1

Temat: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Witam,

Odebrałem i zainstalowałem swojego PAKa (dzięki Bartek) i napotkałem spore problemy. Aktualnie komputer nie widzi stacji dysków ani UltraSatan. Załączyłem zdjęcie zainstalowanej karty i zworek.

Niestety mam chyba płytę Mega ST2 z pamięciami 100ns, co chyba przedstawiony kolejny obrazek.

Zastanawiam się nad DMA fixem z poniższego linku, gdyż instrukcja montażu PAK-a wspomina o problemach z DMA: http://www.exxoshost.co.uk/atari/last/DMAfix/index.htm

Czy może to być problem z zasilaniem? Woltomierz pokazuje ok. 4.92V na 5V

Post's attachments

IMG_20151221_212051.jpg 1000.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20151221_213030.jpg 645.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

2

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Oryginalny zasilacz nie jest zbyt mocny, myślę że warto sprawdzić system z jakimś mocniejszym.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Wyczaiłem już, że zworka, którą przełożyłem, żeby nie dostawać bomb zaraz po włączeniu zasilania jest J9 i rozumiem, że to powoduje, że PAK działa z prędkością płyty (czyli 8Mhz). Wyjąłem oscylator i z tą zworką w pozycji 2-3 system nadal wstaje.

Edit:
Wstaje, ale dalej nie ma flopa. Ultrasatana teraz nie mam pod ręką.

Ostatnio edytowany przez sqward (2015-12-22 00:17:51)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

gdzieś czytałem że do PAKa zalecana jest płytka buforująca PuPla. poprawia ona stabilność PAKa

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

5

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

U mnie na płytach też jest ta "wadliwa" wersja DMA, a działa. Podłączony UltraSatan i wszystko śmiga.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

nie bylo wadliwych DMA !!!!!!

tylko plyta atari byla z dupy zrobiona...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

@lotharek: czyli ten problem da się rozwiązać np. jakimś patchem do płyty?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

"Bad DMA" to zwykłe "Urban Legend".
Ponoć problem dotykał niektórych wczesnych STE z DMA "CO25913-38". Aktualnie trudno namierzyć Atari które ma ten problem.
Exxoss z Atari-Forum bada ten temat. Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje Atari ze źle działającym DMA. W sumie to ma on sporo ciekawych przemyśleń na ten temat.
Tu jest więcej na ten temat http://www.exxoshost.co.uk/atari/last/DMAfix/

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2015-12-22 10:35:41)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

No chwila, przeciez w powyzszym linku ewidentnie widac, ze gosc zrobil patcha na niedzialajachych plytach, to znaczy, ze znalazl?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

sqwardzik,

a popatrz co on dokladnie zrobil ? to jak z portami joya w commodore.

niby sa i dzialaja, ale sprobuj wlozyc na zywca.

dostosowuje sie projekt do scalaka bo:

na dobrej plycie wszytskie zadzialaja,
na innej- nie wszystkie....

czyli  po to uzyl szybkiego 245, zeby wewn. tranzystroki dma nie musialy sie pocic za bardzo ;-)
jakby na wszystkich plytach atari byl ten ficzer, nie bylo by miejskich legend o BAD DMA

Ostatnio edytowany przez lotharek (2015-12-22 11:47:56)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

No dobrze, ja nie napisalem, ze znalazl bad DMA tylko mial problemy z DMA. Skoro  jest to wina plyty i mozna to naprawic kilkoma rezystorami to tym lepiej dla wszystkich :)

PS. Klawiatura dla Ciebie jest juz u Bartka. Po okazaniu odrobiny molosci moze nawet nie bedzie z nia tak zle, bo okazala sie w lepszym stanie niz sie spodziewalem :)

Ostatnio edytowany przez sqward (2015-12-22 12:14:21)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Sqward jeśli dobrze zrozumiałem to bez PAKa DMA działa poprawnie.
Więc zanim rozgrzebiesz dobrą płytę to rzuć okiem na stronę autora PAK68/3:
https://translate.googleusercontent.com … n05shbjOXA

PuPla: "Why do I need a buffer board?" - Stability problems:

  • unpredictable (frequent even under circumstances) crashes; just like that, or after the PAK-stroke has been increased, a FRAK /? added is, after prolonged operation or elevated ambient temperatures after the motherboard clock was increased

  • 11 bombs crashes in programs with FPU support

  • Problems in the DMA area

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Prubowalem z Pupla i jest to samo. Sprawdze wieczorem z inna stacja dyskow.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

może jeszcze wyłącz wszystkie cache na PAKu

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Probowalem juz wszystkie kombinacje zworek, wlacznie z cache.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

16

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Na fotce nie widzę dokładnie tego drugiego punktu od blittera. Oba mają być zwarte:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/blitter.JPG

A jeżeli był blitter patch to z tyłu na linii procesor Megabus jest przerwana ścieżka, którą trzeba połączyć. No i rzecz jasna blitter wyjęty :)
Napisz też jaka jest rewizja płyty, mam ich kilka.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-22 16:30:28)

Było miło :) Do widzenia.

17

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Nie bylo blitter patcha w tym kompie. Sprawdze zworki w domu wieczorem.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

18

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Cyprian napisał/a:

PuPla: "Why do I need a buffer board?" - Stability problems:

PuPla poprawia stabilność, ale PAK powinien sam uruchamiać się bez najmniejszego problemu.

Było miło :) Do widzenia.

19

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Ok, okazało się, że jedna ze zworek nie była zrobiona. Teraz komputer czasem wstaje na 50Mhz i przechodzi test pamięci, ale zaraz potem się wywala z bombami. Czesto jednak nie wstaje.

Na 8Mhz wstaje raczej cały czas. Rewizja płyty to chyba CA200019, chyba, że jest coś jeszcze?

Blitter fixa nie było w tym kompie.

Czy prawidłowo zainstalowałem oscylator na karcie?

Ostatnio edytowany przez sqward (2015-12-22 21:35:34)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

jesli punkty oznaczone strzalkami maja przejscie to tak..( gorne tez)

jesli nie - to nie...


ps. BIALYMI STRZALKAM _ nie wiem skad ta czarna

Ostatnio edytowany przez lotharek (2015-12-22 21:53:31)

Post's attachments

sq.jpg 293 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

21

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Ja u siebie używam generatorów kwarcowych w obudowie DIL14. Siedzi dobrze. Choć może to właśnie w nim problem.
Ja tam ekspertem nie jestem, ale oscylator i generator, to chyba nie to samo:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2 … ml#1490959

Jeżeli masz możliwość to zobacz z tyłu płyty czy jedna ze ścieżek nie jest przerwana, może kiedyś tam był blitter patch i po usunięciu nie została poprawiona.

Było miło :) Do widzenia.

22

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o przejściu.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

23

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Dobrze jest włożony, Pierwsza i druga noga od prawej w górnym i dolnym rzędzie są zwarte. Jest OK. Pytanie tylko jak to z tymi kwarcami/oscylatorami itp. Poza tym nie wstałby w ogóle, gdybyś źle go wsadził.

Sprawdź tę ścieżkę z tyłu płyty, skoro jeden z punktów nie był zwarty to może i tam coś nie gra (strzelam).
Przerwana ścieżka na wysokości procesora:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/aaa.JPG

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-22 22:08:53)

Było miło :) Do widzenia.

24

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Znalazłem wersję płyty: Rev 4.0

Przerwanej ścieżki nie ma na spodzie płyty.

Czasem gdy przechodzi test pamięci i próbuje wejść do desktopu dostaję trochę skaszaniony dialog, że zabrakło pamięci w systemie i bomby.

Ostatnio edytowany przez sqward (2015-12-22 22:31:20)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

25

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Sprawdziłem z inną stacją dysków i efekt ten sam. Nie da się sformatować dyskietki. Co mogę jeszcze sprawdzić?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.