26

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Mam Willema AT3 - możesz mi podesłać. Patrz PW.

W międzyczasie nowe wersje BIOS-a i SIDE Loadera:

BIOS
v.0.52

*    Fixed: system reset hang issue when SDX disabled
*    Changed: CPU tests now only run when setup menu entered (cured screen corruption in MrDo after system reset)
*    Removed: Option to jump directly to XEX loader when SIDE button held with Reset (caused unwelcome side-effects)

LOADER
v.0.41

*    Added: Antic registers also cleared before loading XEX (fixes player issues with MrDo)

Ostatnio edytowany przez voy (2016-02-25 10:40:45)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

27

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Mam G540. Ale AMIC 29040B jaki był w pierwszej wersji od Candle on nie obsługuje. I UFLASH też miał jakieś początkowe problemy z tym, że 64k bloki a nie mniejsze.
Spróbuję dziś zamówić SST39SF040, może na jutro będzie to przeflaszuję. Spróbuję poszukać też lokalnie osoby która by to mogła zrobić. Jak nie to wyślę. ;) Dzięki za ofertę.
Nie jestem pewien w jakiej kolejności to zrobiłem. - Może to istotna informacja do zamieszczenia w tym co Skrzyp planuje wytworzyć.
I lepiej w postaci listy wypunktowanych czynności niż filmu, lepiej to kontrolować, wydrukować, chociaż oczywiście nie jest takie medialne jak filmik ;)
Przeklejam to z PMki:
Zalecana jest taka kolejność, jak na filmiku na Pigwie: BIOS, SDX, PBI BIOS, SIDE Loader. Oczywiście przy pominięciu któregoś z nich zachowujemy kolejność pozostałych.

Chciałem zostawić to co było czyli diagnostykę od Sebana i  HiSpeed OS, ale jak widać to był zły pomysł.
Wstawię cały ROM ten od Ciebie, ew. zaktualizuję go tym co FJC w nocy/dzisiaj dodał, którymś z (chyba 2) softów do obsługi obrazów ROM przewijających się na AAge.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2016-02-25 11:03:59)

28

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

HiSpeed OS to połatany programem Hiasa system XL OS w wersji 1.2 (BB000001 rev. 2) i nie ma potrzeby tam go dawać, bo łatanie procedur SIO w locie załatwia teraz soft od FJC.

Cały ROM już zawiera te nowe wersje (patrz post nr 26). :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

29

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Kurcze też tak miałem, ale w sumie to po którymś razie lothar wymienił mi kość na inną i od tamtej pory przechodzi wszystkie flashe.

30

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Yansen napisał/a:

http://atari8.co.uk/wp-content/uploads/ … a-BIOS.zip

Otwórz przeczytaj.
Panie.

Potem oceniaj.

Please use versions posted in AA topic. I was asked to carefully document each fix in changelog, which I'm doing in recent versions. Website will be updated soon, but my second pair of hands is missing right now. ;)

31

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

I changed in the program UFLASH size of Sparta to 192kB. Where can i find GUI for Ultimate 1MB?

http://atari8.co.uk/wp-content/uploads/ … S-ROMs.zip

32

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

... a to GUI odpali z SIC! carta?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

W nowym Bios jest wiele opcji botowania, w tym z GUI

34

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

@Yansen - co mi z nowego bios do Ultimate, jeśli nie mam Ultimate?

Nie zakładam U1MB na razie, bo zbyt wiele z tym zachodu jest na dzień dzisiejszy. Mam stare Lotharkowe 1MB na simm a w tej dopałce piny są grubości zapałki i zwykłym odsysaczem do cyny gówno zdziałam. Musze więc z tym kompem pojechać (najlepiej do autora tego rozszerzenia ;) ), na dodatek w kompie nie jest kolorowo i jest nasrane trochę z innymi dodatkami. Ogólnie kupa roboty z przewagą kupy.

Dlatego pytam, czy jest wersja pod coś innego niż Maxflash, czy MyIDE II.

Podejrzane są też te bootowalne pliki atr. Mam nadzieje, że nie będzie z tym jakiś problemów.

No nic, zobaczymy jak się to dalej rozwinie ale, jeśli to GUI wspiera wyłącznie swój własny format binarek to niestety będzie to następna ciekawostka do zabawy na trzy zimowe wieczory i tyle. No i będzie to sygnał, że będzie trzeba wskrzesić to:

http://atariki.krap.pl/index.php/TRS_Desktop
http://www.atari8.info/trsdesktop.php

tak swoją drogą, to po czasie mam nowe pomysły na rozwój tego projektu. Aha, no i nie zalecam automatycznej instalacji TRS Desktop na obecnej wersji Sparta DOS X, mogą wystąpić pewne problemy związane min. z detekcją wersji dos'a.
... no i w Atariki jest błąd, muszę to poprawić. Dekstop pracuje w zakresie D1:-D15:, czyli DA:-DO: a nie D1:-D9:

;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2016-02-25 22:56:19)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

What is suspicious about bootable ATRs? Is there something about them that you find untrustworthy? :D

Graphical OS is ROM-based, but you're free to ignore it if you want and use the space for a 320KB build of SDX. I'll refrain from further comparisons between a pre-emptively multi-tasking Graphical OS with overlapping windows, inter-process messaging, micro-kernel, etc, with TRS Desktop, since I doubt that will end well. Fortunately there's plenty of software available for those who appreciate nice colours. :)

@Yansen
In response to your question, you may read about GUI project here:

http://atari8.co.uk/gui/

I'll make a ROM available for Ultimate shortly on my website - hopefully this weekend.

Meanwhile, hopefully GUI advertising won't send us too far off-topic.

36

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

A kiedy pojawiła się nowa wersja kodu CPLD? Nie mogę jakoś znaleźć. Plik na Pigwie ma datę 7.11.2012 ale to nie musi być wyznacznik.
Bo może wersja CPLD w U1MB jest istotna? I w mojej może być pierwsza/stara, bo Ultimate mam z grudnia 2011.

37

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Hej,
jakiś czas temu próbowałem zrobić upgrade Ultimate'a (z SIDE2) + atari 65xe, ale mam z tym mały problem.
Jak już udaje mi się uruchomić program do flashowania UFLASH w XEX (na CF) z loadera to nie widzi mi plików ROM na partycji FAT.
Jednym z rozwiązań byłoby spartytycjonowanie CFki i wrzucenie romów na którąś z partycji, jak można to zrobić? Sorry, że pytam, ale w temacie 8-bitów jestem trochę zielony.

Próbowałem też archiwów pigwy VOY'a, ale oba ATRy po uruchomieniu z SIDE loadera nie ładują flashera (tak przynajmniej mi się wydaje, że powinno być). Pokazuje mi się niebieski ekran BASIC'a z READY. (tak jest zresztą z większą ilością atrów) Próbowałem też wykonać procedurę z filmiku (ustawienie sparta dos, high speed o/s, rambo 1088kb, wyłączenie SIDE), ale nie uruchamia mi się Sparta z Ultimate'a (tak to wygląda). Z SIDE2 odpala się normalnie (, ale nie mam wtedy dostępu do autorun.sys).
Ultimate jest Lotharkowy, instalowałem go sam. W ogóle część atrów mi się nie odpala, xex'y zawsze bezproblemowo. Ktoś coś może pomóc w tym temacie?

Ostatnio edytowany przez saulot (2016-02-27 00:11:57)

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

38

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

saulot napisał/a:

to nie widzi mi plików ROM na partycji FAT.

nie ma prawa i ziemskiej możliwości, by zobaczył :D (sideloader, chyba że odpalisz obraz ATR zawierający: DOS, UFLASH, ROM)

uflash jest programem pod DOS. Jeśli program "ładujący" uflash'a nim nie jest, to tenże nie zobaczy ani pół pliku do sfleszowania ;)

Musisz odpalić DOS, i mieć na jakimś nośniku widzianym przez system (Dn:) uflash, oraz rom do sfleszowania. Taki zestaw musisz zobaczyć pod dos, odpalić uflash itd...

Ostatnio edytowany przez Pin (2016-02-27 00:48:36)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

tak podejrzewałem, jest jakiś sposób przewalenia plików na spartycjonowaną cfke? Bo te atr'y z pigwy nie odpalają mi się. Próbowałem jeszcze użyć matr (jakiś miałem obraz toolami i z mydosem, ale udało mi się odpalić ten obraz chyba jeden czy dwa razy i nie mogłem zamontować żadnych atrów, a to mogłoby mi się przydać).

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

40

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Pin napisał/a:

nie ma prawa i ziemskiej możliwości, by zobaczył :D

Gwoli ścisłości, stary SIDE Loader nie zobaczy. Nowy SIDE Loader od FJC'a już tak :)
Swoją drogą, sam uFlash chyba miał mikrosterownik FAT na odczyt plików z tego samego folderu w którym się znajduje niezależnie od loadera, przynajmniej miałem gdzieś taką wersję i używałem jej w sierpniu.

.: miejsce na twoją reklamę :.

41

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

@lemiel: to raczej ostatnia wersja, jaka była. Robiłem sobie mirror strony Lotharka, więc zachowała się data umieszczenia tego pliku na jego serwerze.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

42

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

@skrzyp uruchamiałem uflasha(xex) z najnowszego pakietu i d1 w górę w file selektorze dyski są zawsze puste. Może czytanie tych romów obok xex'a jest możliwe, ale nie na tym firmwarze, który mam. Wiem na pewno że PBI jest w wersji 1.0, Sparta to 4.46a, reszta nie mam pojęcia, bo w sofcie nie ma informacji o wersji.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

43

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

skrzyp napisał/a:

Gwoli ścisłości, stary SIDE Loader nie zobaczy. Nowy SIDE Loader od FJC'a już tak :)
Swoją drogą, sam uFlash chyba miał mikrosterownik FAT na odczyt plików z tego samego folderu w którym się znajduje niezależnie od loadera,

o - to mamy w kwestii loadera następcę xBiosa widzę ;)

No to widzę, że FJC dobrze przemyślał sprawę. Skrzyp - weź ogarnij tego IDE+, bo chętnie pobawiłbym się swoim side2... ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Kopnij Simiusa żeby zaczął wydawać.
Kopnij świnkę skarbonkę żeby zaczęła wysrywać piniondz.

Wtedy wszystko będzie okej :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

45

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Hm. A ten loader uruchamialiście z poziomu SIDE czy tylko z U1MB?
Moje dzisiejsze próby z flashowaniem w Altirrze dały dziwne efekty jak można przeczytać na AAge.
Bo wczorajszego popsucia nowego flasha i nieudanych prób flashowania nie liczę. Zastanawiam się kiedy będę miał ponownie tyle czasu na taką zabawę.

46

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Podeślij - może da się go uratować.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

47

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Posłane. AMIC (mam nadzieję dobry) i dwa SST (chyba już niedobre). Zapomniałem o załączniku przed zaklejeniem koperty, więc pójdzie tam gdzie zrzutka na pigwę.

48

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Oki. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

49

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

No dobra... sflaszowałem, ale pomimo tego, że mam VBXE, w menu jest "zaszarzone" disabled, za to Covox, którego nie mam, mogę sobie "enablować".
Próbowałem też odpalić GOS: w UFLASH zmieniłem rozmiar rozmiar SDX na 192, sflaszowałem SDX192 i GOSMF1MB i... dupa. Po przełączeniu na GOS mam czarny ekran i komp nie wykrywa mi pamięci rozszerzonej, co oznacza, że nic nie mogę zrobić w UFLASH.

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2016-05-01 23:47:13)

50

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Pewnie źle podłaczyłeś VBXE do Ultimate, tam są dwa wyjścia na przełączniki :)

.: miejsce na twoją reklamę :.