1

Temat: padło 130XE z UM1MB

Witam
no to pochwalę się moim problemem.
Moje 130 XE kiedyś zaczęło świrować, po włączeniu pokazywały się ekrany w różnych kolorach albo całkiem czarny. W ogóle to od początku było tak ze po włączeniu power, dioda czerwona zaświecała się po około 2 sekundach a w innych Atari zapala mi się szybko i szybko pokazuje się basic. A u mnie było to jakieś takie z mulone. Oddałem kompa do Lotharka który mi rozbudował o UM1MB, Vbxe 2. I chodziło do tej pory ze 2 lata. Obecnie ekran jest czarny nie ma ekranu basica ani selftestu dioda dalej zapala się po kilku sekundach. Wydaje mi się że to poprzednie jakieś ukryte uszkodzenie dalej daje o sobie znać.
Rozmawiałem z Lotharkiem obecnie nie ma czasu bo bym mu wysłał kompa. Mam kilka 800XE, 65 XE może by przełożyć płytę i zamontować te rozszerzenia? Zakupiłem u Jakuba nowy zasilacz impulsowy i jest to samo.
co myślicie o takim zachowaniu Atari?

2

Odp: padło 130XE z UM1MB

A jak tam stock ram wygląda?

3

Odp: padło 130XE z UM1MB

A właśnie tego nie wiem i obawiam się ze to ten ram. Pamiętam ze Lotharek coś mówił ze oryginalny ram nie powinien mieć na to wpływu już bo rolę przejmuje Ultimate.
chmmmm to zagwozdka teraz.

4

Odp: padło 130XE z UM1MB

Jest tak jak Wieczór napisał w pobliskim temacie, stock ram musi być sprawny, sprawdzanie metodą organoleptyczną ;)

5

Odp: padło 130XE z UM1MB

dziś rozkręcę i zobaczę co i jak wiem że mam 4 sztuki prawdopodobnie 4 bitowe.
Ciekawe czy może to mieć wpływ na to ze się z taką zwłoką włącza to atari?

Ostatnio edytowany przez secon (2015-08-18 13:18:49)

6

Odp: padło 130XE z UM1MB

Litości :) Już nic nie pisz o tych flagach na kostkach 4464 ;) Ktoś tu legalnie wygrał co nieco w związku z flagą i może mieć wkrótce kaca przez ten temat :)

7

Odp: padło 130XE z UM1MB

hehe poprawiłem na 4 bitowe :-)

8

Odp: padło 130XE z UM1MB

DZiĘKI :)

9

Odp: padło 130XE z UM1MB

Hmm, a montaż Ultimate1MB w 130XE nie wiąże się z degradacją do 65/800XE, coś mi tak świta że się EXTRAM w 130XE wywala ;)

10

Odp: padło 130XE z UM1MB

Ciekawe pytanie, wydaje mi się, że obecność małego mmu i 4 ekstra banków nie przeszkodzi w działaniu U1MB, ale z drugiej strony faktycznie można je wyciągnąć i wrzucić do 65XE z płytą na chipy 4 bitowe. Z trzeciej strony, to bezsens w sumie rozszerzać 130XE o U1MB - marnotrawstwo i zniszczenie waloru tego komputera. Lepiej zostawić oryginalne 128kilo, a rozszerzyć 65XE/800XL/800XE.

EDIT: przyszło mi do głowy, że jednak małe mmu na płycie może zakłócić tryb compy shop w U1MB.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-08-18 13:44:53)

11

Odp: padło 130XE z UM1MB

ale kto mi teraz to przemontuje bo mam 800XE 2 sztuki ale tam wadliwe GTIA jest

12

Odp: padło 130XE z UM1MB

Hm, no na upartego mógłbym przelutować Ci GTIA na dobre w którymś z tym 800XE... tyle, że wyjdą koszty przesyłek w tą i w tamtą - i upierdliwe stanie na poczcie - niemniej temat do przemyślenia:)

13

Odp: padło 130XE z UM1MB

Ultimate niczego nie degraduje. Po wyborze trybu CompyShop masz osobne bankowanie CPU i Antica z tą różnicą, że zamiast 128KB masz do dyspozycji 512, ale kompatybilność jest zachowana. Więc jest to raczej upgrade 65XE/800XL do 130 (+)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2015-08-18 14:25:47)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: padło 130XE z UM1MB

Powinienem w takim razie przewalić Ultimate i vbxe2 do 800XE wraz z wymianą GTIA oraz naprawić 130XE.

Ostatnio edytowany przez secon (2015-08-18 14:35:52)

15

Odp: padło 130XE z UM1MB

Degraduje = Iron miał chyba na mysli degradację w sensie konieczności wywalenia zbędnych czipów, które są zdublowane w wypadku 130xe+U1MB.
Po co mają tam siedzieć, skoro nie są do niczego potrzebne.

A jak jest w stockowym 130XE ? Wydaje mi się, że nie ma tam osobnego bankowania, tzn. Antic widzi tylko ten bank, co procesor.
Dlatego wydaje mi się, że to by się mogło knocić: Compy shop ustawiony w U1MB + małe MMU na płycie mieszające bity i banki.

16

Odp: padło 130XE z UM1MB

Niczego nie musisz wywalać. Jak go zdegradujesz to Twoja sprawa, konieczności nie ma :) A jak ultimate padnie to zostaniesz ze zdegradowanym kompem :) Zostaw je tam gdzie są :) Poprostu odpoczną.

Właśnie w 130XE jest osobne bankowanie, po to jest tryb CompyShop aby tę funkcjonalność osiąnąć. Inne standardy mają właśnie to co mówisz - Antic widzi to co CPU.

Ultimate zastępuje MMU - nic się nie będzie mieszać.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

17

Odp: padło 130XE z UM1MB

Właśnie o to chodzi, że radzę nie kastrować 130XE do 65XE po montażu U1MB, jak i nie montować w nim tego rozszerzenia. Sądzę, że lepiej wrzucać tylko do maszyn z 64kb na płycie. No chyba, że ktoś ma do dyspozycji tylko 130XE.

Ok, czyli rozszerzenie pamięci Compy Shop było wzorowane na istniejącym rozwiązaniu ze 130XE, a Rambo pochodzi z dawniejszych czasów (800XL) i niezależnego bankowania w nim nie ma. Zapamiętuję...


Skoro U1MB odłącza, czy też robi jakieś passtrough z małym MMU, obecnym tylko w 130 (nie z głównym MMU które się wywala przy montażu U1MB z marszu),  to faktycznie można zostawić

Właśnie to było dla mnie niejasne, bo nie wrzucałem nigdy U1MB do 130XE.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-08-18 15:34:33)

18

Odp: padło 130XE z UM1MB

Ja mam 130XE z U1MB. Po wybraniu w menu opcji "No extension" widać 128k RAM-u (czyli to, co jest na płycie Atari).

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: padło 130XE z UM1MB

Można w jakiś sposób programowo sprawdzić, czy komputer korzysta wtedy z RAMu na płycie, czy równowartości jego objętości na U1MB?

.: miejsce na twoją reklamę :.

20

Odp: padło 130XE z UM1MB

Jak masz "no extension" to ani bajt z pamięci Ultimate nie jest używany. 65XE/800XL zostają wtedy 64KB, a 130XE jak widać - oryginalne 128, więc rozszerzenie jest "przezroczyste" i niczego trwale nie zmienia.

BTW: pamięć podstawowa musi być sprawna, bo ona nie jest zastępowana - jest używana cały czas. Po włączeniu 1024KB komputer ma w sumie 1088.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

21

Odp: padło 130XE z UM1MB

Zdjąłem obudowę odpaliłem komputer i:
po10 minutach bez obrazu żadnego kości pamięci (4 sztuki) są chłodne wszystkie układy lekko ciepłe.
ale...
ten z lewej na dole zimny zupełnie i jak go raz dotknąłem by sprawdzić temperaturę to obraz jakby nagle się pokazał ale na krótko.
jakieś sugestie?

22

Odp: padło 130XE z UM1MB

sugestia hmm jakieś zimne luty? wziąć lutownicę, cynę i po kolei jechać po wszystkich punktach lutowania scalaków ;P
(a'propos, 'lekarstwem' na walnięte GTIA może byź fixer (dolutowywany do spodu płyty głównej); montowałem, sprawdził się.)

23

Odp: padło 130XE z UM1MB

Nie daje teraz głowy ale czy na dole po lewej nie siedzi aby ferdek?

24

Odp: padło 130XE z UM1MB

no chyba jednak ferdek, a poza tym jak mam VBXE to gtia jest zastąpione.
I właśnie to co pisałem że jak go dotknąłem to za pierwszym razem obraz błysnął na ułamek sekundy.

25

Odp: padło 130XE z UM1MB

tzn na chwilę pojawił się normalny obraz z atari, czy był to jedynie jakiś błysk i tyle ?