Temat: Kilka pytań nowicjusza

- czy któryś z kolegów używa przejściówki USB do myszki kupiony do Amigi z Atari ST?.
- czy jest to to samo urządzenie?
- czy jest jakaś instrukcja bezpiecznego  rozbierania Atari STF 
- czy jest sprawdzony schemat kabla EURO do Atari dla monitora LG M1721A
- czy Amigową myszkę da się przerobić na Atari
- mam Lotharkowy emulator stacji w wersji Slim, czy można go jakoś fajnie zamontować i na co uważać
- może kilka postów z którymi powinienem  się zapoznać na początek żeby nie pytać o rzeczy oczywiste

pozdrawiam
biolog77

2

Odp: Kilka pytań nowicjusza

- czy Amigową myszkę da się przerobić na Atari

Wystarczy zamienić pin 1 i 4 i pójdzie...
1 2 3 4 5
6 7 8 9

/l\tari

Odp: Kilka pytań nowicjusza

biolog77 napisał/a:

- czy któryś z kolegów używa przejściówki USB do myszki kupiony do Amigi z Atari ST?.

Ja używam CosmosExa z ST

biolog77 napisał/a:

- czy jest to to samo urządzenie?

CosmosEx jest tylko do ST.

biolog77 napisał/a:

- czy jest jakaś instrukcja bezpiecznego  rozbierania Atari STF

Instrukcji nie widziałem, ale jest to proste, nie ma żadnych zaskoczek czy problemów.

biolog77 napisał/a:

- czy Amigową myszkę da się przerobić na Atari

Tak.

biolog77 napisał/a:

- mam Lotharkowy emulator stacji w wersji Slim, czy można go jakoś fajnie zamontować i na co uważać

Wedle własnej inwencji.

biolog77 napisał/a:

- może kilka postów z którymi powinienem  się zapoznać na początek żeby nie pytać o rzeczy oczywiste

Google twoim przyjacielem jest.
pozdrawiam

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Kilka pytań nowicjusza

Jeśli chodzi o "przejście" wtyczka monitor atari ST a SCART to znalazłem jeden spośród wielu schematów krążących po sieci (wpisz w google atari st to scart np.). Nie powinno być kłopotu z dorobieniem kabla, choć dość trudno o komponenty <- skąd wziąć wtyczkę monitor atari ST, sam nie wiem... Podobno gotowe kable trafiają się na aledrogo, choć osobiście widziałem takie tylko do małego atari.
Można ewentualnie kupić kabel: monitor ST <-> VGA i przerobić na eurozłącze (choć to trochę dziadowskie rozwiązanie).

Poczytaj trochę o trybach graficznych w jakich pracuje duże ATARI, wtedy może zmienisz decyzję co do SCARTA.

Schemacik: http://www.flashback-computing.com/scre … 0scart.jpg

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

5

Odp: Kilka pytań nowicjusza

Wtyczkę monitorową do ST można dostać w TME http://www.tme.eu/pl/details/se-dio13/zlacza-din/. Schemat kabla jest dostępny np. tutaj. Przy rozkręcaniu ST pomocna może być instrukcja serwisowa, którą można pobrać tutaj, ale tak jak AdamK wspomniał jest to proste i można sobie poradzić bez serwisówki :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

6

Odp: Kilka pytań nowicjusza

biolog77 napisał/a:

mam Lotharkowy emulator stacji w wersji Slim, czy można go jakoś fajnie zamontować i na co uważać

Rozumiem, że masz sprzętowy emulator napędu (FDD). Wprost tego nie podłączysz, chyba że masz XF551 i podłączysz to zamiast napędu do kontrolera tej stacji.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Kilka pytań nowicjusza

@pin: tu piszemy o 16 bitach. Jak najbardziej podłączy.

Sikor umarł...

8

Odp: Kilka pytań nowicjusza

łomatko ... sorry, nie popatrzyłem jaki to dział. Ciężki dziś dzień mam ogólnie i ciężko z myśleniem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Kilka pytań nowicjusza

dynamike2010 napisał/a:

- czy Amigową myszkę da się przerobić na Atari

Wystarczy zamienić pin 1 i 4 i pójdzie...
1 2 3 4 5
6 7 8 9

Czekam na Atari ST ale myszkę już przerobiłem - na Amidze teraz chodzi tylko w jednym kierunku a w innych skacze. Tak chyba ma być?

10

Odp: Kilka pytań nowicjusza

micza napisał/a:

Jeśli chodzi o "przejście" wtyczka monitor atari ST a SCART to znalazłem jeden spośród wielu schematów krążących po sieci (wpisz w google atari st to scart np.). Nie powinno być kłopotu z dorobieniem kabla, choć dość trudno o komponenty <- skąd wziąć wtyczkę monitor atari ST, sam nie wiem... Podobno gotowe kable trafiają się na aledrogo, choć osobiście widziałem takie tylko do małego atari.
Można ewentualnie kupić kabel: monitor ST <-> VGA i przerobić na eurozłącze (choć to trochę dziadowskie rozwiązanie).

Poczytaj trochę o trybach graficznych w jakich pracuje duże ATARI, wtedy może zmienisz decyzję co do SCARTA.

Schemacik: http://www.flashback-computing.com/scre … 0scart.jpg

Wtyczkę udało mi się załatwić z demobilu - jaki kabel jest najszybciej zrobić  tak tylko żeby sprawdzić czy ST jest sprawny.
Może ktoś ma schemat s-video bo z tego co widzę to na szybko chyba najprościej. Tak przy okazji co dają te rezystory w kablu EURO - na różnych forach różnie podają a nawet piszą ze w sumie nie potrzebne?.

11

Odp: Kilka pytań nowicjusza

Idziesz nie w te stronę ;)
Gdybym miał kłopot z oceną Atari ST, czy pracuje (to znaczy chciał zobaczyć co najmniej logo ATARI na ekranie, zobaczyć czy sprawdza pamięć i ew. czy "chodzi" po ekranie myszka) to podłączyłbym ST do telewizora za pomocą kabla koncentryka 75 Ω (zwykłego przewodu) na kanale 36.
Dlatego prosiłem, żebyś poczytał o trybach pracy - graficznych ST. Masz zdaje się AtariSTFm czyli jakiś modulator TV (gniazdko antenowe) powinno tam być.
P.S. Tak na "sucho" by być pewnym na kilka % czy Ataryna "żyje" to po podłączeniu zobacz czy pali się dioda zasilania i czy napęd dyskietek "warknie" i jego dioda w tym momencie zaświeci  (bez dyskietki).

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

12

Odp: Kilka pytań nowicjusza

micza napisał/a:

Idziesz nie w te stronę ;)
Gdybym miał kłopot z oceną Atari ST, czy pracuje (to znaczy chciał zobaczyć co najmniej logo ATARI na ekranie, zobaczyć czy sprawdza pamięć i ew. czy "chodzi" po ekranie myszka) to podłączyłbym ST do telewizora za pomocą kabla koncentryka 75 Ω (zwykłego przewodu) na kanale 36.
Dlatego prosiłem, żebyś poczytał o trybach pracy - graficznych ST. Masz zdaje się AtariSTFm czyli jakiś modulator TV (gniazdko antenowe) powinno tam być.
P.S. Tak na "sucho" by być pewnym na kilka % czy Ataryna "żyje" to po podłączeniu zobacz czy pali się dioda zasilania i czy napęd dyskietek "warknie" i jego dioda w tym momencie zaświeci  (bez dyskietki).


Jest to Atari 1040STF bez modulatora dlatego pytałem jaki kable najszybciej zrobić bez rozczulania się na razie nad jakością tylko do testów.

13

Odp: Kilka pytań nowicjusza

OKi, przepraszam źle zrozumiałem.
Przy założeniu, że gniazdo MONITOR w poszczególnych modelach ST-ków jest znormalizowane, wypróbuj poniższy schemat (prościej, a o to prosiłeś - się nie da), na drugim schemacie opis PIN-ów. Monitor Twój LG powinien także mieć wejście na CINCH, do którego ten schemacik pasuje.
Ja sam posiadam STe i do tego się odnosiłem.
@biolog77: powodzenia i daj znać czy Twoja Atarynka "trybi".

http://up.programosy.pl/view/conect_atari.jpg.html
atariage.com/forums/uploads/monthly_09_2010/post-16281-12844402242.jpg

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

14

Odp: Kilka pytań nowicjusza

Wczoraj tylko zdążyłem trochę przeczyścić Atari i podłączyć zasilane. Diody się palą i stacja pyka - dzisiaj reszta testów.
Dzięki za pomoc.

Odp: Kilka pytań nowicjusza

W złączu monitorowym jest różnica pomiędzy ST a STE (STE ma dodatkowe sygnały). Kabelek zaproponowany przez micze zadziała raczej tylko z STE. Tu jest ładny opis złącza: http://info-coach.fr/atari/hardware/interfaces.php

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Kilka pytań nowicjusza

W celu sprawdzenia Atari pożyczyłem kable i kilka dyskietek od Geparda. Wstępnie ST-ek jest chyba ok. Mysz przerobiona przez mnie tez działa.
Dzisiaj powalczę z HxC. Na robienie kabelków musze mieć nastrój i kilka piw na uspokojenie bo moje zdolności lutownicze tego wymagają ;)

Dzięki wszystkim za pomoc.

17

Odp: Kilka pytań nowicjusza

Biolog ty jak z Gepardem robisz jakąś ustawkę to dawaj znać jak nie bede pracował to z chęcią się dołącze, w końcu mieszkam cały blok dalej :)

=====================
pLayer / Suspect
back t0 sc3n3 after 15 years....
im człek starszy tym bardziej to docenia :)