1

Temat: naprawy dyskietki DOSowej PC

Witam

Muszę naprawić dyskietkę PCtową z kluczem licencyjnym, okazuje się ze jest uszkodzona. Win7 jej nie chce naprawić pisze że nie może uzyskać dostępu do dysku. Może w linuksie DD Rescue, albo dosowym Disk Dupe ?
co o tym myslicie?

ps. czy atari st ma jakies narzędzie do takich napraw?

dzięki z góry za pomoc.

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Jeśli to jest dyskietka HD, to standardowe ST nie da rady. Tym niemniej, próbowałbym na różnych stacjach, a nóż któraś odczyta.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Jeżeli to dysk DD to Win7 i WinXP zdaje się, że w ogóle tego nie odczyta. A jeżeli HD to sprawdź najpierw na innym PC z jakimś XP albo jeszcze lepiej Win9x :>

--ed--
XP zdaje się, że czyta DD, ale nie formatuje na 720.

Ostatnio edytowany przez erOS (2015-02-19 14:39:50)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

4

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

to dyskietka HD, może coś pokombinuje z innymi stacjami kurcze. Moze dosowy norton disc doctor da rade, wydaje mi się ze stare dosowe programy były lepsze w takich rzeczach jak naprawa.

5

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

erOS napisał/a:

XP zdaje się, że czyta DD, ale nie formatuje na 720.

Formatuje:
Format A: /T:80 /N:9

6

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Jacques napisał/a:
erOS napisał/a:

XP zdaje się, że czyta DD, ale nie formatuje na 720.

Formatuje:
Format A: /T:80 /N:9

Faktycznie. Nigdy nie było mi to potrzebne i wydawało mi się, że XP nie obsługuje formatowania z opcją  /F:720 ani w DOSie ani w oknach nie było chyba opcji rozmiaru 720, ale wg Internetu zdefiniowanie sektorów i ścieżek ponoć działa :)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

7

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

@secon: Atari TT030 lub Falcon 030 i kobold powinkien dać radę, o ile uda się odczytać sektor. Koledzy dobrze piszą - sprawdź na innej stacji. Z praktyki: stacje wewnętrzne na pycy zazwyczaj dużo lepiej się sprawdzają do tego typu rzeczy niż po usbie ;) Powodzenia

Sikor umarł...

8

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

dzięki

9

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

a czy jest jakaś metoda aby poprawić jej magnetyczne właściwości? Aby zapisane dane były jakby silniej na magnesowane?

10

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

nie wydaje mi się.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Trochę nie na temat, ale może orientuje się ktoś, czy których z krajowych wydawców gierek(na taśmach) stosował kopiowanie "na gorąco" zamiast normalnego nagrywania, czy też nakłady były za małe żeby inwestować w stosowną aparaturę?

wszystkie trzy strony świata

12

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Jeśli chodzi Ci o nagrywanie na dwukasetowcach - tak robił Mirage (o ile pamiętam na Pioneerach z wyższej półki). Ja nagrywałem na 1010, bo z mojego dwukasetowca to stwierdziłem, że deko za słaby sygnał jest ;)

Sikor umarł...

13

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

W metodzie "na gorąco" głowica magnetyczna jest stosowana tylko do nagrania taśmy(taśm) matki, kopie są wykonywane niejako "stykowo" po uprzednim nagrzaniu czystych taśm.






ps. na atarkowych magnetofonach można było nagrywać tylko na żelazówkach, ale z czytaniem(nagranych np. na jamniku) chromówek chyba nie było problemu?
Bo przynajmniej kilka kompilacji w KSO2000 mam na chromówkach skopiowanych, a zastanawiam się czy wczytują się normalnie - czy też ledwo ledwo(niby problemów nie zauważałem - ale kiedyś człowiek cierpliwszy i mniej wybredny był ;)).

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2015-02-22 12:04:27)

wszystkie trzy strony świata

14

Odp: naprawy dyskietki DOSowej PC

Rodzaj taśmy ma znacznie tylko przy nagrywaniu (oczywiście jeśli chodzi o jakość zapisu) - inny prąd podkładu. Odtwarzanie wygląda tak samo.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem