1

Temat: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Ot banalne pytanie w sprawie dosów w Atarce

Czy plik nazwany   BANAN.JEM  to ten sam plik co   banan.jem   w tym samym katalogu ??

? pytam się, także by ustalić standard względem tego na co (niestety) pozwalają niektóre Dosy :(

Raczej tylko DUŻE litery winne być stosowane....


ups - miało być w dziale 8-bit,  sorry admin [purple_emoticon]

Ostatnio edytowany przez pajero (2015-10-22 20:52:15)

2

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Atari DOS-y i kompatybilne pozwalają na użycie parapeta (_), dużych liter i cyfr (na pierwszej pozycji musi być litera).
W Sparta DOS na pierwszej pozycji może być cyfra.
W MyDOS możesz mieć jeszcze '@'.
Loadery nie sprawdzają nazw więc tam może być cokolwiek - directory jest tylko dla usera, bo one i tak bazują na nrze pliku, który wybrałeś do ładowania.
Co do xBIOS-a musi się wypowiedzieć XXL.

Edit: Poprawka.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-10-22 22:48:57)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Dodatkowo w DOS-ie II+/6.x po "+" możesz podać nazwę składającą się z praktycznie dowolnych znaków (same cyfry, spacje, inversy itd.). Wracając jednak do tematu, wszystkie popularne DOSy (np. wspomniany wyżej, DOS 2.0, DOS 2.5, BiboDOS, SuperDOS itd.) rozróżniają w nazwach małe/wielkie litery, niektóre wręcz zabraniają użycia "nielegalnych znaków", np. pierwszej cyfry, czy małych liter.

I Ty zostaniesz big endianem...

4

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Ale czy możesz legalnie taką nazwę utworzyć?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

5

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

W przypadku MyDOS-a 4.5x BANAN.JEMbanan.jem to różne pliki. Jeżeli chcesz uniknąć kłopotów z różnymi DOS-ami najlepiej stosować tylko DUŻE LITERY i cyfry, ale te ostatnie nie jako pierwszy znak.

6

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Pajero - ale w przypadku plugina do TC optowałbym jednak za tym, by dla SpartaFS można było nazwę rozpocząć od cyfry.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

mono napisał/a:

Co do xBIOS-a musi się wypowiedzieć XXL.

nie ma ograniczeń co do używanych znaków w nazwach plików i katalogach. Można stosować wszystkie 255 znaków ATASCII.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

A którego znaku nie można stosować?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Pin napisał/a:

Pajero - ale w przypadku plugina do TC optowałbym jednak za tym, by dla SpartaFS można było nazwę rozpocząć od cyfry.

Ten plugin to jest co najmniej do kompletnego przepisania na uniwersalną bibliotekę + frontend do TC i FARa

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Zatem niech stanie się zrobione Skrzypie.

11

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

No właśnie, niech się stanie. Również na to liczę.

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

Właśnie powstaje obsługa command line dla plugina (i toteż pytam o niuanse).
Działa, ale przez przyzwyczajenia z Windows user zapomina się (tu: ja) i wpisuje małymi literami nazwę pliku np. do skasowania w atr i się dziwię, że nie odnajduję mi pliku...

@skrzyp - plugin jest biblioteką, możesz z niej korzystać. Jeśli masz zainstalowany plugin to w katalogu   
              c:\WINDOWS\AtrWcx\WCX_Przykład\
jest opis dobrania się do plugina..... co prawda mętny, sam muszę pokapować się o co mi chodziło 11 lat temu :D

Gdyby nie ogrom pracy, już bym przepisał plugina na nowo. Także na 64bity. O poprawianiu nie ma mowy, próbowałem 2 lata temu i poddałem się płacząc nad własnym kodem...

@pin - dodałem Twój postulat do listy features

13

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

I teraz spróbujcie mi powiedzieć, że używanie systemu kontroli wersji oraz otwieranie kodu jest złe i w ogóle niepotrzebne :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

14

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

I mówię poważnie, jeśli będzie taka uniwersalna biblioteka z backendami dla SpartaDOS, AtariDOS, DOS/II+, MyDOS i tym podobnymi, to ja nie widzę problemu w sklepaniu wtyczki dla FAR Managera, sterownika dla FUSE czy wtyczki dla DoubleCommander / TotalCommander.

.: miejsce na twoją reklamę :.

15

Odp: Wielkość liter w nazwie pliku a Dos

To ciekawostka, nigdy mi do głowy nie przyszło używać małych liter pod jakimkolwiek DOSem na maluchu :P