)

3) skasuj SC.SAV

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-02-11 11:24:24)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

1) scmain.ovl pochodzi z najnowszej paczki SC i trzymam w tej samej ścieżce co sc.com
2) tak, od zawsze wskazuje dobrze, tym bardziej, że tylko podmieniam nowe wersje plików SC
3) niewykluczone, że odpalałem ze starym sc.sav, ale potem też sprawdzałem świeżo rozpakowane SC (a więc bez .sav) w zupełnie innej ścieżce i z ręcznie podanym SET SC= ... i efekt był taki sam...

W Atarce mam VBXE, QMEG-a, stereo, 1 MB by Pasiu i to tyle, nic niestandardowego.
Powrót do wersji SC 0.9.2 (jeśli dobrze pamiętam) natychmiast eliminuje tę kwestię.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2015-02-11 12:03:34)

25

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jacques napisał/a:

potem też sprawdzałem świeżo rozpakowane SC (a więc bez .sav) w zupełnie innej ścieżce i z ręcznie podanym SET SC= ... i efekt był taki sam...

Właśnie przed chwilą zrobiłem to samo. Wszystko działa.

Chwilowo nie jestem w stanie wymyślić, gdzie jest problem.

PS. Oprócz tego, że maska plików dla panelu jest zapisana w SC.SAV, więc wychodzi na to, że SC skądś takowy łyka, wciąga i jest ambaras.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-02-11 13:43:19)

KMK
? HEX$(6670358)