26

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Mam u siebie Rev.2.2, Rev.5.0, Rev.B i jeszcze jedną gdzie mi PuPan zasłania i na wszystkich działa PAK z UltraSatanem.

Prawdę mówiąc przydałaby mi się płyta z którą PAK ma problemy, więc jak się nic nie wykombinuje, to możemy się zamienić.

Na zdjęciach jakie zamieściłeś widać kabelki od pamięci. To jakieś rozszerzenie RAM do 4MB ?

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-23 11:42:08)

Było miło :) Do widzenia.

27

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Nie, to Bartek pożyczyl zasilanie dla Paka stamtad. Jeszcze troche sie pobawie i w ostatecznosci chetnie sie zamienie.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

28

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Bartek zasugerował, że niektóre scalaki na płycie mogą być za wolne, a powinny być w wersji F. Na mojej płycie są wersje wolne, co by się zgadzały z jego teorią:

U32-u36 to są LS SGS
U58-U59 to są LS Motoroli

Artik - a jak w Twoich megach?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

29

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

To może być jakiś trop. O ile we wszystkich U32-u36 to są LS, o tyle U58-U59:
- rev.B i rev.5.0 to są wersje F Motoroli
- rev.2.2 i rev.I.1 nie posiadają tych układów.

Spróbuj więc wymienić te dwa na wersję F, bo te są szybsze.

Tak na marginesie zauważyłem, że nawet w ramach tej samej rewizji (5.0) są płyty z układami LS, a są takie z F.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-24 09:43:39)

Było miło :) Do widzenia.

30

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Ale we wszystkich, ktore testowales byly F albo nie bylo wcale, tak?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

31

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Dokładnie.
Bartek znalazł nawet taką informację w CHIPS & CHIPS, więc musi być coś na rzeczy.
F albo HCT.

http://phoenix.inf.upol.cz/~opichals/li … p;index=24

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-24 14:46:24)

Było miło :) Do widzenia.

32

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Jeszcze nie dostałem nowych scalaków więc to jeszcze musi poczekać kilka dni. Za to zrobiłem DMA moda i nic nie pomogło :)
http://www.exxoshost.co.uk/atari/last/DMAfix/index.htm

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

33

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Czy można myjką ultradźwiękową uszkodzić kondensatory ? Elektrolity, to bym jeszcze zrozumiał, ale ceramiczne ?

Po myciu FRAK nie działał, wymieniłem kondensatory i jest OK.
Następny zestaw startuje do właściciela.

Było miło :) Do widzenia.

34

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Wymieniłem U58 i U59 na wersje F i dalej to samo. Spróbuję z pozostałymi...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

35

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Jak to nie pomoże, to może wyślij mi PAK-a w takiej konfiguracji jaką masz teraz (z procesorem, kwarcem itp).

Było miło :) Do widzenia.

36

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Wymieniłem U32 i U35 na F i jest jakby trochę lepiej, dwa razy po pierwszym odpaleniu włączył się desktop. Potem po podłączeniu klawiatury objawy podobne jak wcześniej. Ale czasem coś innego się wyświetli, jakby dialog. W przyszłym tygodniu powinienem dostać U33 i U36 w wersji HCT. Wersje F zamówiłem z chin więc trochę to pójdzie...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

37

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Zrobiłem kilka testów i ACSI działa jeśli PAK nie jet puszczony na 50Mhz. Nie jestem pewien co pomogło, bo dopiero wczoraj podłączyłem znowu UltraSatana, ale stawiam, że to był DMA fix.

Ostatnio edytowany przez sqward (2016-01-02 14:51:29)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

38

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Odnośnie zmieszczenia duetu PAK + FRAK w obudowie MegaST.

Jak nie ma pamięci we FRAK-u to jest nawet sporo miejsca (bez blachy, sama obudowa):
http://atari.wroclaw.pl/pliki/mega2.JPG (nie łapie ostrości w środku, ale coś tam widać)

Po wsadzeniu SIMM-ów (nawet takich nie wysokich) już się nie zamknie:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/mega.JPG

Z zamontowaniem leżących gniazd SIMM będzie taki problem, że jeden SIMM "wejdzie" na drugi. Trzeba by się ograniczyć do jednego slotu, czyli max.32MB. I dla pewności układy obok wlutować bez podstawek. Wtedy zmieści się to do obudowy.

Było miło :) Do widzenia.

39

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Zauważyłem coś ciekawego. Jak komputer jest zimny, np. nie uruchamiany od kilku godzin, to system się odpala i ten jeden jedyny raz udaje się zabootować z dysku. Do czasu kiedy pojawia się desktop na ekranie pojawiają się artefakty jak na zdjęciu. Po chwili następuje zwiecha i koniec. Nie jestem ekspertem, ale intuicja podpowiada mi, że to może być wina pozostałych buforów magistrali, których jeszcze nie wymieniłem.

Co Wy na to?

Ostatnio edytowany przez sqward (2016-01-02 15:52:43)

Post's attachments

IMG_2727.JPG 445.66 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

40

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Czekam na układy i posprawdzam wszystkie LS, F, HCT jaki to ma wpływ na stabilność PAKa.

Z innej beczki.
W dokumentacji jest taka informacja: Jeżeli istnieje Blitter, powinien on zostać najlepiej od razu wymontowany, przynajmniej dezaktywowany, ponieważ zakłóca on działanie PAK. A dokładniej mówiąc przy PAK nie macie Państwo żadnego pożytku z Blittera, ponieważ PAK wyprzedza Blitter przynajmniej od 32MHz.
Chciałem to sprawdzić, ale pod TOS'em 306 nie mam jak włączyć blittera. PAK działa też na TOS'ie 206 bez żadnych patch'ów, a tam daje się włączyć i wyłączyć blitter. Wyniki testu nie potwierdziły tej tezy :) wszystkie operacje graficzne są wolniejsze. Ale może pod 306 jest inaczej.

Przy okazji porównanie 206 (+Blitter) do 306 dało średnią 80% (display 80% i CPU 80%) choć akurat blitting był 132%.

Było miło :) Do widzenia.

41

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Artur, gdzie można znaleźć TOS 3.06 dla PAKa? Jest może jakiś opis co zostało zmodyfikowane? A może jest też kod źródłowy?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

42

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Przydała by się wersja angielska :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

43

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Cyprian: u mnie na stronie :)
wszystkie modyfikacje są robione za pomocą tospatch'a

sqward: kwestia podmiany RSC i będzie angielskie menu

walczę z wersją 4.04, wtedy będzie język do wyboru

Było miło :) Do widzenia.

44

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

zapodaj linka bo chyba wzrok mi nie domaga :)

---edycja---
no mam
http://atari.wroclaw.pl/tos.html

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2016-01-02 20:52:59)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

45

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

sqward napisał/a:

Wymieniłem U32 i U35...

Odpaliłem dzisiaj starą płytę od 260ST, zdemontowałem procesor aby sprawdzić PAK'a i wystartował od pierwszego uruchomienia.
Fakt, że nie na oryginalnej pamięci, tylko na rozszerzeniu, więc nie sprawdziłem jaki wpływ miałyby owe układy.

Było miło :) Do widzenia.

46

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Podminiłem U33 i U36 (74ls373) na wersje HTC i jest minimalnie lepiej (na oko, mogę to sobie wyobrażać), ale dalej komp się ogólnie sypie. Za jakiś czas przyjdą mi z chin wersje F. Jak to nie pomoże to kończą mi się opcje :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

47

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

To, co właśnie zrobiłem, zalicza się w pewnością do kategorii "zaćmienie ogólne umysłu" :)

Wyciągnąłem PAK-a z płyty, wsadzam procesor 68000 i włączam. Zero reakcji. Dociskam i jeszcze raz próbuję, nic, monitor nie reaguje. W tym momencie przychodzi olśnienie, płyta 260ST ma procesor odwrotnie (przyzwyczajenie z MegaST), gdy pierwszy raz wstawiałem PAK-a pomogło mi to, że zahaczał o pamięć i zanim znalazłem następną podstawkę zorientowałem się. Teraz zapomniałem. Pierwsza myśl "zjarałem pewnie proca". Biorę drugi procesor, a efekt dalej taki sam, płyta nie wstaje. Sprawdziłem jeszcze kilka razy i dooopa. Już chciałem zakładać nowy wątek na forum "co mogłem zepsuć na płycie, wkładając odwrotnie procesor", a tu jeszcze większe zdziwienie... zasilacz nie podłączony do płyty :) Udało się, ale... przecież płyta jest tu ze 2-3 dni i cały czas testuję na niej PAK-a... o co chodzi ? :) Okazuje się, że podłączając zasilanie do PAK i FRAK (używam zasilacza AT z dorobioną wtyczką Atari) zasilałem przez to całą płytę :) Zakręcony jak baranie rogi. Musiałem się tym podzielić :)

Było miło :) Do widzenia.

48

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

Nieźle. Dobrze, że nie zjarały się żadne ścieżki.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

49

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

moc :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

50

Odp: Pak 030 - problemy z uruchomieniem

sqward napisał/a:

Podminiłem U33 i U36 (74ls373)...

Niestety nie mam optymistycznych wieści :(
Robiłem testy na płycie MegaST. Układy U58 i U59 wstawiałem w wersji LS, F, HCT, ACT, natomiast U32,33,35,36 zmieniałem na LS lub F.
We wszystkich kombinacjach zestaw PAK, FRAK i UltraSatan pracuje normalnie.

Było miło :) Do widzenia.