1

Temat: Jaką lustrzanke wybrać?

Życie zmusiło mnie do zakupu lustrzanki, tylko nie wiem na którą markę się zdecydować Canon, Nikon, Pentax czy Sony. Do body na początek potrzebuje 2 szkiełek czegoś w miarę uniwersalnego do ogólnego użytku jakieś 18-100 do max 200 i 55-300 lub 70-300 z szybkim AF. Co byście polecili, co macie i jakie to ma wady i zalety? Interesuje mnie sprzęt nowy do około 4000zł.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

2

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Polecam Canona. Ma największy wybór obiektywów. W tej cenie to może jakiś Canon 750D i Canon 18-200 IS, albo Sigma 18-200 OS II.

Szybkość AF to kwestia względna. Nic nie napisałeś o zastosowaniu więc tak naprawdę ciężko coś napisać.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Gzyniu, ja bym poszedł używany sprzet body oraz dobre szkła:
http://allegro.pl/tamron-sp-af-17-50mm- … 06843.html 17-50 f2.8
http://allegro.pl/canon-ef-2-8-70-200-m … 65056.html 70-200L f2.8 moje ulubione szkło robienie nim zdjęć do czysta przyjemność.. Af bokeh wszystko w nim jest po prostu genialne (oprócz wagi i ceny).
oraz przykladowe body http://allegro.pl/canon-40d-lustrzanka- … 06762.html
trochę przekroczysz 4k pln ale zestaw fajny na poczatek.

70-300 to będą ciemne szkła, gdzie będzie robił zdjęcia i co chcesz fotografować ?
Szybki af i 300mm to za krótkie na "ptaszki".

4

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Dzięki, jak na razie to widzę że polecacie Canony.

@sqward: Przeznaczenie tego sprzętu to pokazy lotnicze, więc dla tego tele musi mieć szybki AF i maksymalna ogniskowa to minimum 300, a drugi obiektyw do ogólnego zastosowania z maksymalną ogniskową w zakresie 100-200 żebym nie przepinać obiektywu, gdy  będę chciał zrobić jakieś zbliżenie.

@AS...: Sprzęt używany ostatecznie też może być choć tutaj trzeba na ogół dużo czasu żeby dostać to co się chce w dobrym stanie. Najlepiej to dorwać taki sprzęt z Niemiec od dziadka z Wermachtu który robił kilka fotek co niedzielę w kościele ;)

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

5

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Jak na pokazy to może używane 100-400L i 7D. Niestety wymóg dobrego AF w takiej cenie jest ciężki do pogodzenia, zwłaszcza z wymogiem nowego sprzętu.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Dokładnie jak pisze sqward, 100-400L i jakaś puszka z dobrym AF.

@Gzyniu używane 70-200L czy używany 100-400L przeżyje kilkukrotnie nie jednego nowego Tamron-a czy Sigmę.

7

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Czekajcie, aż Yerzu nawiedzi temat… :>

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Yerz,
to analogowiec....
pompa 100-400L dla spotterów to klasyk.

9

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Ja mam Nikon D5000, pięć lat temu był w sprzedaży parę lat D90 i chyba dalej jest.
Ale ja praktycznie tylko na automacie.
Mam do tego kitowy 18-105 i dokupowałem 50. Taki obiektyw 300 lub 400 jeszcze mi chodzi po głowie, tyle, że decyzja nie zapadła.
Na moje potrzeby starczy.
Ale teraz bym się zastanawiał nad filmami ze stabilizacją i lepszym dźwiękiem oraz ewentualnie "wbudowanym" trybem HDR.
W końcu to zabawka ma być dla przyjemności.
Jednak ze względu na wagę przy noszeniu tego na ogólnie pojęte spacery z dziećmi i objuczenia "tobołkami" itp., to zastanawiam się teraz nad Panasonikiem DMC-FT6. Ale to nie lustrzanka, więc dodane OT.

10

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

A może warto spróbować z Sony SLT ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

11

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

To chcesz robić fotki patrząc na ekran ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

12

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Sony ma wyświetlacz zamiast typowego lustra i dlatego nie jestem do końca do tego przekonany.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

13

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Nieco wypadłem z obiegu, ale nie sądzę żeby wiele się zmieniło.
Jak chcesz nieco tańszy sprzęt to Pentax czy Sony. Oba mają jakieś tam zalety ale generalnie jest to sprzęt dla amatorów fotografii i raczej pstryk'n'go.
Kupując NIKONA masz dobrą jakość out of the box. Dobre obiektywy kitowe itd.
Kupując CANONA, zakładasz odrazu że masz kasę na obiektywy, bo kitowe są do kitu :D
I tu raczej niewiele się zmieniło przez ostatnie lata.

Canona wybrałem ze względu na lepszy AF. NIE pracowałem na NIKONIE więc nie wiem jak to działa, ale Canon ma (miał nie wiem jak i czy to przez lata się zmianiło) naprawdę dobry i szybki AF, z funkcją ciągłej regulacji. W połączeniu z szybkimi obiektywami sprawuje się naprawdę świetnie. AF servo trzyma ostrość tak długo jak masz w punkcie pomiaru ostrości obiekt.
Wiosną tego roku z conawyżej średnim obiektywem Tamrona 70-300 f4-5,6 robiłem fotki lecących żurawi aparatem opartym o płot. Wyszło zadowalająco :)
Mam Canona EOS350D - dość leciwy już ale nadal daje radę ;)

Piszesz o szybkim AF, prawdopodobnie Sony SLT będzie szybciej ostrzyć niż każdy inny, ale niekoniecznie lepiej niż C/N z szybkim obiektywem.

I podstawowa zaleta CANONA i NIKONA - dostęp do dużej ilości szkieł, akcesoriów itd.

Osobiście uważam że technologia Sony SLT jest bardziej ukłonem w kierunku nagrywania video i live view, oraz ogólnie pojętej wygody.  W torze optycznym znajduje się ZAWSZE obiekt który kradnie nieco światła i zawsze wprowadza jakieś zakłócenia. W lustrzance lustro się chowa ... i nie ma tam nic.
Ciekawe jak w ostrym słońcu parząc w górę zrobisz fotkę takim cudem. Zwykła lustrzanka z wizjerem nie będzie miała problemu. A ekranik ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

14

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Za taką kasę można śmiało kupić D5200 i Nikkora 70-300. bardzo fajny zestaw. Szybki, lekki do strzelania z ręki. Szumy też nie zabijają.

15

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Popieram przedmówcę z jednym wyjątkiem. Polecam Nikona 5300 z kitowym 18-105VR i wystarczy na średnie szkiełko Nikon 55-300 VR lub na jakiegoś Tamrona. Ten model ma ciekawy feature, ma wbudowany gps i można tagować fotki. Sam używam starszego D7000 i jestem z niego bardzo zadowolony. Tylko, że ja jestem amatorem.

16

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

W porównaniu do Nikosia 5500 który nie wnosi istotnych zmian i w dodatku nie posiada wbudowanego GPSa, 5300 jest całkiem rozsądnym wyborem.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

17

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

@hsimpson: obraz dysku zrobiłeś...? :)

Sikor umarł...

18

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Przepraszam Cię Sikor, ale jeszcze nie. Pewne problemy osobiste i notoryczny brak wolnego czasu nie pozwala mi się zajmować retro sprzętem tak jakbym chciał. Mega jest schowana i nie uruchamiana. Obiecuję, że zrobię image najszybciej jak będę mógł.

19

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Spokojnie ;)

Sikor umarł...

20

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Dzięki za wskazanie kierunku poszukiwań.
Byłem właśnie ostatnio w elektro markietach, żeby sobie pomacać sprzęt i najbardziej do mojej ręki pasuje Nikon D3300 i D5300 do tego jako podstawowe szkło wezmę z Nikona AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR lub AF-S DX NIKKOR 18-140 f/3.5-5.6G ED VR, a na tele to Nikona AF-S DX NIKKOR 55-300 mm f/4,5-5,6G ED VR lub Tamrona SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD.

Temat możemy dalej kontynuować, bo sprzętu nie potrzebuję na tą chwilę tylko na początek przyszłego roku.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

21

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Skoro możemy kontynuować tak luźniej, to ja jestem cholernie ciekaw jak życie może zmusić do zakupu aparatu? :)

22

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Gzyniu, cholernie ciemne szkła ze słabym af ..
W pomieszczeniach będziesz musiał robić zdjęcia z lampą. (iso 1600czy 3200 nie pomorze).
Wbudowana lampa od razu piszę jest że jak kit czyli do kit-u :)

Masz sporo czasu poczytaj forum.optyczne.pl i zadaj tam temat o tym co chcesz focik ….
Tam masz znajdziesz świat foto ale szkieł (obiektywów). :)

Na optycznych też jest wiele testów obiektywów i co bardzo mi się podoba niezależnych.
Potrafią tam nieźle zjechać nawet topowe obiektywy klasy L ….

23

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Gzynio, koniecznie dorzuć obiektyw stałoogniskowy F1.8 do kompletu z tymi gówniastymi telezoomami (sic!). Z tego co pamiętam Nikon oferuje takie poniżej 800 zł !

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

24

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

@mgr_inz_rafal: Do zakupu tego sprzętu skłoniła mnie niedoskonałość mojego aktualnego aparatu(FujiFilm HS20EXR) na ostatnim AirShow, gdyż zamiast ustawiać ostrość na lecącym samolocie tracił ją i zamrażał uchwycony obraz, tak że nie widziałem co się dzieje. W lustrzance dzięki temu, że mam podgląd prosto z obiektywu nie będę miał tego problemu:)

@AS...: Wiem że nie są to szkiełka wysokiej klasy ale na kilku forach polecali na początek te obiektywy i nawet hesja w swoim poradniku http://www.hesja.pl/XPL/content/czytaj/air_art/fulltext napisał "Światło oczywiście jak najlepsze, ale nie jest to priorytet. 4-5,6 mogłoby wystarczyć, a stałe 4 byłoby idealnie", a jak na razie na takie szkiełko Nikkor 400 mm f/2.8 G ED VR AF-S mnie nie stać:(
Zresztą tak jak napisałeś mam jeszcze czas, więc się nie spieszę tylko dalej szukam najlepszego rozwiązania za w miarę rozsądne pieniądze na początek, bo to jest worek bez dna jak się człowiek wkręci, dlatego starałem się unikać tego typu sprzętu ale się poddałem, bo chcę mieć fajne fotki głównie z pokazów:)

@grzeniu: O stałkach też trochę poczytałem i wyszło żeby najpierw porobić fotki zwykłym obiektywem i zobaczyć ilu mm najczęściej używam i taką stałkę kupić

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

25

Odp: Jaką lustrzanke wybrać?

Jak zastanawiałem się między D5200 a D5300 to porównałem na snapsort.com o wybrałem D5200.