1

Temat: CosmosEX vs reszta świata

Tyle, że CosmosEX to jest kilkukrotnie mocniejszy zwykły komputerek "konsumencki" (Raspberry Pi) wsadzony do ST, to tak jakbyś miał peceta z portem równoległym obok i wysyłał przezeń pliki, tylko bardziej zintegrowane. Ale wciąż dla mnie jest to chore i mi się nie podoba wcale a wcale, wręcz odrzuca.

.: miejsce na twoją reklamę :.

2

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Mnie najbardziej razi w CosmosEX to, że po włączeniu komputera, trzeba odczekać, aż się Raspberry Pi zabootuje i dopiero wtedy można zabootować z tego Atari...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Nie rozumiesz - chodzi o wstawianie zupełnie innego komputera z zupełnie innej epoki informatyki jako komponent zupełnie innego komputera, który robi za magazyn danych.

Nie dość, że jest to marnotrawienie mocy Raspi (tak samo jak zestaw "migająca lampka na GPIO" na 4-rdzeniowym CPU z Linuksem), to jeszcze jak dla mnie profanacja świetnego komputera jakim Atari ST było i wciąż pozostaje.

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: CosmosEX vs reszta świata

CosmosEx jest zgodne z założeniami z 1984 roku. Podłącza się go do ST poprzez złącze dysków twardych zaprojektowane w 1984 roku. Do komunikacji wykorzystuje protokół zaprojektowany również w 1984 roku. Z punktu widzenia ST jest to takie samo urządzenie jak SH204 czy Megafile 20.

Co siedzi w środku jest dla mnie sprawą drugorzędną.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2016-01-03 16:03:05)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

5

Odp: CosmosEX vs reszta świata

A dla mnie nie, wsadź jakiś uniwersalny moduł komputera pokładowego z 2015 do Dużego Fiata i podłącz fabrycznym złączem do świec, baku paliwa i akumulatora, bez większych modyfikacji sprzętowych. Niby działa i jest fajnie, ale czy nie wydaje się to wręcz bezczelne?

Albo lepiej - wjedź Betnleyem do mechanika i poproś o sekwencję…

.: miejsce na twoją reklamę :.

6

Odp: CosmosEX vs reszta świata

myślę że pod Twój opis łapią się również  "side2 + u1mb + simplestereo" dla Atari 130XE :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

7

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Nie, bo to nie jest osobny komputer :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Tak samo jak VBXE lub 65816 w małej atarce...

Sikor umarł...

9

Odp: CosmosEX vs reszta świata

skrzyp napisał/a:

Nie, bo to nie jest osobny komputer :)

:)

ja nie mam z tym problemu.
mógłbym podłączyć np odkurzacz do Atari. :)

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2016-01-03 18:25:31)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Cyprian napisał/a:

mógłbym podłączyć np odkurzacz do Atari.

Nooo, musiałbyś wziąć zasilacz z Commodore, bo atarowski nie uciągnie odkurzacza... :P

Sikor umarł...

11

Odp: CosmosEX vs reszta świata

skrzyp napisał/a:

Nie, bo to nie jest osobny komputer :)

Akurat w przypadku VBXE jak i SIO2SD mylisz się straszliwie. Są to jak najbardziej osobne komputery, udające odpowiednie urządzenia przed Atari. Różnica między nimi a RPI jest taka, że RPI znasz a ich nie i RPI jest uniwersalny, co obniża koszty, ułatwia rozbudowywanie o nowe funkcje (np. fizyczne sterowanie klawiaturą ST) czy update firmware'u.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Bo zawołam Pinokia! :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

13

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Ale ja nie napisałem nic o VBXE ani 65816.

.: miejsce na twoją reklamę :.

14

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Ja tak na zaś :P

Sikor umarł...

15

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Panie, wsiądzie Pan w 125, dojedzie Pan na Plac Zamkowy, tam jest kolumna Zygmunta III, pójdzie Pan i powie mu...

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: CosmosEX vs reszta świata

skrzyp, jak Ci CosmosEx nie smakuje to nie jedz, nikt Cię na siłę karmić nie będzie. Użycie w nim RasPi upraszcza cała konstrukcję i ułatwia złożenie wszystkiego do kupy, a koszt zapewne niższy jak by to rzeźbić od zera. No i masz całe stado ficzerów i szansę na więcej w przyszłości.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Adam Klobukowski napisał/a:

skrzyp, jak Ci CosmosEx nie smakuje to nie jedz, nikt Cię na siłę karmić nie będzie

Co ja właśnie przeczytałem…?

.: miejsce na twoją reklamę :.

18

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Wyczuwam potencjał dla wątku…

SIO2SD czy SIDE może i mają osobny procesor, ale na pewno nie są osobnym komputerem, który ma możliwość niezależnej pracy, wejście i wyjście dla użytkownika (klawiatura/mysz), pełnowymiarowy system z multitaskingiem (w tym wypadku GNU/Linux, jeśli mówimy o Rasπ) i nie są zdolne do wykonywania zadań przekraczających możliwości nawet dopasionego ST (oglądanie filmów czy zaawansowane gry 3D), a także niezależnej emulacji kilku ST naraz. A taka maszyna zostaje zdegradowana do poziomu "magazynu danych" do Atari, co dla jednej i drugiej strony układu jest wręcz żenujące, a inżynierowie Atari złapaliby się za głowę.

To samo z emulatorem FDD na Raspi do Amigi. Gotek owszem - jak najbardziej jestem za, ponieważ został do tego stworzony, zaprojektowany i oprogramowany w ten sposób. Ale nie komputer, który jest szybszy od Amigi (nawet z 060) kilkukrotnie…

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2016-01-03 19:01:43)

.: miejsce na twoją reklamę :.

19

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Wydzielono posty z innego wątku. Skrzyp - proszę nie offtopikować, a krucjaty prowadzić we własnych wątkach w odpowiednich działach.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: CosmosEX vs reszta świata

No ładnie żeś mnie pan zrobił, tak bez uprzedzenia… :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

21

Odp: CosmosEX vs reszta świata

.

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2016-01-03 22:23:27)

.: miejsce na twoją reklamę :.

22

Odp: CosmosEX vs reszta świata

A to ciekawy filozoficznie problem... W czasach świetności ST taki RPI mógłby robić za naprawdę mocny serwer dla dużej firmy. A teraz robi za stację dyskietek do ST :-)
Mi to nie przeszkadza, zwłaszcza jak jest odwracalne (nie psujemy oryginalnego sprzętu) i ułatwia zabawę. Ale jak sobie przypomnę, że w mojej szkole 386DX z dyskiem 300MB robił za serwer dla nastu komputerów x286 połączonych siecią 10Mbit na BNC i nazywało się to (w przeciwieństwie do takiej (phi...) Amigi) _profesjonalnym_ sprzętem... :-)) Eh... latka lecą...

23

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Pentium 75MHz - serwer Novell NetWare dla ok 70 PC w sieci zakładowej ... ten sam serwer działa do dziś ale tylko dla 4 komputerów... po 20 latach ...

24

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Rozumiem ze NetWare nadal w wersji stareńkiej :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

25

Odp: CosmosEX vs reszta świata

Chyba 4.xx - już nie pamiętam bo tak dawno nie zbliżałem się do niego .... ROCK SOLID ... bez Javy i innych udziwnień ..