Temat: Flacon, uruchomienie.

Minął już chyba rok, albo i więcej od kiedy to wróciły płyty po naprawie we Francji, w tym i moja.
W końcu mam czas, aby ją poskładać do kupy, no i oczywiście zonk przy próbie uruchomienia.
Ma ktoś może pożyczyć oryginalną kartę RAM do Flacona, celem sprawdzenia ?
Wolę zakładać, że to karta a nie płyta. Przejściówka do monitora nowa.
A jak jest z Dallasem, czy z padniętym ruszy ?
Pokazuje mi na monitorze częstotliwość pionową 179Hz i przez moment było widać jakieś szlaczki.
Najwyraźniej nie mam szczęścia do Flacona :(

EDIT:
Przeczytałem to:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13308
i zacznę od wymiany Dallasa i poszukam Adaptera DB19 - Composite

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-08-01 12:05:04)

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Flacon, uruchomienie.

Jeżeli w dallasie tylko wyczerpała się bateria podtrzymująca nvram to płyta powinna ruszyć. Możesz spróbować uruchomić z wciśniętymi klawiszami CONTROL + ALTERNATE + RIGHT SHIFT + UNDO, co resetuje ustawienia nvram.
Ew. może tu wyczytasz więcej: http://www.atari-wiki.com/?title=Atari_Forum_Falcon_FAQ

Jakbyś się wybierał z tą płytą do Zielonej Góry to mam oryginalne 4MB RAM.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: Flacon, uruchomienie.

artik-wroc : http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 77#p199477 i
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 74#p199474
Nie sprawdziles jej odrazu jak dostałeś ?

Ostatnio edytowany przez stryker (2015-08-01 13:41:59)

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Flacon, uruchomienie.

No właśnie nie sprawdziłem.
Zamówiłem Dallasa i czekam. Kolejne 2 dni to żadna różnica.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Flacon, uruchomienie.

Wymieniłem Dallasa i dalej bryndza. zacząłem wymieniać pamięci w karcie RAM i czasem pojawia się obraz, widać logo Atari. Więc 3mam się dalej wersji, że to RAM.
Gdyby miał ktoś na zbyciu oryginalne 4MB, chętnie kupię. Albo ktoś z Wrocka mógłby pożyczyć.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Flacon, uruchomienie.

Może jeszcze ma ? http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13220
A jak nie ...mam ja --> meil

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Flacon, uruchomienie.

@artik-wroc: bierz od Stryker`a :). Zadziała a i przy problemach nawet pomoże. Pozdrawiam :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

8

Odp: Flacon, uruchomienie.

artik, a jaki RAM masz teraz, ten podejrzany? Oryginalny, czy z wymiennym SIMMem 4/16MB, coś jak "made by Paskud albo Czuba"? Bo jakby co to mam sprawdzone, działające simmy 16MB.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Flacon, uruchomienie.

Artur, jak coś to mogę wysłać 4 MB oryginalne, sprawdzone.

Ja nie pamiętam teraz ale sprawdzaliśmy chyba płyty po serwisie u R.Czuby...  no chyba że Ty odebrałeś na SV2k14 prosto od Bitmana :) już nie pamiętam - jak to było?

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

10

Odp: Flacon, uruchomienie.

a nie, przypomniało mi się :)

później (po SV2k14) wysyłałem płytę Twoją wraz z SUBem do STacy :)

u nas działała !! sprawdziliśmy po SV2k14 wszystkie które zostały naprawione (fakt jest taki że nie były .. naprawione przez R.Czubę.... były poprawiane jeszcze przez Bartka030 !!! )

więc to raczej RAM

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

11

Odp: Flacon, uruchomienie.

Dokładnie tak jak piszesz. Zatem to dobry znak :)
Czekam na RAM od Stryker'a. Wówczas już będę wiedział, czy to pamięć.

Pamiętam, że miałem 4MB, ale płyta już tyle przewędrowała że nie wiem gdzie się podział.
Jak się upewnię, to będę reanimował te 14MB w ostateczności można sobie zrobić nowe.

EDIT:
Działa ! Czyli winny był ram. Całe szczęście :)

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-08-12 07:19:54)

Było miło :) Do widzenia.

12

Odp: Flacon, uruchomienie.

Opiszę co i jak, bo sam już nie wiem w czym siedzę :)
Przyszedł RAM od Stryker'a wsadziłem, odpaliłem na nowym Dallasie i wystartowało. Super, wyglądało zatem, że winna była pamięć, ale...
Próbowałem wystartować z dysku (dokładniej karta SD i przejściówka IDE-SD) i nie chce startować z IDE. Jak załaduję HDDriver'a z dyskietki to widzi wszystkie partycje i cała karta jest dostępna. Zainstalowałem ponownie sterownik na C: i po resecie zonk :(
Objawy jak poprzednio, Falcon nie startuje, już sobie pomyślałem, że uwalił pamięć. Wymieniłem Dallasa na starego i wystartował, choć z karty dalej nie startuje.
Nie pamięta ustawień NVRAM, więc pewnie bateria leży. Na nowym zapisał chyba takie ustawienia, że teraz nie rusza i takie masło maślane.
Wsadziłem ten RAM który miałem i starego (padniętego) Dallasa i działa ! 14MB do dyspozycji. Więc tak naprawdę, to już nie wiem co tu nie bangla.
Jakie powinny być ustawienia w NVRAM ? PAL i VGA ? Może on sobie zapisał domyślne NTSC i dlatego teraz z nowym nie startuje. Migają diody na klawiaturze i brak obrazu. Próbowałem CONTROL + ALTERNATE + RIGHT SHIFT + UNDO, ale coś nie działa może to przez Eifla (nie mam oryginalnej klawiatury) choć wiem że UNDO to bodaj F11 lub F12.
Podsumowując Falcon działa, choć nie startuje z dysku i coś kaszani się z ustawieniami NVRAM.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-08-12 09:34:23)

Było miło :) Do widzenia.

13

Odp: Flacon, uruchomienie.

Ustawienia jak najbardziej PAL i VGA, ale mozesz nagrac na dyskietke taki krotki programik resetnvr.prg do katalogu auto on spowoduje zresetowanie nvramu do ustawien fabrycznych, moze to cos pomoze.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Flacon, uruchomienie.

Falcon może nie startować z niektórych dysków IDE. Miałem kiedyś dysk 850MB WD, który nie bootował na falconie. Spróbowałbym z innym dyskiem (najlepiej prawdziwym), albo kartą CF.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

15

Odp: Flacon, uruchomienie.

Ten problem już mam za sobą, trzeba niestety na nowo partycjonować i już startuje. Najwyraźniej partycjonowanie na ST i Falconie jest niekompatybilne :)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Flacon, uruchomienie.

Może być tak że kontroler IDE na ST robi sprzętowo byte-swapping, a Falcon tego nie robi.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: Flacon, uruchomienie.

Podsumowując, Falcon działa i wszystko wygląda na razie poprawnie.

Piter: potrzebujesz tej płytki od Stacy ? U mnie ten temat na razie leży odłogiem.


Pytanie z innej beczki: to w końcu da się zmienić na Atari rodzaj partycji, bez utraty danych na wszystkich partycjach ?

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-08-19 21:50:25)

Było miło :) Do widzenia.

18

Odp: Flacon, uruchomienie.

bgn na lnx ?

19

Odp: Flacon, uruchomienie.

Dokładnie :)

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Flacon, uruchomienie.

Jesli sie nie pali moge to sprawdzic u siebie (dzis wieczorem) bo mam wolne partycje na jakims wolnym dysku podpietym do flaka i nic nie ryzukujac moge porobic rozne testy, cos jeszcze potrzeba posprawdzic na hddriverze

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

21

Odp: Flacon, uruchomienie.

Ciekawi mnie w ogóle to, dlaczego karta SD partycjonowana na Falconie z zainstalowanym HDDRIVER.SYS nie startuje na ST z CosmosEx i vice versa.
Partycje owszem widać, ale sterownik się nie ładuje. Może ja coś źle robię.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Flacon, uruchomienie.

Prawdopodobnie chodzi o byte-swapping.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

23

Odp: Flacon, uruchomienie.

Czyli jak pisałeś wcześniej.
Np. Kontroler IDE do ST i UltraSatan z PAKiem i TOSem 3.06 nie mają ze sobą takiego problemu, karty mogą być zamienne. W Falconie już jest inaczej. OK.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Flacon, uruchomienie.

Wszystko co chodzi po ACSI nie powinno mieć problemu. IDE stanowi problem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

25

Odp: Flacon, uruchomienie.

artik-wroc napisał/a:

Pytanie z innej beczki: to w końcu da się zmienić na Atari rodzaj partycji, bez utraty danych na wszystkich partycjach ?

Witam, wlasnie zrobilem test partycjka byla 1GB BGM przy pomocy hddrivera zmienilem ja na LNX i zadne dane na tej partycji jak i na pozostalych na tym dysku nie uleglo utraceniu.

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE