51

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

A może ja tak zapytam z prosto z mostu, ale nie orientuje się na tyle dobrze, bo troszkę się już pogubiłem przy tych Spartach…

Czy SDX (ten, nad którym pracujesz) ma udostępnione źródła? Jakieś repozytorium Git/SVN/CVS?
Jak w ogóle wygląda kwestia licencji?

.: miejsce na twoją reklamę :.

52

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Źródła nie są udostępnione, mamy je w repozytorium CVS do wewnętrznego użytku.

Kwestia licencji nie wygląda nijak: prawie równo 10 lat temu (w 2005 roku) doszliśmy z trubem do wniosku, że właściciel praw (czyli Mike Hohman jako FTe) już nie pojawi się z powrotem na horyzoncie, więc możemy potraktować SDX jako abandonware i zrobić z nim, co chcemy. Toteż to właśnie zrobiliśmy.

Dostępne były (publicznie) źródła biblioteki SDX 4.20, które zrobił Marek Goderski. Ja wygrzebałem na dyskietkach zeźródłowany przeze mnie gdzieś w 1994 roku COMMAND.COM, trub przerobił to na format madsa. Resztę programów zeźródłowaliśmy wspólnie w 2005 roku i od tamtej pory to jest fundament SDX 4.4.

Oczywiście sporo rzeczy dopisaliśmy sami od nowa: połowa programów na CAR: i w zasadzie cały Toolkit to są programy napisane od podstaw.

EDIT: for historical records, historia SDX 4.4 zaczęła się tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=2556

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-02-19 15:49:34)

KMK
? HEX$(6670358)

53

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Wróciło do mnie SIO2SD, i z marszu próbowałem zainstalować uprg. ale nie udało się. Przy próbie flashowania Ultimate podmontowałem .atr i próbowałem odpalić autoexec.bat ale nie poszedł. Przy próbie odpalenia pliku wyszedł mi komunikat że mam zablokowane Ultimate i żeby odblokować... tylko jak.

Proszę o kilka rad jak to zrobić z ultimate i side2. (mam sio2sd)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

54

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Dla Ultimate bez SIDE:
1. Podepnij sdx447_ultimate.atr do D1: w SIO2SD.
2. W konfiguracji Ultimate ustaw opcję SpartaDOS X na "Enabled".
3. Uruchom komputer.
4. Powinien się uruchomić flasher SDX, jeżeli zamiast niego uruchamia się Sparta, wpisz COLD /N.

Dla SIDE trzeba ustawić SpartaDOS X na "Disabled" w Ultimate.

Ostatnio edytowany przez trub (2015-02-19 19:31:54)

55

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Dziękuję za radę. Side poszło i Ultimate też (chyba) ale... Side2 flashowalo 19 banków a Ultimate 3, to OK?

I druga sprawa, (nie używałem sparty kilka miesięcy i zapomniałem) - nie mogę uruchomić (np SC.COM) w istrukcji pisze że .com odpala sięi już, próbowałem też : X SC.COM
Co robię żle?

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2015-02-20 16:23:43)

Post's attachments

IMG_20150220_161549.jpg 41.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

56

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jarkeczek napisał/a:

Side2 flashowalo 19 banków a Ultimate 3, to OK?

Nie, na obu powinny się wgrać 32 banki (0-31). Ustaw OS na Stock, w SIO2SD hsindex na 6 i wgraj od nowa pliki .ATR na kartę.

57

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Dzięki za pomoc, Ultimate poszło. Niestety side chyba zdechło. Wygląda to tak że  loader działa a jak przestawie przelącznik w sronę komputera to chwilkę bzyknie i ekran ciemnieje, sparta nie startuje, flasher też. Przy flashowaniu dwa razy poszlo do 19 banku i przestalo sie dziać cokolwiek. Padło czy jest szansa na odzyskanie side?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

58

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

skrzyp napisał/a:

Ciekawe - SDX używa czegoś w rodzaju zliba?

SDX o ile wiem nie. Wspomniane formaty obsługuje xunzip.
A jeśli chodzi o zliba: https://github.com/pfusik/zlib6502

Co do trackera i kontroli wersji, to już nawet Microsoft przeszedł na GitHuba.

Ostatnio edytowany przez Fox (2015-02-20 22:50:08)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

59

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Fox napisał/a:

Co do trackera i kontroli wersji, to już nawet Microsoft przeszedł na GitHuba.

Upublicznienie źródeł SDX byłoby ciekawym wydarzeniem. Bo z jednej strony, cały interes jest tylko hobby i nie przynosi zysków (SDX nie jest sprzedawany, nie mówię tu o cartach, których koszt wynosi tylko tyle, ile warte jest ich wykonannie), a z drugiej strony, wielu nowych programistów (i nie tylko) mogłoby zajrzeć źródła i poznać ciekawe rzeczy dotyczące programowania DOS-u na Atari XL/XE. Dodatkowo, co ważne, osoby trzecie, zgłaszając bugi z zewnątrz, mogłyby nadysłać pull requesty.

Ale ja tylko tak rzucam luźno pomysłem, proszę nie brać tego konkretnie… ;>
Jeszcze jest kwestia licencji, bo "open source" to nie jest jedna wielka kupa (jak myślą Amigowcy, kur*icy idzie z nimi dostać), tylko jest kilka różnych licencji: GNU GPL, BSD, Apache, MIT/X11, itd. Ale to jest do późniejszego obgadania i wybór leżałby w indywidualnej gestii autorów (ja mogę przybliżyć pokrótce najważniejsze).

.: miejsce na twoją reklamę :.

60

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

W kwestii licencji: Beerware, PoeticWTFPL.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

61

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Fox napisał/a:

W kwestii licencji: Beerware, PoeticWTFPL.

Ale ja pytam o stan faktyczny, a nie żarty… :P

.: miejsce na twoją reklamę :.

62

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

To nie żarty. Dział prawny w pewnej znanej na świecie korporacji bez mrugnięcia okiem przyklepuje WTFPL w raportach dot. wykorzystania otwartego kodu.

Ostatnio edytowany przez epi (2015-02-21 17:01:16)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

63

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

xasm jest na licencji Poetic, a 6502 Data Matrix encoder na licencji Beerware.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

64

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Draco:

1. Uruchom SC w trybie VBXE 80 znaków
2. Uruchom TurboBasic XL
3. Załaduj jakiś krótki program
4. Dołącz do niego poprzez ENTER "D:...." kawałek programu.

Powiedz, czy u Ciebie coś ciekawego się wydarzyło.

Jedyną zasadniczą różnicą w stosunku do twojego sprzętu może być to, że mam deczko starczy rdzeń do VBXE (fx1.24a) - jeśli to robi tutaj różnicę.

EDIT:

Bez różnicy jest na rc_gr8.sys

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-25 20:05:39)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

65

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

No, niestety, u mnie nic się złego nie dzieje. Podeślij mi pliki z pkt. 3 i 4.

Czy na MBI też się wiesza? Może masz trafiony plik z TBXL?

KMK
? HEX$(6670358)

66

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

coś jest inaczej na gtia emu. Draco - podeślij mi jak byś był tak miły albo rdzeń 1.26, albo lokalizację w sieci gdzie to leży. Istnieje jakieś typowe miejsce składowania aktualnych rdzeni do VBXE?

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-25 22:46:06)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

67

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

http://spiflash.org/block/15.html i jedziesz na sam dół.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

68

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Proszę o radę (jeśli takowa istnieje)

Niestety side chyba zdechło. Wygląda to tak że  loader działa a jak przestawie przelącznik w sronę komputera to chwilkę bzyknie i ekran ciemnieje, sparta nie startuje, flasher też. Przy flashowaniu dwa razy poszlo do 19 banku i przestalo sie dziać cokolwiek. Padło czy jest szansa na odzyskanie side?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

69

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

@Jarkeczek - miałem to samo, ubiłem SIDE w czasie flashowania nową Spartą. Winą było zasilanie. Niestety w moim przypadku skończyło się na programatorze.

70

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

ked zadam napr. CD ADRESAR, vidim: C:\

ako zmenit config.sys, aby som videl C:\ADRESAR\ ?

:)

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

71

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Tak:

SET PROMPT=$L$P\

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-05-03 17:05:54)

KMK
? HEX$(6670358)

72

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

ja tam wolę:

SET PROMPT=$L$P>

lepiej się prezentuje ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

73

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Wiem, ale człek chciał C:\ADRESAR\ a nie C:\ADRESAR> :P

KMK
? HEX$(6670358)

74

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

diky :D

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

75

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Na stronie http://spartados.com jest dostępna nowsza wersja Toolkita. Lista zmienionych i dodanych plików poniżej:

bootld>inidos.sys 
compat>vprint.arc
drivers>pclink>pclink.arc
drivers>scrdrv>svbxe104.arc
shells>sc095.arc
utils>mkatr.arc

Wszystko to są poprawki przeważnie drobnych błędów, z wyjątkiem svbxe104.arc, który miał błąd powodujący wieszanie się po wciśnięciu klawisza Reset. Podziękowania dla Pinokia za raportowanie tego.

EDIT: aha, w inidos.sys zostało dodane wsparcie dla SIDE2.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-05-23 10:55:06)

KMK
? HEX$(6670358)