1

Temat: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Witam,

Czy jest karta graficzna do Mega ste która generuje obraz w standardzie VGA?

2

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Można przyjąć że praktycznie każda karta vme generuje obraz vga, nie licząc nielicznych "wynalazków" do np trybów mono. Osobna kwestia to dostępność samych kart. Można też kombinować z Nova - przejściówka ISA --> VME na której działają niektóre karty isa z chipsetem ET4000 i ATI Mach.

JiL Fan.

3

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jest sens rozbudowywać mega ste o karte graficzną vga czy lepiej skupić się na atari TT.  Myślę o pisaniu prostych gier w 256 kolorach.

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Zależy co chcesz osiągnąć.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

W przypadku TT-tki te 256 kolorów, to akurat w nietypowej rozdzielczości.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Na pewno chciałbym korzystać z monitora VGA od pc. Co do aplikacji które chciałbym pisać to zależy mi na 256 kolorach. Praca na systemie multitos/freemint.

7

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jako posiadacz MegiSTE napiszę że warto. Co do aplikacji, zastanawiam się nad sensem inwestowania w kartę graficzną. Nie chodzi mi o aspekt finansowy ale o samą "użyteczność" dla reszty społeczności atarowej. Czy nie lepiej pisać pod goły system ? STE mają całkiem fajne możliwości graficzne a w połączeniu z 16MHz w Megach daje to na prawdę duże możliwości , wystarczające do gier , calamusa itp. Żeby nie było, że chcę Cie zniechęcić czy coś, grafika daje możliwość dość wygodnej pracy w samym systemie i programach użytkowych , do gier nie do końca potrzebna jest karta graficzna biorąc pod uwagę ilość jej posiadaczy ;) Lepiej poszukać chyba Falcona, gdzie te 256K masz chyba w każdej możliwej rozdzielczości :)

JiL Fan.

8

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jest oczywiście sens posiadania karty graficznej w mega ste. Ale gdybyś pisał programy pod taki system (MegaSTE + karta graficzna) to pisał byś te programy dla... hmmm... w porywach dwóch osób w Polsce - Siebie i artik-wroc który na chwilę przełożyłby tam kartę z TTki ;-))
Gdybyś napisał taki program "czysto systemowo" to dzięki możliwości uruchomienia na TT+garta graficzna poszerzył byś grono odbiorców jak nic do... pewnie pięciu :-P
Nie znam się na programowaniu, ale są programy które w zależności od środowiska działają na ST(E), TT i kartach graficznych. Gdybym mógł Cię zachęcić, to właśnie do pisania programów w taki sposób :-)

9

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

marekp napisał/a:

...w porywach dwóch osób w Polsce - Siebie i artik-wroc który na chwilę przełożyłby tam kartę z TTki

Dobre :)
Ale ja nie mam MegaSTE, ani TT-tki. Mam MegaST z kartą graficzną, AdamK też, więc jest nas już 3 :)

Było miło :) Do widzenia.

10

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jak masz Atari TT - pisałbym pod TT-kę. Jeśli aplikacja będzie GEMowa - pójdzie po odpowiedniej kompilacji na wszystkim, co ruszy taką grafikę (TT-ka z kartą i bez, Falcon oraz ST(E)/Mega ST(E) z odpowiednią kartą - po ustawieniu kompilaci pod M68000. Do TTki monitor VGA podłączasz z marszu.

Sikor umarł...

11

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

artik-wroc napisał/a:
marekp napisał/a:

...w porywach dwóch osób w Polsce - Siebie i artik-wroc który na chwilę przełożyłby tam kartę z TTki

Dobre :)
Ale ja nie mam MegaSTE, ani TT-tki. Mam MegaST z kartą graficzną, AdamK też, więc jest nas już 3 :)

a ja ? a ja? ja też mam :)) to jest nas 4-ech :) robi się tłoczno !

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

12

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Nie... AdamK, artic-wroc i Ty macie Mega _ST_ z kartą graficzną. Pytanie kto ma Mega _STE_ z kartą graficzną? :-)

13

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Czyli rozbudowywać o kartę graficzna kiedy tylko jest taka możliwość.

14

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jeśli znajdziesz, nie zastanawiaj się - warto.... choć wolałbym w TT to wsadzić :)

JiL Fan.

15

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

gwinter napisał/a:

Jeśli znajdziesz, nie zastanawiaj się - warto.... choć wolałbym w TT to wsadzić smile

Na razie próbuje zdobyć Atari 1040 STe ;) Na Atari TT030 freemint dobrze chodzi? Czytałem tematy i niektórzy twierdzą , że nawet falcon jest za słaby na ten system.

16

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Hej,

Ja uyzwam u siebie freeminta na TT-etce, ale tu wazniejsza jest ilosc Ramu, na 4 MB to na falconie mialem klopot z zainstalowaniem. W moim przypadku 74 MB (10+64 TT ramu) plus karta graficzna chodzi az milo.

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

gotham napisał/a:
gwinter napisał/a:

Jeśli znajdziesz, nie zastanawiaj się - warto.... choć wolałbym w TT to wsadzić smile

Na razie próbuje zdobyć Atari 1040 STe ;) Na Atari TT030 freemint dobrze chodzi? Czytałem tematy i niektórzy twierdzą , że nawet falcon jest za słaby na ten system.

TTka ma 2x mocniejszy procesor niż Falcon, OS będzie chodził znacznie lepiej na gołym TT niż na Falconie, a jeszcze lepiej jak będzie TT RAM.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

"Jeśli znajdziesz, nie zastanawiaj się" - Dokładnie!
A później mi ją sprzedaj... ;-)

19

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

gotham napisał/a:

Witam,

Czy jest karta graficzna do Mega ste która generuje obraz w standardzie VGA?

tak, jest całkiem sporo: http://gfa.atari-users.net/TT030/htm/vme.htm


piter napisał/a:
artik-wroc napisał/a:

Dobre :)
Ale ja nie mam MegaSTE, ani TT-tki. Mam MegaST z kartą graficzną, AdamK też, więc jest nas już 3 :)

a ja ? a ja? ja też mam :)) to jest nas 4-ech :) robi się tłoczno !

pięciu :)
Mam CrazyDots w MSTE/TT i jeszcze ET4000 w ST.

gotham napisał/a:

Czyli rozbudowywać o kartę graficzna kiedy tylko jest taka możliwość.

Tak, oprócz lepszych trybów graficznych MSTE wydaje się żwawsza

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

20

Odp: Karta graficzna do Mega STE w standardzie VGA

Jednak zakupiłem 1040 Ste ;) mega ste jest o wiele droższe w dzisiejszych czasach.