Temat: Jak rozebrać laptopa

Próbuję rozebrać laptopa ASUS F750L. Na początek odkręciłem wszystkie widoczne śróbki, ale elementy obudowy nie chą się rozejść, a boję się używać siły, bo nie chcę go uszkodzić. W sieci nie znalazłem żadnego poradnika (o tym modelu bardzo mało informacji jest)

Jakieś porady?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: Jak rozebrać laptopa

Nie wiem czy modele F750 a F751 są podobne ale jeżeli tak, to może pomocny będzie ten film
https://www.youtube.com/watch?v=w6i684fkyDA

Jeżeli się różnią to czasem są jeszcze niewidoczne śrubki ukryte pod gumkami, gumowymi nóżkami itd.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: Jak rozebrać laptopa

Dzięki, wygląda identycznie od dołu, obaczymy :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Jak rozebrać laptopa

Adam, części obudowy zwykle mają plastikowe zatrzaski. Do ich bezinwazyjnego rozbierania używa się narzędzia zwanego OpenTool. W zależności od modelu inny jest kształt narzędzia jak i końcówki. Można to oczywiście zrobić przy odrobinie wprawy nawet zwykłym wkrętakiem, ale ponieważ metal jest twardszy niż plastik, pozostają ślady na obudowie.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

5

Odp: Jak rozebrać laptopa

Wiem, że to niewiele wnosi do dyskusji, ale trochę droższe biznesowe lapotopy mają oficjalne manuale serwisowe online (przynajmniej w przypadku HP).

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Jak rozebrać laptopa

Wiem, że to jeszcze mniej wniesie do dyskusji, ale ThinkPady rozbierają się najlepiej, HP Elitebooki zaraz potem, kończąc na 'biznesowych' Dellach Latitude. Innych marek nie ma za bardzo co rozpatrywać, a nawet Lenovo ostatnio zapomniało, jak isę robi dobre laptopy...

.: miejsce na twoją reklamę :.

7

Odp: Jak rozebrać laptopa

To ja tez nie na emat ale moze pomocnie dla kogos na przyszlosc - zajebiste tutoriale do toshib sa tutaj

Ostatnio edytowany przez syscall (2015-04-19 14:09:15)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

8

Odp: Jak rozebrać laptopa

Adam, F750L nie widzę, ale może jakiś podobny model znajdziesz tu: https://www.ifixit.com/Device/Asus_Laptop

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2015-04-19 17:52:33)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Jak rozebrać laptopa

Nie znam tego modelu, ale ogólnie rozbieranie laptopów zaczynam od odkręcenia wszystkich widocznych śrubek, następnie wyciągam napęd DVD/CD - często są tam dodatkowe śrubki, następnie wyciągam klawiaturę - tam też pewnie będą śrubki trzymające spodnią obudowę. Następnie wypinam wszystkie odkryte taśmy ze złącz, a następnie używając bezpiecznego narzędzia - paznokci - uwalniam z zatrzasków górną ramkę.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

10

Odp: Jak rozebrać laptopa

Obejrzałem ten filmik, który dałem Adamowi, myślę, że mu powinien pomóc.
Ale co mnie rozwaliło to w tym Asusie brak jakiejkolwiek osobnej klapki to choćby jednego rozszerzenia.

Wymiana dysku - rozkręć całość.
Dołożyć RAMu - rozkręć całość.
Wymiana DVD - rozkręć całość.

ale co mnie rozje**ło to:
Wymiana baterii - rozkręć całość (bateria ukryta wew.)
podstawowy RAM - zintegrowany z płytą :)
To ogólne trendy czy tylko Asus próbuje być jak Jabłko? :)

Ostatnio edytowany przez erOS (2015-04-19 18:32:30)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

11

Odp: Jak rozebrać laptopa

Dostajesz to za co płacisz, moj HP nie ma takich problemów (Elitebook 8570w).

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Jak rozebrać laptopa

@Sqward: na szczęście nie płacę. To Adam sobie to kupił lub jakiś jego znajomy ;)
Ja tam bym wybierał nieco sensowniejszy i łatwiej konfigurowalny sprzęt. Z moim HPkiem też nie mam takich problemów :>
Zastanawiałem się tylko czy to może jakiś masowy trend ;)

Ostatnio edytowany przez erOS (2015-04-19 22:11:06)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

13

Odp: Jak rozebrać laptopa

W konsumenckich laptopach tak. Jest wyścig cenowy w kierunku dna. Więc każdy układ, który da się przylutować do PCB i zaoszczędzić na podstawkach to czysty zysk. Nie mówiąc już o ultra-cienkich kompach, gdzie nawet śrubki są problemem i trzeba wszystko kleić.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: Jak rozebrać laptopa

Spotkałem się z klawiaturą przyklejoną ("oryginalnie") taśmą dwustronną do blachy. Nie pamiętam co to był za notebook, ale siedziałem 2 dni szukając śrubki która trzyma.

pozdr
Bachoo

15

Odp: Jak rozebrać laptopa

Delle tak mają :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: Jak rozebrać laptopa

Szczęściem w Vostrach i Inspironach z ostatnich lat już tylko na zatrzaski, nawet krzyżaka nie potrzeba. XPS-a nie rozbierałem - pewnie by nie przeżył :D

17

Odp: Jak rozebrać laptopa

Zamiast wkrętaka, do podważania obudowy najlepiej używać starych kart kredytowych, lub innych podobnych. Są na tyle sztywne że rozpinają zatrzaski, a przy tym na tyle elastyczne, że niczego nie uszkadzają.